Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Κιχλίδες ποταμών Αφρικής (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=122)
-   -   Kribensis. (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=11545)

KOKORAS 06-06-06 06:15

μεγάλη απόχη για το πιασιμο. Για την άλλη ερώτηση δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη.

Giorgos 06-06-06 08:31

Οι απαντήσεις κρύβονται στις σελίδες του 4ου τεύχους του περιοδικού του Συλλόγου.
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από filoxenos
Δηλαδή, τι συμπεριφορά θα αναπτύξει το ζευγάρι, ώστε να το ξεχωρίσω ανάμεσα στον συφερτό του... πλήθους?

Σύντομα θα μπορέσεις να ξεχωρίσεις το φύλο των ψαριών που έχεις (τα αρσενικά έχουν ρομβοειδές ουραίο πτερύγιο που καταλήγει σε μύτι και έχει κηλίδες στο επάνω τμήμα του). Κάποια στιγμή θα διαπιστώσεις πως κάποια από τα ψάρια κάνουν περισσότερη "παρέα" ενώ δεν δέχονται τα υπόλοιπα (θα τα διώχνουν). Θα διαπιστώσεις ότι η θηλυκιά συνέχεια θα επιδεικνύει την κόκκινη κοιλιά της στον αρσενικό που της αρέσει περισσότερο ενώ αυτός θα της συμπεριφέρεται ιδιαίτερα τρυφερά.
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από filoxenos
Και όταν ξεχωρίσουν και αρχίσω το κυνήγι για να βγάλω τα υπόλοιπα έξω, τι θα γίνει? Θα εξακολουθούν να ξεχωρίζουν ή θα τα μπλέξω? Εν τω μεταξύ, είναι όλα ίδια τα άτιμα και δεν μπορώ να τα ξεχωρίσω ακόμα.

Θα συνεχίσουν. Όταν μεγαλώσουν, δεν θα μοιάζουν τόσο πολύ μεταξύ τους πια. Απλά θα πρέπει να τα παρατηρήσεις πολύ καλά πριν ξεκινήσεις το κυνήγι με την απόχη.
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από filoxenos
1 μόνο είναι λίίίγο μεγαλύτερο και αυτό είναι όλο.

Είναι πολύ πιθανό αυτό να είναι αρσενικό.

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ 06-06-06 23:04

Εαν βγει ζευγαρι απο τα ψαρια του φιλοξενου ας πουμε,που ειναι αδερφια μεταξυ τους,δεν θα υπαρχει προβλημα στα μωρα που θα γενηθουν μετα, απο την αιμομιξια ?

Giorgos 07-06-06 08:24

Είναι πολύ σημαντικό να αποφεύγεται το ζευγάρωμα με συγγενικά άτομα για εκτεταμένα χρονικά διαστήματα γιατί με τον καιρό συσσωρεύονται τα πιο αδύναμα γονίδια δημιουργώντας έτσι πιο αδύναμους απογόνους. Αυτό συμβαίνει επειδή κάποια ψάρια φέρουν κυρίαρχα/δυναμικά χαρακτηριστικά ενώ κάποια άλλα φέρουν πιο αδύναμα αυξάνοντας έτσι με τον καιρό τις πιθανότητες να έχουμε ζευγάρια που φέρουν αδύναμα πλέον χαρακτηριστικά στα γονίδιά τους.
Θα πρέπει λοιπόν κατά περιόδους να εισάγονται μη συγγενικά άτομα κάθε 2-3 γενιές.

filoxenos 07-06-06 08:35

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Giorgos
Είναι πολύ σημαντικό να αποφεύγεται το ζευγάρωμα με συγγενικά άτομα για εκτεταμένα χρονικά διαστήματα γιατί με τον καιρό συσσωρεύονται τα πιο αδύναμα γονίδια δημιουργώντας έτσι πιο αδύναμους απογόνους...Θα πρέπει λοιπόν κατά περιόδους να εισάγονται μη συγγενικά άτομα κάθε 2-3 γενιές.

Σημαντικότατο θέμα για όποιον ενδιαφέρεται να κάνει συστηματικές αναπαραγωγές. Καλώ λοιπόν όποιον έχει κριμπ ΑΛΛΗΣ ΓΡΑΜΜΗΣ από τα δικά μου (βλέπε παραγωγή Apostolis) να κανονίσουμε ανταλλαγές... ;)

Apostolis 07-06-06 10:30

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από filoxenos
Καλώ λοιπόν όποιον έχει κριμπ ΑΛΛΗΣ ΓΡΑΜΜΗΣ από τα δικά μου (βλέπε παραγωγή Apostolis) να κανονίσουμε ανταλλαγές... ;)

Δεν θα βρεί πουθενά άλλη γραμμή!!! Έχω δώσει πάνω απο 80 μωρά το τελευταίο εξάμηνο! ΘΕΕ ΜΟΥ!!! Έχω συμβάλλει στον εκφυλισμό του είδους!!! ΣΟΔΟΜΑ ΚΑΙ ΓΟΜΟΡΑ!!! :smt087:smt115:smt021:smt091

mikenuke 07-06-06 15:50

Εγω εχω 3 ψαρια απο τη γραμμη του sot-zoe τα οποια μαλλον ειναι και τα τρια θυληκα και ειναι ενηλικα. Αν δεν ειναι απο του σωτηρη, του αποστολη μπορω να τα στειλω, κατω.

filoxenos 08-06-06 18:25

Αν νομίζεις ότι μπορείς να τα στείλεις με ασφάλεια στα γραφεία του Συλλόγου, μπορώ και θέλω να τα αναλάβω.
Μόνο κανόνισε να φτάσουν Παρασκευή ή Σάββατο (ακόμα καλύτερα) ώστε να τα πάρω αμέσως (κάθε Σάββατο είμαι εκεί) και έτσι να ταλαιπωρηθούν λιγότερο.

Giorgos 09-06-06 08:14

Μπορεί να τα φέρει ο Μιχάλης την Κυριακή στην ΓΣ του Συλλόγου. :rolleyes:
Τα υπόλοιπα μπορείτε να τα κανονίσετε με ΠΜ.
Sorry guys.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:03.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02134 seconds with 11 queries