Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Reef (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=203)
-   -   voas reef tank 550l (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=86342)

voas 03-05-15 23:41

kosta τα δυο εσωτερικα χωρισματα του sump θα κολληθουν στον πατο καθετα οπως το εχω κανει ετσι δεν είναι?εαν στο δεξι δωσω μικρη αριστερη κληση δεν θα είναι πιο χαμηλα από το αντιστοιχο αριστερο Η'δεν παιζει ρολο?

kostas82 04-05-15 07:50

Ναι θα κολληθουν καθετα στον πατο , αν ειναι εναμιση εκατοστο το δεξι λογο λιγης κλισης δεν σου δημιουργει προβλημα και καθετα να τα βαλλεις οπως τα εχεις σχεδιασει δεν υπαρχει προβλημα

voas 04-05-15 20:09

καλησπέρα σε ολους!kosta για δες το σχεδιο να μου πεις,υπολογισα συμφωνα και με τα λεγομενα σου.Συνημμένο Αρχείο 71730

kostas82 04-05-15 23:53

Ναι ετσι ελεγα , ειναι πιστευω πρακτικο , η σταθμη του νερου θα ειναι στο υψος των καθετων κατω τζαμιων και στο τελευταιο διαμερισμα της αντλιας επιστροφης λιγο χαμηλοτερα ωστε το νερο να εχει σε ολο το σαμπ επιφανειακη κινηση και να μην σχηματιζει φιλμ . Εσενα πως σου φαινεται ; για σκιμμερ θα πας στο ντελτεκ τελικα ;

voas 05-05-15 11:13

kosta καλημερα!εχεις δικιο για την κλιση στο τζαμι ετσι θα το κανω.το σκιμμερ παρ/λα το Deltec SC 1456 internal skimmer 24 V οκ δεν ειναι?θα ερθει μεσα στην εβδομαδα πιστευω.

kostas82 05-05-15 18:21

Ναι ειναι ενταξει σαν μεγεθος , καλη επιλογη για τα λιτρα σου , την υπερχειλιση πως θες να την κανουμε;

voas 05-05-15 19:13

καλησπέρα σε ολους!kosta για υπερ/ση ότι εχω δει γυρω γυρω στο φορουμ δεν γνωριζω τιποτα,απλα επειδη είμαι νεος στα αλατια ξεκινησα από το sump και σιγα σιγα να φτασω στο ενυδρειο.τι μου προτείνεις?και πια τα υπερ και κατά της κάθε περιπτώσεις?μετα την παραλαβη σκιμερ και το κολλημα τζαμιων στο sump πιο είναι το επομενω βημα που πρεπει να ακολουθησω?αγορα αντιλια επ. τι μου προτείνεις?

kostas82 05-05-15 22:13

Κατα την γνωμη μου ετσι οπως το εχεις στο σχεδιο θα εισαι μια χαρα , λειτουργικο ειναι σιγουρα. Δεν θα εχεις θεματα , αντλια επιστροφης jebao σου εβαλλα το λινκ πιο πισω , τωρα πρεπει να αποφασισεις τι ειδους υπερχιλιση θες να κανεις και σε πιο σημειο του ενυδρειου αναλογα και πως σκεφτεσαι να τοποθετησεις το ενυδρειο στον χωρο σου

voas 05-05-15 22:28

το ενυδρειο θα τοποθετηθεί σε γωνια στο καθιστικο του σαλονιού και θα είναι εντοιχιζομενο σε τοιχο από γυψοσανιδα(τροποποιείται ηδη ο χορος εκει)από εκει και περα τι πρωτεινεις για υπερ/ση κτλ?

kostas82 08-05-15 15:26

σε αυτήν την περίπτωση καλά θα ήταν να φτιαχτεί ένας πύργος με μάυρο τζάμι στην γωνία κολλητα στην γωνία του τοίχου και να ανοιχτουν τρύπες στον πάτο του ενυδρείου τι λες;

voas 08-05-15 16:01

καλησπέρα σε ολους!kosta φοβάμαι για τρυπα στο πατο υπαρχει κανενας άλλος τροπος στειλε μου σε παρακαλω εναλακτικες.περιμενω το σκιμερ να ερθει,σημερα θα παρ/λω την αντλια επ. αυτή που μου ειπες από αυτό το σαιντ και θελω να παρ/λω μαζι και τους κυκλ/τες αλλα δεν τους εχει διαθεσιμους.τι κανω?υπαρχει καποιο άλλο σαιντ?

Παναγιώτης Κ 08-05-15 16:51

Για τους jebao κοίτα ebay και amazon. Παιζουν σε πολύ καλές τιμές.

voas 08-05-15 17:45

εχεις κανενα λινκ?
-------------------------
εσυ παναγιωτη για την υπε/ση τι γνωμη εχεις?

Παναγιώτης Κ 08-05-15 17:59

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από voas (Μήνυμα 888570)
εχεις κανενα λινκ?
-------------------------
εσυ παναγιωτη για την υπε/ση τι γνωμη εχεις?

http://www.ebay.com/itm/Jebao-110-24...item19fe4e7abf

Για την υπερχείληση συμφωνώ με την τρύπα στον πάτο. Δεν υπάρχει λόγος να το φοβάσαι. Αν στεγανοποιηθεί καλά είναι αθάνατη.;)

voas 08-05-15 18:47

ξερετε καποιον που να μπορει να κανει αυτή τι δουλεια ο οποιος να είναι δοκιμασμένος στους κυκλους σας?(με το αζημιωτο φυσικα)γιατι εγω φοβάμαι να το κανω στο ετοιμο ενυδριο.και ποσες τρυπες πρεπει να ανοιχτουν στον πατο και που αλλου οσο για τον πυργο να μπορειτε στειλτε κανενα σχεδιο για να το εμπεδωσω λιγο καλα.σας ευχαριστω και παλι για όλα!

kostas82 08-05-15 20:34

Για σχεδιο σου λεω αυτο http://www.google.gr/imgres?imgurl=h...d=0CB4QMygDMAM
Και για τρυπα μπορει να την κανει ο νινταλ αν ασχολειται ακομα και το ακουαριο μαλλον μπορει και το ακουαριουμσοπ παιζει να μπορει
Κανε αναζητηση για durso standpipe να παρεις ιδεες

voas 08-05-15 21:26

Συνημμένο Αρχείο 71773

voas 08-05-15 21:29

αυτή πως την βλέπεις?τις πουλανε ετοιμες? εκτος από πυργο που των φτιαχνεις μονος σου.

kostas82 08-05-15 21:56

Ετοιμες οχι αλλα κατασκευαζονται ευκολλα , δες ενα θεμα παρομοιο http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=86271
Αυτη που εβαλλες θελει χωρο πισω απο το ενυδρειο ..εχεις;

voas 08-05-15 22:43

το ενυδρειο εχει 50cm βαθος και εγω εχω +15cm.και διαβασα ότι είναι τελειως αθοριβη.
-------------------------
αυριο θα μονταρω το επιπλο του ενυδρειο που θα εχει και το sump μεσα.διαστασεις 1.50x0.65x1.00υψος.η κατάσκευη θα είναι σιδερενια και στην μεση θελω να ειναι το sump ετσι ώστε να εκμεταλλευτω από αριστερα και από δεξια 35cm εκαστος μιας και το sump εχει 80cm μηκος μηπως φτιαχτει αποθηκευτικος χωρος.υπαρχει κατι που πρεπει να ξερω πριν κανω καμια βλακεια? τι υψος πρεπει να εχει το sump από τον πατο του ενυδρείου κτλ.

stanisalus18 09-05-15 00:29

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kostas82 (Μήνυμα 888585)
Και για τρυπα μπορει να την κανει ο νινταλ αν ασχολειται ακομα και το ακουαριο μαλλον μπορει και το ακουαριουμσοπ παιζει να μπορει

ειχα ρωτησει πριν τον χειμωνα στο aquario.gr αν μπορουσαν να μου κανουν μια τρυπα Φ32 αν θυμαμαι καλα και μου ζητησαν 30 ευρω. πολλα τα λεφτα μου φανηκαν, δεν την εκανα εκει τελικα, μου την εκανε την τρυπα ενα τζαμαδικο, δωρεαν κιολας.

kostas82 09-05-15 01:23

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από voas (Μήνυμα 888606)
το ενυδρειο εχει 50cm βαθος και εγω εχω +15cm.και διαβασα ότι είναι τελειως αθοριβη.
-------------------------
αυριο θα μονταρω το επιπλο του ενυδρειο που θα εχει και το sump μεσα.διαστασεις 1.50x0.65x1.00υψος.η κατάσκευη θα είναι σιδερενια και στην μεση θελω να ειναι το sump ετσι ώστε να εκμεταλλευτω από αριστερα και από δεξια 35cm εκαστος μιας και το sump εχει 80cm μηκος μηπως φτιαχτει αποθηκευτικος χωρος.υπαρχει κατι που πρεπει να ξερω πριν κανω καμια βλακεια? τι υψος πρεπει να εχει το sump από τον πατο του ενυδρείου κτλ.

ωραία μια χαρά τότε σε πέρνει να κάνεις υπερχείλιση τύπου bean animal και να τραβήξεις τις σωληνώσεις πίσω, αν έχεις τόσο χώρο θα έλεγα να τοποθετήσεις δοχείο γύρω στα 70 λίτρα για αναπλήρωση και να κρατήσεις την αλλη μεριά για αποθηκευτικό χώρο, να υπολογήσεις να μπορείς να αφαιρέσεις το κύπελο του σκίμμερ αν και τώρα δεν μπορείς να κάνεις κάτι για αυτό αλλά με 1 μετρο υψος δεν θα έχεις θέμα .

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από stanisalus18 (Μήνυμα 888610)
ειχα ρωτησει πριν τον χειμωνα στο aquario.gr αν μπορουσαν να μου κανουν μια τρυπα Φ32 αν θυμαμαι καλα και μου ζητησαν 30 ευρω. πολλα τα λεφτα μου φανηκαν, δεν την εκανα εκει τελικα, μου την εκανε την τρυπα ενα τζαμαδικο, δωρεαν κιολας.

μωρέ και μόνοι μας τις κάνουμε , αν πάρει κανά δυο ποτηροτρύπανα σε λίγη ώρα τις ανοίγουμε , ο τζαμάς όμως ακούγεται καλή ιδέα

voas 10-05-15 14:11

καλησπερα!σημερα τελειωνω την σιδεροκατασκευη ευελπιστω μεχρι το βραδυ να εχω τελειωσει.αυριο θα παρ/λω αντλια επ. και τους κυκλοφοριρες μαζι απο το σαιντ που μου εχει προτεινει ο kostas.1ον.kosta ειναι αξιοπιστο το σαιντ αυτο?2ον.κυκλοφοριτες μου εχεις πει να αγορασω 3?

kostas82 10-05-15 22:30

Ναι πολυ αξιοπιστος δεν θα εχεις κανενα προβλημα , κυκλοφοριτες τρεις. , με την υπερχειλιση τι κανουμε ;

voas 10-05-15 23:33

kosta εχω αγχωθει με την υπερχ/ση.αμα παω στον σταματιου στο ποταμι και του πω ότι θελω να φτιαξω bean animal θα ξερει να μου δωσει τα καταλληλα υλικα?η πρεπει σιγα σιγα μετα από σιδερας τζαμας ιχθυολόγος και ωκεανολόγος να γινομαι και υδραυλικος?
-------------------------
kosta ο κυκλοφοριτης εχει επιλογή να τον παρω σε ζευγαρι.τι να κανω να παρω ένα ζευγαρι και ένα μονο?η τρεις μονους?

kostas82 11-05-15 02:25

κοίτα σίγουρα θα θυμηθείς χημεία ,φυσική ,βιολογία , θα γίνεις λίγο ηλεκτρολόγος, λίγο ηλεκτρονικός , λίγο σιδεράς , μαραγκός , υδραυλικός και και και :D:D .
Για τα υδραυλικά μην αγχώνεσαι κάνε εκτύπωση το σχέδιο που θες να φτιάξεις και πήγαινε στον σταματιού , όπως μπαίνεις στην είσοδο τέρμα δεξια έχει το τμήμα με τα pvc τα παλικάρια εκεί είναι πολύ εξυπηρετικά , πές τους να σου δώσουν ότι εξάρτημα χρειάζεται για το συγκεκριμένο σχέδιο για συγκεκριμένη διαμετρο πχ φ40 και κανα 6-8 μέτρα σωλήνα υπολόγισε το κιόλλας , βασικά τα εξαρτήματα που σίγουρα θα πάρεις είναι : 3ταφ,3τάπες , 3γωνίες 90μοιρες, 3ενωτικά δεξαμενής 6γωνίες 45μοίρες, 1 δίοδη πλαστική βάνα ..δείξε στον άνθρωπο και το σχέδιο και δεν θα έχεις πρόβλημα .
Τις αντλίες πάρε ένα ζευγάρι και μια μόνη της θα έλεγα αλά δες πως έρχεται πιο οικονομικά και κοίτα να τις πάρεις με τον controller που τις κάνει να συγχρονίζονται πάνε ανά ζευγάρια αν δεν κάνω λάθος.

voas 11-05-15 09:11

θα παρω ενα ζευγαρι και μια μονη της.μαζι με αυτα χρειαζεται να παρ/λω τποτα extra?ta kontrol δεν ειναι στην τιμη?

kostas82 11-05-15 11:57

τα controller πάνε μαζι , από κυκλοφορία δεν ξανασχολήσαι

voas 11-05-15 12:21

ανακεφαλαιωση.περιμενω να ερθει το σκιμερ,παρ/λα αντλια επ., ενα ζευγαρι κυκλοφοριτες και ενα μονο.κοιταω για υπερχ/ση.τι αλλο χρειζομαι προς το παρων?

Παναγιώτης Κ 11-05-15 15:52

Θερμοστάτη, φωτισμό, κοντρολερ θερμοκρασίας;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:05.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,03549 seconds with 11 queries