Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   DIY . Φτιάχτο μόνος σου (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=28)
-   -   κοπη τζαμιων (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=20962)

mikenuke 22-11-07 16:56

Παντως το αρχειο με τις 10 συμβουλες για καλυτερο κοψιμο ειναι πολυ καλο και νομιζω οτι πρεπει να το κανουμε καρφιτσωμα στην κορυφη.

dimitris21 22-11-07 17:11

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από mikenuke (Μήνυμα 216221)
Παντως το αρχειο με τις 10 συμβουλες για καλυτερο κοψιμο ειναι πολυ καλο και νομιζω οτι πρεπει να το κανουμε καρφιτσωμα στην κορυφη.

Ποιος αγγλομαθής θα το κάνει?

johnpalavos 22-11-07 17:16

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από orck (Μήνυμα 215624)
επειδη δεν ειμαι τζαμας δεν σας καταλαβαινω
πως το πετραιλαιο κοβει το τζαμι; δηλαδη εαν ριξω σε ενα τζαμι πετρελαιο αυτο θα γινει αδυναμο στην κρουση; θα σπαει πιο ευκολα;

το διαμαντι δεν κοβει μια λεπτη στρωση γυαλιου απο την μια μερια που σε συνδιασμο με την μηχανικη πιεση που του ασκειται κοβεται στην μεση στο ποιο αδυνατο σημειο το οποιο ειναι εκει που περασε το διαμαντι επειδη εχει ηδη χωρισει καποιες χιλιαδες μορια γυαλιου;
(τα εχω καταλαβει καλα η λεω οτι μου ερχεται;:p:p )

αν ξαναδιαβασεις μετα την πρωτη προταση τι ενοω θα καταλαβεις!:p
-------------------------
και δεν ειπα ριξε πετραιλεο να κοπει το τζαμι.... παντως οι δεκα συμβουλες ειναι καλες!!! να τις μεταφρασει και καποιος....

Neoklis 22-11-07 17:17

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από dimitris21 (Μήνυμα 216229)
Ποιος αγγλομαθής θα το κάνει?

Υπάρχει το systran για αυτή την δουλειά!!;)

Tolis 22-11-07 17:19

Τοχεις δει το συστραν επι τω εργω?

orck 22-11-07 18:24

οκ χρησιμα ολα αυτα
ποτε θα κανουμε πρακτικη;
να φερω γυαλια ετοιμα κομμενα (μαζι με ολα τα αξεσουαρ) να τα φτιαξουμε μαζι καποιο Σαββατο στον συλογο; (κατι μικρο ας πουμε 60 λιτρα, sump η κατι τετοιο)

mmbuna 22-11-07 21:19

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από dimitris21 (Μήνυμα 216229)
Ποιος αγγλομαθής θα το κάνει?

Το χρεώθηκα στο δικό μου 108 εκτός και αν το ξεκίνησε ήδη κάποιος...

Δώκε μου μερικές ημέρες... (βδομάδες, μήνες... :D)

dimitris21 23-11-07 08:51

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από mmbuna (Μήνυμα 216283)
Το χρεώθηκα στο δικό μου 108 εκτός και αν το ξεκίνησε ήδη κάποιος...

Δώκε μου μερικές ημέρες... (βδομάδες, μήνες... :D)

Μπράβο Γιάννη!
Έχεις όσες μέρες θέλεις. Δεν χάθηκε και ο κόσμος.

dimitris21 23-11-07 08:53

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από orck (Μήνυμα 216252)
οκ χρησιμα ολα αυτα
ποτε θα κανουμε πρακτικη;
να φερω γυαλια ετοιμα κομμενα (μαζι με ολα τα αξεσουαρ) να τα φτιαξουμε μαζι καποιο Σαββατο στον συλογο; (κατι μικρο ας πουμε 60 λιτρα, sump η κατι τετοιο)

Έλα αν μπορείς αύριο να το κανονίσουμε.

bandit4 23-11-07 11:09

1 Συνημμένο(α)
Εκανα οτι μπορουσα!!!
ελπιζω να βοηθησα...

dimitris21 23-11-07 11:42

Το διάβασες αυτό που μετέφρασε προφανώς κάποιο πρόγραμμα?

steady 27-11-07 21:53

4 Συνημμένο(α)
παιδια προμηθευτικα δυο ειδη κοπιδιων τελικα και εκανα μερικα πειραματα το σκ!
το ενα γεμιζει απο πισω πετρελαιο ειναι κινεζικο και εχει μονο εναν τροχο και εκανε 6€
το αλλο το πειρα 9,5€ απο πρακτικερ δεν γεμιζει πετρελειο αλλα εχει πολους τροχους!
δοκιμες εκανα σε 5αρι και 8αρι τζαμι
το διαμαντακι που γεμιζει απο πισω κοβει ικανοποιητικα το 5αρι τζαμι αλλα το 8αρι αρκετα δυσκολα!
αντιθετα αυτο του πρακτικερ κοβει μια χαρα και 5αρι κι 8αρι τζαμι και το μια χαρα το λεω αφου τα τζαμια σπανε μετα με πολυ λιγοτερη πιεση απο το προυγουμενο!
το θεμα του να περνει πετρελαιο απο πισω δεν μου φανηκε να εχει τοση σημασια αφου ειχα διπλα ενα βαζακι με πετρελαιο και πριν καθε κοπη βουταγα μεσα την κεφαλη απο το κοπιδι που δεν επερνε πετρελαιο και γινοταν μια χαρα δουλεια!
ισα ισα το να εχει πολλες κεφαλες νομιζω ειναι ποιο σημαντικο αφου οπως εμαθα<αν εμαθα σωστα> αυτα που γεμιζουν απο πισω εχουν παντα ενα μεγεθος διαμαντιου!


εκοψα λοιπον με επιτυχια τα τζαμια χωρις να σπασω ουτε ενα!τα ερωτηματα μου τωρα ειναι
1)δεν εχω βρει κατι ικανοποιητικο να χρησιμοποιησω για γωνιαστρα! χρησιμοποιησα μια σανιδα τη μια φορα ενα κομματι τζαμι την αλλη αλλα νομιζω και στις δυο περιπτωσεις ευκολα σου ξεφευγει το διαμαντακι και χαλαει το τζαμι....
καμια ιδεα?μηπως ξερει κανεις γωνιαστρες σαν και αυτες των τζαμαδων που βρισκω?ακομα οι γωνιες που εχουν οι ξυλουργοι τι σας λενε?
2)δεν καταφερα να κοψω απο κομματι τζαμι μια μικρη λωριδα πχ απο τζαμι 50*50 να κοψω λωριδα 50*5 βασικα δεν βρικα τροπο να σπασω τη μικρη λωριδα
σε αντιθεση με την κοπη ενος κομματιου στη μεση που εβαζα κατω απο την χαρακια ενα κομματι ξυλο κραταγα σταθερη την μια ακρη του τζαμιου κατω και την αλλη την πιεζα αποτομα και με δυναμη και εσπαγε πανευκολα!
εσεις μετα τη χαρακια πως σπατε?ειτε ειναι να κοψεται στη μεση ειτε μια λωριδα!

orck 27-11-07 22:27

μεταλικη γωνια 90 μοιρων εχει το πρακτικερ
ειναι στα ραφια με τα φτηνα εργαλεια
εχει σε διαφορετικα μεγεθη και φυσικα διαφορετικη τιμη
δεν ξερω ομως αν ειναι για τζαμια η για ξυλουργους, την δουλεια που θες να κανεις ομως γινεται

steady 27-11-07 23:03

αυτη ειναι η ξυλουργικη γωνια το θεμα ειναι οτι δεν εχει χοντρο παχος και ειναι απλα ενα κομματακι λαμαρινα κανα 2mm το καθετο κομματι οποτε δεν εξυπηρετει καλα σε αντιθεση με αυτη των τζαμαδων που εχει αρκετα χοντροτερο παχος!

orck 27-11-07 23:27

εγω αυτη που εχω παρει ειναι ενας μεταλικος χαρακας ο οποιος ειναι σφηνωμενος καθετα (90μοιρες) σε ενα αρκετα παχυτερο μεταλικο κοματι παχους περιπου ενα εκατοστο μοιρασμενο μισο απο την μια μερια και μισο απο την αλλη
αν παλι δεν βγαλεις ακρη θα παω να ψαξω την δικια μου γωνια να την βγαλω φωτογραφια (η να στην φερω το Σαββατο, αν και ειναι μονο 20 εκατοστα)

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από steady (Μήνυμα 217375)
αυτη ειναι η ξυλουργικη γωνια το θεμα ειναι οτι δεν εχει χοντρο παχος και ειναι απλα ενα κομματακι λαμαρινα κανα 2mm το καθετο κομματι οποτε δεν εξυπηρετει καλα σε αντιθεση με αυτη των τζαμαδων που εχει αρκετα χοντροτερο παχος!


steady 27-11-07 23:35

καταλαβα τι λες μια χαρα φιλε μου!
δεν το εχω δοκιμασει αλλα πιστευω οτι ενα μεγαλο αλφαδι η ενα κομματι ισια σανιδα θα κανει καλυτερη δουλεια απο αυτο!
αν δεν βρω κατι τοσο ικανοποιητικο οσο αυτο των τζαμαδων θα μεινω στη σανιδα!

Tkagem 28-11-07 00:17

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από steady (Μήνυμα 217362)
δεν καταφερα να κοψω απο κομματι τζαμι μια μικρη λωριδα πχ απο τζαμι 50*50 να κοψω λωριδα 50*5 βασικα δεν βρικα τροπο να σπασω τη μικρη λωριδα

Ελπίζω να έχεις σκαλιά στο σπίτι σου,θα σου χρησιμεύσουν....
Βάζεις στην άκρη του σκαλιού το κομμάτι γυαλιού 50*5 και βάζεις κάποιον να το πατήσει,οπότε η μεγάλη πλευρά εξέχει του σκαλιού, με λίγη απότομη πίεση προς τα κάτω σπάει μιά χαρά....Μπορεί να ακούγεται αστείο αλλά με αυτό τον τρόπο έκοψα όλες τις κόντρες στο ενυδρείο μου....

halvas69 28-11-07 10:19

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από dimitris21 (Μήνυμα 216394)
Το διάβασες αυτό που μετέφρασε προφανώς κάποιο πρόγραμμα?

Το διάβασα εγώ πάντως....χα,χα,χα :p

AngleV 28-11-07 10:31

χεχε

πλυμμήρας 28-11-07 12:25

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από steady (Μήνυμα 217393)
καταλαβα τι λες μια χαρα φιλε μου!
δεν το εχω δοκιμασει αλλα πιστευω οτι ενα μεγαλο αλφαδι η ενα κομματι ισια σανιδα θα κανει καλυτερη δουλεια απο αυτο!
αν δεν βρω κατι τοσο ικανοποιητικο οσο αυτο των τζαμαδων θα μεινω στη σανιδα!

Γιατί δεν πάς σε κάποιο ξυλουργείο να σου φτάξει μια γωνιάστρα και θα τους πεις ότι είναι για τζαμάδικο δεν θα την πληρώσεις πάνω από 5 ευρώ (εγώ τόσο την πλήρωσα) και θα σου μείνει και για άλλες κατασκευές γιατί μην μου πείς ότι δεν θα κάνεις άλλη...Σίγουρα ψέμματα θα είναι...
Το έχουμε ξαναπεί: Είναι "βαρύ" ναρκωτικό το ενυδρείο...

mmbuna 13-12-07 11:04

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από steady (Μήνυμα 217362)
2)δεν καταφερα να κοψω απο κομματι τζαμι μια μικρη λωριδα πχ απο τζαμι 50*50 να κοψω λωριδα 50*5 βασικα δεν βρικα τροπο να σπασω τη μικρη λωριδα
σε αντιθεση με την κοπη ενος κομματιου στη μεση που εβαζα κατω απο την χαρακια ενα κομματι ξυλο κραταγα σταθερη την μια ακρη του τζαμιου κατω και την αλλη την πιεζα αποτομα και με δυναμη και εσπαγε πανευκολα!
εσεις μετα τη χαρακια πως σπατε?ειτε ειναι να κοψεται στη μεση ειτε μια λωριδα!

Το κοπίδι που πήρες έχει εγκοπές στο πλάι του. Βάζεις εκεί μέσα την λωρίδα που θέλεις να ξεκολήσεις και 'λυγίζεις' το γυαλί μέχρι να ξεκινήσει να σπάει πάνω στο κόψιμο που έκανες. Μετά, με το ξύλινο/πλαστικό μέρος του κοπιδιού, χτυπάς κατα μήκος της κοπής, προσπαθώντας να συνεχίσεις το σπάσιμο που ξεκίνησες με το 'λύγισμα'.

πππφφφφ... μώλις διάβασα τι έγραψα... αστο...

Είναι αρκετά πιό δύσκολο το κόψιμο λωρίδας. Γιατί δεν πάς σε ένα τζαμά να σου κοψει μια, δυο, να δείς πως γίνεται? Δεν είναι επιστήμη, αλλά έχει τον τρόπο του.


ΥΓ:
Ξέρω οτι έχω φάει κάρτα με την μετάφραση...
Θα την κάνω όμως!
Σήμερα.
Λέω εγώ....

mmbuna 17-12-07 16:20

1 Συνημμένο(α)
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από mmbuna (Μήνυμα 216283)
Το χρεώθηκα στο δικό μου 108 εκτός και αν το ξεκίνησε ήδη κάποιος...

Δώκε μου μερικές ημέρες... (βδομάδες, μήνες... :D)

Και σε λιγότερο από ένα μήνα (δεν θέλω σχόλια λέω!) ξεχρεώνω το 108 μου!

orck 17-12-07 16:32

Πολυ καλη δουλεια, μπραβο σου !!!

το μονο που δεν μου φαινεται σωστο ειναι η λεξη "χαραγη" νομιζω οτι ισως θα ηταν καλυτερη η λεξη "χαραξη"



Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από mmbuna (Μήνυμα 222236)
Και σε λιγότερο από ένα μήνα (δεν θέλω σχόλια λέω!) ξεχρεώνω το 108 μου!


mmbuna 17-12-07 18:21

Danke! :rolleyes:

dimitris21 18-12-07 09:27

Γιάννη πως μπορώ πάνω στο αρχείο αυτό να κάνω κάποιες μικρές επεμβάσεις?

bandit4 18-12-07 09:49

το αρχειο που ανεβασε ο mmbuna ειναι pdf.

2 τροποι υπαρχουν να κανεις παρεμβαση:

1ον)με το adobe photoshop(δεν το συνιστω ειναι χρονοβορο)
2ον)με καποιο προγραμμα ocr, pdf to word(abbyy, pdf transformer) που ειναι σαφως πιο ευκολο

mmbuna 18-12-07 15:42

Δημήτρη θα κάνεις 'παρέμβαση' σε κάτι που έγραψα ΕΓΩ??????? :smt084

(Στείλε μου PM ένα email να σου στείλω αρχείο που μπορείς να δουλέψεις)

SEFFSOFF 11-02-10 22:48

Καλησπέρα, εγώ έχω βρει ενα site που έχει διαμάντα που κόβουν γυαλιά και ειναι και για ερασιτέχνες και για επαγγελματίες. Είναι το www.glass-shop.gr Ισως αν ρίξεις μια ματιά εκει να βρεις αυτό που χρειάζεσαι

kalts.greg 11-02-10 23:46

?
 
σαν πρώην επαγγελματίας τζαμάς θα ήθελα να πω την γνώμη μου . τα 2 διαμάντια που φαίνονται στις φωτογραφίες είναι πολύ καλά . παίζει ρόλο η ποιότητα της ροδέλας που έχει . αν πέσεις σε παρτίδα καλής ποιότητας είναι εξαιρετικά , όχι μόνο για ερασιτεχνική χρήσει αλλά και επαγγελματική .
η κοπή δεν είναι δύσκολη διαδικασία , απαιτεί όμως εξοικείωση για να γίνει σωστά . το πετρέλαιο είναι πολύ καλό και φτηνό λιπαντικό για την κοπή .
δεν θέλει δύναμη για την κοπή . μια ελαφριά πίεση είναι αρκετή . πολύ σημαντικό είναι η πίεση να παραμένει σταθερή σε όλο το μήκος της κοπής ώστε να μην μένουν άκοπα σημεία . το πετρέλαιο που χρειάζεται είναι ελάχιστο .
ένα απλό βούτηγμα της μύτης είναι αρκετό . επηρεάζει και την κοπή αλλά και το σπάσιμο του τζαμιού (πιο μαλακά) . βοηθάει πολύ . στο σπάσιμο τώρα ο καλύτερος τρόπος είναι να φέρεται την χάραξη λίγο μέσα από την άκρη του τραπεζιού , να σηκώσετε λίγους πόντους το τζάμι και να τα κατεβάσετε με λίγη δύναμη στο τραπέζι ώστε να πιεστεί ομοιόμορφα να ανοίξει στη χάραξη . ο τρόπος που αναφέρετε πιο πάνω που ανοίγεις την άκρη χτυπώντας από κάτω δεν κάνει στα μεγάλα κομμάτια . είναι λύση ανάγκης όταν το κομμάτι είναι μικρό και δεν γίνετε να σπάσει στην άκρη του τραπεζιού . είναι και επικίνδυνο να σπάσει όπου θέλει εκείνο αν η χάραξη
δεν είναι σωστή (κενά) .

ελπίζω να βοήθησα


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:15.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02512 seconds with 11 queries