Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Επί παντός επιστητού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=13)
-   -   Αρχάριος-επείγον-βοήθεια-SOS!!! (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=100135)

oreonymos 12-05-18 21:33

για γοβιους...
 
ειναι ο δευτερος και μερικοι αλλοι ου του μοιαζουν!υπαρχει ενα ντοκυμαντερ που δειχνει ποταμακια γυρω απο τα σπιτια τους με κοι και αυτους τους απιθανους τυπους που τους ταιζουν ρυζι!το χωριουδακι στην ιαπωνια ειναι το ιδιο απο το 1600!μεσος ορος προσδοκιμου 110 ετη!(ρυακια περνουν μεσα απο τα σπιτια)!

Artemisia 12-05-18 21:58

Satoyama :D:D:D
Ετοιμάζω ταξίδι μονάχα για πάρτη σου που λέει και το τραγουδακι :D:D:D Ενημερωμένο σε βρίσκω !!!

oreonymos 12-05-18 23:00

απιθανο δεν ειναι?
 
εκει που ανεβαινει ο κοβιος και τον κοιταει..για κατι τετοιους λογους παρατησα την αλιεια...

Artemisia 12-05-18 23:03

Υπέροχο ψαράκι !!! Δεν το συζητάω !!! :D:D
Αφού σου αρέσουν οι γοβιοι δες αυτό το θέμα ;) http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=78010

oreonymos 12-05-18 23:22

θα τους κανω παρεα...
 
δεν ξερω γιατι με ιντριγκαρει αυτο το ψαρι...θελω να το κοιτω στα ματια καποια μερα θα φτιαξω ενα καλο σπιτι για αυτα τα πλασματα!(οι 100 αφρικανες ας ζηλεψουν! ετσι κι αλλιως τα χουν ολα δικα τους!
-------------------------
αν υπαρχει θεος εκει δινει ραντεβου με τους ανθρωπους .στη satoyama θελω να πεθανω!

Artemisia 12-05-18 23:24

Χαχαχαχαχαχα :D:D τελικά υπάρχουν και χειρότεροι απο εμένα :smt082:smt082:smt082

oreonymos 13-05-18 00:00

satoyama...
 
αν φυγω απο αυτον τον ματαιο κοσμο και δεν προλαβω να ππαω εκει ...αν πας να θυμηθεις τον οραιομορφο και τα ταισεις τα ψαρακια απο μενα...

Artemisia 13-05-18 00:07

Κοίτα να δεις βραδιάτικο , τι πάθαμε ....:D:D:D:D σταμάτα βρε θα πας ! Μην σκέφτεσαι τον μάταιο τούτο κόσμο . Φτου φτου φτου σκιάχτηκα !!! :grin::grin:

oreonymos 13-05-18 00:16

ευχαριστω...
 
δεν ηθελα να σε κανω up set! συγνωμη αλλα δεν ειναι αδικο στη ζωη οταν μαθεις πως παιζεται το παιχνιδι οπως ειπε και ο Bawi νατελειωνουν ολα?για σκεψου να ζουσαμε εκει και να μη βλεπαμε τις ασχημιες αυτου του κοσμου! αλλα πες μου οτι θα πας και οτι θα ταισεις τα ψαρακια!

Artemisia 13-05-18 10:07

Θα παω και θα ταισω τα ψαρακια [emoji4]αλλα ειναι ενα Ταξίδι που πρεπει να κανονίσω και να κλείσω 1 χρονο πριν . Αλλιώς το badget θα ειναι στον Θεό..... και πρεπει να παρω αποφαση και τις ωρες που θα ειμαι στα αεροπλάνα ....[emoji6]

Στάλθηκε από το SM-A310F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

oreonymos 13-05-18 17:22

deticated to artemisia
 
old footage...

oreonymos 13-05-18 17:26

old foto
 
1 Συνημμένο(α)
oldfoto

Artemisia 13-05-18 21:23

Συγκίνηση και πολλά respect !!! :D:D Nα χαιρεσαι την κόρη σου ! :D

oreonymos 13-05-18 21:35

oi αντικαταστατες...
 
3 Συνημμένο(α)
οι αντικαταστατες της αναντικαταστατης vieja..,

Artemisia 13-05-18 21:40

Παρουσιάση ενυδρείου στις Αφρικάνες έχεις κάνει ??
Ρωτάω γιατι , όπως έγραψα δεν γνωρίζω απο Αφρικάνες αλλά μπορούν να σε βοηθήσουν για ένα πιο φυσικό στήσιμο του ενυδρείου :D:D
Βέβαια μπορεί να σου αρέσει εσένα έτσι και να το αφήσεις ;) αλλά εγω δεν ξέρω ούτε τα ψάρια :D

oreonymos 13-05-18 22:03

παρουσιαση για αφρικανες...
 
2 Συνημμένο(α)
τωρα αμα σου πω πως ξερω να στησω τα ενυδρεια αλλα δεν ξερω να κανω παρουσιαση θα βαλεις τα γελια!θα προσπαθησω να μεινουν στο μεγαλο μονο αρσενικα και τοτε θα το στησω !

Artemisia 13-05-18 22:46

Δεν βάζω τα γέλια :D:D εδω εγω έψαχνα να την βρω :grin::grin::grin:

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=42398 αυτη ειναι η φόρμα ;)
Καλή αρχή και πάλι !

Diskus fan 14-05-18 00:20

Αυτό το vieja... μοιάζει με το synspilum ή κάνω λάθος; :confused:

Κλεόβουλος 14-05-18 08:24

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Diskus fan (Μήνυμα 1041151)
Αυτό το vieja... μοιάζει με το synspilum ή κάνω λάθος; :confused:

http://www.petworldrochester.com/cic...ieja-synspila/
:mrgreen::mrgreen:
Υπάρχουν αρκετά διαφορετικά Viega

Diskus fan 14-05-18 12:24

Μου θύμισε ένα synspilum που είχα... και γι' αυτό ρώτησα.
Αυτό είναι δηλαδή... Κλεόβουλε. ;)
Έχουν αλλάξει τα ονόματα στα ψάρια τόσες φορές... που πλέον "χάνομαι".- :(

oreonymos 14-05-18 17:05

vieja...
 
2 Συνημμένο(α)
καλησπερα δασκαλε επειδη η ταξινομιση δεν ειναι μαθηματηκα θα τους αφησουμε (τους επιστημονες) να μαλωσουν μεταξυ τους και αμα αποφασισου θα μας πουν και εμας!συνηθως synspilum βαφτιζαν οι εμποροι τα πιο μακροστενα και vieja τα πιο στρογγυλα!εγω παντως 10 χρονια που το ειχα δεν εμαθα ποτε τι ακριβως ηταν...

Κλεόβουλος 14-05-18 17:40

Όλα τα Vieja είναι της οικογένειας των Cichlasomatinae.
Στο γένος των Vieja ανήκουν αρκετά είδη
-Vieja synspila (λαθεμένα το λένε V.synspillum) όπως το δικό σου Δημήτρη, που είναι από τα πιο διαδεδομένα στο εμπόριο [αυτό το είδος έχει αλλάξει καμιά δεκαριά φορές όνομα και σήμερα θεωρείται συνώνυμο με το V.melanura :)]
-Vieja bifasciata
-Vieja breidohri
-Vieja hartwegi
-Vieja fenestrata
-Vieja maculicauda
-Vieja zonata
και άλλα

Είναι αλήθεια ότι σ' αυτή την οικογένεια των ψαριών (αλλά και σε άλλες) έχουν γίνει αλλεπάλληλες επαναταξινομήσεις και αυτό δημιουργεί ένα φοβερό μπέρδεμα στους χομπίστες. Για να μη κάνω λόγο για τα υβρίδια που κυκλοφορούν και κάνουν χειρότερη την κατάσταση :smt095

oreonymos 14-05-18 18:43

αποκατασταση μετα θανατον...
 
1 Συνημμένο(α)
δασκαλε χιλια ευχαριστω για την αποκατασταση της αληθειας!θεος χωρεστο το ψαρακι αποκατασταθηκε!αλλα και στις αφρικανες λιγα πισωγυρισματα εχχουν κανει?μετα τα μετριακλιμα σειρα εχει ο"nimbochromis linni"να δεις που εχουν κανει λαθος!θα ηθελα επισης αν εχεις την ευγενη καλοσυνη να μου πεις αν ο dimidiochromis μου ειναι αρσενικο

Κλεόβουλος 14-05-18 18:56

Αρσενικότατος :)

oreonymos 14-05-18 19:18

ευχαριστω..
 
οταν σβησω τα φωτα γινεται λιγo μπλε παραπανω!σε καμια ομως περιπτωση δεν εχει αναδειξει τα χρωματα που πρεπει (αν ειναι stringatus)σε χρωματα ειναι το μονο ψαρι που με απογοητευσε

Κλεόβουλος 14-05-18 19:31

Δεν ξέρω αν είναι η φωτογραφία αλλά το σχήμα του σώματος του δεν μ' αρέσει.
Τι ηλικίας περ. είναι?

oreonymos 14-05-18 19:41

dimidiochromis..
 
ειναι 13 μηνων αλλα διαβασα πως αυτη ακριβως ειναι η διαφορα του απο τον compre ειναι δλδ πιο πλατυς εχει αυτο το ροζε στο πλαι κτλ δεν ειναι σιγουρα F0 και σιγουρα εκνευριζεται απο τις metriaclima!

Κλεόβουλος 14-05-18 19:49

Το πιο "μαζεμένο" σώμα, η μαύρη ρίγα στο πτερύγιο και η κλίση του στόματος
με υποψιάζει για επιμιξία με κάποιο Copadichromis. Δεν είμαι βέβαια σίγουρος αλλά όσο μπορώ να βγάλω συμπέρασμα από μια φωτο.
Δες εδώ του Glaser https://www.aquariumglaser.de/en/fis...s-strigatus-2/

oreonymos 14-05-18 20:04

ουτε και αυτος...
 
2 Συνημμένο(α)
ουτε και αυτος ειναι οπως θα επρεπε να ειναι! η γραμμ.η αιματος οι αιμομιξιες χαλανε τα ψαρια.μερικες φορες καλυτερα υβριδιο παρα αιμομιξια!(παραθετω μια φοτο απο metriaclima δικης μου γραμμης απο γονεις που δεν ειχαν συγγενεια!

Diskus fan 14-05-18 21:46

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από oreonymos (Μήνυμα 1041187)
καλησπερα δασκαλε
Αυτό ελπίζω να πήγαινε... στον Κλεόβουλο. :smt108
επειδη η ταξινομιση δεν ειναι μαθηματηκα θα τους αφησουμε (τους επιστημονες) να μαλωσουν μεταξυ τους και αμα αποφασισου θα μας πουν και εμας!συνηθως synspilum βαφτιζαν οι εμποροι τα πιο μακροστενα και vieja τα πιο στρογγυλα!εγω παντως 10 χρονια που το ειχα δεν εμαθα ποτε τι ακριβως ηταν...

Τότε που το είχα εγώ (κάπου στα μέσα του '80 με τα μέσα του '90)... η ονομασία ήταν Chichlasoma και όχι Vieja.
Απίστευτο ψάρι (αρσενικό)... έπαιζε με την γάτα "κυνηγητό" (αυτή πάνω στο καπάκι του ενυδρείου... με το "χέρι" στο ψάρι και την ουρά της αυτό).
Το μετέφερα σε ένα φίλο όταν τελείως τυχαία έκανα μια επίσκεψη και είδα ότι είχε ενυδρείο (κάτι που ΔΕΝ γνώριζα) και μέσα ένα θηλυκό!!!!!
Ούτε που θυμάμαι πόσα ενυδρεία στήσαμε, για να μεγαλώνουμε τα μωρά.- ;)


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:12.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02260 seconds with 10 queries