Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   Αρχαριος (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=58873)

delta66 10-01-12 23:55

Για σιγουρια να ζητησεις να δεις το manual.

Απο οτι βλεπω εχει προφιλτρα 2 ιντσων, αυτα κρατανε περιπου 4000-4500 λιτρα στην εισαγωγη*, αναλογα και ποσο βρωμικο ειναι το νερο που μπαινει.
Οταν ερθει η ωρα της αλλαγης τους μπορεις να βαλεις 2.5 ιντσων που κρατανε τα διπλασια λιτρα.
* Οχι δλδ μονο το καθαρο ΑΟ που βγαζει. Αν εχεις αποδοση ως συνηθως, 1 καθαρο προς 3 βρωμικο, στα 1000 περιπου λιτρα καθαρο ΑΟ που θα παρεις, αλλαζεις προφιλτρα.

Το ιδιο και η μεμβρανη εξαρταται απο την ποιοτητα του νερο που φιλτραρεται.
Συνηθως κραταει 2-5 χρονια αν συντηρειται σωστα (δεν αφησουμε να στεγνωσει η μεβρανη, της κανουμε συχνα flush).
Τη τσεκαρουμε με TDS meter.
H σωστη λειτουργια γινεται οταν μας δινει νερο με tds 1-5% του tds της βρυσης. Oταν το ξεπερασει (οχι μια φορα περιστασιακα) και συνεχιζει και ανεβαινει αρχιζεις την διαδικασια αλλαγης μεμβρανης.

Nick74 11-01-12 00:06

χμμμ βασικα παμφθηνη, εμενα μονο τα προφιλτρα απο την osmo κοστιζουν τα τετραπλα...
συνηθως λενε 6 μηνες με ενα χρονο για τα προφιλτρα και δυο χρονια για τις μεμβρανες (αναλογα τη χρηση και τα λιτρα ) αλλα καλου κακου ρωτα και τον κατασκευαστη μηπως και στη συγκεκριμενη θελει συχνοτερα.
Παντως οπως και να χει, και ενα χρονο να ζησει το "κινεζακι" καρα-συμφερει αν κανει τη δουλεια του. (κι αν εισαι "μερακλης" και του βαλεις κι ενα ακομα προφιλτρο με kdf εισαι πραγματικα σουπερ και θα εχεις κανει απιστευτα εξυπνη αγορα, αν και μαλλον εκει που εισαι θα εχετε καλυτερα νερα και δε θα το χρειαζεσαι )

nikos284 11-01-12 16:53

αυτη τη συνδεω κατευθειαν στην βρυση οταν θελω να κανω αλλαγη στο νερο του ενυδρειου;ποσο ph μπορει να μουδειξει;η να αγορασω καποια τυρφη;ευχαριστω

delta66 11-01-12 17:18

την εχεις μονιμα συνδεδεμενη στη βρυση

αν στεγνωσει η μεμβρανη κασταστραφηκε

κανε αναζητηση με τη μηχανη αναζητησης στο φορουμ για θεματα για "οσμωση"

nikos284 15-01-12 21:01

τα test νερου με χαρτακια ποσο αξιοπιστα ειναι;δηλαδη σε σχεση με τα υγρα διοτι δεν εχω και πολλα λεφτα τουλαχιστον να μετρησω τα νιτρωδες νιτρικα για αρχη και για ph περνω υγρο test

delta66 15-01-12 21:20

Η μερα με τη νυχτα.
Ιδιως στην ακριβεια της μετρησης.
Τα στικς απο τη στιγμη που ανοιξει το κουτι και παιρουν αερα, αρχιζει η αντιστροφη μετρηση.
Οσο περναν οι μερες τοσο πιο λαθος μπορει να δειχνουν.
Αμμωνιας εντωμεταξυ δεν εχουν μετρηση.

Αν σκεφτεις σε βαθος χρονου τα υγρα συμφερουν και οικονομικα αφου βγαζουν πολλες μετρησεις.
Τσεκαρε ποσα τεστ μπορεις να κανεις με τα στικς και ποσα με τα υγρα.

Τσεκαρε επισης την αγορα απο ebay οπου το κιτ υγρων τεστ της APi με ολα τα τεστ (εκτος GH KH) βγαινει σε τιμη λιγο παραπανω απο τα στικς σε πετσοπ.
http://www.ebay.co.uk/sch/?_nkw=api%...&_stpos=&gbr=1
Εδω GH KH http://www.ebay.co.uk/sch/?_nkw=Api%...&_stpos=&gbr=1

nikos284 16-01-12 22:58

επειδη λεω να ξεκινησω με το ενυδρειο θα ηθελα να ρωτησω το θερμοστατη τον βαζουμε ολον μεσα στο νερο η το κουμπι που ρυθμιζεις την θερμοκρασια πρεπει να ειναι εκτος νερου ευχαριστω.και σε πια μερια νατο βαλω;εγω λεω να τον βαλω διπλα στο φιλτρο

Παναγιώτης Κ 16-01-12 23:21

Βάλτον δίπλα στο φίλτρο.
Καλό θα ήταν να είναι όλος μέσα στο νερό εκτός απο την κεφαλή(τον ρυθμηστήρα θερμοκρασίας) η οποία και εντός να είναι δεν παθαίνει τίποτα.

nikos284 17-01-12 17:34

μου ειπε ενας φιλος μου να μου δωσει μπολι για να ξεκινησω αλλα εχει λεει ενα προβλημα οτι τα ψαρια του ψωφανε συνεχεια διοτι δεν ελενχει το ph.να του παρω 3 λιτρα νερο για να ξεκινησω η θα ειναι αρρωστα τα ψαρια ατου και θα εχω προβλημα;το νερο το παιρνουμε απο το βυθο η απο πανω;

delta66 17-01-12 17:38

Οχι να μην παρεις για δυο λογους.
α) Του ψοφανε τα ψαρια και δεν ειναι σιγουρο απο τι
β) το νερο δεν ειναι μπολι

το περιβοητο "μπολι"
Μπόλιασμα : προετοιμασία και διαδικασία.

ΥΓ να του πεις να κοιταξει να λυσει το προβλημα με το πεχα. Ας γραψει εδω να το συζητησουμε

nikos284 17-01-12 17:41

ευχαριστω να σαι καλα

nikos284 18-01-12 21:00

αυτο που κολανε απο πισω το λεγομενο background το βαζω μεσα στο νερο;

kgf12345 18-01-12 22:21

αν βαλεις αφισα η χαρτονι μπαινει απεξω στην πισω πλευρα.αν βαλεις κατι τετοιο μπαινει μεσα και κολλιεται στο τζαμι.

Παναγιώτης Κ 18-01-12 22:31

Τα 3D Backround όπως σου είπε και ο φίλος απο πάνω μπαίνουν μέσα στο ενυδρείο και κολλάνε ώστε να μην έχεις κανα απρόοπτο. Κάνε μια τσάρκα στους DIY και θα το βρείς πως φτιάχνεται!

nikos284 20-01-12 19:40

ξερει κανενας σε ποσες μερες ερχονται τα πραγματα απο το osmosis.gr

exelix 20-01-12 19:41

Νομίζω ότι έχει κλείσει φίλε μου.

panik 20-01-12 20:19

Το καταστημα osmosis εχει κλεισει αλλα το site δεν εκλεισε. Το εχουν αφησει κ οποιος κανει το λαθος να καταθεσει χρηματα στο λογαριασμο τραπεζης την πατησε.

nikos284 20-01-12 22:30

ευτυχως παιδια που δεν εβαλα λεφτα

kgf12345 21-01-12 00:13

ευτυχως δε λες τιποτα.γιατι εξακολουθει να το πληρωνει αυτος ο ανθρωπος αυτο το site δε μπορω να καταλαβω.εκτος αν τον εχει στο σπιτι του το σερβερ.παλι ομως πληρωνει το domain:roll:

panik 21-01-12 00:16

Παραλιγω να την πατησω κι εγω. Ευτυχως περναγα απο εκει και το ειδα αδειο το καταστημα.
Μπορει να το εχει πληρωμενο.

nikos284 24-01-12 19:56

οταν κανω αλλαγη νερου απο πιο σημειο βγαζω το νερο δηλαδη απο πανω η απο τον βυθο;ευχαριστω

nikos284 26-01-12 16:34

κανενας δεν θα μου πει;

kgf12345 26-01-12 19:00

με τι το βγαζεις το νερο?πως κανεις αλλαγη δηλαδη?

nikos284 26-01-12 20:39

ναι και απο πιο σημειο δηλ περνω ενα μπουκαλι και βγαζω απο πανω η με ενα λαστιχο απο το βυθο;

kgf12345 26-01-12 21:55

οχι δεν καταλαβες.ρωτησα,πως την κανεις την αλλαγη?δεν εχεις κανει ποτε?

nikos284 26-01-12 22:18

απο αυριο θα ξεκινησω στρωσιμο ενυδρειου αλλα ρωταω για να ξερω να μην τρεχω τελευταια στιγμη

kgf12345 26-01-12 23:28

οκ,αλλαγη ειναι καλο να κανεις μια φορα τη βδομαδα 30% του νερου.παντα με αντιχλωριο και με νερο οσο γινεται πιο κοντα στις συνθηκες/παραμετρους που εχει το νερο στο ενυδρειο.καλο ειναι η αλλαγη να γινεται αργα.σε διαστημα καποιας ωρας δηλαδη 30 λεπτα-μια ωρα ειναι καλα.οχι μπαμ-μπαμ.αν και δεν ειναι παντα εφικτο.
οι αποτομες αλλαγες στις συνθηκες κανουν κακο και στα ψαρια και καποιες φορες και στη βιολογια.απλα στα γραφω μηπως δεν τα εχεις διαβασει στα υπομνηματα.;)
πως θα την κανεις τωρα,αναλογα ποσα λιτρα αλλαγη κανεις.αν ειναι λιγα μπορεις να κανεις αλλαγη και με κανατα που λεει ο λογος.(εννοειται πως θα ειναι καθαρη και χωρις ιχνη απορρυπαντικου κλπ)οποτε αναγκαστικα απτην επιφανεια θα το παιρνεις το νερο.
αν ειναι πολλα τα λιτρα το καλυτερο ειναι με βαρελι στο οποιο θα προετοιμαζεις το νερο και με μια αντλια με καταλληλο μανομετρικο ωστε να σηκωνει το νερο στο υψος του ενυδρειου,θα αδειαζεις το νερο απτο ενυδρειο και μετα θα ανεβαζεις το καθαρο νερο απτο βαρελι στο ενυδρειο.
αν την αλλαγη την κανεις με σκουπα τοτε το νερο θα το παιρνεις απτο βυθο καθως θα σκουπιζεις.αυτο εξαρταται και απτο τι εχεις στο βυθο.αν εχεις αμμο θα ειναι λιγο πιο δυσκολο με τη σκουπα ωστε να μην αδειαζεις και την αμμο μαζι με το νερο.δεν εχει πολυ σημασια απο που θα τραβας το νερο απτο ενυδρειο,αρκει να το κανεις προσεχτικα.δηλαδη αν τραβα νερο σιφοναρωντας μονο με ενα σωληνα,καλο θα ειναι να βαλεις κατι μπροστα στην ακρη που ρουφαει ωστε να μην τραβηξεις κανα ψαρι.μπορεις να βαλεις ενα κομματι σφουγγαρι η ενυδρειακη βατα με λαστιχακι.το ιδιο και αν το παιρνεις απο χαμηλα στο βυθο με σκουπα.αν και πολλες σκουπες εχουν προστατευτικο γιαυτο το λογο,καποιες μπορει να μην εχουνε.οποτε προσοχη.ελπιζω να σε καλυψα.

nikos284 27-01-12 20:16

οκ καταλαβα φιλε μου να σαι καλα

stratri1 30-01-12 12:36

Γειά σου Νίκο. Μένω στην Τρίπολη και τώρα είδα το θέμα σου.
Θα μπορούσα να σου δώσω μπόλι, αλλά φοβάμαι μην σου δώσω τίποτα προβλήματα μαζί.
Πριν λίγο καιρό έχασα όλα τα κόρυ που είχα χωρίς να βρούμε τον λόγο και μετά εμφανίστηκε BGA.
Αν συμφωνούν και τα παιδιά εδώ μπορούμε να προχωρήσουμε για το μπόλι. Αν μπορώ να βοηθήσω και σε κάτι άλλο, ευχαρίστως.

nikos284 31-01-12 23:08

φιλε ευχαριστω να σαι καλα αν πουν τα παιδια οκ θα ειμαι πολυ ευχαριστημενος.θα σου στειλω και το κινητο σε pm να τα πουμε και απο κοντα


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:43.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02300 seconds with 11 queries