Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Ζωοτόκα (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=21)
-   -   Endlers (Poecilia wingei) project I (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=33371)

aquaman 26-11-09 20:05

Κι εγώ από τον pano/alexpolis βρήκα τελικά (ευχαριστώ και πάλι Πάνο!)
Ήδη αρχισαν να γεννάνε, εντωμεταξύ.

Τώρα προέχει να βρούμε μερικά να αναμίξουμε τα γονίδια....

Προβλέπω "παρτυ" ανταλλαγών...

Πάνος 27-11-09 00:17

μεγαλωνω ηδη την πρωτη γενια απο το νεο αιμα. αρχιστε να ετοιμαζεστε να την υποδεχθειτε...;)

Dimis 27-11-09 00:37

Και τα "Βελγικα" ειναι ηδη 12.....Μωρα μεν αλλα ερχοντε....

rottbea 27-11-09 00:41

αντε βρε παιδια και περιμενουμε!!

aquaman 27-11-09 11:13

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis (Μήνυμα 392090)
μεγαλωνω ηδη την πρωτη γενια απο το νεο αιμα. αρχιστε να ετοιμαζεστε να την υποδεχθειτε...;)

Μπράβο Πάνο... :smt041:smt041 Εντωμεταξύ τα δικά μου έχουν γεννήσει ήδη 3-4...
Και αντίθετα με αυτό που περίμενα (δεν ήμουν διαβασμένος) οι γονείς δεν τρώνε τα μικρά, οπότε ζουν και βασιλεύουν...

Πάνος 27-11-09 11:15

ναι δημητρη. με τη ραγδαια αυξηση καταλαβαινω πως μαλλον ουτε ενα μικρο δε χανεται....

potami 27-11-09 11:26

το προαισθημα μου επιβεβαιωθηκε πολυ συντομα :grin:

τρια μικρουλια κολυμπανε πλεον μαζι με τα αλλα

μικρη γεννα αλλα για πρωτη φορα καλα ειναι

peterv 27-11-09 11:45

να ρωτήσω και εγώ με την σειρά μου δεδομένου των διαστάσεων τους πόσα endlers θα μπορούσα να βάλω σε ένα ενυδρείο 60 lt καθαρό ?

Υ.Γ. Αυτή την στιγμή υπάρχουν 5 αρσενικά guppys και 5 αρσενικά endlers και 4 γαρίδες amano. (Δεν θα επιθυμούσα γέννες μιά και αν καταλαβαίνω καλά σε λίγο διάστημα θα έχω υπερπληθυσμό και θα ψάχνω να τα διώξω, εκτός και αν υπάρχει τρόπος ελέγχου των γεννήσεων)

Αν δώσω όλα τα guppies πόσα endlers θα μπορούσα να έχω μέσα στο ενυδρείο χωρίς να το φορτώσω υπερβολικά ?

Υ.Γ. 1 Απαντάω στο επόμενο μήνυμα στον Seleykos το ενυδρείο είναι φουλ φυτεμένο τόσο που κολυμπάνε στο μισό ενυδρείο τα ψάρια σχεδόν, Φίλτρανση με εσωτερικό φίλτρο 480λτ/ώρα με μπλέ σφουγγαράκι

potami 27-11-09 13:53

εξαρταται και απο τα φυτα το διακοσμο και τη φιλτρανση.
Το ξερω οτι δεν απανταω στην ερωτηση σου αλλα ας απαντησει καποιος που ειναι σιγουρος
-------------------------
ναι δεν ξερω να σου απαντησω απλα αφου το εχεις φουλ φυτεμενο και με καλη φιλτρανση αποτι βλεπω και αν ειναι στρωμενο καιρο σιγουρα θα περνει περισσοτερα ψαρια.
Και εγω οτι εχεις εσυ εχω.
Σκευτομαι να τα φτασω μεχρι 30 ψαρια και να βαλω μεσα και ρεντ τσερυ να τρωνε την αλγη.
Ηδη εχω βαλει και παρασιτικα σαλιγκαράκια για να σκουπιζουν τα τζαμια και το υποστρωμα Planorbidae (Ramshorn).

peterv 28-11-09 21:45

Λύσε μου μια απορία !!!!:)

Αν βάλω μέσα 30 endlers, πώς θα τα μετράω για να δώ αν λείπει κάποιο ?
Εγώ με 4 και κοιτάω κανα δεκάλεπτο για να τα βρω ανάμεσα στα φυτά !!!! :)

Γιώργος Κ 29-11-09 23:00

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από peterv (Μήνυμα 392434)
Λύσε μου μια απορία !!!!:)

Αν βάλω μέσα 30 endlers, πώς θα τα μετράω για να δώ αν λείπει κάποιο ?
Εγώ με 4 και κοιτάω κανα δεκάλεπτο για να τα βρω ανάμεσα στα φυτά !!!! :)

Δυσκολα να τα μετρησεις! Μονο αν βγαλεις μια φωτογραφια και τα μετρησεις ετσι αφου δεν καθονται τα σκασμενα -αν και δε θα φαινονται ολα!! Ειδηκα αν γεννησουν θα χασεις τον λογαριασμο!

Πάνος 29-11-09 23:11

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από peterv (Μήνυμα 392434)

Αν βάλω μέσα 30 endlers, πώς θα τα μετράω για να δώ αν λείπει κάποιο ? :)

δεν υπαρχει καμια περιπτωση!!!

bokostas 30-11-09 04:35

Αγόρασα κι εγώ 6 εντλεράκια από το "Αζόρες" στη Θεσσαλονίκη. Μου είπε ότι είναι εισαγωγή από έξωτερικό.
Αν του τα έδωσε κανένας δικός μας, θα ήθελα να το ξέρω, αλλιώς στην πρώτη αναπαραγωγή, είμαι
πρόθυμος να τα αναμίξουμε, άντε να ανακατεύονται τα αίματα.

aquaman 30-11-09 08:04

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από bokostas (Μήνυμα 392732)
Αγόρασα κι εγώ 6 εντλεράκια από το "Αζόρες" στη Θεσσαλονίκη. Μου είπε ότι είναι εισαγωγή από έξωτερικό.
Αν του τα έδωσε κανένας δικός μας, θα ήθελα να το ξέρω, αλλιώς στην πρώτη αναπαραγωγή, είμαι
πρόθυμος να τα αναμίξουμε, άντε να ανακατεύονται τα αίματα.

Πολύ ωραίος!

Σε λίγο βλέπω να πουλάνε endlers με πιστοποίηση και γεννεαλογικό δέντρο :-)

potami 30-11-09 13:03

Δεν ειναι το θεμα πως θα μετρησεις τα 30 αλλα τι θα κανεις που απο 30 σε λιγο θα γινουν 60.

george1981 01-12-09 13:06

Επιτέλους βρέθηκε νέο αίμα για να τα αναμείξουμε !!! :D Θέλω απλά να προσέξουμε να είναι γνήσια γιατί είναι κρίμα να πάει χαμένη μια τόσο μεγάλη προσπάθεια απο αρκετούς απο μας να τα κρατήσουμε καθαρά !

lingistis 02-12-09 11:37

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από george1981 (Μήνυμα 393037)
Επιτέλους βρέθηκε νέο αίμα για να τα αναμείξουμε !!! :D Θέλω απλά να προσέξουμε να είναι γνήσια γιατί είναι κρίμα να πάει χαμένη μια τόσο μεγάλη προσπάθεια απο αρκετούς απο μας να τα κρατήσουμε καθαρά !

... και καλά είναι να παρατηρηθούν αρκετά τα αρσενικά για την χαρακτηριστική συμπεριφορά τους... τέντωμα του πτερυγίου, το σώμα σε γωνία και τρεμούλιασμα!! ;)

fotis_k 02-12-09 12:01

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από lingistis (Μήνυμα 393276)
... και καλά είναι να παρατηρηθούν αρκετά τα αρσενικά για την χαρακτηριστική συμπεριφορά τους... τέντωμα του πτερυγίου, το σώμα σε γωνία και τρεμούλιασμα!! ;)


Aυτο δεν το κανουν και τα γκαπι?

lingistis 02-12-09 14:47

Δεν το έχει δει σε γκάπι αυτό... τουλάχιστον τα δικά μου γκάπι δεν κάνουν έτσι. Τη συμπεριφορά των αρσενικών endlers που αναφέρω την έχω διαβάσει και ως "flashing" και την έχω παρατηρήσει σε όλα τα αρσενικά μου. Ορισμένα είναι και επίμονα και "φλερτάρουν" την ίδια κοπελιά (man to man) ακολουθόντας την για ώρα σαν κολιτσίδες!!!! Tα δικά σας????

Aπό εδώ μετέφερα το παρακάτω:

"Endler behavior patterns are distinct from the guppy, as well, particularly regarding their courtship. Male guppies are notorious for attempting to sneak up on and mate with anything that moves, and some things that don't, and have been known to gang up on and harry females to exhaustion and death. Endler's don't partake of this same behavior. They're not "sneaky" about trying to get a poke in anywhere they can—they actually court their females and almost remind me of little bettas. They hover in front of the female they're trying to impress, flutter their fins, show off their colors, and display like tiny swimming peacocks. If the female seems uninterested, they may try to step up the show, but if she swims off, they're not prone to sneaking up behind her and trying to mate anyway."

george1981 02-12-09 15:10

Σωστός ! Έτσι κάνουν και τα δικά μου κι είναι πραγματικά πολύ όμορφο να τα βλέπεις πως κάνουν επίδειξη για να εντυπωσιάσουν την θυληκιά ! :)

fotis_k 02-12-09 19:09

Yπηρχε λογος που το ρωτησα αυτο.Αυτο εδω το ψαρι(-->http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=30050 ) εκανε ακριβως αυτον τον χωρο-τρεμουλιασμα και ταυτοχρονα τα χρωματα του γινονταν πολυ εντονα και εμφανιζε κατι μαυρες γραμμες στο σωμα του.Μηπως τελικα ηταν εντλερ?Δεν εμοιαζε καθολου με τα δικα σας endler γι αυτο υπεθεσα πως ηταν γκαπι.:confused:

lingistis 03-12-09 11:51

fotis_k, από την φώτο που είδα υβρίδιο πρέπει να ήταν. Υπάρχει κόσμος που πειραματίζεται για παραγωγή υβριδίων με συγγεκριμένους χρωματικούς τύπους... για δες και εδώ.

Συμπέρασμα μπορούμε να βγάλουμε ότι και στα υβρίδια παρατηρήτε η ίδια συμπεριφορά???

bokostas 03-12-09 12:03

Στο ενυδρείο με τα εντλεράκια έχω βάλει μικρά (1 με 1,5 εκ.) ξιφοφοράκια και μπλακ μόλλυ, για λίγο, μέχρι να γίνουν 2 με 2,5 εκ. και να τα
επιστρέψω στο αρχικό τους ενυδρείο. Δε νομίζω να υπάρχει κίνδυνος υβριδισμού ανάμεσά τους, αλλά αν υπάρχει, να τα βγάλω αμέσως.
Συγνώμη αν σας φάνηκε γελοία η ερώτηση, απλά δεν θέλω να το ρισκάρω ούτε 1 στο εκατομμύριο, γι' αυτό ρωτάω.

george1981 03-12-09 12:37

Δεν υπάρχει τέτοια περίπτωση μην ανησυχείς!

bokostas 03-12-09 13:20

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από george1981 (Μήνυμα 393525)
Δεν υπάρχει τέτοια περίπτωση μην ανησυχείς!

Ευχαριστώ Γιώργο, ησύχασα τώρα, ειδικά αφού το λες εσύ.

Γιώργος Κ 04-12-09 18:35

Μπορει να παρατηρησεις προσπαθειες ζευγαρωματος (το εχω δει με πλατυ) οποτε μη παραξενευτεις :smt120... αλλα οντως δεν υβριδιζουν μεταξυ τους!! :p

giannisqq 15-01-10 23:57

ποιες οι απαιτησεις απο τα σιγκεκριμενα ψαρακια προς το νερο το ενυδρειο και αλλα...?

fotis_k 16-01-10 00:07

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από giannisqq (Μήνυμα 405744)
ποιες οι απαιτησεις απο τα σιγκεκριμενα ψαρακια προς το νερο το ενυδρειο και αλλα...?


Eχουν τις ιδιες απαιτησεις με τα γκαπυ.

lingistis 16-01-10 03:42

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από georgarask (Μήνυμα 393793)
Μπορει να παρατηρησεις προσπαθειες ζευγαρωματος (το εχω δει με πλατυ)

για 5 λεπτά έβαλα ένα αρσενικό στο ενυδρείο με τα γκάπι και ήταν όλο χαρές ο μάγκας... όχι ότι κατέφερε κάτι :D

Αυτοί που επιδιώκουν υβρίδια μάλλον κρατάνε στο ίδιο ενυδρείο από το ένα είδος αρσενικά (φαντάζομαι τα endler) και απο το άλλο θυληκά


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:27.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02268 seconds with 11 queries