Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Άλλα ζώα (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=69)
-   -   Ενυδρείο για χελώνα (Red Stripe) (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=12380)

pani 29-07-06 21:30

Καλησπέρα, μου άρεσε πολύ η κατασκευή σου φίλε aris_gi αν θέλεις να μας κάνεις εκτενή παρουσίαση θα μας ευχαριστήσεις ιδιαιτέρως. Πραγματικά με εντυπωσίασε και θαθελα μιά λεπτομερή αν γίνεται περιγραφή της. Είχα και γώ κάποτε χελώνες......

aris_gi 01-08-06 22:08

5 Συνημμένο(α)
:) Ευχαριστώ
Βασικά ειναι απλη κατασκευη απο plexyglass. Το σχημα ειναι προχειρο, αλλα αν δεις και τις φωτογραφιες θα καταλαβεις...
10cm plexyglass, OXI μικροτερο.
Περιπου 140lit το εκανα.
Εχει χωρο για το φιλτρο κατω απο το μπαλκονι...
Μια τρυπα για την εισοδο του νερου στο φιλτρο ΚΑΤΩ-ΚΑΤΩ στον πατο οσο γινεται. Η εξοδος περναει απο το μπαλκονι (ψιλο-φαινεται στις fotos).
To plexyglass να ειναι κομμενο προσεκτικα, κωλαει με χλωροφορμιο (προσοχη! ειναι αναισθητικο, δουλεψε το σε εξωτερικο χωρο).
Σιλικονη εβαλα μονο για τον σωληνα που βγαζει το νερο προς το φιλτρο.
Και μια ταπετσαρια εξωτερικα :)

klaz 01-08-06 22:56

συγχαρητηρια φιλε μου για την κατασκευη σου........αλλα πολυ κρυο βρε αδελφε......μας δροσισες μερες που ειναι....μπραβο.:):p:p

pani 02-08-06 09:37

Ευχαριστώ για το σχέδιο και τις λεπτομέρειες.... πραγματικά με έχει ενθουσιάσει η κατασκευή, απλά για πές μου το περιτοίχισμα με αυτά τα καλαμάκια ειναι ασφαλές για τις χελώνες; τι εννοώ.... αν ήτανε οι δικές μου θα δραπεύτευαν οπωσδήποτε, φυσικά δεν ξέρω πως το έχεις τοποθετημένο.

aris_gi 03-08-06 09:05

1 Συνημμένο(α)
Ναι.. κανουν φιλοτιμες προσπαθειες να φυγουν.
Το εχω να ξεκιναει απο κατω κατω στο πατωμα και στο πιο μεγαλο μερος ειναι 2πλό. Επισης, αν προσεξεις στη γωνια που κανουν τα καγκελα, καπου στη μεση εχω κατι ξυλακια σφηνωμενα γιατι σκαρφαλωνουν! και φυσικα το παρακολουθω τακτικα γιατι προσπαθουν να το ανοιξουν-σπασουν-φανε..
Αλλα ειναι ανθεκτικο το μπαμπου, μπορω να πω, οπως και οι χελωνες...
Η μεγαλη (Ματίλντα στο ονομα), βρικε καποτε δρομο για το πισω μπαλκονι που δεν ειχε καλαμια! και επεσε απο τον 3ο στο μπαλκονι του 2ου και απο κει στην πισω αυλη.!.. Αθικτη ομως! Μαλλον εσκασε σε χωμα :)
Τωρα πλεον η μεγαλη εφτασε το 1.5 Kg και δεν ειναι σε θεση να σκαρφαλωσει.
Εχω ομως και αλλη μια χελωνα, μικρη ακομη, ρατσας European Pond Turtle, που ειναι σε θεση να σκαρφαλωσει τα καλαμια και στο ισιο τμημα. Οχι μονο απο τις γωνιες. Αλλα φτανει 15-20cm και μετα πεφτει. Αν καταφερουν και ανεβουν 1 μετρο κατακορυφα, μετα μπορει να πεταξουν κιολας, ποιος ξερει...
Εγω για χελωνες τις πηρα, αν ηταν 8α 'περνα αραχνες :]

melitropos 03-08-06 09:34

ουαου
 
καλα...χλιδη...περνανε !!! πολυ καλη δουλεια για μπαλκονι!!!

CHRISTOS222 06-09-06 10:31

Πήρα ένα χελωνάκι εχτές (μάλλον Red Ear Slider) και τώρα την έχω σε μια κλασική χελωνιέρα! είναι πολύ μικρή, περίπου 4 cm, και σύντομα θα μετακομίσει σε μεγαλύτερο σπίτι...
το ερώτημα μου είναι πόσο γρήγορα μεγαλώνουν! σε 6 μήνες για παράδειγμα πόσο θα έχει πάει?
υπάρχει κάτι άλλο που πρέπει να σκεφτώ σαν αρχάριος?

marios400 06-09-06 19:44

αν και δεν ξερω αρκετα ακομα απο χελωνες παρολο που εχω τρεις δεν νομιζω οτι θα δεις οτι θα μεγαλωσει πολυ σε τετοιο διαστημα το πολυ 1 εκατοστο νομιζω.το αλλο καλοκαιρι πιστευω θα την δεις την αλλαγη αναλογα με το ποσο τροφη εχει φαει ολο το καλοκαιρι.

mamaotao 11-12-08 17:24

mia erwthsh
 
εχω 4 χελωνακια μεσα σε ενα ενυδρειο εκανα λαθη ωσ τωρα μην ξερωντασ πωσ να τισ φροντισω σωστα!! μεσα απο το φορθμ σασ εμαθα πολλα πραγματα θα ηθελα να ρωτησω τι μπορω να κανω για το ανοιγμα στο καβουκι πωσ μπορει να γιατρευτει?

zarko 11-12-08 21:27

οταν λες ανοιγμα στο καβουκι,τι εννοεις ακριβως?

Πάνος 12-12-08 01:19

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από mamaotao (Μήνυμα 312089)
τι μπορω να κανω για το ανοιγμα στο καβουκι πωσ μπορει να γιατρευτει?

για κατι τοσο σοβαρο (αν ειναι....καλυτερα περιεγραψε λιγο την κατασταση) καλο θα ηταν να ζητησεις κτηνιατρικη συμβουλη....

Strahos 12-12-08 23:30

εδώ μπορείς να βρεις κτηνίατρους ειδικούς στην θεσσαλονίκη αλλά και ένα φόρουμ σχετικό με χελώνες http://reptilesalonica.ipbhost.com/i...ED%E7%ED%EF%FD

mamaotao 14-12-08 18:55

....
 
ok agorasa kapoia farmaka kai perimenw ligo kairo !! apo oti exw katalavei prepei oi lampa spot na blepei ena shmeio ths sterias kai mia lamp me uperiodi aktinobolia na fotizei genika to enudrio e?
-------------------------
kai kati akoma ti mporw na balw apo katw gia na mhn einai sketo to tzami kai na ka8arizetai eukola?

Πάνος 14-12-08 19:13

τι φαρμακα αγορασες?? ασβεστιο??

η υπεριωδης ακτινοβολια μπορει να φωτιζει γενικα το ενυδρειο..ειναι απαραιτητη για την αναπτυξη της...

η λαμπα spot εχει σκοπο να ζεσταινει ενα τμημα της στεριας οπου η χελωνα θα πηγαινει για να χωνεψει τα μεζεδακια που θα της δινεις...

υ.γ. παρακαλω να γραφεις μονο με ελληνικους χαρακτηρες..;)


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:15.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01815 seconds with 10 queries