Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=164)
-   -   47 λιτρα υπο κατασκευη (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=61937)

stratigos24 01-07-12 16:12

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 677837)
Ρωτηστε κι εδω
καλη ποιοτητα και τιμες
http://www.ialemporia.gr/

Αμα μας ρωτησουν γιατι τα θελουμε να πουμε για ενυδρειο ή θα μας κοψουν τον καλο?

cogarg 01-07-12 16:46

Όλα τα τζάμια κόστισαν 14eu. Tο 6mm τζάμι είχε 18.5eu ανα τετραγωνικό αν θυμάμαι καλά.

Το μπροστινό τζάμι είχε μία γρατζουνιά, το πίσω 4(!), το ένα πλαϊνό τζάμι ήταν 2mm πιο κοντό, το πίσω τζάμι 1-2mm πιο ψηλό, μερικές άκρες ήταν στραβοκομένες...ευτυχώς βρήκα ένα dremel και τις ίσιωσα γιατί με γυαλόχαρτο δεν ξέρω αν θα γινόταν και πόσες ώρες θα μου έπαιρνε.

stratigos24 01-07-12 17:02

Οποτε ακιρο το leroy...;)

Ευχαριστω.

delta66 01-07-12 19:29

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από stratigos24 (Μήνυμα 677839)
Αμα μας ρωτησουν γιατι τα θελουμε να πουμε για ενυδρειο ή θα μας κοψουν τον καλο?

Δεν εχει σημασια.

stratigos24 01-07-12 19:31

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 677871)
Δεν εχει σημασια.

Το λεω γιατι σε μερικα τζαμαδικα εχω ακουσει οτι εχει σημασια. Τους λες θες τοσα τζαμια και κανουν πχ 50, τους λες για ενυδρειο και κανουν 100.:D

delta66 01-07-12 19:36

Μπορει να ειναι για το ρονταρισμα η αυξηση της τιμης (οχι ομως και διπλασια).
Αλλα δεν χρειαζεται να τα ρονταρεις απαραιτητως.
Τα περνας μονος σου ενα ντουκοχαρτο στις ακρες, να μη κοβουν.

stratigos24 01-07-12 19:38

Nαι, μπορει γιαυτο. Απο οτι διαβασα σε ενα θεμα μεχρι 6mm παχος τζαμιου δεν χρειαζεται ρονταρισμα. Ισχυει?

Συγνωμη απο το παιδι που ανοιξε το θεμα για τις ερωτησεις μου.

cogarg 09-07-12 00:42

4 Συνημμένο(α)
Τελικά αφού είχα βαρεθεί να κάνω αλλαγές νερού κάθε 2-3 μέρες για να κρατήσω σταθερές συνθήκες, βρήκα ένα σύστημα Α/Ο σε τιμή ευκαιρίας το οποίο αποδείχτηκε καινούριο(σφραγισμένη μεμβράνη).

Είχα προμηθευτεί και ένα TDS meter, και φαινεται να δουλεύει σωστα...από 190-200 TDS στη βρύση, βγάζει νερό με 3 TDS.

Tο νερό από Α/Ο πόσο καιρό μπορώ να το κρατήσω σε βαρέλι τροφίμων χωρίς πρόβλημα; Χρειάζεται κυκλοφορητη/αεραντλια για να μη μένει στάσιμο ή δεν έχει τέτοιο πρόβλημα;

KH/GH τέστ δεν έχω ακόμα, οπότε δεν έχω ξεκινήσει να μαλακώνω το νερό.
Ποιας εταιρείας θα προτείνατε;
Εχω βρεί της tetra σε πολύ καλή τιμή, αλλά δε μπορώ να καταλάβω την ημερομηνία παραγωγής από τους αριθμούς στο κουτί και στα μπουκάλια...υπάρχουν κάποιες σχετικές πληροφορίες;

-

Έβαλα ένα μαύρο background, αλλά πρέπει να αλάξω το spraybar με μαύρο pvc γιατί το γκρι φαίνεται πολύ άσχημο.

Όπως είχα αναφέρει, τα φυτά έχουν πάρει τα πάνω τους, αλλά η sagitτaria subulata προσπαθεί να πνίξει όλα τα υπόλοιπα...ίσως να μην ταιριάζει με τις κρυπτοκορίνες...ίσως απλά να θέλει μεγαλύτερο ενυδρείο(όπως κι'εγω!).

Μερικές σημερινές φωτογραφίες:

delta66 09-07-12 01:23

Πολυ ωραιο το ενυδρειο, με μερακι.

Να τσεκαρεις τα προφιλτρα μηπως θελουν αλλαγη, γιατι αν εχει "βγαλει" τα λιτρα του ο ανθρακας, θα περναει χλωριο και θα καταστραφει η μεβρανη.

Η sagitτaria τα πνιγει ολα σιγα σιγα. Θελει προσεκτικο ξεριζωμα συχνα

The kits have a five-year shelf life. Once you open them you should discard them after a year. If you would like us to trouble shoot further please call 800-526-0650 option 1 M-F 8-5.
Regards,
Tetra Consumer Relations


cogarg 09-07-12 09:34

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 679009)
Πολυ ωραιο το ενυδρειο, με μερακι.

Να τσεκαρεις τα προφιλτρα μηπως θελουν αλλαγη, γιατι αν εχει "βγαλει" τα λιτρα του ο ανθρακας, θα περναει χλωριο και θα καταστραφει η μεβρανη.

Η sagitτaria τα πνιγει ολα σιγα σιγα. Θελει προσεκτικο ξεριζωμα συχνα

The kits have a five-year shelf life. Once you open them you should discard them after a year. If you would like us to trouble shoot further please call 800-526-0650 option 1 M-F 8-5.
Regards,
Tetra Consumer Relations

Ευχαριστώ, το είχα αποθημένο πολλά χρόνια να φτιάξω ένα όμορφο ενυδρείο!

Τα προφίλτρα, απ'οτι μου είπε ο συνχομπίστας που μου το πούλησε, έχουν βγάλει μόνο 10-15 λίτρα και μάλλον πρέπει να τον πιστέψω αφού μόλις τα σύνδεσα(χωρίς τη μεμβράνη) έβγαζε μαυρίλα ο άνθρακας για λίγη ώρα.
Υπάρχει κάποιος τρόπος για να τσεκάρω πότε θέλουν αλλαγή; Απ'το TDS του καθαρού νερού δεν καταλαβαίνουμε πότε αρχίζει να πέφτει η απόδοση τους;

Αυτό για το shelf life το είχα βρεί, αλλά δε βλέπω κάπου την ημερομηνία παραγωγής στο κουτί ή στα μπουκάλια :(

delta66 09-07-12 12:09

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=630172

cogarg 09-07-12 12:40

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 679028)

Ευχαριστώ πολυ, κάτι είχα καταλάβει λάθος.

bloskas 03-10-12 00:32

πολυ ωραιο να το χαιρεσαι!!:p:p:p

cogarg 03-10-12 00:59

Ευχαριστώ!

Καλά που μου το θύμισες...πρέπει να βάλω και μερικές νέες φωτό...

Έχει μπεί και στα σχέδια DIY φωτιστικό με τα 'εντόσθια' απ'τα σποτάκια και κανάλια αλουμινίου, αλλά περιμένω κανένα μήνα να μου έρθουν βάσεις led από Κίνα...:(

cogarg 01-11-12 02:18

2 Συνημμένο(α)
Επιτέλους βρέθηκαν και τα πολυπόθητα corydoras habrosus(tank bred μάλιστα) και μπήκε ένα μικρό αρχικά κοπαδάκι των 6...ελπίζω να γίνουν 15 σύντομα! ;)

BORKED

ΥΓ: Δώστε κανένα Grindal βρε παιδιά, δύο βδομάδες την έχω βάλει την αγγελία...πρέπει να τα 'παχύνω' μπάς και έχουμε καμιά γέννα μέσα στο χειμώνα...! :razz:

cogarg 09-03-21 17:30

1 Συνημμένο(α)
Και μετά απο 6-7 χρόνια εκτός λειτουργίας, ήρθε η στιγμή για νέο στήσιμο.


Χωρίς ζωντανά, μόνο με φυτά που...δε θυμάμαι πώς λέγονται.

sarpijk 09-03-21 20:22

Ωραιο στησιμο! Καντε μας μια παρουσίαση σε νεο θεμα! Τι ψάρια θα μπουν
? Απο φυτα βλεπω Rotala , mini anubias Hygrophilla pinnatifida και το γρασίδι ισως sagittaria subulata.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:57.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01832 seconds with 11 queries