Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Παρουσιάσεις ενυδρείων με Bettas (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=174)
-   -   Το Ενυδρείο του Μονομάχου Μου (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=68822)

nazgul 13-02-13 20:49

Δεν θα κανει αλμα. Που θα παει, στο καπακι? Ειναι πολυ εξυπνα ψαρακια. ;)

Δεν ειναι πολυ ψηλο το ενυδρειο. Αν ηταν 50-60 cm, θα τον κουραζε να ανεβαινει μεχρι πανω για να παρει αερα. Τωρα ειναι μια χαρα.

Γνωμη μου ειναι να το γεμισεις μεχρι το πλαστικο.

danny 13-02-13 21:05

Οτι είναι έξυπνα το κατάλαβα από την στιγμή που τον έβαλα στο 60λιτρο. Και κάθε μέρα που μου κάνει διάφορα κόλπα. Μέχρι το πλαστικό 2-3 πόντοι μένουν οπότε θάναι καλά πιστευω.

nazgul 13-02-13 21:13

Ειναι υπεροχα ψαρακια αν δεν τα εχεις σε ποτηρακια και ενυδρεια που θυμιζουν ποτηρακια :p

Θα μεγαλωσει και το κερατοφυλλο και θα ειναι ακομα καλυτερα.

danny 13-02-13 21:25

Τα βλέπω στα pet shop σε ποτηρακια και περιμένω ποτέ θα εκραγω να τους την μπω. Αλλά δυστυχώς είναι έμποροι οι περισσότεροι. Εγώ είδα τρελή αλλαγή όχι τόσο απο το 10 λίτρο στο 30 λίτρο αλλά στο 60 λίτρο.

sharred 13-02-13 22:44

Το Ενυδρείο του Μονομάχου Μου
 
Και που να δεις πως έρχονται απο το εξωτερικο, μέσα σε σακουλακια σε μέγεθος μισού ποτηριού.

danny 13-02-13 22:57

καλύτερα να μην το δώ:smt067

delta66 13-02-13 23:46

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από sharred (Μήνυμα 736184)
Και που να δεις πως έρχονται απο το εξωτερικο, μέσα σε σακουλακια σε μέγεθος μισού ποτηριού.

Και πολυ λες

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από danny (Μήνυμα 736193)
καλύτερα να μην το δώ:smt067

Εσυ μη τις δεις τις φωτο
http://i225.photobucket.com/albums/d.../monomaxoi.jpg
http://i225.photobucket.com/albums/d.../monomaxos.jpg

ChocolatePuma 13-02-13 23:50

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 736246)

Και έρχονται...ζωντανά??????? :confused::confused::confused:

delta66 13-02-13 23:52

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma (Μήνυμα 736250)
Και έρχονται...ζωντανά??????? :confused::confused::confused:

Μερικα.
Τα πανω πανω στη κουτα

ChocolatePuma 13-02-13 23:54

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 736253)
Μερικα.
Τα πανω πανω στη κουτα.

No comment...

delta66 13-02-13 23:54

Μη νομιζεις οτι ειναι σκετο νερο αυτο στο σακουλακι.

nazgul 13-02-13 23:54

Εχω δει και εγω πως ερχονται και πιστεψε με, το ποτηρακι θυμιζει πισινα...

danny 13-02-13 23:55

αφού βάλατε το λίνκ, τις είδα και έπαθα :mad:

μακάρι να μπορούσα να έσωνα τους περισσότερους,

κάτι τέτοια βλέπω βραδιάτικα και θα πάω να παίξω κανά λοττο να τον βάλω τον δικό μου έτσι για σπάσιμο σε 140λίτρο :confused:

ChocolatePuma 13-02-13 23:56

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 736257)
Μη νομιζεις οτι ειναι σκετο νερο αυτο στο σακουλακι.

Δλδ?
"το αυτώσαμε" το θέμα του danny :smt102...sorryyyyyyyyyyyy!

danny 14-02-13 00:00

δεν πειράζει ρε παιδιά για να μαθαίνω μπήκα εδώ. έτσι και αλλιώς απο σπόντα το ξεκίνησα το χόμπι και το πήρα στα σοβαρά αλλά μου αρέσει κιόλας.

και για να μην ανοίγω νέο θέμα, μπορείτε να μου πείτε πόσο καιρό θα πάρουν τα φυτά μου να μεγαλώσουν και κάθε πότε και πώς κλαδεύουμε το echinadorus bleheri ? αυτό είναι απο τα λίγα φυτά το οποίο έχει μεγαλώσει σε ύψος

τα άλλα φυτά βαλλισνεριες & juncus repens θέλουν τον καιρό τους? η διαρκεια φωτισμού είναι 8 ώρες συνεχόμενες με λάμπα 15 watts και ρίχνω και υγρό sera florena μια φορά την εβδομάδα. υπόστρωμα έχω χαλίκι.

delta66 14-02-13 00:22

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από danny (Μήνυμα 736259)
αφού βάλατε το λίνκ, τις είδα και έπαθα :mad:

μακάρι να μπορούσα να έσωνα τους περισσότερους,

κάτι τέτοια βλέπω βραδιάτικα και θα πάω να παίξω κανά λοττο να τον βάλω τον δικό μου έτσι για σπάσιμο σε 140λίτρο :confused:

Για καθε ενα που "σωνεις" αγοραζοντας το, ερχονται 100 σε τετοια σακουλακια.



Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από danny (Μήνυμα 736265)
δεν πειράζει ρε παιδιά για να μαθαίνω μπήκα εδώ. έτσι και αλλιώς απο σπόντα το ξεκίνησα το χόμπι και το πήρα στα σοβαρά αλλά μου αρέσει κιόλας.

και για να μην ανοίγω νέο θέμα, μπορείτε να μου πείτε πόσο καιρό θα πάρουν τα φυτά μου να μεγαλώσουν και κάθε πότε και πώς κλαδεύουμε το echinadorus bleheri ? αυτό είναι απο τα λίγα φυτά το οποίο έχει μεγαλώσει σε ύψος

τα άλλα φυτά βαλλισνεριες & juncus repens θέλουν τον καιρό τους? η διαρκεια φωτισμού είναι 8 ώρες συνεχόμενες με λάμπα 15 watts και ρίχνω και υγρό sera florena μια φορά την εβδομάδα. υπόστρωμα έχω χαλίκι.

Ο Bleheri δεν "κουρευεται". Κακη επιλογη για ενυδρειο κατω απο 60 εκ υψος.
Οι βαλισνεριες λυγιζουν μεν αλλα ουτε αυτες κουρευονται. Εμενα δεν μου αρεσαν ποτε.
Για ενυδρειο μονομαχου, που θελει μικρο υψος δλδ, αυτα τα δυο δεν κανουν.

danny 14-02-13 00:29

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 736274)
Για καθε ενα που "σωνεις" αγοραζοντας το, ερχονται 100 σε τετοια σακουλακια.





Ο Bleheri δεν "κουρευεται". Κακη επιλογη για ενυδρειο κατω απο 60 εκ υψος.
Οι βαλισνεριες λυγιζουν μεν αλλα ουτε αυτες κουρευονται. Εμενα δεν μου αρεσαν ποτε.
Για ενυδρειο μονομαχου, που θελει μικρο υψος δλδ, αυτα τα δυο δεν κανουν.

οι βαλισνεριες ειναι απο τα λιγα φυτα που μου αρεσουν, όσο για bleheri λεω μηπως αφήσω την μια και προσθεσω άλλη μια πετρα και βάλω επάνω της juncus repens

προσπαθώ να αποφύγω να βάζω χερια μεσα σε προηγούμεη συμβουλη σου αλλα τα πράγματα τα πήρα σιγα σιγα. ελπίζω αυτην την φορά να είναι απο της τελευταίες και να σχολούμαι μόνο με τις αλλαγές νερού.

nazgul 14-02-13 00:44

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από danny
προσπαθώ να αποφύγω να βάζω χερια μεσα σε προηγούμεη συμβουλη σου αλλα τα πράγματα τα πήρα σιγα σιγα. ελπίζω αυτην την φορά να είναι απο της τελευταίες και να σχολούμαι μόνο με τις αλλαγές νερού.

Κοιτα, αργα ή γρηγορα θα βαλεις χερια μεσα στο ενυδρειο και δεν θα το φοβασαι πλεον. Αρκει να ειναι σχετικα καθαρα (βεαια, μερικοι μερικοι τα βαζουν και μετα απο ψησταρια οπως ειπαν :rolleyes: ) και να μην αναταρασσεις πολυ το χαλικι, ωστε να σηκωνεται αμμωνια. Αλλωστε, υπαρχουν και οι τσιμπιδες για τις ευκολες δουλειες, ειναι αρκετα βολικες.

Παντα θα βρισκεις ενα καλο λογο να κανεις κατι, περα απο τις αλλαγες νερου, κατα τη γνωμη μου.

sharred 14-02-13 09:45

Το Ενυδρείο του Μονομάχου Μου
 
Οι Βαλισνέριες φυσικά και κουρεύονται, εγω τις ψαλιδιζω μόλις πιάσουν το μέτρο. Πολλαπλασιάζονται και πολύ εύκολα!

danny 26-02-13 14:33

1 Συνημμένο(α)
μετά απο κάποιες μέρες συλλογής των νέων φυτών με κλαδέματα απο εδώ μέσα και ευχαριστώ πολυ τα μέλη του φόρουμ που με βοήθησαν στην συλλογή,

μια φώτο απο το νέο setup καθώς έφυγε η μια πέτρα και οι 2 bleheri οι οποίοι μεγάλωσαν πολύ και τους έδωσα καθώς πιάναν χώρο.

ευπρόσδεκτες παρατηρήσεις και σχόλια

Σιμος 26-02-13 14:47

Το κερατόφυλλο το έχεις στην επιφάνεια; εκείνο κάτω δεξιά είναι christmas moss; πολύ ωραίο και πάλι το ενυδρείο σου:o:o

platy 26-02-13 14:50

πολυ ωραίο Νωντα..η λευκοκεφάλα πάνω ειναι ολα τα λεφτα :) !! και αυτη που μου εδωσες εχει αρχίσει και αναπτύσεται...

danny 26-02-13 14:56

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Σιμος (Μήνυμα 740805)
Το κερατόφυλλο το έχεις στην επιφάνεια; εκείνο κάτω δεξιά είναι christmas moss; πολύ ωραίο και πάλι το ενυδρείο σου:o:o

ναι στην επιφάνεια το κερατόφυλλο, το κάτω δέξια είναι Juncus Repens. ευχαριστώ ;)
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από platy (Μήνυμα 740807)
πολυ ωραίο Νωντα..η λευκοκεφάλα πάνω ειναι ολα τα λεφτα :) !! και αυτη που μου εδωσες εχει αρχίσει και αναπτύσεται...

ευχαριστώ και μένα έχει αρχίσει και γεμίσει, όταν έχω και άλλη θα σου στείλω αν θές :)

Anna10 26-02-13 14:57

Ωραίο το ενυδρείο σου Νώντα.Μπράβο.

danny 26-02-13 14:58

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Anna10 (Μήνυμα 740818)
Ωραίο το ενυδρείο σου Νώντα.Μπράβο.

ευχαριστώ Άννα, έχει δουλειά ακόμα βέβαια αλλά σιγά - σιγά

danny 18-03-13 16:22

1 Συνημμένο(α)
μετα απο καιρό και ένα μικρό μάζεμα απο κλαδέματα μαζί με αλλαγή του αρχικού setup, ένα update στο ενυδρείο. θα μπούνε κάποια στιγμή φυτά και στο πίσω μέρος, απο κλαδέματα που περιμένω να μεγαλώσουν.

έγινε αλλαγή στη λάμπα καθώς η άσπρη ήταν πολύ έντονη και σκούρηνε και το νερό.

φωτογραφίες όχι καλές λόγω φωτογραφικής.

Nick74 18-03-13 17:41

ωραιο, αντε με το καλο να ποιασεις το λοττο για να τον βαλεις σε 140ρι :D

προσωπικα διαφωνω με το γεμισμα μεχρι πανω μια και ειτε στη φυση ειτε σε τεχνητα δημιουργημενο περιβαλλον τα ψαρια αυτα διαλεγουν να μενουν σε πολυ ρηχα νερα, κατι που μου δειχνει οτι τα ιδια επιλεγουν αυτο που τα κανει να νοιωθουν καλυτερα

danny 18-03-13 18:10

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Nick74 (Μήνυμα 747660)
ωραιο, αντε με το καλο να ποιασεις το λοττο για να τον βαλεις σε 140ρι :D

προσωπικα διαφωνω με το γεμισμα μεχρι πανω μια και ειτε στη φυση ειτε σε τεχνητα δημιουργημενο περιβαλλον τα ψαρια αυτα διαλεγουν να μενουν σε πολυ ρηχα νερα, κατι που μου δειχνει οτι τα ιδια επιλεγουν αυτο που τα κανει να νοιωθουν καλυτερα

ευχαριστώ , μακάρι να μπορούσα να παω και σε παραπάνω, είμαι απο αυτούς που θα το κάναν:grin:, αλλα προς το παρόν μενουμε έτσι

είχα στην αρχή πιο κάτω την στάθμη τον βλέπω ρίχνει κάτι μακροβουτια σαν πυραυλος είναι. απο το χαλίκι μέχρι το καπάκι είναι γύρω στους 28 πόντους το γέμισμα του νερού.

αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι για να αποκτήσει μια μικρή κίνηση το ενυδρείο μπορώ να βάλω κάποιο ψάρι βυθού τουλαχιστον? οι διαστάσεις που έχω είναι 60x30x40 και υπόστρωμα χαλίκι.

η να τον αφήσω έτσι?

Nick74 18-03-13 18:12

χαλικι και ψαρια βυθου δεν ταιριαζουν εκτος κι αν εχει πολυ λεπτοκοκο αμμοχαλικο.

danny 18-03-13 18:14

έλεγα για αργότερα να έκανα μια αλλαγή και να έβαζα ψιλό χαλίκι λεπτοκοκο που μοιαζει σαν χαλαζιακη άμμο, αλλα θα χάσω την βιολογία που έχει ο βυθος,

μονο τον μονομαχο έχω, πειράζει αν την χάσω?


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:31.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,03058 seconds with 11 queries