Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=19)
-   -   ELIWELL ic915/c (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=17263)

caverman 10-05-07 14:27

και αυτό υποεπιλογή σε αρχικό menu είναι ...

Genirous 10-05-07 20:06

Μιας και συζητάτε για τον eliwell...σε τι τιμή τον βρίσκει κανείς...?

Yiannis59 10-05-07 20:25

Κοντα στα 60+ προχθες ρώτησα αλλα δεν θυμάμαι ακριβώς έστειλα τα παιδιά τα ξέρεις εσυ :confused:;)

Genirous 10-05-07 20:35

...:smt023...:-D...+-3...!!!

giannisg 11-05-07 06:26

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από genirous (Μήνυμα 173709)
Μιας και συζητάτε για τον eliwell...σε τι τιμή τον βρίσκει κανείς...?

49 euro τελική τιμή με ΦΠΑ.

Liolios 11-05-07 10:16

Στο σχετικό υπόμνημα, έγιναν οι απαραίτητες ενημερώσεις.

caverman 11-05-07 10:55

Μήπως να βάζαμε και τον πίνακα με τα menu; Σε περίπτωση που κάποιος τον χάσει;

cpnemo 11-05-07 13:47

Επειδή δεν έχω καταλάβει κάτι με το θερμόμετρο, μπορεί κάποιος να με βοηθήσει?
Τι θερμόμετρο είναι αυτό που χρησιμοποιούμε ,περιλαμβάνεται στη συσκευασία του controller ή το ζητάμε εμείς και από που?
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας στις μάλλον ...κουτές ερωτήσεις μου.

jimfytakis 11-05-07 13:59

Μηπως,λεω μηπως πρεπει να κανουμε μια μαζικη παραγκελια μηπως και μας ερθουν πιο φθηνα τα εργαλεια?Μαλιστα ακουσα οτι φετος θα ειναι απο τα θερμοτερα καλοκαιρια

Liolios 11-05-07 14:29

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από cpnemo (Μήνυμα 173854)
Επειδή δεν έχω καταλάβει κάτι με το θερμόμετρο, μπορεί κάποιος να με βοηθήσει?
Τι θερμόμετρο είναι αυτό που χρησιμοποιούμε ,περιλαμβάνεται στη συσκευασία του controller ή το ζητάμε εμείς και από που?
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας στις μάλλον ...κουτές ερωτήσεις μου.

Όταν πας να το αγοράσεις από την αντιπροσωπεία που αναφέρεται στο σχετικό υπόμνημα, τους λες ότι θες τον controller για ενυδρειακή χρήση και σου δίνουν το ανάλογο θερμόμετρο.

cpnemo 11-05-07 15:37

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Liolios (Μήνυμα 173871)
Όταν πας να το αγοράσεις από την αντιπροσωπεία που αναφέρεται στο σχετικό υπόμνημα, τους λες ότι θες τον controller για ενυδρειακή χρήση και σου δίνουν το ανάλογο θερμόμετρο.

ΟΚ ευχαριστώ

alan boy 11-05-07 17:25

ANA ETΣΙ
 
τωρα μαλιστα
με το νεο σχεδιαγραμα ολα εγιναν ενταξει.
ευχαριστω πολυ :D:D:D

Liolios 12-05-07 10:55

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από caverman (Μήνυμα 173799)
Μήπως να βάζαμε και τον πίνακα με τα menu; Σε περίπτωση που κάποιος τον χάσει;

Ενημερώθηκε και με αυτό το σχετικό υπόμνημα.

tsikis 13-05-07 08:36

Εαν δεν μπει ο θερμαντήρας θα υπάρξει πρόβλημα?
(Τον controller τον πήρα χθές 49,50€ για όσους ενδιαφέρονται για την τιμή..)

Liolios 13-05-07 11:11

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tsikis (Μήνυμα 174188)
Εαν δεν μπει ο θερμαντήρας θα υπάρξει πρόβλημα?
(Τον controller τον πήρα χθές 49,50€ για όσους ενδιαφέρονται για την τιμή..)

Όχι.

steady 13-05-07 12:22

νομιζω υπαρχει elliwell και ενος σημειου ετσι?δηλαδη να ρυθμιζει μονο τα ανεμηστηρακια και οχι το θερμαντηρα ο οποιος εχει δικο του θερμοστατη..
δηλαδη σκευτομουνα αν η θερμοκρασια ανεβει πανω απο 26 ανοιγουν τα ανεμηστηρακια τα οποια κλεινουν οταν παει 25,8 ας πουμε...

αν εχω καταλαβει καλα τον θερμοστατη 2 σημειων τον προτιμαμαι γιατι χρησιμευει και το χειμωνα σε περιπτωση που κολησει ο θερμαντηρας ετσι?

Liolios 13-05-07 16:30

Σαφώς και ο elliwel που διαχειρίζεται και το θερμαντικό σώμα, πέρα από τα ανεμιστηράκια, αποτελεί μία δικλείδα ασφαλείας. Πέραν αυτού όμως είναι πολύ πιο εύκολο να ρυθμίσεις την επιθυμητή θερμοκρασία χωρίς να βουτάς χέρια μέσα στο νερό.

steady 13-05-07 17:04

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Liolios (Μήνυμα 174236)
Σαφώς και ο elliwel που διαχειρίζεται και το θερμαντικό σώμα, πέρα από τα ανεμιστηράκια, αποτελεί μία δικλείδα ασφαλείας. Πέραν αυτού όμως είναι πολύ πιο εύκολο να ρυθμίσεις την επιθυμητή θερμοκρασία χωρίς να βουτάς χέρια μέσα στο νερό.

σωστα και μαλλον η διαφορα τιμης δεν ειναι μεγαλη αφου ουτος η αλλως τα 50€ για την δουλεια που κανει ειναι τρομερα καλη τιμη!απλα στατιστικα νομιζω οτι για να κολησει ενας αξιοπιστος θερμοστατης πχ jager πρεπει να σε πολυ καντεμης!

netblues 13-05-07 18:29

Ετσι μπορεις να βαλεις μεταλλικο θερμαντηρα τιτανιου αντι για θερμοστατη.
Και οι μηχανικοι θερμοστατες με τον καιρο κολανε, ασε που η δυνατοτητα ρυθμισης δημιουργει θεματα υγρασιας εντος του γυαλινου σωληνα....

steady 13-05-07 18:32

μεταλικο θερμαντηρα τιτανιου....υπαρχει για ενυδρειακη χρηση η ειναι πατεντα?

netblues 13-05-07 18:34

Υπαρχει.. μαρκας Schego.

steady 13-05-07 18:38

αθηνα τον βρισκουμε?

Zorba_The_Freak 15-05-07 14:46

Μπορεί κάποιος να βάλει κάποια φωτό ή έστω να μας περιγράψει πως έχει κανει την όλη εγκατάσταση του 915? Δηλαδή αν έχει χρησιμοποιήσει μπρίζες, πόσα καλώδια κλπ.

Εννοώ καθαρά το κατασκευαστικό κομμάτι ώστε να γίνει πιο εμφανίσημο και λειτουργικό, γιατί το κύκλωμα αυτό καθεαυτό είναι ξεκάθαρο από την σχετική φωτογραφία στο υπόμνημα.

Ευχαριστώ

cpnemo 16-05-07 09:11

Εχτές ολοκλήρωσα την κατασκευή με τα ανεμιστηράκια στο καπάκι.
Τοποθέτησα 2 (8mm υπολογιστών) ,έναν να βάζει και έναν να βγάζει αέρα. Προμηθεύτηκα τον Eliwell 915c controller θερμοκρασίας μαζί με αισθητήρα θερμοκρασίας (κατάλληλο για ενυδρεία) και σύνδεσα ανεμιστηράκια , θερμαντικό σώμα και αισθητήρα με αυτόν και προγραμμάτισα το controller να δίνει εντολή στα ανεμιστηράκια να ξεκινούν όταν η θερμοκρασία φτάνει πάνω από 25 C (για την ακρίβεια 25.2) και να κλείνουν στους 25,και τον θερμαντήρα να ανάβει όταν η θερμοκρασία πέσει κάτω από τους 25 [24,8]και να κλείνει στους 25.Έτσι έχω σταθερή θερμοκρασία 25 C όλο τον χρόνο.
Τα ανεμιστηράκια κάνουν πολύ καλή δουλειά αφού κατέβασαν τη θερμοκρασία στους 25 από 28 μέσα σε τρείς ώρες. Από την εξάτμιση χρειάστηκε να προσθέσω 0.5 lt νερο και συμπλήρωσα με απιονισμένο.
Από τότε ανάβουν κάθε 2.5 ώρες περίπου για μισή ώρα.
Όλα μαζί μου στοίχισαν 63€ (controller και ασθητήρας 50€,2 ανεμιστηράκια 6€, μετασχηματιστής 12V -για τα ανεμιστηράκια- 7€) και 3 ώρες από τον χρόνο μου.
Πιστεύω να έκανα καλή δουλειά...
Ευχαριστώ όλους για την βοήθειά σας και ειδικά τον Liolio για το κατατοπιστικότατο υπόμνημά του :)

ΥΓ:Υπάρχει κάποιο πρόβλημα αν χρησιμοποιήσω το υπόμνημα σε άλλο φόρουμ που γράφω για να βοηθήσω κόσμο και εκεί?
Φυσικά θα γίνει αναφορά σ'αυτό το φόρουμ και στον δημιουργό του υπομνήματος.(Δεν θέλω να το παρουσιάσω δηλ. σαν δική μου δουλειά,απλά να βοηθήσω θέλω!!!)

Liolios 16-05-07 09:38

Τουλάχιστον από εμένα δεν υπάρχει πρόβλημα. Θα προτιμούσα όμως αντί να το πάρεις με "copy-paste" και να το αναρτήσεις στο οποιοδήποτε φόρουμ να βάλεις το λινκ που θα τους παραπέμπει εδώ, στο φόρουμ αυτό.

cpnemo 16-05-07 09:54

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Liolios (Μήνυμα 174990)
Τουλάχιστον από εμένα δεν υπάρχει πρόβλημα. Θα προτιμούσα όμως αντί να το πάρεις με "copy-paste" και να το αναρτήσεις στο οποιοδήποτε φόρουμ να βάλεις το λινκ που θα τους παραπέμπει εδώ, στο φόρουμ αυτό.

Σωστά !!!
Αυτό θα είναι καλύτερο...και αυτό θα κάνω

SaKreK 16-05-07 10:16

Ερώτηση πόσο κάνει ;

Moderator note: ποστ #44...

s-vitzi 19-10-08 00:19

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από alan boy (Μήνυμα 173611)
υπαρχει και ενδειξη DF1 ΚΑΙ DF2 ??(δεν την βρηκα) H αν ρυθμησω τα SP1 και SP2 οπως μου ειπες ρυθμηζονται και τα DF1 και 2

Μπορει καποιος να μου πει πως ανοιγουν τα DF1 και DF2?Θελω να τον σεταρω απο την αρχη.Για την ακριβεια να αλλαξω θερμοκρασιες...Εχασα το manual

delta66 19-10-08 00:59

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από s-vitzi (Μήνυμα 298224)
Μπορει καποιος να μου πει πως ανοιγουν τα DF1 και DF2?Θελω να τον σεταρω απο την αρχη.Για την ακριβεια να αλλαξω θερμοκρασιες...Εχασα το manual

Μετα τις φωτογραφιες εχω κατι για τον προγραμματισμο.
http://www.aquatek.gr/vb/showpost.ph...07&postcount=7
"Κοιτα" για τις λεξεις dF1 dF2

s-vitzi 19-10-08 01:16

Σπυρο 1000 ευχαριστω:smt045


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:05.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02358 seconds with 10 queries