Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   Τι γινεται οταν η BGA μουλαρωνει και δεν θελει να φυγει??? (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=38050)

potami 22-02-10 20:14

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από georgarask (Μήνυμα 419837)
Γιατι το λες αυτο? :confused:
Δεν κανει κακο το απιονισμενο ... αρκει να το χρησιμοποιεις σωστα! ;)

μην το εμπιστευεσαι γιατι δεν ξερεις πως παραγεται και την αξιοπιστια αυτου που το παραγει. Ουτε αυτο ουτε το δοχειο του. Αλλωστε ειναι για σιδερα και δεν περναει απο ελεγχο τροφιμων για μικροοργανισμους κλπ

Γιώργος Κ 22-02-10 21:24

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από potami (Μήνυμα 419845)
μην το εμπιστευεσαι γιατι δεν ξερεις πως παραγεται και την αξιοπιστια αυτου που το παραγει. Ουτε αυτο ουτε το δοχειο του. Αλλωστε ειναι για σιδερα και δεν περναει απο ελεγχο τροφιμων για μικροοργανισμους κλπ

Μια που εχω οσμωση δεν εχω χρησιμοποιησει προσωπικα αλλα ξερω πολυ κοσμο να τα χρησιμοποιει και να μην αντιμετωπισε καποιο θεμα!
Βεβαια στην Ελλαδα ειμαστε ... :rolleyes:

olga 22-02-10 21:46

Αυριο θα κανω τα αποκαλυπτηρια..σημερα που κρυφοκοιταξα λιγακι μου φανηκαν αρκετα καλα τα πραγματα,αυριο το ξεσκεπαζω και κανω οοοοοολες τις μετρησεις απο την αρχη,οι προηγουμενες ηταν πριν βαλω το CO2,αρα ενδεχεται να παρω λιγο διαφορετικες τιμες ph και gh.Για να δουμε...

chemical mac 22-02-10 22:29

Θα σκάσω μιλάμε αλλά........

Ολγα εσυ καλά πας, συνέχισε

theodor72 22-02-10 22:42

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από chemical mac (Μήνυμα 419924)
Θα σκάσω μιλάμε αλλά........

Τι παίζει και τηρείς σιγή ιχθύος;

bokostas 22-02-10 23:52

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από chemical mac (Μήνυμα 419924)
Θα σκάσω μιλάμε αλλά........

Ολγα εσυ καλά πας, συνέχισε

Μίλα βρε Μάκη, μη μας σκας, αν δεν μιλήσεις εσύ για άλγες..?

Raven 23-02-10 09:20

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από olga (Μήνυμα 419892)
Αυριο θα κανω τα αποκαλυπτηρια..σημερα που κρυφοκοιταξα λιγακι μου φανηκαν αρκετα καλα τα πραγματα,αυριο το ξεσκεπαζω και κανω οοοοοολες τις μετρησεις απο την αρχη,οι προηγουμενες ηταν πριν βαλω το CO2,αρα ενδεχεται να παρω λιγο διαφορετικες τιμες ph και gh.Για να δουμε...

Ολγα, καλο ηταν να σταματουσες το CO2 κατα την συσκοτιση. Δεν γινεται φωτοσυνθεση και δεν αποροφαται με συνεπεια να κατεβαζει το ΡΗ και αν ειναι πολυ ισως αποδειχτει και επικινδυνο.

lion 23-02-10 09:51

Το CO2 το σταμάτησε Αλέξανδρε.

olga 24-02-10 13:46

Φιλε Raven το CO2 ειχε ξεθυμανει σχεδον τελειως οταν σκεπασα και εφτιαξα καινουριο εχθες που το ανοιξα.Ολα καλα λοιπον με το ξεσκεπασμα,ειχε εξαφανιστει τελειως,εκανα μια μεγαλη αλλαγη γυρω στο 50% και εκανα και ολες τις μετρησεις απο την αρχη.Ιδου λοιπον τα αποτελεσματα.
ΚΗ 18
GH 21
PH 7
Nιτρικα δεν ειχα καθολου,εριξα το ζουμι,ξαναμετρησα μετα απο 2 ωριτσες σχεδον και το αποτελεσμα....0 και παλι...Λεωνιδααααααα...τωρα τι?

lion 24-02-10 14:30

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από olga (Μήνυμα 420549)
Φιλε Raven το CO2 ειχε ξεθυμανει σχεδον τελειως οταν σκεπασα και εφτιαξα καινουριο εχθες που το ανοιξα.Ολα καλα λοιπον με το ξεσκεπασμα,ειχε εξαφανιστει τελειως,εκανα μια μεγαλη αλλαγη γυρω στο 50% και εκανα και ολες τις μετρησεις απο την αρχη.Ιδου λοιπον τα αποτελεσματα.
ΚΗ 18
GH 21
PH 7
Nιτρικα δεν ειχα καθολου,εριξα το ζουμι,ξαναμετρησα μετα απο 2 ωριτσες σχεδον και το αποτελεσμα....0 και παλι...Λεωνιδααααααα...τωρα τι?

ΚΗ 18 ????
GH 21 ????

Είναι λάθος ή τα τεστάκια ή εσύ :D
Με ΚΗ 18 και ph 7 δεν έχεις νερό αλλά υγρό CO2 :D

Για πείτε παιδιά εσείς από εξωτική Περαία (όχι την απλή) τίς μετρήσεις σας.

Κάνε ένα τεστ ΝΟ3 στο σκέτο ζουμί. Αν πάρεις και εκεί 0 πέτα το τεστ.

olga 25-02-10 13:33

Λεωνιδα οντως..εκανα μετρηση στο ζουμι και παλι τιποτα,οποτε πρεπει να παρω καινουριο τεστακι και ισως πρεπει να παρω και ολα τα αλλα τεστ..

potami 25-02-10 14:09

εγω σε διπλανο χωριο μετρησα gh 21

αρα το gh πρεπει να ειναι σωστο

lion 25-02-10 17:22

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από olga (Μήνυμα 420934)
Λεωνιδα οντως..εκανα μετρηση στο ζουμι και παλι τιποτα,οποτε πρεπει να παρω καινουριο τεστακι και ισως πρεπει να παρω και ολα τα αλλα τεστ..

Πέτα το τεστ. :(

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από potami (Μήνυμα 420948)
εγω σε διπλανο χωριο μετρησα gh 21
αρα το gh πρεπει να ειναι σωστο

Οπότε μην πετάς τα υπόλοιπα προς το παρών.

Και καλύτερα μην ρίξεις ΚΝΟ3 πριν δούμε μετρήσεις.

olga 26-02-10 00:01

Λοιπον παιδια εχω φρεσκο πραμα που σαλευει....ολοκαινουρια τεστ της aquarium pharmaceuticals, ταπι και ψυχραιμη τωρα.ΟΛΑ τα αποτελεσματα ειναι καινουρια,με τα καινουρια τεστακια.
KH - 19
GH - 18
PH - 7
NO3 - 20mg/l
Και τωρα τι?? με το flourish να συνεχισω κανονικα?
..αα! και Λεωνιδα..κανε και μια εκκαθαριση στο φαρμακειο του σπιτιου μην εχουμε θυματα..χαχαχαχα!!!!
-------------------------
Δηλαδη τωρα συμφωνα με το πινακακι για τα επιπεδα CO2 ,εχω 57ppm.Και αν καταλαβα καλα,αυτο σημαινει DANGER...:smt119


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:10.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02037 seconds with 11 queries