Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Άλλα ψάρια Ασίας (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=130)
-   -   Dwarf Puffers!!!! (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=70350)

nazgul 31-03-13 15:33

Πολυ πιθανο να νομιζεις οτι δεν τρωνε, ομως. Μπορει απλα να μην το κανουν μπροστα σου. Ταϊζεις και εισαι απο πανω τους? Μηπως δεν σε εχουν συνηθισει ακομα και δεν νοιωθουν ανετα. Δοκιμασε να ταϊσεις και να φυγεις. Μου φαινεται πολυ περιεργο αυτα τα πολυ λαιμαργα πλασματα να μην τρωνε.

piranha friend 31-03-13 16:52

Και εμένα... ναι είμαι σχεδόν από πάνω τους. Βάζω το σουρωτήρι να επιπλέει και πάω 3 μέτρα μακρυά κάθομαι κανά 30λεπτο και τίποτα...
Ούτε το πλησιάζουν....
Δεν ξέρω έχω απογοητευτεί...
Σήμερα θα μου δώσει ευτυχώς ένας φίλος γκρίνταλ+λαθρεπιβάτες...

nazgul 31-03-13 21:09

Βγαλε το σουρωτηρι, τι το εχεις και επιπλεει? Κουνησε το να φυγουν τα bloodworms και φυγε και εσυ. Blooworms ταϊζεις ε?

korasidikos 31-03-13 21:33

εμενα ψιλοτσιιμπησαν σκουληκι λιγο ακομα τα βλεπω συγκρατημενα!!!θα παρω αυτο http://www.youtube.com/watch?v=rfMjxP3OORc μηπως ειναι καλυτερα στο ταισμα;;;;

nazgul 31-03-13 21:46

Μπα, αδικα θα το παρεις. Εχω και εγω, δεν κανει δουλεια για κατεψυγμενες. Σουρωτηρι και μια χαρα θα εισαι.

john99 31-03-13 21:58

Για βάλε μας καμιά φωτογραφία:p:p

piranha friend 31-03-13 22:16

Ναι Θοδωρή κατεψυγμένο bloodworm είναι και κάνω ακριβώς αυτό από την αχή..
τίποτα.
Μου έδωσαν λαθρεπιβάτες, τους ξέσκισαν. ακόμα τρώνε. έχουν κάνει κάτι κοιλιές και έχουν έρθει στα ίσια τους!!:cool:
Δεν ξέρω όμως πόσο θα κρατήσουν, μετά πάλι τα ίδια....:(

nazgul 31-03-13 23:05

Αν μεινουν νηστικα, δεν θα αντισταθουν και πολυ στο τελος. Μην ταϊζεις πολυ, μια φορα την ημερα προς το παρον και απο λιγο. Καποια στιγμη θα αποφασισουν να φανε και μετα δεν θα τα προλαβαινεις. Υπομονη. Ειναι δυσκολα στο φαγητο, τι να κανουμε.

piranha friend 01-04-13 13:41

Οκ θα σας ενημερώνω...;)
Βασικά μου έδωσαν τώρα κάτι φίλοι σαλιγκάρια και τα κατασπάραξαν.Τους τα δίνω σιγά σιγά και υπολογίζω να μου φτάσουν μέχρι το Σάββατο...:smt106
Μετά έχω και γκρίνταλ...:D

jiasou 01-04-13 14:17

Απο οτι θυμαμαι, υπηρχαν σαλιγκαρια μεσα στο ενυδρειο πριν μπουν τα παφερ, ετσι δεν ειναι?
Μπορει να τρωνε πολυ μικρα σαλιγκαρακια που δυσκολα φαινονται, τα δικα μου ετσι εχω προσεξει κ κανουν...

piranha friend 01-04-13 16:38

Αυτά τα σαλιγκαράκια τα έφαγαν από την 1η μέρα!;);)

jiasou 01-04-13 17:24

Τα δικα μου αν κ ειχα αρκετα σαλιγκαρια μεσα ακομη δεν εχουν φαγωθει ολα! Κ τα βλεπω τσιμπολογουν καθε τοσο.

nazgul 01-04-13 18:07

Ετσι και με τα δικα μου. Σουλατσαρουν διαφορα σαλιγκαρια μεσα. Δεν αγχωνονται να τα φανε, αφου ειναι σκασμενα στο φαγητο μονιμα.

korasidikos 01-04-13 19:15

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nazgul (Μήνυμα 751977)
Ετσι και με τα δικα μου. Σουλατσαρουν διαφορα σαλιγκαρια μεσα. Δεν αγχωνονται να τα φανε, αφου ειναι σκασμενα στο φαγητο μονιμα.

τυχερε!!!!!τα σκασμενα δοκιμαζουν πολυ λιγο απο οτι κατεψυγμενο τους εχω ριξει αλλα δεν πεφτουν με τα μουτρα στο φαι!!εχω κατι ραμσον μεσα αλλα τα ψαρακια ειναι πολυ μικρα πιστευω(1,5 εκατ.)για να τα χτυπησουν!!!!λεω τωρα εγω δεν ξερω!!!

piranha friend 01-04-13 19:16

Βασικά κάτι apple snails το μόνο που έχουν καταφέρει είναι να τους φάνε τις κεραίες!!
Τις προάλες μου σκότωσαν όλα τα χελένα...

korasidikos 01-04-13 19:26

εχω και εγω helena αλλα λυπαμαι να τα ριξω μεσα εξαλλου δεν ξερω τοσο μικρα που ειναι αν θα τα χτυπησουν!!!!:confused:

nazgul 01-04-13 21:11

Το μυστικο για να επιβιωσουν τα σαλιγκαρια ειναι να τα ριχνεις βραδυ και σε διαφορα σημεια με εντονη βλαστηση ταυτοχρονα :D Θα γλυτωσουν αρκετα.

Σε εμενα εχω μπολικα να σουλατσαρουν μπλεγμενα στα φυτα και οποτε κανω αλλαγη, μαζευω και ποσα αδεια. Πολλα ειναι και τα trumpet, που γλυτωνουν επειδη κρυβονται στο χαλικι. Τρωνε ολα τα μεγεθη, παντως, μην ανησυχειτε. Μου εχουν αδειασε και μεγαλα ramshorn.

piranha friend 02-04-13 13:06

Ξέρετε κάτι??:confused:

ΕΦΑΓΑΝ ΓΚΡΙΝΤΑΛ!!!! ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!!! ΜΕ ΕΣΚΑΣΑΝ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΒΡΩ ΤΙ ΤΡΩΝΕ!!!!:D:D:D:D:D:D:D

Ξέρετε τώρα τι θέλω??:p
Μπόλι!!!!:smt106:smt106

piranha friend 03-04-13 15:52

Και ναι τώρα που το βρήκαμε δεν το χάνουμε!!:D
Είναι καλό να τους δίνω γκρίνταλ κάθε μέρα???:confused::confused:

nazgul 03-04-13 16:11

Καλο ειναι, για ζωντανη τροφη προκειται.

Μην μεινεις σε αυτο μονο, ομως. Προσπαθησε ξανα ανα περιοδους και αλλες τροφες, οπως bloodworms. Η ποικιλια κανει παντα καλο.

piranha friend 03-04-13 17:05

Εκτός από γκρίνταλ τι άλλη ζωντανή τροφή μπορώ να τους δίνω????

nazgul 03-04-13 17:27

Λογω του μεγεθους τους, δεν ειναι και πολλες οι επιλογες νομιζω. Τα grindal ειναι ενταξει. Τα microworms για παραδειγμα, ομως, ειναι μικρα. Ο γεωσκωληκας απο την αλλη, μεγαλος.

Με grindal, πολλα σαλιγκαρια που ειναι ο καλυτερος μεζες τους και μερικες κατεψυγμενες, θα εχουν πληρη διατροφη. ;)

piranha friend 03-04-13 19:16

vinegar eels??
Λες να κάνουν???:rolleyes::rolleyes:

nazgul 03-04-13 19:25

Ταϊσε αυτα που σου ειπα, απο διατροφη ειναι μια χαρα με αυτα.

Δωσε σημασια στις παραμετρους του νερου και το στησιμο του ενυδρειου που θελεις πολυ δουλεια ακομα.

piranha friend 03-04-13 19:34

Μόνο στο στήσιμο έχω δουλειά..
οι παράμετροι είναι οκ!!

neos 03-04-13 23:48

Όλες οι ζωντανές τροφές που είναι μικρού μεγέθους και μπορούν να χωρέσουν στο στόμα τους, είναι κατάλληλες, εφόσον τις δοκιμάσουν και τους αρέσουν. Σημαντική παράμετρος είναι επίσης η ευκολία διατήρησης της αποικίας (καλλιέργεια). Μεγάλη ποικιλία ζωντανών τροφών μπορείς να βρεις εδώ: http://www.isleofeco.gr/products/live-pet-food Όπως σωστά προτείνει ο nazgul, τα σαλιγκάρια που μπορείς εύκολα να βρεις από άλλα ενυδρεία (δικά σου ή συγχομπιστών) και τα grindal που μπορείς επίσης εύκολα να διατηρήσεις αφού πήρες αποικία, είναι μια χαρά τουλάχιστον για αρχή. Οδηγίες για τη διατήρηση της αποικίας σου μπορείς να βρεις εδώ: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=66703 Εγώ μπορώ να σε προμηθεύσω και με άλλα σαλιγκάρια αν είσαι διατεθιμένος να περάσεις από άνω πόλη. Περισσότερα με πμ.

nazgul 04-04-13 00:08

Και να προσθεσω, οταν πια "φουντωσει" για τα καλα η καλλιεργεια grindal, να περασεις στη δημιουργια και δευτερης. Ποτε δεν ξερεις ποτε μπορει να σου χαλασει (ειτε επειδη εχει πολυ νερο, ειτε εχει λιγο, ειτε λειπεις για μερες και δεν ταϊζεις). Καλο ειναι να εισαι προετοιμασμενος.

Τωρα, μαλιστα, που ανοιγει ο καιρος, μπορεις αν παρεις μεγαλη ποσοτητα απο σαλιγκαρια, να αναπτυξεις μια μικρη αποικια. Δεν θελουν και πολλα, ενα δοχειο και ενας μικρος κυκλοφορητης κανει. Λιγο φαγητο αν ριχνεις, θα πολλαπλασιαστουν πολυ γρηγορα και θα εχεις για αρκετο καιρο να εφοδιαζεις τα pufferακια.

bloskas 04-04-13 00:10

βαλε και καμια φωτο ρε πιρανχα!

piranha friend 04-04-13 10:28

Από τι να βάλω φώτο???
Από τα παφεράκια??:confused:

bloskas 04-04-13 10:32

οχι ρε βγαλε μια απτο μπαλκονι σου να δουμε τη θεα!.. απτα μπαφερακια εννοειται.!


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:40.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02355 seconds with 11 queries