Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Κιχλίδες καί άλλα ψάρια Μαδαγασκάρης (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=124)
-   -   Paratilapia "small spots east coast" (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=17642)

Moutralewn 24-07-08 08:34

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kanarini (Μήνυμα 282039)
μακαρι να γινει μια τετοια κινηση

Συμφωνώ κι εγώ απολύτως.
Βέβαια είναι κομματάκι δύσκολο μιας και τα περισσότερα είδη υπο εξαφάνιση και με το δεδομένο ότι θα πρέπει να έχουν ιδανικές συνθήκες και λίτρα, θέλουν αρκετά μεγάλα ενυδρεία.

Πόσοι π.χ. έχουν δυνατότητα να κατέχουν ένα 1000άρι ενυδρείο;
....ή έστω 700-800 λίτρα;

lingistis 24-07-08 08:51

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Moutralewn (Μήνυμα 282060)
Πόσοι π.χ. έχουν δυνατότητα να κατέχουν ένα 1000άρι ενυδρείο;
....ή έστω 700-800 λίτρα;

και αλήθεια υπάρχουν άτομα στην χώρα μας που διατηρούν (ακόμα) "δύσκολα¨ ψάρια? Από τα τόσα μικρά του Τόλη πόσα υιοθετήθηκαν από Έλληνες χομπίστες?

Μπράβο σε όσους το επιχειρούν… άξιοι!! :smt041

Tolis 24-07-08 10:11

Παράθεση:

Από τα τόσα μικρά του Τόλη πόσα υιοθετήθηκαν από Έλληνες χομπίστες?
Κανενα. Δεν ειχε ζητηση, εκτος απο καποιον που ηθελε ...ενα.
Τα ειδη αυτα θελουν πολλα λιτρα, και εμπειρους κατοχους με καταλληλη υποδομη, εξ ου και η δυσκολια.

nashty11 24-07-08 13:49

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Tolis (Μήνυμα 282077)
Κανενα. Δεν ειχε ζητηση, εκτος απο καποιον που ηθελε ...ενα.
Τα ειδη αυτα θελουν πολλα λιτρα, και εμπειρους κατοχους με καταλληλη υποδομη, εξ ου και η δυσκολια.

Γι'αυτό και εγώ μίλησα για καμπάνια ενημέρωσης, ίσως και σε συνεργασία με συλλόγους του εξωτερικού αφού υπάρχουν οι επαφές... Το να ξεκινήσουμε να βάζουμε όλοι τέτοια ψάρια σε κάθε ενυδρείο θα είχε καταστροφικά αποτελέσματα... Όμως από τη στιγμή που υπάρχουν και στην Ελλάδα κάμποσοι με την δυνατότητα ενός μεγάλου ενυδρείου γιατί να το χαραμίσουν σε δίσκους αφρικάνες ή οτιδήποτε άλλο συνηθισμένο? Από την άλλη μία τέτοια προσπάθεια είναι κάθε άλλο παρά εύκολη... Κατά την άποψη μου όμως είναι από τις πιο αξιόλογες κινήσεις...

Moutralewn 24-07-08 15:17

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nashty11 (Μήνυμα 282151)
Γι'αυτό και εγώ μίλησα για καμπάνια ενημέρωσης, ίσως και σε συνεργασία με συλλόγους του εξωτερικού αφού υπάρχουν οι επαφές... Το να ξεκινήσουμε να βάζουμε όλοι τέτοια ψάρια σε κάθε ενυδρείο θα είχε καταστροφικά αποτελέσματα... Όμως από τη στιγμή που υπάρχουν και στην Ελλάδα κάμποσοι με την δυνατότητα ενός μεγάλου ενυδρείου γιατί να το χαραμίσουν σε δίσκους αφρικάνες ή οτιδήποτε άλλο συνηθισμένο? Από την άλλη μία τέτοια προσπάθεια είναι κάθε άλλο παρά εύκολη... Κατά την άποψη μου όμως είναι από τις πιο αξιόλογες κινήσεις...

Και αυτό είναι σχετικό...

Όσοι έχουν μεγάλο ενυδρείο και θα μπορούσαν να φιλοξενήσουν τέτοια ψάρια, μπορεί,πολύ απλά, να μην τους αρέσουν τα εν λόγω ψάρια και ο βιότοπος τους.
Επίσης, δεν έχουν σκοπό ούτε να γίνουν breeders αλλά ούτε να τα θυσιάσουν όλα στον βωμό της διάσωσης κάποιου είδους.

Οπότε αυτοί οι κάμποσοι που λες, μειώνονται δραματικά.

Προσωπικά, εγώ θα ήθελα να είχα κάποιο είδος υπο εξαφάνιση που να μπορεί να ζήσει και να αναπαραχθεί σε μικρότερα ενυδρεία.

Tolis 24-07-08 21:10

Και συνεργασιες με συλλογους του εξωτερικου εχουμε μια χαρα. Προσβαση στα ψαρια υπαρχει (με ολες τις δυσκολιες). Ο προεδρος των Γαλλων μας δωρησε το 2004 ενα καρο νεαρα apistogramma πιασμενα αγρια στο Περου. Τα μεγαλωσαμε, τα αναπαραγαμε, και οταν ηρθε η ωρα να τα δωσουμε, δεν τα ηθελε κανεις. Εγω εχω επιτυχημενες αναπαραγωγες απο δυο ειδη Μαδαγασκαρης, και δεν βρεθηκε ουτε ενας να τα παρει και τατρεχα στις Γαλλιες. Τα A. fasciatus που ειναι και σχετικα ευκολα ψαρια, τα στειλαμε στο βελγιο, εδω δεν ταθελε κανεις. Τιποτα ακομα δεν ειναι τοσο τραβηχτικο οσο τα κιτρινα κοκκινα μπλε χρωματα των δισκων εκτροφης?
Μεχρι στιγμης ειναι κυριολεκτικα μετρημενοι στα δαχτυλα ενος χεριου αυτοι που ενδιαφερονται.
Οπως σε ευρυτερη εννοια ειναι μετρημενοι στα δαχτυλα αυτοι που ασχολουνται πιο συστηματικα με ενα ειδος ή μια οικογενεια ψαριων κι εχουν τις υποδομες για μια τετοια κινηση.

Παράθεση:

Όσοι έχουν μεγάλο ενυδρείο και θα μπορούσαν να φιλοξενήσουν τέτοια ψάρια, μπορεί,πολύ απλά, να μην τους αρέσουν τα εν λόγω ψάρια και ο βιότοπος τους.
Επίσης, δεν έχουν σκοπό ούτε να γίνουν breeders αλλά ούτε να τα θυσιάσουν όλα στον βωμό της διάσωσης κάποιου είδους.
Αυτο ειναι σωστο. Και δεν μπορουμε να επιβαλλουμε σε κανεναν το "παθος" αυτο. Να το "εμπνευσουμε" ισως, αλλα μεχρι τωρα χλωμο το βλεπω.
Και μη ξεχναμε οτι περαν των παραπανω, αυτοι που θα θελησουν να ασχοληθουν πρεπει ναχουν και καποια αρκετη πειρα και να ξερουν τι κανουν.

lingistis 25-07-08 08:29

Στα ενυδρεία του Συλλόγου θα μπορούσαν να διατηρηθούν "δύσκολα" ή "υπό εξαφάνιση" ψάρια? ή σε κάποια δημόσια ενυδρεία?

Είναι κρίμα να μπαίνουν στο κόπο Έλληνες χομπίστες να ψάχνουν, να υποχρεώνονται, κλπ κλπ να βγάζουν γόνο και τελικά να μην διαδίδονται τα ψάρια στη χώρα μας.

Moutralewn 25-07-08 08:56

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Tolis (Μήνυμα 282255)
Και συνεργασιες με συλλογους του εξωτερικου εχουμε μια χαρα. Προσβαση στα ψαρια υπαρχει (με ολες τις δυσκολιες). Ο προεδρος των Γαλλων μας δωρησε το 2004 ενα καρο νεαρα apistogramma πιασμενα αγρια στο Περου. Τα μεγαλωσαμε, τα αναπαραγαμε, και οταν ηρθε η ωρα να τα δωσουμε, δεν τα ηθελε κανεις. Εγω εχω επιτυχημενες αναπαραγωγες απο δυο ειδη Μαδαγασκαρης, και δεν βρεθηκε ουτε ενας να τα παρει και τατρεχα στις Γαλλιες. Τα A. fasciatus που ειναι και σχετικα ευκολα ψαρια, τα στειλαμε στο βελγιο, εδω δεν ταθελε κανεις. Τιποτα ακομα δεν ειναι τοσο τραβηχτικο οσο τα κιτρινα κοκκινα μπλε χρωματα των δισκων εκτροφης?

Αυτό είναι το χειρότερο...... δεν τα ήθελε κανείς....

..αλά και απ'την άλλη, θα ήσουν σίγουρος ότι αν κάποιος εκδήλωνε ενδιαφέρον θα μπορούσε να παρέχει στα ψάρια αυτά που πρέπει ή όταν τα βαριόταν ή έβλεπε κάποια πιο "όμορφα" ψάρια στο pet-shop της γειτονιάς, δεν θα τα πέταγε ή δεν θα τα χάριζε σε κάποιο pet-shop χωρίς κανείς να ξέρει το πόσο πολύτιμα είναι τα συγκεκριμένα ψάρια;

Σε τελική ανάλυση εγώ συμφωνώ ότι μεγάλος μέρος του χόμπυ μας είναι να έχουμε ψάρια που μας αρέσουν. Αν αναρωτηθούμε όμως: Τί εννοούμε όταν λέμε ότι μας αρέσει ένα ψάρι (είδος);;; ...Τί συμπέρασμα βγάζουμε;
Οι περισσότεροι απο μας "γουστάρουν" και, πολλές φορές λατρεύουν ένα είδος, λόγω συμπεριφοράς, ταμπεραμέντου, στοργικότητας προς το ταίρι ή τους γόνους τους και πολύ μετά πάει η εξωτερική εμφάνιση.

Έτσι λοιπόν καταλήγουμε στο συμπέρασμα ότι για να θέλουμε και να μας αρέσουν κάποια ψάρια πρέπει να δούμε συμπεριφορές, ταμπεραμέντο κλπ. και όχι χρωματισμούς ή σχήμα. Για το δούμε αυτό πρέπει να τους παρέχουμε τις κατάλληλες (αν όχι ιδανικές) συνθήκες προκειμένου να ζουν αξιοπρεπώς, να αναπαράγονται κλπ. Και δεν υπάρχει ούτε ένας (διαψεύστε με, αν μπορείτε!!!) που δεν "τρελλαίνεται" όταν τα ψάρια του γεννήσουν!! Αυτό τί σημαίνει;;

Σημαίνει ότι πολλοί απο εμάς οι οποίοι έχουν τα ενυδρείο που μπορεί να φιλοξενήσει κάποια ψάρια, αν το σκεφτούμε λίγο θα δούμε ότι στην πραγματικότητα θέλουμε να έχουμε κάποια ψάρια στα οποία θα περέχουμε κατάλληλες συνθήκες, θα αναπαραχθούν και θα ζουν όμορφα και παράλληλα θα έχουμε βάλει και ένα λιθαράκι στην διάσωση αυτών των ψαριών.

Τότε και μόνο τότε, πιστεύω ότι θα εξαληφθεί το φαινόμενο του .... δεν τα ήθελε κανείς

Tolis 25-07-08 10:40

Παράθεση:

Στα ενυδρεία του Συλλόγου θα μπορούσαν να διατηρηθούν "δύσκολα" ή "υπό εξαφάνιση" ψάρια? ή σε κάποια δημόσια ενυδρεία?
Στο Συλλογο μεχρι στιγμης και οσο ισχυει η τρεχουσα κατασταση, δλδ προσβαση μια φορα την εβδομαδα (αντε κι αλλη μια ισως μες στη βδομαδα απο κανεναν ξεμπαρκο), εχουμε στησει και τα αναλογα ενυδρεια, που να μην χρειαζονται κανεναν "απο πανω" συχνα. Οποτε δυσκολο.

Σε δημοσιο ενυδρειο, σε μια κουβεντα που ειχα με τον υπευθυνο της Ωκεανοπολης στο Αττικο παρκο, δεχτηκε μετα χαρας οταν γινει το ενυδρειο να στησει ο ΠΣΦΕ ενα μεγαλο ενυδρειο Μαδαγασκαρης. Ακομα εχουμε καιρο ομως.
Παράθεση:

..αλά και απ'την άλλη, θα ήσουν σίγουρος ότι αν κάποιος εκδήλωνε ενδιαφέρον θα μπορούσε να παρέχει στα ψάρια αυτά που πρέπει
Οχι βεβαια. Οσοι θα ηθελαν τετοια ψαρια θα επρεπε να πληρουν καποιες προυποθεσεις, πραγμα που κανει ακομα πιο δυσκολα τα πραγματα.

Παράθεση:

Οι περισσότεροι απο μας "γουστάρουν" και, πολλές φορές λατρεύουν ένα είδος, λόγω συμπεριφοράς, ταμπεραμέντου, στοργικότητας προς το ταίρι ή τους γόνους τους και πολύ μετά πάει η εξωτερική εμφάνιση.
Το αντιθετο συμβαινει, οι περισσοτεροι εδω κυττανε την εξωτερικη εμφανιση και λιγοι τα υπολοιπα.

Moutralewn 25-07-08 11:08

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Tolis (Μήνυμα 282299)
Το αντιθετο συμβαινει, οι περισσοτεροι εδω κυττανε την εξωτερικη εμφανιση και λιγοι τα υπολοιπα.

Αρχικά ίσως.
Πόσα topics και πόσα ακόμα posts υπάρχουν απο χομπύστες που "στάζουν μέλι" γράφοντας για το πόσο καλοί γονείς είναι τα Kribs ή τα Multies, πόσο εκρηκτικό ταμπεραμέντο έχουν τα demasoni ή πόσο "ανθρώπινο" χαρακτήρα έχουν τα Oscar κλπ.

Θέλω να πω ότι αν το καλοσκεφτούμε ναι μεν ξεκινάμε απο την εξ. εμφάνιση αλλά τελικά αυτό που μας αρέσει είναι η συμπεριφορά γενικότερα.

Οπότε την επόμενη φορά που μας γοητεύσει η εξ. εμφάνιση ενός είδους και θέλουμε σίγουρα να το δούμε να κολυμπά στο ενυδρείο μας.....ας σκεφτούμε ξανά και πιο εκτενέστερα γιατί μπορεί τελικά να καταλήξουμε σε ένα λιγότερο ενυπωσιακό εμφανησιακά είδος.

fishme1 25-07-08 12:20

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Moutralewn (Μήνυμα 282301)
Αρχικά ίσως.
Πόσα topics και πόσα ακόμα posts υπάρχουν απο χομπύστες που "στάζουν μέλι" γράφοντας για το πόσο καλοί γονείς είναι τα Kribs ή τα Multies, πόσο εκρηκτικό ταμπεραμέντο έχουν τα demasoni ή πόσο "ανθρώπινο" χαρακτήρα έχουν τα Oscar κλπ.

συμφωνω με το παραπανω,αλλα γιατι ομως δεν δοκιμαζουν και καποιο αλλο ειδος ;

για παραδειγμα ο GIORGOS ειχε αναπαραγωγη απο pelvicachromis taeniatus και nanochromis parilus ποιος πηρε; εστω απο τους κριμπενσακηδες ;

για τα masken (που ειναι απο τα apistogramma που αναφερει ο τολης παραπανω) ως τωρα εχουν δηλωσει ενδιαφερον 3 ατομα.
ξερω οτι καποιοι εχουν απιστο , καποιο απο τα συνηθησμενα ειδη που ερχονται στα πετ σοπ,τα οποια ειναι ασιατικης εκτροφης ίσως αμφιβολου καθαροτητος και με πολυ ανθρωπινη παρεμβαση στην μορφη τους

και ολοι λενε για την συμπεριφορα αυτων των ψαριων αλλα δεν θελουν να δουν τιποτα αλλο ; αυτο δεν μπορω να το καταλαβω

Giorgos 25-07-08 17:29

Κατά καιρούς έχουμε φέρει πολλά και διάφορα είδη σπάνιων ψαριών (από προσωπικές πρωτοβουλίες) -από πολλές και διάφορες προελεύσεις- τα οποία αναπαράγαμε και μεγαλώσαμε το γόνο τους με επιτυχία. Κάποια από αυτά τα είδη (όσα θυμάμαι) είναι:
Paratilapia "small spots east coast"
Paretroplus nourissati
Pelvicachromis taeniatus "Dehane"
Nanochromis parilus
Apistogramma sp. masken
Apistogramma baenschi (πρωην sp. inka)
Mogurda adspersa
Melanotaenia parva

και κάποια ακόμα που μου ξεφεύγουν.

Όσο κι αν "τσιγκλίσαμε" και "πιέσαμε" διάφορα μέλη, μόνο ελάχιστα ψάρια καταφέραμε να δώσουμε σε χομπίστες της ελλάδας. (Έδωσα κάποια N. parilus μετά μεγάλης πίεσης και λίγα A. baenschi [και ο annivas]) Τα A. masken κατάφερα να τα δώσω εντέλει (τα έχει ο fishme1) στα βαθιά τους γεράματα αφού πέρασαν πολλές πολλές γέννες. Δεν ξέρουμε αν υπάρχουν κάποια από αυτά ακόμη.

Πάντως αξίζει η προσπάθεια να δούμε ποιοι και πόσοι χομπίστες ενδιαφέρονται για την διατήρηση και αναπαραγωγή σπάνιων ψαριών, και για ποια συγκεκριμένα είδη ενδιαφέρονται... μπας και ξανακάνουμε κάποιες ενέργειες.

harilaos 05-09-08 13:10

Pelvicachromis taeniatus "Dehane" υπάρχουν τώρα πια;;
Ποιος τα είχε φιλοξενήσει για να πάρουμε πληροφορίες;

Kisifer 05-09-08 13:30

Θα με ενδιέφεραι να φιλοξενήσω κάποιο είδος νανοκιχλίδας...τα Pelvicachromis taeniatus "Dehane" ακούγονται ιδανικά.

fishme1 05-09-08 23:21

αμα βρειτε πειτε μου και εμενα :cool:

harilaos 05-09-08 23:44

Απλά έγραψε ο Giorgos οτι στο παρελθόν έχουν περάσει από τα χέρια μελών του συλλόγου και ρώτησα αν υπάρχουν πια, πουθενά..

Kisifer 06-09-08 08:01

Άμα μαζευτούμε αρκετοί ενδιαφερόμενοι...ίσως γίνει κάποια κίνηση να φέρουμε αυτά τα ψαράκια στην Ελλάδα...δεν ξέρω κατά πόσο είναι εύκολο αυτό...αλλά πιστεύω πως αξίζει να το δούμε λίγο.

αλεκος 06-09-08 09:28

αναζητηση σπανιων κιχλιδων
 
συγχαρητηρια τολη.μολις προχθες αγορασα paratilapia κοντα στα 4cm.μου ειπε ο χαριλαος να μιλησω μαζι σου για ποιο σπανια ειδη που αναζητω.εχω 800lt με μεγαλα ψαρια και μικρα επισης.ασχωλουμαι κοντα στα 15χρονια,απο τα 10 πανω κατω.εχω φτασει να εχω στο ιδιο ενυδρειο αφρικανες και αμερικανες.και παλι μπραβο σου για αυτο που πετυχες.περιμενω απαντηση σου.

netblues 06-09-08 09:33

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από αλεκος (Μήνυμα 287808)
εχω 800lt με μεγαλα ψαρια και μικρα επισης.ασχωλουμαι κοντα στα 15χρονια,απο τα 10 πανω κατω.εχω φτασει να εχω στο ιδιο ενυδρειο αφρικανες και αμερικανες.

Οταν λες μικρα μεγαλα, αφρικανες και αμερικανες, μπορεις να γινεις λιγο αναλυτικοτερος?

Tolis 06-09-08 11:40

Παράθεση:

ασχωλουμαι κοντα στα 15χρονια,απο τα 10 πανω κατω.εχω φτασει να εχω στο ιδιο ενυδρειο αφρικανες και αμερικανες.
Μετα απο 15 χρονια να εχεις "φτασει" να κρατας στο ιδιο ενυδρειο αφρικανες και αμερικανες, δεν θεωρειται ακριβως επιτευγμα, το αντιθετο.
Ποια παρατιλαπια πηρες και απο που?

Kisifer 06-09-08 11:45

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Giorgos (Μήνυμα 282343)
Κατά καιρούς έχουμε φέρει πολλά και διάφορα είδη σπάνιων ψαριών (από προσωπικές πρωτοβουλίες) -από πολλές και διάφορες προελεύσεις- τα οποία αναπαράγαμε και μεγαλώσαμε το γόνο τους με επιτυχία. Κάποια από αυτά τα είδη (όσα θυμάμαι) είναι:
Paratilapia "small spots east coast"
Paretroplus nourissati
Pelvicachromis taeniatus "Dehane"
Nanochromis parilus
Apistogramma sp. masken
Apistogramma baenschi (πρωην sp. inka)
Mogurda adspersa
Melanotaenia parva

και κάποια ακόμα που μου ξεφεύγουν.

Όσο κι αν "τσιγκλίσαμε" και "πιέσαμε" διάφορα μέλη, μόνο ελάχιστα ψάρια καταφέραμε να δώσουμε σε χομπίστες της ελλάδας. (Έδωσα κάποια N. parilus μετά μεγάλης πίεσης και λίγα A. baenschi [και ο annivas]) Τα A. masken κατάφερα να τα δώσω εντέλει (τα έχει ο fishme1) στα βαθιά τους γεράματα αφού πέρασαν πολλές πολλές γέννες. Δεν ξέρουμε αν υπάρχουν κάποια από αυτά ακόμη.

Πάντως αξίζει η προσπάθεια να δούμε ποιοι και πόσοι χομπίστες ενδιαφέρονται για την διατήρηση και αναπαραγωγή σπάνιων ψαριών, και για ποια συγκεκριμένα είδη ενδιαφέρονται... μπας και ξανακάνουμε κάποιες ενέργειες.

Μήπως να ανοίγαμε ένα καινούργιο thread να δούμε τι ενδιαφέρον θα έχουμε και από άλλους χομπίστες?

jimfytakis 06-09-08 22:52

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από fishme1 (Μήνυμα 287777)
αμα βρειτε πειτε μου και εμενα :cool:

Το χειμωνα ειχα μιλησει με το Γιωργο και στο Συλλογο.Ηθελα στη θεση των krib να τα βαλω.Δυστυχως κανεις στο φορουμ δεν τα ειχε αλλιως θα υπηρχε ανταποκριση.Ε πλεον επαψα να ψαχνω....Κατεληξα σε hypancistrus L066 αρκετα δυσευρετο θα ελεγα καθως επισης ικανοποιει και τα αισθητικα μου γουστα.Επισης δεν γενναει και σα κουνελι οποτε θα ειναι ευκολοτερο να μη φορτοθω μωρα που δεν θα μπορω να δωσω.

dinos99 07-09-08 00:20

αν μαζευομασταν 5-10 ατομα δεν θα μπορουσαμε να κανουμε μια παραγγελια απο εξωτερικο???εχει κανεις αναλογη εμπειρια??

harilaos 07-09-08 00:34

Όλο και κάτι αξιόλογο θα βγεί σε κάποια λίστα εισαγωγής κάποιου μαγαζιού.Έτσι θα φέρουμε πιο εύκολα.
Η άλλη λύση είναι κάποιος έμπειρος να αναλάβει την παραγγελία για τα υπόλοιπα μέλη..
Κάπως σαν μαζική, το θέμα είναι ποιος..

Giorgos 08-09-08 14:54

Θα έλεγα, για να μην χαλάσουμε αυτή τη θεματική συζήτηση, όποιον ενδιαφέρει κάτι τέτοιο (εισαγψγή ψαριών) ας ξεκινήσει καινούριο θέμα.

Όσον αφορά τα P. taeniatus "dehane", εγώ τα είχα και τα αναπαρήγαγα αλλά δεν κατάφερα να πείσω κανέναν να ασχοληθεί με το συγκεκριμένπ είδος. Τώρα πλέον δεν υπάρχουν αυτά τα ψάρια στα ενυδρεία μας (από όσο γνωρίζω).

xontros 03-10-08 13:49

Είδα το video με το γόνο στο Practical Fishkeeping.. Τώρα μπήκε, ή υπήρχε?

Δε θα πω συγχαρητήρια, θα πω ευχαριστούμε, γιατί γίνεσαι κίνητρο και παράδειγμα προς μίμηση για όλους εμάς τους αρχάριους..

george 03-10-08 14:00

Bάλε και ένα λινκ ;)

xontros 03-10-08 14:11

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από george (Μήνυμα 294274)
Bάλε και ένα λινκ ;)

http://www.practicalfishkeeping.co.u...id=OZR57t-RoM8
(πρέπει να κάνεις register)

Υ.Γ. Πέραν του ενδιαφέροντος αντικειμένου, είναι πολύ ωραία και η μουσική, και ο τρόπος που σε κάποια σημεία δένει είτε με τις αλλαγές πλάνων, ή με τις κινήσεις των ψαριών.. Φανταστικό βίντεο..

Tolis 03-10-08 15:06

Καποιος το ανεβασε... υπαρχει και σε καλυτερη αναλυση και στερεο περικαλω εδω http://www.tolibra.com/fish/Paratilapia.htm

Οσο για τη μουσικη, γραφτηκε πανω στο βιντεο, δουλεια μας...

mikele 04-10-08 18:22

πολυ ομορφα ψαρια πολλα μπραβο :smt041


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:59.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02720 seconds with 11 queries