Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   Ενυδρείο από μπετοφόρμ ή σκέτο γυαλί? (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=30092)

sifnos 11-02-09 16:51

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Tolis (Μήνυμα 331806)
Αλλο η αδιαβροχη φορμαικα που ενδεχεται να χυθει λιγο νερο και να σκουπιστει, και αλλο να ειναι μονιμως βυθισμενη στο νερο :smt018

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από gef1979 (Μήνυμα 331807)
oxι δεν εχει κολλα πανω της,βαζεις κολλα στο μπετοφορμ κ μετα στην πρεσσα που κολλανε τις πορτες οι ξυλουργοι

εκτος απο το κοστος ειναι και αυτο που λεει ο τολης.παντως το μπετοφορμ ειναι δοκιμασμενο

gef1979 11-02-09 17:05

απλα η φορμαικα καλυπτει ολη την επιφανεια του μπετοφορμ κ το νερο δεν ερχεται σε επαφη με την κολλα κ το μπετοφορμ με ενδεχωμενο να ξεκολησει...

sifnos 11-02-09 17:07

δε μενει παρα να πειραματιστει καποιος να μας πει αποτελεσματα

theofilos 11-02-09 17:23

Πωπω στη φτηνια θα βγει ενα 3μετρακι που σκεφτομαι. Το θεμα ειναι να βγει 100% ασφαλες. Το γυαλι με το ξυλο με σιλικονη το κολλαμε και αυτο?

Tolis 11-02-09 17:43

Δεν χρειαζονται πειραματσμοι, η φορμαικα δεν αντεχει βυθισμενη μονιμα στο νερο.

thanasis76 11-02-09 19:43

δεν καταλαβαινω γιατι εχετε ενδιασμους για τα ξυλινα ενυδρεια οταν στο εξωτερικο τα εχουν χρονια χωρις προβληματα???
παντος εγω σε λιγο καιρο θα ξεκινησω ενα ξυλινο και θα δειτε ολοι πως ολα θα πανε καλα...
παντος να ξερετε οτι αν παρετε την απλη λογικη, αλλο να κραταει το νερο η σιλικονη και αλλο αμετρητες βιδες...
οσο για τα πλεονεκτηματα ειναι πολλα....
ιδικα για ενα μεγαλο ενυδρειο ειναι πολυ καλητερο αν γινει ξυλινο...

sifnos 11-02-09 19:58

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από thanasis76 (Μήνυμα 331830)
δεν καταλαβαινω γιατι εχετε ενδιασμους για τα ξυλινα ενυδρεια οταν στο εξωτερικο τα εχουν χρονια χωρις προβληματα???
παντος εγω σε λιγο καιρο θα ξεκινησω ενα ξυλινο και θα δειτε ολοι πως ολα θα πανε καλα...
παντος να ξερετε οτι αν παρετε την απλη λογικη, αλλο να κραταει το νερο η σιλικονη και αλλο αμετρητες βιδες...
οσο για τα πλεονεκτηματα ειναι πολλα....
ιδικα για ενα μεγαλο ενυδρειο ειναι πολυ καλητερο αν γινει ξυλινο...

δε νομιζω να ειπαμε κατι διαφορετικο.να μας κανεις μια παρουσιαση να δουμε την προσπαθια σου

thanasis76 11-02-09 20:04

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από sifnos (Μήνυμα 331833)
δε νομιζω να ειπαμε κατι διαφορετικο.να μας κανεις μια παρουσιαση να δουμε την προσπαθια σου

παρουσιαση θα εχετε σιγουρα!!! εξαλου μεχρι τωρα οτι εχω φτιαξει το εχω παρουσιασει...:D:D:D

theofilos 11-02-09 20:06

Με βλεπω και μενα για παρουσιασεις μπετοφορμ εντος της χρονιας :D:D:D.

harilaos 11-02-09 20:36

Κόντρα θέλετε; Μην με μπριζώνετε και φτιάξω και εγώ.. :p

StelMex 11-02-09 21:29

Eχω εγω φορμαικες πολλες. Τις χρησιμοποιει ο πατερας μου οταν φτιαχνει θρανια και πινακες..
-------------------------
Και επισης η φορμαικα απο οτι μου ειπε ο πατερας μου δεν κολλαει στο μπετοφορμ με σιλικονη γιατι το εχει δοκιμασει πολλες φορες. Κολλαει ΜΟΝΟ με βενζινοκολλα η οποια ειναι τοξικη, τα ψαρια θα ανεβασουν οκτανια:D:D:D

sifnos 11-02-09 22:08

τι δουλεια εχουν τα ψαρια με την βενζινοκολλα?το θεμα ειναι οτι το υλικο δεν κανει


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:14.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01886 seconds with 10 queries