Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Άλλα ζώα (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=69)
-   -   Ξεκίνημα με νεροχελώνες. Να το επιχειρήσω? (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=70593)

ChocolatePuma 06-04-13 17:57

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από exelix (Μήνυμα 753110)
Ο σύνδεσμος της Μαρίας είναι ίσως και ο μοναδικός που θα χρειαστείς για τις χελωνίτσες.

Στην αλλαγή εγώ δεν έβαλα ποτέ στόμα, μόνο με τη σκούπα βυθού που γεμίζει μόνη της το σωλήνα με το ποτηράκι που έχει μπροστά. Κάτι τέτοιο ? http://www.ebay.com/itm/Aquarium-Bat...item2a13cf338a Υπάρχουν και τρόποι μόνο με το λάστιχο φυσικά αν δεν έχεις σκούπα, να τους πούμε;

Μπορείς να βάλεις ακόμα και controller άμα θες, αλλά σε γενικές γραμμές η θερμοκρασία του χώρου παραμένει σε κοντινά επίπεδα ούτε και θεωρώ πως χρειάζεται απόλυτη σταθερότητα. Αν παίρνεις απλά ένα θερμόμετρο και τσεκάρεις μια στο τόσο πού βρίσκεσαι είσαι κομπλέ. Άλλωστε θα το καταλάβεις και από τη συμπεριφορά της χελώνας αν είναι πολύ ζεστό το μέρος.

Το project...ξεκινάει! :D

maria p 06-04-13 18:41

1 Συνημμένο(α)
άντε με το καλό!!!
να και η γερό-Νίτσα μου (δεν είχα καμμιά καλύτερη φωτό)

LAKI 06-04-13 19:35

!πανεμορφο

ChocolatePuma 06-04-13 21:47

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από maria p (Μήνυμα 753187)
άντε με το καλό!!!
να και η γερό-Νίτσα μου (δεν είχα καμμιά καλύτερη φωτό)

Να σαι καλά Μαρία. Να την χαίρεσαι (και να σε χαίρεται) την Νιτσα!
Λέω να προσπαθήσω κάτι ανάλογο...με τα παρακάτω (το ένα φαίνεται αρκετά εύκολο)

Απορίες :
1. Οι λάμπες UV & θερμότητας, προσαρμόζονται σε κανονικά πορτατιφ γραφείου?
2. UV-a ή b?


Φίλτρο : Αποφάσισα να πάω στο http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=3291. Εχει μικρή διαφορά στα χρήματα σε σχέση με αυτό στο 1ο ποστ και απ όσο έχω διαβάσει έχουν μεγάλη διάρκεια ζωής

Τα νεότερα...σε μερικές μέρες
(πρέπει πρώτα να φτιάξω έπιπλο!)

maria p 06-04-13 22:32

ναι πολύ ωραίες επιλογές. ναι οι λάμπες είναι χοντρές βιδωτές μπαίνουν με πολλούς τρόπους και σε πορτατίφ. με το καλό!!!
-------------------------
ευχαριστώ !!! το Νίτσα βγαίνει από το χελωνίτσα, που όταν της το λέω τρελλαίνεται απ την χαρά της
-------------------------
συγγνώμη τώρα το πρόσεξα uvb η λάμπα για το καβούκι

ChocolatePuma 07-04-13 10:50

Πάντως όσο περισσότερο διαβάζω...τόσο περισσότερο βλέπω πως αρκετοί συντηρούν νεροχελώνες με ψάρια...αλλά δεν ξέρω κατά πόσο αυτό είναι ευφικτό και σωστό...

maria p 07-04-13 10:54

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma (Μήνυμα 753363)
Πάντως όσο περισσότερο διαβάζω...τόσο περισσότερο βλέπω πως αρκετοί συντηρούν νεροχελώνες με ψάρια...αλλά δεν ξέρω κατά πόσο αυτό είναι ευφικτό και σωστό...

τα έχω διαβάσει κι εγώ, αλλά αν ψάξεις αναλυτικά θα δεις οτι η συγκατοίκηση δεν ξεπερνάει ποτέ το μέγιστο τα δύο χρόνια, κάποια στιγμή τα τρώει

Stivv27 07-04-13 15:16

Καλη αρχη φιλε μου!

ChocolatePuma 07-04-13 15:17

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Stivv27 (Μήνυμα 753470)
Καλη αρχη φιλε μου!

Να σαι καλά Χρήστο!
Θα σας "χρειαστω" για επιπλέον συμβουλές...σε λίγο καιρό

Stivv27 07-04-13 15:23

Οτι χρειαστεις εδω ειμαστε!Και με τις φωτο που εβαλες θα με κανεις να καθησω να ετοιμασω ενα προτζεκτ χελωνιερας!

ChocolatePuma 07-04-13 15:25

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Stivv27 (Μήνυμα 753472)
Οτι χρειαστεις εδω ειμαστε!Και με τις φωτο που εβαλες θα με κανεις να καθησω να ετοιμασω ενα προτζεκτ χελωνιερας!

Σωστοοοος!!! :D

Stivv27 07-04-13 18:04

1 Συνημμένο(α)
Λοιπον για το μπαλκονι πιστευω ειναι σουπερ!
Διαστασεις 1,30 μηκος, 55 πλατος και 1,10 υψος!
Με φιλτρο τυπου αμβουργου και ογκο περιπου στα 350 λιτρα!Το σχεδιασα,εβαλα τις κορες να το ψιλοζωγραφισουν,εβγαλα τα υλικα που χρειαζονται και εβαλα τις μικρες να πεισουν την μαμα σιγα σιγα να το κανουμε!!!!Αυτο με τα κυκλακια θα ειναι πορτακι με σιτα!και το καφε που ειναι εκει που θα στεγνωνει ειναι για λαμπα Τ5 για να εχει φωτισμο και το κατω μερος!

ChocolatePuma 07-04-13 18:07

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Stivv27 (Μήνυμα 753529)
Λοιπον για το μπαλκονι πιστευω ειναι σουπερ!
Διαστασεις 1,30 μηκος, 55 πλατος και 1,10 υψος!
Με φιλτρο τυπου αμβουργου και ογκο περιπου στα 350 λιτρα!Το σχεδιασα,εβαλα τις κορες να το ψιλοζωγραφισουν,εβγαλα τα υλικα που χρειαζονται και εβαλα τις μικρες να πεισουν την μαμα σιγα σιγα να το κανουμε!!!!Αυτο με τα κυκλακια θα ειναι πορτακι με σιτα!

Ωπα! Αν και τα είπαμε μέσω πμ, αυτό με το μπαλκόνι γεννάει απορρίες???:D

Πως θα κρατάς νερό και στεριά, ζεστά τον χειμώνα?
Θέμα με αρπακτικά πουλιά δεν υπάρχει?

Γι αυτό το τελευταίο με τη μαμά (συνάδελφο) θέλω λεπτομέριες. Μόλις την πείσετε, πες μου τον τρόπο...να τον δοκιμάσω και με την "εδώ μαμά"!!! :D

Stivv27 07-04-13 18:13

Τα πουλια απο που να μπουν ρε συ?Το μπαλκονι ειναι κλειστο απο τις 3 μεριες και δεν κανει και τοσο κρυο!Και απο πισω περναει και η σωληνα του καλοριφερ οποτε θα γινει οτι και στο κανονικο ενυδρειο +οτι το ξυλο εχει καλη μονωση και αν την ενυσχησεις και λιγο δεν θα χει θεμα!
Τωρα το θεμα με την μαμα για να πετυχεις αυτο που θες αρκει να το περασεις στα παδια οτι ειναι για αυτα για να χουν να παιζουν και να χουν και ενα ζωακι οποτε απο το να χει γκρινια απο τα παιδια ας εχει κατι στο μπαλκονι!

Ασχετο(μολις ταισα τα ψαρια και εβαλα ενα δαχτυλο να παρω ενα χαλασμενο φυλο που ηταν στην επιφανεια και που καναν ντου και το ενα δαγκωσε κανονικα!!!!!!!0

ChocolatePuma 07-04-13 18:15

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Stivv27 (Μήνυμα 753535)
Τα πουλια απο που να μπουν ρε συ?Το μπαλκονι ειναι κλειστο απο τις 3 μεριες και δεν κανει και τοσο κρυο!Και απο πισω περναει και η σωληνα του καλοριφερ οποτε θα γινει οτι και στο κανονικο ενυδρειο +οτι το ξυλο εχει καλη μονωση και αν την ενυσχησεις και λιγο δεν θα χει θεμα!
Τωρα το θεμα με την μαμα για να πετυχεις αυτο που θες αρκει να το περασεις στα παδια οτι ειναι για αυτα για να χουν να παιζουν και να χουν και ενα ζωακι οποτε απο το να χει γκρινια απο τα παιδια ας εχει κατι στο μπαλκονι!

Σωστός!!
Καλό ξεκίνημα...και τα λέμε έτσι κι αλλιώς!!!

sarpijk 07-04-13 19:03

Τι χελωνα το χειμωνα εγω την αφηνα στο μπαλκονι σε πλαστικο δοχειο με νερο μονο και επεφτε σε χειμερια ναρκη. Ποτε δεν ειχε προβλημα. Ενα χειμωνα καποιο βραδυ ειχε παγωσει η επιφανεια του νερου αλλα δεν επαθε κατι. Εξαλλου το χειμωνα σταματει να τρωει και να μεταβολιζει ο οργανισμος. Οσες ζουν σε λιμνες θαβονται στη λασπη του βυθου οταν πεφτουν σε ναρκη.

slight 07-04-13 19:18

Όχι σε μικρές ηλικίες.....

maria p 07-04-13 20:49

μπορεί να αντέξει την χειμερία, αλλά μπορεί και να μην ξυπνήσει. στις ΗΠΑ που ζουν είναι μεταναστευτικές. όταν πιάσουν τα κρύα μετακινούνται σε θερμότερα κλίματα.
και σίγουρα όχι τα δύο πρώτα χρόνια που είναι ευάλωτα.
stivv27, welcome:)

ChocolatePuma 07-04-13 21:04

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από maria p (Μήνυμα 753590)
stivv27, welcome:)

O Χρήστος..."ξανα"-επιστρέφει ;)

Stivv27 07-04-13 22:22

ξανα ερχομαι στα πατρια εδαφη!Εχω γιαγιουλα στο χωριο μου ειναι ελευθερη στην αυλη το καλοκαιρι καταστρεφει τα λαχανικα και τις σαυριτσες και το χειμωνα εξαφανιζετε ειναι πανω απο 16 χρονων!

Crazy_Beaver 08-04-13 09:16

Καλή επιτυχία!

billm 24-04-13 16:08

γεια σας.σήμερα πήρα δύο μικρά χελωνάκια.το ένα έχει μια κόκκινη γραμμή και το άλλο μια κίτρινη νομίζω.τα έχω σε ένα ενυδρείο 50x20 με ένα νησάκι για να βγάινουν έξω απτο νερό.είμαι άσχετος και θα ήθελα κάποιες πληροφορίες.για τροφή τα έχω πάρει γαρύδες που μου έδωσαν απο το πετ σοπ.πολύχρομες πέτρες που μου έδωσε και 2-3 πλαστικα μικρά δέντρα έχει μέσα.ο χώρος είναι μικρός?λάμπα δεν έχω.θέλω να πάρω αλλά δεν υπάρχει καπάκι από πάνω.τι μπορώ να κάνω?ούτε φίλτρο έχω.τι χρειάζομαι γενικά δεν ξέρω.στο πετ σοπ μου είπε ότι δεν θα έχουν κάποιο πρόβλημα και έτσι να μείνουν.δεν το πιστεύω αυτό.τι νερό να βάζω.τώρα έβαλα ενφιαλωμένο.βρύσης δεν κάνει ε?για διακόσμηση τι μπορώ να βάλω χωρίς να υπάρχει πρόβλημα για την υγεία τους?

maria p 24-04-13 16:11

καλώς ήρθες!!!
να σου ζήσουν!!!
κάνε copy το ποστ, άνοιξε καινούργιο θέμα στο άλλα ζώα, κάνε paste, για να έχεις δικό σου θέμα και θα σου απαντήσουμε εκεί.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:47.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02210 seconds with 11 queries