Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   karxariakia! (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=22151)

flying_guardian 16-01-08 22:24

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από chris129 (Μήνυμα 229148)
φιλε εγω να σου πω πετρες κανονικες δεν εχω ολες η πετρες που εχω ειναι απο πλαστικο και ειναι αγορασμενες απο πετσοπ πιστευω απο κανενα ποταμι κανενα χωραφι και αφου τις πληνεις καλα να τις βαλεις μεσα στο ενυδρειο σου αλλα εχω και μια αντιπροταση εγω γιατι δεν βαζεις ξυλα μεσα (μοπανι)μια και θα το κανεις φυτεμενο κοινωνικο;;;;;;; δες αυτο και πες μου ειναι το ενα απο τα 3 ενυδρεια μου

Επειδή δεν μου αρέσει να γλύφω τα αυτιά κανενός, όπως δεν μου αρέσει να μου το κάνουν, θα είμαι ειλικρινής. Μου άρεσε, δεν λέω! Αλλά μου φαίνεται "άδειο"! Άλλωστε ξύλα θα βάλω ούτως ή άλλως! Αλλά θέλω και πέτρες για να μπορέσουν να κάνουν αποικίες τα barb! σκέφτομαι να βάλω 3-4 "οικογέννειες"! Χαζομάρες λέω;

chris129 16-01-08 22:36

αν μπορεσεις να βρεις φτηνες πετρες παρτες αυτη ειναι η γνωμη μου

Tolis 16-01-08 23:41

labidophorous δεν υπαρχει, υπαρχει labidοchromis και ειναι σχετικα ηρεμα σε συγκριση με αλλες κιχλιδες της ιδιας λιμνης, σε καμμια περιπτωση ομως δεν προσφερονται για κοινωνικο.

flying_guardian 16-01-08 23:47

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Tolis (Μήνυμα 229201)
labidophorous δεν υπαρχει, υπαρχει labidοchromis και ειναι σχετικα ηρεμα σε συγκριση με αλλες κιχλιδες της ιδιας λιμνης, σε καμμια περιπτωση ομως δεν προσφερονται για κοινωνικο.

Ναι! αυτό που είπεσ εννοούσα!:p αν έχεις την καλοσύνη, κοίτα λίγο το νεο θέμα που άνοιξα "Είμαι ανοιχτός σε προτάσεις!!" να μου πεις την γνώμη σου!

stav 17-01-08 11:55

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από flying_guardian (Μήνυμα 229142)
Ρε Χριστάρα, εκτοσ από τα μαγαζιά, που αλλού μπορώ να βρώ καλές πέτρες; Και είναι αλήθεια οτι ο ασβεστόληθος δημιουργεί πρόβλημα στα ψάρια; Με τον πηλό τί γίνεται!!!! Σε ζάλισα, σόρρυ!:) :) :) :( :( :( :smt102 :smt102 :smt102

Για φθηνες πετρες www.pangea.gr

Nightfall 17-01-08 15:37

Και στον Ερμή : http://votsalo.net/

flying_guardian 17-01-08 16:47

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από stav (Μήνυμα 229310)
Για φθηνες πετρες www.pangea.gr

Σταύρο, σ' ευχαριστώ! Νομίζω πως θα την τιμήσω δεόντως την πρότασή σου!!!!:) :) :)

GhostShip 22-01-08 19:00

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από flying_guardian (Μήνυμα 229125)
Παρεπιμπτόντως, μου είπαν πως το στρώσιμο του ενυδρίου, γίνεται και χωρίς τον κύκλο του αζώτου! Βάζεις λέει έτοιμα βακτήρια, υπό μορφή ταμπλετών, ή σκόνης! Είναι εφηκτό;

Βάζεις λέει? Ποιός το λέει?

Όχι δεν είναι, ο καλύτερος τρόπος για να κάνεις το στρώσιμό σου σωστά είναι με μπόλιασμα απο υλικά άλλου στρωμένου ενυδρείου, άσε τα έτοιμα βακτήρια υπο μορφή ταμπλετών και τις σκόνες...

flying_guardian 23-01-08 03:11

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από GhostShip (Μήνυμα 230761)
Βάζεις λέει? Ποιός το λέει?

Όχι δεν είναι, ο καλύτερος τρόπος για να κάνεις το στρώσιμό σου σωστά είναι με μπόλιασμα απο υλικά άλλου στρωμένου ενυδρείου, άσε τα έτοιμα βακτήρια υπο μορφή ταμπλετών και τις σκόνες...

GhostShip, καλά όλα αυτά αλλά που θα βρώ έτοιμο στρωμένο ενυδρείο για να πάρω μπόλι; Δυστυχώς δεν έχω κανέναν γνωστό που να ασχολείται, εκτός από τον πατέρα μου, αλλά μου πέφτει λίγο μακρυά! Οπότε......μάλλον θα πρέπει να συμβιβαστώ στις άλλεσ λύσεις που μου απομένουν!!!
:smt102 :smt102 :( :(

Tolis 23-01-08 12:21

Εχει κοσμο και κοσμακη στη Θεσσαλονικη να σου δωσουνε

flying_guardian 23-01-08 19:48

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Tolis (Μήνυμα 230940)
Εχει κοσμο και κοσμακη στη Θεσσαλονικη να σου δωσουνε

Και τι θα κάνω; θα βγω στη ζητιανιά; :D :D :D Ελεήστε τον αρχάριο!! Δώστε μου και εμένα λιγα βακτήρια!!! :D :D :D

chris129 23-01-08 20:02

καλησπερα φιλε που μενεις και δεν μπορεις να βρεις μπολι

flying_guardian 23-01-08 20:25

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από chris129 (Μήνυμα 231074)
καλησπερα φιλε που μενεις και δεν μπορεις να βρεις μπολι

Στη Μπότσαρη μένω! Θα περάσει για καφέ; :D :D :D

chris129 23-01-08 20:43

φιλε εγω μενω Καλαμαρια αν θελεις μπορω να σου δωσω μπολι αυριο θα ειμαι στο σπιτι αν θελεις σου στελνω πμ με το τηλ αν μπορεις ευχαριστως να βοηθεισω:p

steady 23-01-08 20:46

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από flying_guardian (Μήνυμα 229125)
Θα ξεκινήσω με κοπάδια στην αρχή, barbus, 3-4 είδη, κανένα γατόψαρο, τύπου πλακόστομου, ίσως και κάποιο από τε zebra (L46 ή L66) που είδα και με άρεσαν! Σκέφτομαι και για κανα δυο bicolour. Όμως όλα αυτά δεν ταιριάζουν με κιχλίδες. Ίσως να βάλω καμια οικογένεια από labidophorous, που είναι πιο κοινωνικά από τις υπόλοιπες κιχλίδες. Γενικά θα το κάνω κοινωνικό με φυτά! Τι λες; πως σου φαίνεται;
Παρεπιμπτόντως, μου είπαν πως το στρώσιμο του ενυδρίου, γίνεται και χωρίς τον κύκλο του αζώτου! Βάζεις λέει έτοιμα βακτήρια, υπό μορφή ταμπλετών, ή σκόνης! Είναι εφηκτό;

φιλε μου τα labido δεν ταιριαζουν με τιγρακια κτλ η θα κανεις ενυδρειο μονο με πετρα και αφρικανικες κιχλιδες<βλεπε labido> η κοινωνικο με φυτα ξυλα κτλ με τιγρακια η αλλο κοπαδοψαρο!

με τους ΄πλακοστομους να το προσεξεις μην παρεις κοινο γιατι γινεται τερας καποιο ειδος ancistrous θα σου ταιριαζε αν κανεις κοινωνικο οσο για το L46 ειναι σπανιοτατο ακριβοτατο και δυσευρετο ψαρι ακρως ακαταλληλο για αρχαριους!

ψαξε λιγο το θεμα συνθεσης και μακρυα απο τα ζουμια για στρωσιμο!

flying_guardian 23-01-08 20:53

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από steady (Μήνυμα 231090)
φιλε μου τα labido δεν ταιριαζουν με τιγρακια κτλ η θα κανεις ενυδρειο μονο με πετρα και αφρικανικες κιχλιδες<βλεπε labido> η κοινωνικο με φυτα ξυλα κτλ με τιγρακια η αλλο κοπαδοψαρο!

με τους ΄πλακοστομους να το προσεξεις μην παρεις κοινο γιατι γινεται τερας καποιο ειδος ancistrous θα σου ταιριαζε αν κανεις κοινωνικο οσο για το L46 ειναι σπανιοτατο ακριβοτατο και δυσευρετο ψαρι ακρως ακαταλληλο για αρχαριους!

ψαξε λιγο το θεμα συνθεσης και μακρυα απο τα ζουμια για στρωσιμο!

Φίλε steady αν θες, κοιτα το νεο μου post "τελική σύνθεση και οριστική" για να δεις τι θα βάλω τελικά! αυτά που γράφω εδώ μην τα υπολογίζεισ!
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από chris129 (Μήνυμα 231087)
φιλε εγω μενω Καλαμαρια αν θελεις μπορω να σου δωσω μπολι αυριο θα ειμαι στο σπιτι αν θελεις σου στελνω πμ με το τηλ αν μπορεις ευχαριστως να βοηθεισω:p

Χρηστάρα, σε ευχαριστώ πολύ για την προθυμία σου, αλλά να σκεφτείς οτι ακόμα είναι σκέτο τζάμι! ούτε δοκιμή για τις διαροές δεν έχω κάνει! κούφια η ώρα που το ακούει! Πάντως θα μου άρεσε η ιδέα να βρεθούμε κάποια στιγμή από κοντά να αλλάξουμε απόψεις! Αν θες, όποτε θες, πες μου!
:smt056 :-P :-P

GhostShip 25-01-08 02:48

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από chris129 (Μήνυμα 231087)
φιλε εγω μενω Καλαμαρια αν θελεις μπορω να σου δωσω μπολι αυριο θα ειμαι στο σπιτι αν θελεις σου στελνω πμ με το τηλ αν μπορεις ευχαριστως να βοηθεισω:p

Ορίστε, δε πρόλαβες να το πεις βρήκες μπόλι, αυτό έλειπε να μην έβρισκες ολόκληρη Θεσσαλονίκη... Κανονίστε με το που το γεμίσεις να βρεθείτε, φρόντισε να έχεις φτιάξει θερμοκρασία όταν θα σου φέρει ο Χρήστος το μπόλι, καλό είναι για αρχή να ανεβάσεις λίγο τη θερμοκρασία στους 30-32 βαθμούς(πριν και μέχρι να βάλεις ψάρια φυσικά) ώστε να έχεις γρηγορότερο πολλαπλασιασμό των βακτηρίων, ρίχνε λίγη τροφή για να συντηρείς τη βιολογία και σιγά σιγά η ιχθυοφόρτηση.. Και όπως σου είπα μην ασχολείσαι με "έτοιμα βακτήρια" κλπ, καλή επιτυχία!

flying_guardian 25-01-08 14:29

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από GhostShip (Μήνυμα 231508)
Ορίστε, δε πρόλαβες να το πεις βρήκες μπόλι, αυτό έλειπε να μην έβρισκες ολόκληρη Θεσσαλονίκη... Κανονίστε με το που το γεμίσεις να βρεθείτε, φρόντισε να έχεις φτιάξει θερμοκρασία όταν θα σου φέρει ο Χρήστος το μπόλι, καλό είναι για αρχή να ανεβάσεις λίγο τη θερμοκρασία στους 30-32 βαθμούς(πριν και μέχρι να βάλεις ψάρια φυσικά) ώστε να έχεις γρηγορότερο πολλαπλασιασμό των βακτηρίων, ρίχνε λίγη τροφή για να συντηρείς τη βιολογία και σιγά σιγά η ιχθυοφόρτηση.. Και όπως σου είπα μην ασχολείσαι με "έτοιμα βακτήρια" κλπ, καλή επιτυχία!

Δημήτρη, σ' ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές! Μια ερώτηση μόνο! να ρίχνω τροφή, η αμμωνία για τα βακτήρια; και αν βάλω παράλληλα και φυτά για να "τρώνε" τα νιτρώδη και τα νιτρικά.....θα έχω λες πρόβλημα;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:12.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02088 seconds with 11 queries