Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   Μονομαχος - PH (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=55508)

Bill Bizkit 04-09-11 10:23

χαχα επειδη διαβασα τους 3 τροπους που ελεγε στους αρχαριους γλυκου νερου! οποτε εβαλα ενα χρυσοψαρο και οι ακαθαρσιες του θα ταιζουν τα βακτηρια και γενικα θα υπαρχουν ρυποι στο νερο..

gianniwpopi 04-09-11 11:09

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Bill Bizkit (Μήνυμα 615470)
χαχα επειδη διαβασα τους 3 τροπους που ελεγε στους αρχαριους γλυκου νερου! οποτε εβαλα ενα χρυσοψαρο και οι ακαθαρσιες του θα ταιζουν τα βακτηρια και γενικα θα υπαρχουν ρυποι στο νερο..



διαβασες και τους τρεις τροπους στρωσιματος και αποφασισες να το στρωσεις με ψαρι μεσα?????????////?????????????????

Bill Bizkit 04-09-11 11:14

ναι ! δεν μου φαινεται παραλογο και στο pet shop μου το προτειναν οι αλλοι τροποι απαιτουν συνεχεις μετρησεις κλπ ! ενω τωρα με το ψαρι σε 15 μερες θα εχει στρωσει θα κανω και μετρησεις βεβαια! και οταν στρωσει το χρυσοψαρο αυτο θα το κρατησω..

Γιώργος Κ 04-09-11 11:21

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Bill Bizkit (Μήνυμα 615484)
ναι ! δεν μου φαινεται παραλογο και στο pet shop μου το προτειναν οι αλλοι τροποι απαιτουν συνεχεις μετρησεις κλπ ! ενω τωρα με το ψαρι σε 15 μερες θα εχει στρωσει θα κανω και μετρησεις βεβαια! και οταν στρωσει το χρυσοψαρο αυτο θα το κρατησω..

Ο τροπος που διαλεξες θα δημιουργησει πολλα προβληματα στο χρυσοψαρο λογω της αμμωνιας που θα αναπτυχθει και στη συνεχεια και των ΝΟ2 ... Ειναι ο "απανθρωπος" τροπος να στρωσεις ενα φιλτρο ... κριμα δεν ειναι? :(:( Ακομα και ετσι παλι σε κανενα μηνα θα στρωσει!! :rolleyes:
Γιατι δε μπολιαζεις το φιλτρο να τελειωνεις "αναιμακτα"??
Που θα το βαλεις το χρυσοψαρο? Ποσα λιτρα εχεις?

gianniwpopi 04-09-11 11:24

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Bill Bizkit (Μήνυμα 615484)
ναι ! δεν μου φαινεται παραλογο και στο pet shop μου το προτειναν οι αλλοι τροποι απαιτουν συνεχεις μετρησεις κλπ ! ενω τωρα με το ψαρι σε 15 μερες θα εχει στρωσει θα κανω και μετρησεις βεβαια! και οταν στρωσει το χρυσοψαρο αυτο θα το κρατησω..

βαλε μια αγγελια για μπολι.. θα το στρωσεις αμεσα και δεν θα δηλητηριασεις και το χρυσοψαρο,,,

Bill Bizkit 04-09-11 11:27

νταξει οσο καιρο και να παρει θα περιμενω δεν υπαρχει προβλημα! θα κανω μετρησεις να δω , αυτο με το ψαρι ειναι μονο που με στεναχωρει ελπιζω να μην παθει κατι! σως να μην παθειγιατι αρχισα το στρωσιμο 7 μερες πριν το βαλω. Εχω 20 λιτρα , στο pet shop ειχε 20 χρυσοψαρα σε 30 λιτρα ενυδρειο εγω 1 σε 20 λιτρα και ειναι 5 εκ περιπου , στο ενυδρειο μου δεν θα φτασει ουτε τα 20 εκ. Τουλαχιστον το ενυδρειο μου θα στρωσει!!

persival 04-09-11 11:29

Μοναδική απορία που μου δημιουργήθηκε:

Γιατί να ζητάς συμβουλές και αναλύσεις επί αναλύσεων και στο τέλος να κάνεις αυτό που σου λέει το pet shop και είναι και ο πλέον λάθος τρόπος;

gianniwpopi 04-09-11 11:32

εχεις 1 ενυδρειο 20λτ. μολις το στρωσεις θα βαλεις μονομαχο.... το χρυσοψαρο στην περιπτωσει που ΖΗΣΕΙ τι θα το κανεις????

Bill Bizkit 04-09-11 11:33

στους αλλους τροπους θα τα εκανα θαλλασσα! εκτος του οτι χρειαζονταν πολλες μετρησεις ! και αν το ψαρι αντεξει 15-20 μερες χωρις να αρρωστησει τοτε το ενυδρειο θα εχει στρωθει ( λογικο να αντεξει τοσο καιρο εδω καποιοι τα βαζουν στις γυαλες χωρις φιλτρο χωρις βακτηρια μονο με αντιχλωριο και τους ζουν αρκετο καιρο, θα μου πειτε βασανιζονται εε θα βασανιστει και σε μενα 20 μερες και μετα θα ειναι ενταξει
-------------------------
θα το αφησω οσο ζησει ρε φιλε εσυ τι λες να το πεταξω??? ειπαμε το εβαλα για να στρωθει το ενυδρειο θα υποφερει για ενα διαστημα μεχρι να στρωθει και μετα θα το αφησω οσο καιρο ζησει ( 10-15 εκ θα γινει σιγουρα )

gianniwpopi 04-09-11 11:36

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Bill Bizkit (Μήνυμα 615495)
στους αλλους τροπους θα τα εκανα θαλλασσα! εκτος του οτι χρειαζονταν πολλες μετρησεις ! και αν το ψαρι αντεξει 15-20 μερες χωρις να αρρωστησει τοτε το ενυδρειο θα εχει στρωθει ( λογικο να αντεξει τοσο καιρο εδω καποιοι τα βαζουν στις γυαλες χωρις φιλτρο χωρις βακτηρια μονο με αντιχλωριο και τους ζουν αρκετο καιρο, θα μου πειτε βασανιζονται εε θα βασανιστει και σε μενα 20 μερες και μετα θα ειναι ενταξει
-------------------------
θα το αφησω οσο ζησει ρε φιλε εσυ τι λες να το πεταξω??? ειπαμε το εβαλα για να στρωθει το ενυδρειο θα υποφερει για ενα διαστημα μεχρι να στρωθει και μετα θα το αφησω οσο καιρο ζησει ( 10-15 εκ θα γινει σιγουρα )

κανε οτι θες....... οπως σου ειπε και ο φιλος πιο πανω γιατι ρωτας αφου στο τελος κανεις οτι θελεις????

Bill Bizkit 04-09-11 11:37

δεν κανω οτι θελω! κανω μια μεση κατασταση αν με καταλαβαινεις

Dimitris77 04-09-11 14:21

Σου εξηγησαν οσο μπορουσαν,οσο πιο αναλυτικα γινεται και εσυ επιλεγεις τον πιο λαθος τροπο για να στρωσεις.Εγω προσωπικα ημουν προθυμος να σου δωσω πραγματα και να σε βοηθησω οσο μπορουσα να κανεις μια σωστη αρχη.
Ελπιζω σε εναν μηνα να μην δω τοπικ ''ΣΟΣ-ΒΟΗΘΕΙΑ μονομαχος'' και να σου πανε ολα καλα.
Καλη συνεχεια.

delta66 04-09-11 15:01

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Bill Bizkit (Μήνυμα 615489)
νταξει οσο καιρο και να παρει θα περιμενω δεν υπαρχει προβλημα! θα κανω μετρησεις να δω , αυτο με το ψαρι ειναι μονο που με στεναχωρει ελπιζω να μην παθει κατι! σως να μην παθειγιατι αρχισα το στρωσιμο 7 μερες πριν το βαλω. Εχω 20 λιτρα , στο pet shop ειχε 20 χρυσοψαρα σε 30 λιτρα ενυδρειο εγω 1 σε 20 λιτρα και ειναι 5 εκ περιπου , στο ενυδρειο μου δεν θα φτασει ουτε τα 20 εκ. Τουλαχιστον το ενυδρειο μου θα στρωσει!!

Φιλε μου αυτα δεν ειναι σωστες κινησεις για πολλους λογους, που οτι και να σου εξηγησω μαλλον δεν μπορεις να καταλαβεις ακομα με τις λιγες γνωσεις που εχεις περι χημειας νερου, συμβατοτητες και ενυδρεια.

Ενα ειναι σιγουρο. Το στρωσιμο με ψαρι ειναι ΛΑΘΟΣ.
Δεν υπαρχουν "ελπιζω να μη παθει τιποτα" και "δεν εχω τεστ νερου" κλπ κλπ
Δεν υπαρχει μεση λυση. Ή καιγεται το ψαρι στην αμμωνια ή οχι.
Η αποψη μου ειναι οτι, αν δεν μπορει καποιος να στρωσει με τους αλλους τροπους, καλυτερα να μην εχει ενυδρειο καθολου.
Μονο καποιος που δεν ενδιαφερεται για τη ζωη ενος ζωου το κανει.
Και αυτος δεν προκειται ποτε να βρει συμπαραστατες σε ενα φορουμ με χομπιστες-ζωοφιλους.
-------------------------
Αν δεν μπορεις να κανεις τεστ για να τσεκαρεις ποτε εστρωσε, ασε το ενυδρειο με νερο και χωρις ψαρια, να τρεχει με το φιλτρο του για 2-3 μηνες, ριχνωντας καθε μερα λιγη τροφη μεσα.

Bill Bizkit 04-09-11 15:03

μπορω να κανω τεστ! απλα δεν μπορω να κανω πολλα..

delta66 04-09-11 15:21

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Bill Bizkit (Μήνυμα 615561)
μπορω να κανω τεστ! απλα δεν μπορω να κανω πολλα..

Δεν χρειαζεται να γινουν πολλα τεστ αν δεν υπαρχει μεσα ψαρι.
Ενα τεστ την 3η μερα να ελεγχθει οτι εχει ξεκινησει ο κυκλος του αζωτου και υπαρχει αμμωνια ΝΗ3/ΝΗ4 στο νερο (NH3/NH4 πανω απο το μηδεν).
Την 10η μερα ελεγχος οτι εχει μηδενισει η αμμωνια και υπαρχουν νιτρωδη αλατα ΝΟ2 (NO2 πανω απο το μηδεν).
Και την 30η οτι εχουν μηδενισει τα ΝΟ2, η αμμωνια συνεχιζει να ειναι μηδεν και υπαρχουν μονο νιτρικα αλατα ΝΟ3 (ΝΟ3 πανω απο το μηδεν)
Μετα γινεται μεγαλη και σωστη αλλαγη νερου με αντιχλωριο για να πεσουν και τα νιτρικα ΝΟ3 σε ασφαλες επιπεδο κατω απο 25ppm (ιδανικα 5-10ppm) και εισαγωγη του πρωτου ψαριου (στην περιπτωση σου ο ενα μονομαχος).
(οι ημερες ειναι ενδεικτικες στο περιπου, μπορει να χρειαστουν λιγο λιγοτερες ή περισσοτερες αναλογα τις συνθηκες σε καθε ενυδρειο)
Κρατα (αν δεν εχεις ψαρι μεσα) τη θερμοκρασια ψηλα 29-30C για πιο γρηγορα στρωσιμο. Χωρις ψαρια και καποια ειδη δυσκολων φυτων δεν υπαρχει προβλημα.

Καταλαβαινω ομως απο την απαντηση σου οτι χρησιμοποιεις στικακια με μετρησεις για NO2 NO3 ph GH KH. (Τα στικακια δεν διαρκουν για πολλες μετρησεις)
Αυτα δεν εχουν μετρηση αμμωνιας ΝΗ3/ΝΗ4 (εκτος απο ενα που ξερω της APi που ειναι στικακια μονο για αμμωνια)

Χωρις μετρηση αμμμωνιας δεν μπορεις να γνωριζεις αν ξεκινησε ο κυκλος του αζωτου ουτε αν ολοκληρωθηκε.
Αν ειχες υγρα τεστ θα εφταναν για εως 200 μετρησεις και θα υπηρχε και μετρηση αμμωνιας NH3/NH4.
Τα βασικα τεστ για το στρωσιμο (και τον περαιτερω πιο αραια ελεγχο του νερου) ειναι NH3/NH4, NO2, NO3.
Σου λειπει δλδ το τεστ NH3/NH4.

Με τις μετρησεις που εχουν τα στικακια μονο για NO2 NO3 κατι μπορει να γινει αλλα με καποιο ρισκο.
Δλδ αν δεις τα ΝΟ2 και εχουν μηδενισει και εχεις μονο ΝΟ3 (πανω απο μηδεν) υποθετεις οτι εχει μηδενισει και η ΝΗ3/ΝΗ4 και μετα κανεις μια μεγαλη και σωστη αλλαγη νερου και βαζεις το ψαρι.

Bill Bizkit 04-09-11 15:36

στο pet shop εχει ενα πακετο στικακια 15 ευρω που μετραει τα παντα απο οτι ειδα! ακομα και pH

delta66 04-09-11 16:03

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Bill Bizkit (Μήνυμα 615570)
στο pet shop εχει ενα πακετο στικακια 15 ευρω που μετραει τα παντα απο οτι ειδα! ακομα και pH

pH ολα μετρανε.
NH3 αμμωνια μετραει? Οχι

Bill Bizkit 04-09-11 16:06

δεν ξερω και ακριβως παντως το ειδα και ειχε διαφορα δηλαδη εδειχνε απεξω 5 διαφορετικα στικ και ελεγε pH ΝΟ κατι και τετοια

B22 04-09-11 16:14

φίλε μου στρώσιμο με ψάρια γίνεται μόνο σε πολύ μεγάλα ενυδρεία πάνω από 200 λίτρα και μάλιστα μαζί με μπόλυ...Βάζεις 1 ψαράκι, ένα μικρό γλύφτη για παράδειγμα, βάζεις μπόλυ, τον ταΪζεις κι απλά η ελάχιστη αμμωνία που δημιουργείται , εξαφανίζεται άμεσα από το μπόλυ και μετά προσθέτεις αργά αργά τα ψ'αρια για να αυξάνεται ταυτόχρονα και ο πληθυσμός των βακτηριδίων αλλά και πάλι το τονίζω ΔΕΝ ΕΊΝΑΙ ΚΑΛΌΣ ΤΡΌΠΟΣ

Chris82 04-09-11 16:20

Δεν το λυπασαι καθολου το ψαρακι που θα ταλαιπωρηθει ετσι βαναυσα;
Μετα τι θα το κανεις,θα καταληξει σε καμοια γυαλα ή θα το βαλεις σε κανενα 60λιτρο;
Κανε τουλαχιστον καθημερινες αλλαγες νερου και βαλε και αεραντλια.

B22 04-09-11 16:24

και μπόλυ οπωσδήποτε, πάρε και βακτηρίδια να ρίχνεις καθημερινά μέσα στο φίλτρο σου και μέσα στο ενυδρείο σου.. Πάρε και μακαρόνι από το μπόλυ σου και βάλτο μέσα στο βυθό του ενυδρείου σου να επιταχύνεις τη διαδικασία...Θα σου έλεγα να αυξήσεις και τη θερμοκρασία αλλά φίλε έβαλες χρυσόψαρο, έβαλες δηλαδή ένα ψάρι που θέλει κρύο νερό με πολλούς ρύπους να στρώσει ένα ενυδρείο που χρειάζεται υψηλή θερμοκρασία και είναι και πολύ μικρό.

janickrules 04-09-11 16:26

σορρυ ρε φιλε,αλλα απορω με το σκεπτικο σου.τι θα πει οσο ζησει το χρυσοψαρο;;λογω αγνοιας,ολοι μας εχουμε κανει λαθη,αλλα ξερεις τι μου την δινει περισσοτερο;;;οτι εσυ ρωτησες,εμαθες και στρωνεις 10 μερες τωρα το ενυδρειο σου!!!και το κυριοτερο;;;πριν ενημερωθεις,μας ειπες οτι εβαλες εναν μονομαχο στο αστρωτο ενυδρειο(λιγες μερες πριν δηλαδη) και ψοφησε μεσα σε τρεις μερες!!!δηλαδη τι διαφορετικο περιμενεις να γινει με το χρυσοψαρο;μηπως ειναι πιο ανθεκτικο;σε πληροφορω οτι και ο μονομαχος ειναι ανθεκτικος!!

βγαλε το ψαρι απο εκει μεσα!!μην γινεσαι καφρος!!με λιγη υπομονη,θα ειναι στρωμενο το ενυδρειο και μαλιστα αναιμακτα!!!

Bill Bizkit 04-09-11 16:26

κανω πολυ συχνες αλλαγες νερου ( 50%) και θερμοκρασια 25+

gianniwpopi 04-09-11 16:33

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από janickrules (Μήνυμα 615585)
σορρυ ρε φιλε,αλλα απορω με το σκεπτικο σου.τι θα πει οσο ζησει το χρυσοψαρο;;λογω αγνοιας,ολοι μας εχουμε κανει λαθη,αλλα ξερεις τι μου την δινει περισσοτερο;;;οτι εσυ ρωτησες,εμαθες και στρωνεις 10 μερες τωρα το ενυδρειο σου!!!και το κυριοτερο;;;πριν ενημερωθεις,μας ειπες οτι εβαλες εναν μονομαχο στο αστρωτο ενυδρειο(λιγες μερες πριν δηλαδη) και ψοφησε μεσα σε τρεις μερες!!!δηλαδη τι διαφορετικο περιμενεις να γινει με το χρυσοψαρο;μηπως ειναι πιο ανθεκτικο;σε πληροφορω οτι και ο μονομαχος ειναι ανθεκτικος!!

βγαλε το ψαρι απο εκει μεσα!!μην γινεσαι καφρος!!με λιγη υπομονη,θα ειναι στρωμενο το ενυδρειο και μαλιστα αναιμακτα!!!

:smt023:smt023:smt023:smt023:smt023:smt023:smt023: smt023:smt023:smt023:smt023:smt023:smt023:smt023:s mt023

Bill Bizkit 04-09-11 16:35

και αν το βγαλω να το βαλω που??? να ξερεις στο pet shop μου το προτειναν αυτο! και ο μονομαχος δεν ψοφισε απο αστρωτο ενυδρειο να ξερεις ..

B22 04-09-11 16:36

χάρισέ το ή δάνεισέ το σε χομπίστα...

Bill Bizkit 04-09-11 16:37

ρε δεν προκειτε να ψοφισει σκεψου το απλα , Αλλοι τα εχουνε σε γυαλες μονο με αντιχλωριο και τους ζουν πανω απο 2 μηνες και δεν θα αντεξει 15 μερες ακομα με βακτηρια , αντιχλωριο και αλλαγες νερου?? + φιλτρο + 20 λιτρα

B22 04-09-11 16:39

φίλε ό,τι κι αν σου πούμε από τη στιγμή που θα κάνεις το δικό σου μην κάνεις διάλογο. Το θέμα δεν είναι η επιβίωση αλλά η σωστή διαβίωση.

Chris82 04-09-11 16:40

Τσαμπα μελανι χαλαμε μου φαινεται.

Bill Bizkit 04-09-11 16:41

δεν θα κανω το δικο μου θα κανω το πιο λογικο , να βγαλω το ψαρι απο την στιγμη που το πειρα ειναι παραλογο.. ασε που δεν εχω να το δωσω πουθενα! Και αυτο προσπαθω να σου εξηγησω τοση ωρα οτι μετα τις 15 μερες οι συνθηκες της διαβιωσης του θα ειναι σωστες..


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:55.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02472 seconds with 11 queries