Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=159)
-   -   Η λίμνη μου στην Λευκωσία (Κύπρος) (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=32118)

in the pond 12-05-09 09:56

Καλημέρα Γιάννο,
το βιντεάκι που έβαλες δεν παίζει.

Γιάννο, θα ήθελα να σε ρωτήσω κάτι σχετικά με κάποια ψάρια που έχεις φωτογραφίσει στη λίμνη σου. Έχουν καταφέρει να επιζήσουν τα black moor? Το λέω αυτό, γιατί δεν το έχω δοκιμάσει αν και είχα στο παρελθόν συζητήσει το θέμα. Δεν είναι πρόβλημα το κρύο νερό ούτε ο χειμώνας, αλλά τα πολύ εξογκωμένα του μάτια που τα κάνουν πολύ ευπαθή σε τυχόν τραυματισμούς και προσβολές από αρρώστιες στο περιβάλλον της λίμνης, σε συνδιασμό με την χαμηλή τους όραση.

POURITANOS 12-05-09 11:36

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από in the pond (Μήνυμα 354289)
Καλημέρα Γιάννο,
το βιντεάκι που έβαλες δεν παίζει.
.

Το βιντεακι παίζει (στην ουσία είναι λινκ)

Μπράβο Γιάννο με τα τρελά συστήματα σου:D. Είσαι άπαιχτος.:smt023
Παρατήρησα τα φυτά σου από το ξεκίνημα τους έως τώρα (μου αρέσουν πολύ)
Κατάφερες να κανείς μια πετυχημένη μικρή ζούγκλα. :smt023

yiannossavva 12-05-09 12:13

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από in the pond (Μήνυμα 354289)
Καλημέρα Γιάννο,
το βιντεάκι που έβαλες δεν παίζει.

Γιάννο, θα ήθελα να σε ρωτήσω κάτι σχετικά με κάποια ψάρια που έχεις φωτογραφίσει στη λίμνη σου. Έχουν καταφέρει να επιζήσουν τα black moor? Το λέω αυτό, γιατί δεν το έχω δοκιμάσει αν και είχα στο παρελθόν συζητήσει το θέμα. Δεν είναι πρόβλημα το κρύο νερό ούτε ο χειμώνας, αλλά τα πολύ εξογκωμένα του μάτια που τα κάνουν πολύ ευπαθή σε τυχόν τραυματισμούς και προσβολές από αρρώστιες στο περιβάλλον της λίμνης, σε συνδιασμό με την χαμηλή τους όραση.

Είναι γεγονός πως έχω ακούσει και εγώ ότι συχνά γίνονται στόχος από τα ΚΟΙ.
Ευτυχώς δεν είχα ποτέ πρόβλημα. Αν δω κάποια περίεργη κίνηση θα τα αποκρίνω.
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από POURITANOS (Μήνυμα 354305)
Το βιντεακι παίζει (στην ουσία είναι λινκ)

Μπράβο Γιάννο με τα τρελά συστήματα σου:D. Είσαι άπαιχτος.:smt023
Παρατήρησα τα φυτά σου από το ξεκίνημα τους έως τώρα (μου αρέσουν πολύ)
Κατάφερες να κανείς μια πετυχημένη μικρή ζούγκλα. :smt023

Ευχαριστώ πολύ.

Τους κύπερους που βλέπετε οι περισσότερη είναι δικής μου παραγωγής!!!

POURITANOS 12-05-09 22:16

1 Συνημμένο(α)
(Τρελοι για) Δέσιμο Λαινερ με Τσιμέντο


Γιάννο για να σκεπάσεις το λαινερ σου πρωτινό τα έξεις.

Αναγκαστικά θα σπάσεις το τσιμεντάρισμα που έκανες στην αυλακιά.:(

Θα το κανείς ποιο βαθύ από ότι θα θελήσεις να είναι το τελικό βάθος

Θα κανείς τρύπες στο λαινερ δες φωτο φαση 1

Πρέπει οι τρύπες να έχουν τέτοιο μέγεθος ώστε να επιτρέψουν να περάσει το τσιμέντο από μέσα .

Σκοπός είναι να γίνει το λαινερ σάντουιτς ανάμεσα σε 2 στρώσεις τσιμέντου αλλά για να μην φύγει είναι αναγκαστικό το να έχει τρύπες για να γίνει το δέσιμο ανάμεσα στης 2 στρώσεις τσιμέντου που θα γίνουν.

Όπως θα δεις στο σχήμα δεξιά σου δείχνω πως πρέπει να γίνει το λαινερ και στην φάση 2 το τελικό αποτέλεσμα θα δεις και μια κόκκινη γραμμή στην φάση 1 η γραμμή είναι για να δεις ποσό τσιμέντο θα πρέπει να πέσει έτσι ώστε να γίνει μια πλακά από πάνω.

Οπωσδηποτε τρύπες στο λαινερ αλλιώς θα είναι σαν ξένα σώματα οι 2 στρώσεις τσιμέντου. Και τα χαρμάνια στα τσιμέντα και για της 2 στρώσεις την ιδία ώρα θα γίνουν για να μπορέσουν να σφίξουν μαζί.

Ελπίζω να καταλάβεις το τι σου λέω.:D

yiannossavva 12-05-09 23:18

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από POURITANOS (Μήνυμα 354453)
(Τρελοι για) Δέσιμο Λαινερ με Τσιμέντο


Γιάννο για να σκεπάσεις το λαινερ σου πρωτινό τα έξεις.

Αναγκαστικά θα σπάσεις το τσιμεντάρισμα που έκανες στην αυλακιά.:(

Θα το κανείς ποιο βαθύ από ότι θα θελήσεις να είναι το τελικό βάθος

Θα κανείς τρύπες στο λαινερ δες φωτο φαση 1

Πρέπει οι τρύπες να έχουν τέτοιο μέγεθος ώστε να επιτρέψουν να περάσει το τσιμέντο από μέσα .

Σκοπός είναι να γίνει το λαινερ σάντουιτς ανάμεσα σε 2 στρώσεις τσιμέντου αλλά για να μην φύγει είναι αναγκαστικό το να έχει τρύπες για να γίνει το δέσιμο ανάμεσα στης 2 στρώσεις τσιμέντου που θα γίνουν.

Όπως θα δεις στο σχήμα δεξιά σου δείχνω πως πρέπει να γίνει το λαινερ και στην φάση 2 το τελικό αποτέλεσμα θα δεις και μια κόκκινη γραμμή στην φάση 1 η γραμμή είναι για να δεις ποσό τσιμέντο θα πρέπει να πέσει έτσι ώστε να γίνει μια πλακά από πάνω.

Οπωσδηποτε τρύπες στο λαινερ αλλιώς θα είναι σαν ξένα σώματα οι 2 στρώσεις τσιμέντου. Και τα χαρμάνια στα τσιμέντα και για της 2 στρώσεις την ιδία ώρα θα γίνουν για να μπορέσουν να σφίξουν μαζί.

Ελπίζω να καταλάβεις το τι σου λέω.:D

Μεγάλε βλέπω το σχέδιο που έκανες και έπαθα πλάκα!!!:smt023
Να υπολογίσω ότι είσαι graphic designer :confused:

Πολύ καλή η ιδέα που προτείνεις. Η τελευταία σκέψη που έκανα ήταν να ενόσω κομμάτι λάινερ με ζεστό αέρα.
Ευχαριστώ για την ιδέα και για το σχέδιο

POURITANOS 12-05-09 23:45

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από yiannossavva (Μήνυμα 354480)
Μεγάλε βλέπω το σχέδιο που έκανες και έπαθα πλάκα!!!:smt023
Να υπολογίσω ότι είσαι graphic designer :confused:

Πολύ καλή η ιδέα που προτείνεις. Η τελευταία σκέψη που έκανα ήταν να ενόσω κομμάτι λάινερ με ζεστό αέρα.
Ευχαριστώ για την ιδέα και για το σχέδιο

Δεν είμαι graphic designer απλά είμαι ανορθόγραφος και με τα γράφηκα μπορώ να γλιτώνω πολύ γράψιμο.:D
Μια εικόνα = 1000 λέξεις λέει ο λαός.

Χαρά μου να βοηθάω οπου μπορώ

yiannossavva 13-05-09 06:23

Βασίλη έχω πολλά φυτά κύπερους δικής μου αναπαραγωγής όποιος θέλει ας έρθει να πάρει.

mikele 13-05-09 07:22

επαθα πλακα με την λιμνουλα σου !!!!!!!!!!!!!!πολυ ομορφη εχει γινει
να σε ρωτησω κατι το εχω απορια .....οταν βρεχει τα νερα της βροχης δε περνανε κατω απο το ναυλον ?? ισως και χαζη ερωτηση

yiannossavva 13-05-09 07:33

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από mikele (Μήνυμα 354518)
επαθα πλακα με την λιμνουλα σου !!!!!!!!!!!!!!πολυ ομορφη εχει γινει
να σε ρωτησω κατι το εχω απορια .....οταν βρεχει τα νερα της βροχης δε περνανε κατω απο το ναυλον ?? ισως και χαζη ερωτηση

Σίγουρα κάποια ποσότητα νερού περνάει.

mikele 13-05-09 07:41

και μια ακομα χαζη ερωτηση μιας και δεν εχω ιδεα απο λιμνες .......οι ριζες του δεντρου δε μπορουν να πληγωσουν στο μελλον τα δυο ναυλον που εχεις για πυθμενα και να εχεις διαροη νερου .....επισης αν ο πυθμενας ηταν τσιμεντενιος δε θα ηταν καλυτερα

σορυ για τις ερωτησεις με κεντρισε το ενδιαφερον η λιμνη και αργοτερα οταν παω μονιμα να μεινω στο κτηματακι σιγουρα θα το επιχειρησω :p

in the pond 13-05-09 07:54

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από mikele (Μήνυμα 354518)
επαθα πλακα με την λιμνουλα σου !!!!!!!!!!!!!!πολυ ομορφη εχει γινει
να σε ρωτησω κατι το εχω απορια .....οταν βρεχει τα νερα της βροχης δε περνανε κατω απο το ναυλον ?? ισως και χαζη ερωτηση

Καθόλου χαζή ερώτηση. Ίσα-ίσα ένα από τα θέματα υποδομής που έχεις να παλέψεις είναι και αυτό. Ο τρόπος εκσκαφής του Γιάννου εδώ (με τις βαθμίδες έχει καλύψει απόλυτα το ενδεχόμενο αυτό ώστε να μην αντιμετωπίσει ένα τέτοιο πρόβλημα στο μέλλον. Σε περιπτώσεις όμως όπου οι λίμνες είναι πολύ πιο απότομες χωρίς βαθμίδες, η ενίσχυση στα περιτοιχώματα με κατασκευή από μπετόν είναι μονόδρομος. Στην αντίθετη περίπτωση, οι πολλές βροχές, το φούσκωμα του χώματος και μετατροπής του σε λάσπη (ως πιο βαρή μείγμα από το νερό), μπορούν να εισέλθουν στη λίμνη, παρασείροντας λάινερ και κατασκευή γενικότερα, ενδεχόμενο που θεωρώ εξαιρετικά απομακρισμένο στην παρούσα περίπτωση. Απλά ο Γιάννος θα προχωρήσει όπως έχει πει και σε δημιουργία μικρής κτιστής κατασκευής γύρω-γύρω έτσι να ασφαλίσει και να ομορφίνει περισσότερο τη λίμνη του.

Η αλήθεια είναι ότι λόγω της πιέσεως που εξασκεί το νερό της λίμνης προς τα τοιχώματα γύρω-γύρω, σχεδόν στεγανοποιεί την είσοδο του νερού ενδιάμεσα του λάινερ και χωμάτινης υποστήριξης.

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από mikele (Μήνυμα 354521)
και μια ακομα χαζη ερωτηση μιας και δεν εχω ιδεα απο λιμνες .......οι ριζες του δεντρου δε μπορουν να πληγωσουν στο μελλον τα δυο ναυλον που εχεις για πυθμενα και να εχεις διαροη νερου .....επισης αν ο πυθμενας ηταν τσιμεντενιος δε θα ηταν καλυτερα

Ναι, βέβαια, μπορεί να συμβεί αυτό που έχεις πει. Κάποια δέντρα, έχουν την ικανότητα να διαπεράσουν ακόμα και το λάινερ, έστω και αν αυτό φαντάζει πολύ απομακρισμένο ενδεχόμενο. Αν προσέξετε σε ξένες τεχνητές λίμνες από λάινερ, συνήθως δεν θα δείτε σε πολύ κοντινό σημείο (δίπλα) από τη λίμνη δέντρα με πολύ δυνατή διατρητική ικανότητα. Δυστυχώς και στην περίπτωση μου θα αντιμετωπίσω ένα τέτοιο θέμα, γιατί οι φοίνικες ανοίκουν σε αυτή την κατηγορία. Υποχραιωτικά πάω για τσιμεντένια κατασκευή, κάτω από το λάινερ. Υπό κανονικές συνθήκες στην πλευρά της μανταρινιάς και ο Γιάννος θα έπρεπε να προβεί σε κάποια πρόνοια.

Απαντώ και στο δεύτερο σου ερώτημα σχετικά με την ενίσχυση του πυθμένα. ΝΑΙ! Η οποιαδήποτε επιπλέον ενίσχυση μπορεί να γίνει, τόσο το καλύτερο και βέβαια θα αντέξει και περισσότερο στο χρόνο. Το λάινερ είναι εγγυημένο υλικό, αλλά όχι και άφθαρτο έτσι? Υιοθετώ και εγώ την πολύ καλή έκφραση του φίλου Βασίλη για το πάντρεμα λάινερ και τσιμέντου. Ώρα-ώρα αυτό το παιδί κάνει πολύ καλές σκέψεις:D:D(αστείο και καθόλου ειρωνικό).

mikele 13-05-09 08:08

ΒΑΣΙΛΗ σε ευχαριστω για τις πληροφοριες ........η λιμνη ειναι φοβερη σαν ιδεα και μονο:p

in the pond 13-05-09 08:17

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από mikele (Μήνυμα 354526)
ΒΑΣΙΛΗ σε ευχαριστω για τις πληροφοριες ........η λιμνη ειναι φοβερη σαν ιδεα και μονο:p

..και που' σαι να την έχεις κιόλας!:p

mikele 13-05-09 12:54

ΜΕΣΑ στα ονειρα μου μαζι με δεξαμενη δισκων ειναι και οι λιμνες αν καταφερω να παω να μεινω επαρχια .............:)

yiannossavva 14-05-09 06:50

Μέσα σε λίγες μέρες η Θάλεια έγινε θηρίο!

http://www.aquatek.gr/rimages/albums...a-dsc07486.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums...a-dsc01120.jpg

in the pond 14-05-09 07:31

Ομολογώ ότι είναι υγειέστατο φυτό.:p

Γιάννο, όπως σου έχω ξαναπει, πρέπει να τα παραφυτέψεις σε τρυπητές γλάστρες που έιναι ειδικές για την περίπτωση της λίμνης. Η διαφορά που θα δεις στην ποιότητα του νερού θα είναι τεράστια, γιατί ειδικά τα φυτά που αναπτύσσουν πλούσιο ρίζωμα, είναι αυτά που απορροφούν τα νιτρικά και τα φωσφορικά άλατα και στην περίπτωση σου, όλες τις ουσίες που διοχαιτεύτηκαν στο νερό της λίμνης σου αυτές τις μέρες, από το χώμα που έχεις προσθέσει καινούρια φυτά.

yiannossavva 14-05-09 09:07

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από in the pond (Μήνυμα 354734)
Ομολογώ ότι είναι υγειέστατο φυτό.:p

Γιάννο, όπως σου έχω ξαναπει, πρέπει να τα παραφυτέψεις σε τρυπητές γλάστρες που έιναι ειδικές για την περίπτωση της λίμνης. Η διαφορά που θα δεις στην ποιότητα του νερού θα είναι τεράστια, γιατί ειδικά τα φυτά που αναπτύσσουν πλούσιο ρίζωμα, είναι αυτά που απορροφούν τα νιτρικά και τα φωσφορικά άλατα και στην περίπτωση σου, όλες τις ουσίες που διοχαιτεύτηκαν στο νερό της λίμνης σου αυτές τις μέρες, από το χώμα που έχεις προσθέσει καινούρια φυτά.


Με το χώμα που θα φεύγει από τις γλάστρες τη γίνετε δεν ξέρω.
Ίδη έχω μεγάλο πρόβλημα με αυτό και οι γλάστρες μου δεν είναι τρύπιες.

in the pond 14-05-09 09:37

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από yiannossavva (Μήνυμα 354753)
Με το χώμα που θα φεύγει από τις γλάστρες τη γίνετε δεν ξέρω.
Ίδη έχω μεγάλο πρόβλημα με αυτό και οι γλάστρες μου δεν είναι τρύπιες.

Γιάννο, με λίγη προσοχή και μικρά βοτσαλάκια στο άνω μέρος της γλάστρας πάνω από το χώμα τίποτε περισσότερο δεν θα γίνει.

Τα πλεονεκτήματα μακροπρόθεσμα μιας τέτοιας κίνησης είναι πολλά και πολύπλευρα.

Antonisjk 14-05-09 10:12

Έχω πάθει πλάκα, τόσο με τη λίμνη του Γιάννου, όσο και με άλλες που είδα σε άλλα τόπικ. Δεδομένου ότι χώρος υπάρχει μπόλικος στο σπίτι μου (ζω στη Περιστερώνα Λευκωσίας), ίσως επιχειρήσω και εγώ κάτι εν καιρό! :D

yiannossavva 14-05-09 11:49

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από in the pond (Μήνυμα 354760)
Γιάννο, με λίγη προσοχή και μικρά βοτσαλάκια στο άνω μέρος της γλάστρας πάνω από το χώμα τίποτε περισσότερο δεν θα γίνει.

Τα πλεονεκτήματα μακροπρόθεσμα μιας τέτοιας κίνησης είναι πολλά και πολύπλευρα.

Πάνω από της γλάστρες έχω τοποθετήσει άμμο
Και πάλη έχω πρόβλημα.
Ίσως μες τις πέτρες να εμποδίσω τα ψάρια να ανακατεύουν τις γλάστρες.

in the pond 14-05-09 11:53

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από yiannossavva (Μήνυμα 354782)
Ίσως μες τις πέτρες να εμποδίσω τα ψάρια να ανακατεύουν τις γλάστρες

:smt023
Ακριβώς! Βότσαλα της θάλασσας όμως, μην τραυματίσουμε και τα ψάρια κιόλας.

yiannossavva 14-05-09 21:47

Το φυτόThalia dealbata

είναι έτοιμο να ανθήσει.
Θα σας κρατάω ενήμερους για την εξέλιξη του.

http://www.aquatek.gr/rimages/albums...a-dsc07908.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums...a-dsc07910.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums...a-dsc07909.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums...a-dsc01120.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums...a-dsc07903.jpg

Σήμερα έβαλα και άλλα φυτά στην λίμνη.

http://www.aquatek.gr/rimages/albums...a-dsc07928.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums...a-dsc07931.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums...a-dsc07934.jpg

antonis15 14-05-09 22:00

ζαλιομαι ντο νεφταειο ο ανθρωπος

mikele 15-05-09 07:27

απο οτι βλεπω αρχισε να ξεθολωνει το νερο...!!!!!!!!!!!! τα φυτα φοβερα

in the pond 15-05-09 08:25

Γιάννο, μην ελευθερώσεις την σαλβίνια στην κυρίως λίμνη, γιατί θα την κατασπαράξουν τα ΚΟΙ.

Η εγχόρνια δεν ανέχεται άμεση μεσογειακή ηλιακή ακτινοβολία λόγο ξηρής ατμόσφαιρας. Αντιμετωπίζεις όμως την περίπτωση να μην τη δεις ποτέ ανθισμένη. Στην αντίθετη περίπτωση, απλά δεν θα επιβιώσει καθόλου. Δική σου η επιλογή.

Το μυριόφυλλο απαιτεί χώρο όπου πιάνει το φως του ήλιου, πρέπει να καθαρίσει το νερό νερό της λίμνης κι άλλο και μπορείς να το τοποθετήσεις σε βαθύτερο σημείο. Είναι πολύ καλή επιλογή, γιατί είναι και παραγωγός οξυγώνου μέσα στο νερό.

Το δε λουλούδι, περιμένουμε.:p

yiannossavva 15-05-09 09:43

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από in the pond (Μήνυμα 354996)
Γιάννο, μην ελευθερώσεις την σαλβίνια στην κυρίως λίμνη, γιατί θα την κατασπαράξουν τα ΚΟΙ.

Η εγχόρνια δεν ανέχεται άμεση μεσογειακή ηλιακή ακτινοβολία λόγο ξηρής ατμόσφαιρας. Αντιμετωπίζεις όμως την περίπτωση να μην τη δεις ποτέ ανθισμένη. Στην αντίθετη περίπτωση, απλά δεν θα επιβιώσει καθόλου. Δική σου η επιλογή. Βάλε την καλύτερα σε μέρος με ελάχιστη ακτινοβολία.

Το μυριόφυλλο απαιτεί χώρο όπου πιάνει το φως του ήλιου, πρέπει να καθαρίσει το νερό νερό της λίμνης κι άλλο και μπορείς να το τοποθετήσεις σε βαθύτερο σημείο. Είναι πολύ καλή επιλογή, γιατί είναι και παραγωγός οξυγώνου μέσα στο νερό.

Το δε λουλούδι, περιμένουμε.:p

Χε χε αν μας έλεγες και ποιο είναι το κάθε ένα καλύτερα θα ήτανε.:p:p

in the pond 15-05-09 09:57

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από yiannossavva (Μήνυμα 355022)
Χε χε αν μας έλεγες και ποιο είναι το κάθε ένα καλύτερα θα ήτανε.:p:p


Η salvinia natans είναι το φυτό στην πιο κάτω φωτογραφία όπου έχει φυλλαράκια δεξιά-αριστερά σαν αλσίδα.
Η ecchornia grassipes είναι το πιο μεγάλο φυτό που είναι δεξιά στην πήλινη γλάστρα.
Το myriophyllum είναι το φυτό της τελευταίας φωτογραφίας του ποστ σου.:phttp://www.aquatek.gr/rimages/albums...a-dsc07931.jpg

yiannossavva 15-05-09 12:17

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από in the pond (Μήνυμα 355027)
Η salvinia natans είναι το φυτό στην πιο κάτω φωτογραφία όπου έχει φυλλαράκια δεξιά-αριστερά σαν αλσίδα.
Η ecchornia grassipes είναι το πιο μεγάλο φυτό που είναι δεξιά στην πήλινη γλάστρα.
Το myriophyllum είναι το φυτό της τελευταίας φωτογραφίας του ποστ σου.:p

:smt023
-------------------------
Βασίλη υπάρχει ακόμα ένα είδος……Πως ονομάζετε?

http://www.aquatek.gr/rimages/albums...-dsc079312.jpg

Blanch 15-05-09 12:53

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από antonis15 (Μήνυμα 354941)
ζαλιομαι ντο νεφταειο ο ανθρωπος

:smt102

lucy 15-05-09 13:01

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Blanch (Μήνυμα 355072)
:smt102

η μετάφραση είναι : ζαλίζομαι μ' αυτά που κάνει ο άνθρωπος!;)


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:07.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,31093 seconds with 11 queries