Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Ενυδρεία με χρυσόψαρα (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=162)
-   -   ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΠΡΑΣΙΝΟΥ ΝΕΡΟΥ (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=35122)

Lth1 24-05-17 12:21

Σωκράτη τωρα διαβαζα το θεμα σου,για πολλοστή φορα...
Με το πρασινο νερο ακομα συνεχιζεις ακαθεκτος?
Αναπαραγωγες επισης??

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

SOCRATIS 25-05-17 11:24

Το συγκεκριμένο σχέδιο λειτούργησε περίπου έναν χρόνο από όσο θυμάμαι. Το διέκοψα λόγο κόστους λειτουργίας γιατί χρειαζόταν να πετάω πολλά λίτρα νερού την εβδομάδα για την αποφυγή τυχών απότομης πτώση του ph. Σε αναπαραγωγές δεν προχώρησα γιατί χρειαζόταν μια κάποια εμπειρία και βιβλιογραφία που δεν κατείχα.
Αναμφισβήτητα αξίζει να το δοκιμάσει κανείς το πράσινο νερό για τα οφέλη που παρέχει και να θαυμάσει ζωντανά λαμπερά χρώματα στα χρυσόψαρα του, αντανάκλαση της καλής υγείας τους.

Lth1 25-05-17 12:01

Υποθετικα παντα Σωκράτη αν δημιουργηθει ενα τετοιο ενυδρειο εξωτερικα...οπου το φως ειναι απλετο...θα εχουμε δημιουργια τετοια αλγης???
Θα ωφελήσει καποιον να εχει τα χρυσα του για ενα "Α" χρονικο διαστημα και επειτα σε ενα ενυδρειο με κανονικο νερο??
Ποια ειναι η αποψη σου??

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

SOCRATIS 26-05-17 08:21

Σε άπλετο φώς θα αναπτυχθεί η ζητούμενη άλγη εφόσον τηρηθεί και το κατάλληλο διαιτολόγιο.Το μόνο για το οποίο επιφυλάσσομαι είναι οι ζέστες του καλοκαιριού.

Lth1 26-05-17 08:31

Εννοώντας οτι η αυξηση θερμοκρασίας επηρεαζει το πρασινο νερο?Η εννοεις για τα ψάρια?
Το αλλο ερωτημα μου εχεις μια απαντηση??


Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Maverick 26-05-17 09:55

Εγώ από τύχη κατέληξα να έχω ενα μικρό πλαστικό δοχέιο με πράσινο νερό στο μπαλκόνι. Σε αυτό μεγάλωνα κάποια χρυσοψαράκια από προηγούμενη γέννα και όταν αυτά μεταφέρθηκαν σε λίμνη, έμεινε μόνο το νερό και κάμποσα σαλιγκάρια ramshorn που είχα μέσα για να καθαρίζουν από υπολείμματα τροφής. Τα λυπόμουνα να τα πετάξω και έτσι τα άφησα στο μπαλκόνι (χωρίς φίλτρο) μόνο με το νερό του ενυδρείου και 2-3 κομμάτια Egeria densa. Που και που εριχνα λιγη τροφή και συμπλήρωνα νερό. Κάποια στιγμή είδα ότι το νερό έγινε πράσινο :) Ετσι όταν γέννησαν πάλι τα χρυσόψαρα, μετέφερα μερικά αβγα στο εν λόγω κουτί και από τότε πάνε σφαίρα. Εχούν πολύ γρήγορη ανάπτυξη (νομίζω πιο γρήγορα απ' ότι σε διαυγές νερό).

https://lh3.googleusercontent.com/Ml...=w1317-h974-no

SOCRATIS 26-05-17 10:34

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Lth1 (Μήνυμα 1010839)
Θα ωφελήσει καποιον να εχει τα χρυσα του για ενα "Α" χρονικο διαστημα και επειτα σε ενα ενυδρειο με κανονικο νερο??
Ποια ειναι η αποψη σου??

Πιστεύω πως όσο διατηρούνται τα χρυσόψαρα σε συνθήκες "πράσινου νερού" ενισχύουν και
το ανοσοποιητικό τους σύστημα. Συνεπώς έστω και επικουρικά έχει κάποια ωφέλεια ανάλογα
την διάρκεια παραμονής σε αυτές.

Αναφερόμενος προηγουμένως στον προβληματισμό μου για τις υψηλές θερμοκρασίες,υπονοούσα για τα χρυσόψαρα.

Lth1 26-05-17 11:39

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Maverick (Μήνυμα 1010967)
Εγώ από τύχη κατέληξα να έχω ενα μικρό πλαστικό δοχέιο με πράσινο νερό στο μπαλκόνι. Σε αυτό μεγάλωνα κάποια χρυσοψαράκια από προηγούμενη γέννα και όταν αυτά μεταφέρθηκαν σε λίμνη, έμεινε μόνο το νερό και κάμποσα σαλιγκάρια ramshorn που είχα μέσα για να καθαρίζουν από υπολείμματα τροφής. Τα λυπόμουνα να τα πετάξω και έτσι τα άφησα στο μπαλκόνι (χωρίς φίλτρο) μόνο με το νερό του ενυδρείου και 2-3 κομμάτια Egeria densa. Που και που εριχνα λιγη τροφή και συμπλήρωνα νερό. Κάποια στιγμή είδα ότι το νερό έγινε πράσινο :) Ετσι όταν γέννησαν πάλι τα χρυσόψαρα, μετέφερα μερικά αβγα στο εν λόγω κουτί και από τότε πάνε σφαίρα. Εχούν πολύ γρήγορη ανάπτυξη (νομίζω πιο γρήγορα απ' ότι σε διαυγές νερό).

Και εγω κατι τετοιο παρατηρησα αλλα οχι σε φουλ πρασινο νερο...
Θελω να το κοιταξω γτ αποτελει καλο σκελος σε μια αναπαραγωγη και μεγαλωμα των ψαριων :)


Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από SOCRATIS (Μήνυμα 1010970)
Πιστεύω πως όσο διατηρούνται τα χρυσόψαρα σε συνθήκες "πράσινου νερού" ενισχύουν και
το ανοσοποιητικό τους σύστημα. Συνεπώς έστω και επικουρικά έχει κάποια ωφέλεια ανάλογα
την διάρκεια παραμονής σε αυτές.

Αναφερόμενος προηγουμένως στον προβληματισμό μου για τις υψηλές θερμοκρασίες,υπονοούσα για τα χρυσόψαρα.

Αρα οσο περισσοτερη διαμονη σε πρασινο νερο τοσο το καλυτερο...
Αυτο καταλαβαινω...οποτε μπορεις για τον πρωτο καιρο να τα μεγαλωνεις κατα αυτον τον τροπο ωστε να γινουν πιο "δυνατα" θα ελεγε κανεις τα ψαρια σου με πιο ισχυρο ανοσοποιητικο...

Υψηλες θερμοκρασιες μιας και θα ειναι σε εξωτερικο χωρο διχως καποια ψυξη φανταζομαι εννοεις...

SOCRATIS 27-05-17 08:33

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Lth1 (Μήνυμα 1010987)
Θελω να το κοιταξω γτ αποτελει καλο σκελος σε μια αναπαραγωγη και μεγαλωμα των ψαριων :)
Υψηλες θερμοκρασιες μιας και θα ειναι σε εξωτερικο χωρο διχως καποια ψυξη φανταζομαι εννοεις...


Συμφωνώ βιωματικά(βλέπε 3ο ποστ) :
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=25060

Όσον αφορά τη δημιουργία πράσινου νερού με ηλιακό φως, δεν είναι απαραίτητο
η παρατεταμένη συνεχή έκθεση στον ήλιο, που ότι σύστημα ψύξης και να κατέχεις
δεν μπορείς να μειώσεις τις θερμοκρασίες σε ανεκτά επίπεδα κατά την διάρκεια
της μέρας.Μπορεί όμως ,να δημιουργηθούν συνθήκες για εμφάνιση πράσινης αιωρούμενης
άλγης και σε κάποιο εξωτερικό χώρο ,με ανατολική μόνο κατεύθυνση όπου ο ήλιος
εμφανίζεται για λίγες ώρες ,το πρωί.
Η ζαρντινιέρα ,στο ίδιο πόστ, σε ανατολική θέση βρισκόταν και με θερμοκρασίες ανεκτές
όλο το καλοκαίρι.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:51.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01592 seconds with 11 queries