Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=11)
-   -   ψαλίδι για κλάδεμα (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=22671)

Πάνος 06-02-08 14:31

δε θα σταματησω να μαζευω παιδια...μολις μαζευω αρκετες θα στελνω...ελπιζω να σας τακτοποιησω ολους οσους ζητατε...αλλα θα παρει λιγο καιρο...

PascM 06-02-08 14:33

Η υπομονή είναι το κυριότερο σε αυτό το χόμπυ!!! :D

lucy 06-02-08 14:41

Τόσο καιρό χωρίς λαβίδες τι κάναμε; Τι θα γίνει αν περιμένουμε λίγο; :smt112

Iznogoud 06-02-08 19:16

Και εγώ θέλωω!! :D:D
Άντε ρε τον φάγατε τον άνθρωπο. Τραβάτε να κάνετε μια λαπαροσκόπηση και πείτε στο χειρούργο να σας κρατήσει τις λαβίδες γιατί τις θέλετε. :D
Να δείτε μετά ένα βλέμα που θα έχει... :D:D

Maax 06-02-08 19:36

Άντε να μπω και εγώ στην ουρά της αναμονής :D για ένα σετάκι.

Πάνος 06-02-08 21:19

παιδια οπως ειπατε...στη σειρα...κραταω λιστα με σειρα εμφανισης...οσο μαζευω θα στελνω....:smt101

chemical mac 07-02-08 12:20

Στην λαπαροσκοπική νόμιζα ότι σου ανοίγουν μια μικρή τρυπούλα και η επέμβαση γίνεται μέσα από αυτήν. Στις φωτογραφίες τα εργαλεία που βλέπω είναι μάλλον για μπουρότρυπες :D. Πως μπαίνει doctor αυτό μέσα στον ασθενή και κάνεις δουλειά;

Παπαδόπουλος Κώστας 07-02-08 12:55

Πιθανότατα δεν θα μπαίνει ανοιχτό μέσα από την οπή οπότε δεν χρειάζεται και μεγάλη τομή ;)

Πάνος 07-02-08 23:38

καταρχην να διευκρινισω πως δεν ειμαι γιατρος....ειμαι μαιευτης και περηφανος γιαυτο:D ..
στη λαπαροσκοπηση ανοιγεις συνηθως 3 τρυπουλες...λιγο πιο χοντρες απο ενα τσιγαρο....το τμημα των λαβιδων που μπαινει μεσα (ειναι αυτο το επιμηκες μαυρο "σωληνακι") ειναι πιο λεπτο απο τσιγαρο..
και εκτος κοιλιας...χειριζεσαι τα εντος κοιλιας....πιο πολλες λεπτομερειες θα σου ηταν μαλλον ανατριχιαστικες...:smt101

chemical mac 08-02-08 00:15

...το ξεσκίσαμε το ποστ...θα τα πούμε από κοντά στο επόμενο ταξίδι μου...:D

Πάνος 08-02-08 00:24

θα χαρω πολυ!!!:p

leonm 10-02-08 22:16

Σημερα μου έφεραν ένα τέτοιο "ψαλίδι" μόνο που δεν είναι ακριβώς ψαλίδι αλλά στην άκρη έχει μια οδοντοτή λαβή που θα μπορούσε να κόψει ένα μισοχαλασμένο φύλλο αλλά για για κλάδεμα δεν...Επειδή αυτή που μου τόφερε δεν ξέρει, υπάρχει και με ψαλίδι και με λαβίδα? Μπορώ να βρω ανταλακτικό ψαλίδι ή πρέπει να ψάξω για σετ με ψαλίδι?

Πάνος 10-02-08 23:29

αν μοιαζει με την ανατομικη λαβιδα οπως στις φωτο που ανηρτησα αλλα εχει δοντακια τοτε ειναι η GRASPER...ειναι για να πιανεις δυνατα...αλλα φυσικα δε κοβει....ναι, υπαρχει και ψαλιδι....πες της να σου δωσει αν βρει τη μονοπολικη διαθερμια-ψαλιδι...ετσι λεγεται...αν μιλαμε για τα ιδια εργαλεια δεν υπαρχουν ανταλλακτικα γιατι ειναι μιας χρησεως....

leonm 10-02-08 23:33

Είναι όπως στη φωτο που έβαλες.Αφου βρήκα αυτο πιστεύω να να βρω και με το ψαλίδι. thanks

Πάνος 11-02-08 01:04

ναι θα βρεις σιγουρα αφου εχεις προσβαση...κι αν βρεις και περισσοτερα αντε βοηθα χριστιανε να βοηθησουμε κι αλλους γιατι εχω κανει λιστα...αναμονης!!!:D

Iznogoud 11-02-08 01:25

Άντε γιατί στο τέλος θα πάμε να κάνουμε λαπαροσκόπηση για να κρατήσουμε μετά τα εργαλεία. :D

Πάνος 11-02-08 01:33

:smt045 :smt045 :smt045 :smt079

Πάνος 15-02-08 12:38

γεια και παλι....εχω ηδη εξασφαλισει 2 σετ...με σειρα αρχιζω και στελνω πμ στον καθενα.....αντε σιγα σιγα μαζευονται...:p

harilaos 15-02-08 19:47

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από panos-alex-poli (Μήνυμα 237131)
γεια και παλι....εχω ηδη εξασφαλισει 2 σετ...με σειρα αρχιζω και στελνω πμ στον καθενα.....αντε σιγα σιγα μαζευονται...:p

Καλησπέρα! Μήπως θα μπορούσα να πάρω και εγώ σειρά σιγά σιγά για ένα τέτοιο σετ;;

chemical mac 16-02-08 00:11

:D :D :D doctor σε τι σειρά έχεις κατατάξει εμένα (γιατί δεν έχω λάβει πμ ακόμα) :D :D :D

Πάνος 16-02-08 00:21

harilaos...φυσικα θα σε βαλω κι εσενα στη λιστα αλλα θελει χρονο....
macblack..εχω εξασφαλισει και τη lucy....ακολουθει neoklis, kill bill και μετα εισαι εσυ...αρα θελω αλλα 3 σετ για να φτασω σε σενα.. μπορεις να το δεις απο τη σειρα που απαντησατε στο ποστ...αυτη κρατω για να μην αδικηθει κανεις...(κι επειμενεις με το "doctor" εσυ!!!!)

chemical mac 16-02-08 00:28

χε χε χε...o kill bill δεν είναι καν βορειοελλαδίτης (χε χε χε) και ο Neoklis είναι ένα κακομαθημένο παλιόπαιδο :D :D :D...άρα η σειρά προχωράει σε μένα...έτσι δεν είναι υπέροχε DOCTOR χε χε χε

PS αν υπάρχει κάποιος που παρεξηγήθηκε τότε.....μπορούμε πάντα να κανονίσουμε μια λαπαροσκοπική :D

Πάνος 16-02-08 00:34

ελα ελα macblack.και μολις ερθει η σειρα σου......θα σου κρατησω τα καλυτερα εργαλεια!!:D .....τα πιο φρεσκα τα πιο "ζουμερα" ....θα μυριζουν ακομη αιμα!!!+-7 ...ετσι επειδη με εμπνεεις!!!:D :D :D
--------------------------
σε ανατριχιασα ε???...γιαυτο δεν απαντησες....

Μικρος 16-02-08 02:34

[quote=panos-alex-poli;237362]ελα ελα macblack.και μολις ερθει η σειρα σου......θα σου κρατησω τα καλυτερα εργαλεια!!:D .....τα πιο φρεσκα τα πιο "ζουμερα" ....θα μυριζουν ακομη αιμα!!!+-7
:rolleyes: ποσο ειπαμε γιατρε οτι εχει του κουτιου ζελατινας ενευ "ζουμιων":grin:

lucy 16-02-08 09:51

Ακόμα λίγα να πείτε για "ζουμιά" όχι απλά θα δώσω την σειρά μου, αλλά θα παραιτηθώ τελείως :smt120

Πάνο μην το πάρεις στα σοβαρά, έχε το σετ στην άκρη! :D

............................................

Το έβαλες στον κλίβανο; :shock:

Πάνος 16-02-08 12:52

καλημερα....μη φοβασαι λουσυ...ειναι πλαστικα στον κλιβανο δε μπαινουν αλλα υπαρχει παντα το cydex... αφου πλυθουν λοιπον επειτα μπαινουν σε ενα κουτι με το υγρο αυτο που σε δεκα λεπτα καταστρεφει καθε μορφη ζωης!!! ειναι τοσο ισχυρο...οτι μπαινει εκει επειτα απο δεκα λεπτα θεωρειται ασηπτο...μπορεις ακομη και να φας με αυτα....
(μηπως να μη το λεω αυτο και αρχισουν να στελνουν και τα κινεζικα εστιατορια πμ να τα χρησιμοποιουν σαν chopsticks:D )
ετσι η διευκρινηση για να ειστε σιγουροι πως ειναι απολυτως ασφαλη!

madfdg 16-02-08 15:08

Πατριώτη αν και αλμυρός θα μου ήταν χρήσιμο ένα τέτοιο σετάκι :):)οπότε όταν τελειώσεις με τα παιδιά βάλε με στην λίστα αναμονής .Κερνάω καφέ οπότε βρείς ευκαιρία:D:D

Πάνος 16-02-08 15:12

εγινε....πατριωτης ε? εισαι ο πρωτος που βρισκω απο εδω...η μαλλον που με βρισκει!!
και αλμυρος?
βεβαιως καφε....θα στειλω πμ

madfdg 16-02-08 17:56

Δυστηχώς Πάνο δεν είμαστε πολλοί:(

Πάνος 17-02-08 00:51

αυτο το κακο θα με φαει με αυτον τον τοπο....


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:50.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02160 seconds with 10 queries