Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Paludarium - Vivarium - Καλλιέργειες εκτός νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=105)
-   -   Paludarium, μια καινούρια αρχή. (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=91539)

more2 03-04-16 11:29

Πολύ ωραία κατασκευη!
Ανυπομονώ να δω την συνέχεια! ;)
Οι πέτρες απο aquascape?

Anna10 03-04-16 17:41

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από more2 (Μήνυμα 934831)
Πολύ ωραία κατασκευη!
Ανυπομονώ να δω την συνέχεια! ;)
Οι πέτρες απο aquascape?

Σε ευχαριστώ πολύ. Οι πέτρες είναι από aquaristic.net.Είναι οι dragon.

Αρχίζει και παίρνει μορφή. :D

http://www.aquatek.gr/rimages/albums...pskpzxtv7t.jpg

Μήπως κανείς ξέρει για το αν χρειάζονται τα φυτά να βάλω χώμα λιμνών ή να προσθέσω βαλσάτη στο ράφι;
-------------------------
Τελικά το σιντριβάνι-ξύλο θα τοποθετηθεί από την δεξιά μεριά. Έτσι ίσως βάλω την έξοδο του φίλτρου να είναι το σιντριβάνι. Κάποια συμβουλή και για το αν βάλω χώμα ή κι άλλο χαλίκι στο ράφι, για να τελειώνω και από αυτό. :confused:

http://www.aquatek.gr/rimages/albums...psbf1mvlze.jpg

Πάνος 03-04-16 19:43

Το "ραφι" θα εχει νερο? και τι φυτα σκέφτεσαι να βαλεις?? αν κρατας νερο εκει σαν λιμνουλα και βαλεις καποιο υδροβιο π.χ. λευκοκεφαλα, δε θα τη νοιαξει αν υπαρχει υποστρωμα. Καπου να στερεωθεί μονο μεσα στο νερο (στο χαλικι στην προκειμενη περιπτωση) και θα μεγαλωνει εκτος. αν όμως θελεις χερσαια φυτα που τοποθετουνται σε παλουνταρια λογω της αυξημένης υγρασίας τοτε θα χρειαστείς και υπόστρωμα εφόσον όμως δε σκοπευεις το ραφι να κραταει νερο. Αν θελεις πες μας ακριβως πως εχεις σκοπο να αξιοποιήσεις το συγκεκριμενο χωρο.
Καλη επιτυχια!

Anna10 03-04-16 19:58

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Πάνος (Μήνυμα 934914)
Το "ραφι" θα εχει νερο? και τι φυτα σκέφτεσαι να βαλεις?? αν κρατας νερο εκει σαν λιμνουλα και βαλεις καποιο υδροβιο π.χ. λευκοκεφαλα, δε θα τη νοιαξει αν υπαρχει υποστρωμα. Καπου να στερεωθεί μονο μεσα στο νερο (στο χαλικι στην προκειμενη περιπτωση) και θα μεγαλωνει εκτος. αν όμως θελεις χερσαια φυτα που τοποθετουνται σε παλουνταρια λογω της αυξημένης υγρασίας τοτε θα χρειαστείς και υπόστρωμα εφόσον όμως δε σκοπευεις το ραφι να κραταει νερο. Αν θελεις πες μας ακριβως πως εχεις σκοπο να αξιοποιήσεις το συγκεκριμενο χωρο.
Καλη επιτυχια!

Σε ευχαριστώ πολύ Πάνο.
Μιλάω για το ράφι το αριστερό το οποίο θα ψεκάζετε πολύ συχνά αλλά θα είναι εκτός νερού. Έχω βάλει βαλσάτη αλλά θέλω να έχω υδρόφιλα φυτά πχ. πεπερόμιες, φτέρες κά. Κάνει το χώμα για φυτά λιμνών που έχω ή χρειάζετε κάποιο άλλο; Να βγάλω τον βαλσάτη ή να τον έχω από κάτω για να φεύγει πιο εύκολα το νερό;

Artemisia 03-04-16 20:12

Άννα το χώμα που έχεις για Λίμνες έχει πολύ αργιλο ή περισσότερη άμμο ??

Anna10 03-04-16 20:18

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Artemisia (Μήνυμα 934935)
Άννα το χώμα που έχεις για Λίμνες έχει πολύ αργιλο ή περισσότερη άμμο ??

Με άμμο είναι περισσότερο νομίζω Αρτεμησία μου.

Artemisia 03-04-16 20:19

Ωραία βάλε το μια χαρά θα είναι ;) Επειδή ο άργιλος κρατάει πολύ υγρασία και είναι πιο πολυ για νούφαρα ;)
Πάνω απο τον βαλσάτη Άννα .

Πάνος 03-04-16 20:37

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Anna10 (Μήνυμα 934928)
Μιλάω για το ράφι το αριστερό το οποίο θα ψεκάζετε πολύ συχνά αλλά θα είναι εκτός νερού. Έχω βάλει βαλσάτη αλλά θέλω να έχω υδρόφιλα φυτά πχ. πεπερόμιες, φτέρες κά. Κάνει το χώμα για φυτά λιμνών που έχω ή χρειάζετε κάποιο άλλο; Να βγάλω τον βαλσάτη ή να τον έχω από κάτω για να φεύγει πιο εύκολα το νερό;

Τελεια!!! χαιρομαι που μου ανεφερες συγκεκριμένα φυτα που θελεις να βαλεις. εχω κι εγω τετοια στα βιβάρια μου οποτε εχω δοκιμασει καποια. Λοιπον τα φυτα αυτά θελουν αφενος ατμοσφαιρικη υψηλη υγρασια που θα την εχουν λογω εξατμισεις, αφετέρου υγρο υπόστρωμα ΟΜΩΣ με καλη αποστραγγιση!! Αν το χωμα που εχεις στη λιμνη εχει πολύ αργιλο όπως ειπε η Αρτεμησια θα λασπωνει και πολύ πιθανον τα φυτα σου να σαπιζουν.
Το νερο που θα ποτιζονται τα συγκεκριμένα φυτα θα καταληγει στο ενυδρειο κατω με τα ψαρακια ή θα είναι "απομονωμένοι" οι χωροι? εχει αποστραγγιση το ραφι αυτό?

Anna10 03-04-16 20:45

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Artemisia (Μήνυμα 934945)
Ωραία βάλε το μια χαρά θα είναι ;) Επειδή ο άργιλος κρατάει πολύ υγρασία και είναι πιο πολυ για νούφαρα ;)
Πάνω απο τον βαλσάτη Άννα .

Έγινε Αρτεμησία μου, πάνω από τον βαλσάτη.
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Πάνος (Μήνυμα 934960)
Τελεια!!! χαιρομαι που μου ανεφερες συγκεκριμένα φυτα που θελεις να βαλεις. εχω κι εγω τετοια στα βιβάρια μου οποτε εχω δοκιμασει καποια. Λοιπον τα φυτα αυτά θελουν αφενος ατμοσφαιρικη υψηλη υγρασια που θα την εχουν λογω εξατμισεις, αφετέρου υγρο υπόστρωμα ΟΜΩΣ με καλη αποστραγγιση!! Αν το χωμα που εχεις στη λιμνη εχει πολύ αργιλο όπως ειπε η Αρτεμησια θα λασπωνει και πολύ πιθανον τα φυτα σου να σαπιζουν.
Το νερο που θα ποτιζονται τα συγκεκριμένα φυτα θα καταληγει στο ενυδρειο κατω με τα ψαρακια ή θα είναι "απομονωμένοι" οι χωροι? εχει αποστραγγιση το ραφι αυτό?

Το νερό από το ράφι θα πέφτει στο ενυδρείο. Υπάρχει πρόβλημα; Έχω όμως γεωύφασμα κάτω από τον βαλσάτη. Και γι' αυτό έλεγα το χώμα αυτό, γιατί δεν νομίζω να έχει λιπάσματα.

Πάνος 03-04-16 20:52

Αρα το υπόστρωμα θα είναι συνεχως μεσα στο νερο χωρις αποστραγγιση. Σε αυτή την περιπτωση θα πρεπει μαλλον να ξεχασεις φτερες και πεπερομιες γιατι αυτά θελουν νωτισμενο υπόστρωμα και όχι μουσκεμενο. Θα σαπισουν οι ριζες τους το πιθανοτερο. Οποτε πανε σε φυτα που δε τους ενοχλεί οιριζες να είναι μεσα στο νερο συνεχως όπως π.χ. ποθος. Νομιζω και το πολυτριχι θα είναι καλα με ριζες μεσα στο νερο. Επισης υδροβια όπως η λευκοκεφαλα, hygrophila κ.α. θα είναι καλα φυτεμενα εκει και θα αναπτύσσονται και εκτος νερου.

Anna10 03-04-16 20:59

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Πάνος (Μήνυμα 934968)
Αρα το υπόστρωμα θα είναι συνεχως μεσα στο νερο χωρις αποστραγγιση. Σε αυτή την περιπτωση θα πρεπει μαλλον να ξεχασεις φτερες και πεπερομιες γιατι αυτά θελουν νωτισμενο υπόστρωμα και όχι μουσκεμενο. Θα σαπισουν οι ριζες τους το πιθανοτερο. Οποτε πανε σε φυτα που δε τους ενοχλεί οιριζες να είναι μεσα στο νερο συνεχως όπως π.χ. ποθος. Νομιζω και το πολυτριχι θα είναι καλα με ριζες μεσα στο νερο. Επισης υδροβια όπως η λευκοκεφαλα, hygrophila κ.α. θα είναι καλα φυτεμενα εκει και θα αναπτύσσονται και εκτος νερου.

Πάνο, το αριστερό ράφι που λέμε κάθεται πάνω στο χείλος της γυάλας και θα είναι εκτός νερού. Νερό θα έχει μόνο από τους ψεκαστήρες που θα βάλω.

Όσο για το ράφι μέσα στη γυάλα, έλεγα να είναι μέσα στο νερό κοντά στην επιφάνεια και να βάλω κούμπα, και μαρσιλέα.

Πάνος 03-04-16 23:21

επειδή δε ξερω από υλικα λιμνων...αν το υφασμα δεν είναι γεωυφασμα (χωρις πορους) και είναι υφασμα που περναει το νερο...τοτε οκ θα εχεις αποστραγγιση.
Από υλικο δεν εχω να σου προτείνω κατι στην περιπτωση σου γιατι αυτό που χρησιμοποιώ εγω και λατρευουν αυτά τα φυτα είναι ένα μειγμα που φτιαχνω από κοκοφοινικα, καρβουνο, φυλλα, φλοιο δεντρων, σφαγνο (θα το βρεις ως ABG mix αν γουγλαρεις) αλλα εφόσον αποστραγγιζει στο ενυδρειο δε σου κανει γιατι αφηνει πολλες τανινες στο νερο και θα σου το κανει καφε. Στα βιβάρια μου αυτό το νερο συλλέγεται στον πυθμενα και σιφωναρεται και πετιεται. Εσυ θελεις κατι που να σου το αφηνει καθαρο. Δεν μπορω όμως να εγγυηθω καποιο υλικο με το οποιο τα φυτα που σκέφτεσαι θα πανε καλα. Μαλλον θα κινηθείς δια του πειραματισμου. Μια σκεψη είναι υλικα τυπου fluval stratum....αλλα...απλα σκεψη. :rolleyes: Θα πρεπει να το δει κανεις στην πραξη.

Anna10 03-04-16 23:37

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Πάνος (Μήνυμα 935046)
επειδή δε ξερω από υλικα λιμνων...αν το υφασμα δεν είναι γεωυφασμα (χωρις πορους) και είναι υφασμα που περναει το νερο...τοτε οκ θα εχεις αποστραγγιση.
Από υλικο δεν εχω να σου προτείνω κατι στην περιπτωση σου γιατι αυτό που χρησιμοποιώ εγω και λατρευουν αυτά τα φυτα είναι ένα μειγμα που φτιαχνω από κοκοφοινικα, καρβουνο, φυλλα, φλοιο δεντρων, σφαγνο (θα το βρεις ως ABG mix αν γουγλαρεις) αλλα εφόσον αποστραγγιζει στο ενυδρειο δε σου κανει γιατι αφηνει πολλες τανινες στο νερο και θα σου το κανει καφε. Στα βιβάρια μου αυτό το νερο συλλέγεται στον πυθμενα και σιφωναρεται και πετιεται. Εσυ θελεις κατι που να σου το αφηνει καθαρο. Δεν μπορω όμως να εγγυηθω καποιο υλικο με το οποιο τα φυτα που σκέφτεσαι θα πανε καλα. Μαλλον θα κινηθείς δια του πειραματισμου. Μια σκεψη είναι υλικα τυπου fluval stratum....αλλα...απλα σκεψη. :rolleyes: Θα πρεπει να το δει κανεις στην πραξη.

Σε ευχαριστώ Πάνο. Απλώς είχα στον χώρο σαν ζαρντινιέρα περιμετρικά στην εσωτερική λιμνούλα, που είχα κάνει, χώμα έτοιμο από κοκοφοίνικα το οποίο από την πολλή υγρασία τον χειμώνα μούχλιασε και μου χάλαγαν τα φυτά. Το χώμα λιμνών είναι για πολύ νερό γι' αυτό έλεγα να το δοκιμάσω.

Πάνος 04-04-16 08:36

σκετο χωμα κοκοφοινικα κραταει πολυ υγρασια και ηταν αναμενομενο. Το μειγμα που κανω αποστραγγιζει πολύ περισσοτερο αλλα δε σου κανει εκτος αν θελεις τσαι για νερο :D
υπόστρωμα όπως αυτό που σου εγραψα η τυπου flourite ισως δουλεψουν. κατι άλλο που θα δοκιμαζα επισης ειναι ελαφροπετρα κοκκομετριας 2-4 χιλιοστων με την προϋπόθεση ότι θα μενει παντα υγρη και μαλιστα με νερο ενυδρείου ώστε να εχεις εξασφαλισμενη και λιπανση.

Οι λιμναδες ισως γνωριζουν να σου πουν καποιο υπόστρωμα που ταιριαζει στην περιπτωση σου. Εγω σου ειπα μερικες ιδεες που θα δοκιμαζα μεσα στην ασχετοσυνη μου.

Anna10 04-04-16 10:11

Σε ευχαριστώ πολύ Πάνο.

tsoui 04-04-16 21:49

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Anna10 (Μήνυμα 934784)
1-2 bar λέει η πίεση. Δεν κάνουν για αντλία ενυδρείου, έτσι δεν είναι; Χρειάζονται κάτι τέτοιο για να δουλέψουν σωστά;

http://www.ebay.de/itm/Druckpumpe-fu...7lm6YjPJwM8Flg

Νερό μπορεί να τραβάει από το ενυδρείο;

Αυτο μου διεφυγε οχι δεν θα γινει δουλεια με αντλια ενυδρειου.......κρυψε καλυτερα το spray bar μην μπαινεις σε περιπετειες:)

Anna10 06-04-16 20:00

Τελικά θα προσπαθήσω με το χώμα για λίμνες και αν δεν πετύχει θα το αλλάξω.

http://www.aquatek.gr/rimages/albums...pso5ndzvuk.jpg

Έγινε και το κάτω ράφι με δυο αποχρώσεις που βρήκα πέτρες λάβας.

http://www.aquatek.gr/rimages/albums...psh6yxgtqs.jpg

Μπήκε ένα ξύλο που ευελπιστώ να το κάνω ώστε να τρέχει το νερό από πιο ψηλά και να φαίνεται πιο φυσικό αφού θα μπούνε φυτά και moss στα πλαϊνά του. Κόλλησα και μία πλάτη από κοκοφοίνικα στα δεξιά που θα την καλύψει ένας πόθος. Και μπήκε και μία ρίζα που είχα πριν στο ενυδρείο.

http://www.aquatek.gr/rimages/albums...psuvgxij7c.jpg

Artemisia 06-04-16 20:03

Βρε Αννούλα φτού φτού κορίτσι μου :D:D:D Το βλέπω και σκέφτομαι τι χρυσοχέρα αυτή η κοπέλα :D:D:D ότι και να πώ είναι λίγο :smt041:smt041:smt041
Άντε να μάθω και εγω να κάνω ;)

Anna10 06-04-16 20:07

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Artemisia (Μήνυμα 935782)
Βρε Αννούλα φτού φτού κορίτσι μου :D:D:D Το βλέπω και σκέφτομαι τι χρυσοχέρα αυτή η κοπέλα :D:D:D ότι και να πώ είναι λίγο :smt041:smt041:smt041
Άντε να μάθω και εγω να κάνω ;)

Σε ευχαριστώ πολύ γλυκιά μου. Εσύ δεν χρειάζετε να μάθεις. Το κατέχεις ήδη. :D

tsoui 06-04-16 20:32

Δεν περιγραφω αλλο.........:D:D:cool:

klipitiklopos 06-04-16 20:38

Ειναι αξιο παιδι η γειτονισα, μακαρι να ηξερα περισσοτερα για αυτα τα κολπα να βοηθουσα αλλα η Αρτεμις που εχει κανει πολλα και ωραια πραγματα θα επιληφθει του θεματος.:D

Artemisia 06-04-16 20:52

Mου έχει βγεί το όνομα βρε παιδιά χαχαχαχχαχαχα πότε έκανα εγω κάτι παρόμοιο ????
Εδώ μαθαίνω απο την Άννα ούτε τα φυτά δεν ξέρω :D:D:D άντε κάποια τα ξέρω ;)

Anna10 06-04-16 22:07

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tsoui (Μήνυμα 935790)
Δεν περιγραφω αλλο.........:D:D:cool:

:smt020 Χρήστο θέλω παρατηρήσεις και βοήθεια. Τελικά το spray bar βουλώνει γρήγορα και δεν λειτουργεί σωστά.
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από klipitiklopos (Μήνυμα 935792)
Ειναι αξιο παιδι η γειτονισα, μακαρι να ηξερα περισσοτερα για αυτα τα κολπα να βοηθουσα αλλα η Αρτεμις που εχει κανει πολλα και ωραια πραγματα θα επιληφθει του θεματος.:D

Έχεις βοηθήσει πάρα πολύ Σάββα μου και σε ευχαριστώ θερμά γι' αυτό. :D
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Artemisia (Μήνυμα 935796)
Mου έχει βγεί το όνομα βρε παιδιά χαχαχαχχαχαχα πότε έκανα εγω κάτι παρόμοιο ????
Εδώ μαθαίνω απο την Άννα ούτε τα φυτά δεν ξέρω :D:D:D άντε κάποια τα ξέρω ;)

Άρτεμις μου έχεις κάνει φοβερές κατασκευές και όλο πατέντες είσαι. Τα φυτά μαθαίνονται εύκολα, η τέχνη της κατασκευής είναι έμφυτη σε σένα. :D

tsala 06-04-16 23:25

Υπεροχο Αννα!!
Ουτε εγω εχω ιδεα, απλα θαυμαζω!!!:p

Anna10 07-04-16 14:39

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tsala (Μήνυμα 935827)
Υπεροχο Αννα!!
Ουτε εγω εχω ιδεα, απλα θαυμαζω!!!:p

Σε ευχαριστώ Γιάννη μου. Να είστε όλοι καλά. :D

takolas 07-04-16 14:43

Πολύ όμορφο βγαίνει το νέο Project!

Anna10 07-04-16 17:25

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από takolas (Μήνυμα 935966)
Πολύ όμορφο βγαίνει το νέο Project!

Σε ευχαριστώ πολύ. :)

Μπήκαν μερικά φυτά στο αριστερό ράφι. Θέλω να γεμίσω το ενυδρείο με νερό για να δω αν το φίλτρο είναι εντάξει και το σιντριβάνι λειτουργεί και μετά θα μπουν τα υπόλοιπα. Πρέπει να καλυφτούν και τα πόδια του κάτω ραφιού για να φαίνεται πιο φυσικό.

http://www.aquatek.gr/rimages/albums...pswtr0vmi2.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums...psg6b1m4u9.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums...ps2egjdsdr.jpg

klipitiklopos 07-04-16 18:46

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Artemisia (Μήνυμα 935796)
Mου έχει βγεί το όνομα βρε παιδιά χαχαχαχχαχαχα πότε έκανα εγω κάτι παρόμοιο ????
Εδώ μαθαίνω απο την Άννα ούτε τα φυτά δεν ξέρω :D:D:D άντε κάποια τα ξέρω ;)

Αφηστε τις μετριοφροσυνες και μαζι με την Αννα στο τελος του project θα σας χρισουμε "γκουρου" του ειδους σε μια σεμνη τελετη!:D:p

Anna10 07-04-16 19:20

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από klipitiklopos (Μήνυμα 936009)
Αφηστε τις μετριοφροσυνες και μαζι με την Αννα στο τελος του project θα σας χρισουμε "γκουρου" του ειδους σε μια σεμνη τελετη!:D:p

Σάββα μου, σε ευχαριστώ αλλά όλο αυτό είναι ένα πείραμα για μένα. Κατά το πόσο θα λειτουργήσει σωστά θα φανεί στην πορεία. Όλοι λίγο πολύ το κατέχουμε στην διακόσμηση. Από τεχνικής άποψης με έχετε συμβουλέψει πολλές φορές. Για να χριστώ εγώ γκουρού πρέπει να μάθω πάρα πολλά ακόμα. Για την Άρτεμις, κοντεύει. :D

klipitiklopos 07-04-16 19:28

Ειστε και οι δυο πατεντιαρες, αυτο που λεμε θηλυκα μυαλα!
Το' χετε, το' χετε.:D


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:48.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02911 seconds with 11 queries