Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Paludarium - Vivarium - Καλλιέργειες εκτός νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=105)
-   -   Δείξε το πολυτρίχι σου! (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=86355)

kgf12345 12-05-15 07:08

ναι δεν πειραζει,αφου κρατιεται ακομα το φυτο δεν εχει προβλημα.
αμα το δεις να κρεμανε τα κοτσανια και τα φυλλα προς τα κατω,τοτε να ανησυχεις:D

ετσι κανει αμα χαλασει,μαραζωνει ολοκληρο.
σε μια δυο μερες θα εχει κρεμασει ολο κατω..(χτυπα ξυλο)
το δικο μου ετσι ειχε κανει οταν ειχα βαλει στη λιμνη.

...και φτασαμε δυο σελιδες για το πολυτριχι.
λιγο ακομα και θα ειναι το μεγαλυτερο θεμα που εχω βρει στο ιντερνετ για το φυτο:D

fotis_k 12-05-15 13:47

1 Συνημμένο(α)
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από lifefx (Μήνυμα 889062)
Ε τι καινούργιο ρε Γιώργη; Το αυτονόητο κανει ο άνθρωπος!
Σαν κι εμας που φαγωθηκαμε να το κάνουμε αεροφυτο;


Τι φώς έχει;
Δώσε πληροφορίες:D

Το ενυδρειο ειναι σε φωτεινό χώρο αλλα οτι φως παίρνει ειναι ξοφαλτσα απο το ενυδρειο.

fotis_k 12-05-15 13:48

1 Συνημμένο(α)
......

lifefx 12-05-15 13:52

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από fotis_k (Μήνυμα 889107)
......

Δε με λες ρε φιλαρακι;

Θα μας κάνεις να βγάλουμε τα πολυτριχια μας απο τα ενυδρεία και να τα ξαναβαλουμε σε γλάστρα;
Να πας σε άλλο θέμα κύριε!
Εδώ περιγράφουμε βήμα βήμα την ταλαιπωρία των πολυτριχιων μας!:D

Τουμπανο είναι!

fotis_k 12-05-15 13:54

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από lifefx (Μήνυμα 889109)
Δε με λες ρε φιλαρακι;

Θα μας κάνεις να βγάλουμε τα πολυτριχια μας απο τα ενυδρεία και να τα ξαναβαλουμε σε γλάστρα;

Τουμπανο είναι!

Πριν καμία εβδομαδα του έριξα και λιγο λιπασμα 20-20-20.Ισως γι αυτο πετάει τόσα καινουρια..

Φτυστε το:D

lifefx 12-05-15 13:57

Φτου! Φτου! Φτου!

20 20 20;;;;
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 (Μήνυμα 889070)
ναι δεν πειραζει,αφου κρατιεται ακομα το φυτο δεν εχει προβλημα.
αμα το δεις να κρεμανε τα κοτσανια και τα φυλλα προς τα κατω,τοτε να ανησυχεις:D

ετσι κανει αμα χαλασει,μαραζωνει ολοκληρο.
σε μια δυο μερες θα εχει κρεμασει ολο κατω..(χτυπα ξυλο)
το δικο μου ετσι ειχε κανει οταν ειχα βαλει στη λιμνη.

...και φτασαμε δυο σελιδες για το πολυτριχι.
λιγο ακομα και θα ειναι το μεγαλυτερο θεμα που εχω βρει στο ιντερνετ για το φυτο:D

Πλάκα πλάκα θα βγει διδακτορικό απο αυτό το θέμα:D

Τάκης 12-05-15 13:59

το 20-20-20 είναι τούρμπο, δεν είναι ένα απλό λίπασμα, αλλά όχι σε ενυδρείο ε, τα ψάρια μπορεί να δουν τα πολύτριχα ανάποδα

fotis_k 12-05-15 14:02

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από takis_gt (Μήνυμα 889115)
το 20-20-20 είναι τούρμπο, δεν είναι ένα απλό λίπασμα, αλλά όχι σε ενυδρείο ε, τα ψάρια μπορεί να δουν τα πολύτριχα ανάποδα

Εννοείται!!Λιπασμα μονο εκτός ενυδρειου.Αν το ειχα οπως εσείς μεσα στο ενυδρειο δεν θα έριχνα τίποτα.

kgf12345 12-05-15 15:05

@lifefx
εχεις πμ:)
κανονισε,περιμενω:D

polykarpos 12-05-15 15:06

καλησπέρα παιδιά ! Το έχω συναντήσει έξω στην φύση του αυτό το φυτό κ βέβαια αντιστάθηκα για να μην το πάρω....


μετα απο 10 λεπτά το πήρα!!!!!


λοιπόν είναι φυτό που ΔΕΝ θέλεη Ηλιο κ στο φωτισμό συμπεριφέρεται σαν ανούμπια... με λίγο φως ανοίγει το χρώμα με πολύ φως ψιλο καίγεται. Βέβαια στην Κύπρο όλοι καίγονται με τον Ήλιο της....

ρίζες μέχρι το καφέ χρώμα του κορμού στο νερό το υπόλοιπο έξω... έχει πράσινα βλαστάρια που σημαίνει ότι τραβάει πολύ νερό άρα η παρουσία παραπάνω νερού θα το σαπίσει. Μόλις τα κλονάρια μεγαλώσουν αρκετά αν τα βάλεις σε ποτηράκι με ειδικό χώμα - λίπασμα θα βγάλει ρίζες κ μετά το κόβεις. Αρα επεκτείνεται κ απο τις ρίζες (πιο αργά) αλλά κ απο τον κορμό (το δοκίμασα να ακουμπά πάνω σε υγρή τύρφη κ έβγαλε πάλι ρίζες), Γενικά το κατατάσσω στη κατηγορία αναρριχητικού μιας κ έχει την τάση να σκαρφαλώνει αλλά μόλις πιάσει "έδαφος" να κάνει ριζικό.
Μετά απο 8 μήνες η μια ρίζα έγιναν 20 ποτηράκια κ βέβαια επέστρεψαν στην φύση τους γιατί είναι ευαίσθητο φυτό κ επειδή σαπίζει εύκολα ανήκει στα προς εξαφάνιση ανα πάσα στιγμή!!! Κλάδεμα το συνδιάζω με ρίζομα άρα κλαδεύω μόλις βγάλω "ριζοπότηρο" κ βέβαι πετάει κ καινούργια ματάκια απο την ρίζα! Τα νιτρικά του ενυδρείου είναι υπερ αρκετά για λίπασμα μέχρι κ επικύνδηνα αν ανέβουν σε υψηλά επίπεδα ( κιτρινίζει ) κ είναι λες κ το έπιασε κίτρινος πυρετός! Οι ρίζες ταξιδεύουν κ πάνε προς βυθό κ αυτό που βρήκα στην φύση (οχι το παρακλάδι που πήρα) μπορώ να πω ότι οι ρίζες ήταν αρκετά σκληρές χρώματος καφέ με πολλές περικοκλάδες.

lifefx 12-05-15 19:42

Χρήσιμα όσα ειπες.
Μήπως εχεις παρατηρησει σε πια φάση ξερενωνται βλαστοί;
Κάθε βδομάδα κόβω και απο εναν ξερό μαζί με τα φύλα.
Το παράξενο είναι οτι τα ξερά φύλλα είναι μεν ξερά αλλά είν;ι και καταπράσινα!

polykarpos 12-05-15 21:49

ξεραίνονται στον αέρα , αν έχεις ρεύμα τότε θα σου το κάνει αυτό. ένα μικρό κομμάτι απο πλέξυγκλας να το προστατεύεις κ θα το καταλάβεις γιατί απλά αμέσως θα κάνει υγρασία στο πλέξυ απο την εξάτμιση.


το είχα κάνει χρήση σε μεγάλο κήπο με λίμνη κλπ κλπ κ τελικά βρήκα λύση για να μην ψοφάει απο την ζέστη της Κύπρου , ένα μικρό μπέκ κ ψέκασμα , έτσι έτρωγε σε σπραυ μορφή την υγρασία. Βέβαια αυτό το λέω σαν αναφορά για την ανάγκη του σε υγρασία.


όταν θα μπορέσεις να βγάλεις ένα δικό σου ριζίδιο απο κάποιο κλοναράκι , δοκίμασε να το βάλεις σε ένα γυάλινο μπόλ στρογγγυλό σαν σφαίρα !!! θα γίνει σαν θερμοκήπιο αλλά θα κρατάει την θερμοκρασία κ την υγρασία σε επίπεδα που θέλει κ μεγαλώνει γρήγορα...

καλές επιτυχίες

kgf12345 12-05-15 21:55

ωραιος!
αντε να δουμε:)

lifefx 12-05-15 23:08

Την υγρασία του την πέρνει απο την εξάτμιση του ενυδρείου και εξάλλου οι ρίζες είναι στο νερό.
Ρεύματα αέρα, όχι δεν έχω.
Έχω την φακή ρε γμτ στο έλος και δεμπορω να ακυρωσω τελείως το τεχνητό φώς
ενώ όλα τα αλλά φυτά δεν έχουν απαιτησεις σε φώς

polykarpos 12-05-15 23:12

Ειναι κ ευκολο κ δυσκολο φυτο. Θελει κ τον χρονο του να προσαρμοστει.. Εμενα οταν το πηρα κ ειδικα απο την φυση ετυχε 2 φορες παραλιηο να ξεραθει ολο αλλατου εκατσε μετα το κλιμα... Για να δεις αν εχει την υγρασια του δες κατω απο τα φθλαρακια του αν ειναι νωπο...

sarpijk 12-05-15 23:21

Φωτη πολυ δυνατο το πολυτριχι. Εμενα βλεπω οτι πεταει βλασταρια πρασινα αλλα τα βλεπω λιγο ασθενικα.

fotis_k 13-05-15 15:29

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από aquaristas (Μήνυμα 888953)

Πάνω σε μια περίοδο που το ψάχνω.. Ξέρει κανείς κανα φυτώριο που έχει?

Ειδα χτες στον Αντεμισαρη.Ειχε δυο γλαστρακια στα 4,5€ το καθένα.Αν θυμαμαι καλα το ειχαν με την ονομασία "φτερη"

sarpijk 13-05-15 23:07

Mια φωτο πριν απο λιγο. Νεα βλασταρια. Πανε προς το φωτιστικο.

http://i.imgur.com/b21OsJ6h.jpg

http://i.imgur.com/cZoIbQXh.jpg

Τάκης 20-05-15 10:44

Το πολυτρίχι μου δείχνει πως πάει καλά, έχει κάποια ξερά φυλλαράκια στη μπροστινή πλευρά αλλά μάλλον είναι από τον αέρα

http://www.aquatek.gr/rimages/albums...psnpaxzcq8.jpg

αλλά από το πλάι πέταξε καινούρια φυλλαράκια

http://www.aquatek.gr/rimages/albums...psrflfcflr.jpg

fotis_k 20-05-15 19:11

Παιδια το δικό μου ξαφνικά πήρε την κατιούσα..:confused:

Τι κανω τωρα;το βγάζω απο την γλάστρα;Φοβάμαι μηπως τωρα που έριξα το λιπασμα αν βάλω τις ρίζες μεσα στο νερο μηπως όντως δουν τα πολυτριχια ανάποδα που λέει και ο φίλος πιο πανω:D

Τάκης 20-05-15 19:15

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από fotis_k (Μήνυμα 890085)
Παιδια το δικό μου ξαφνικά πήρε την κατιούσα..:confused:

Τι κανω τωρα;το βγάζω απο την γλάστρα;Φοβάμαι μηπως τωρα που έριξα το λιπασμα αν βάλω τις ρίζες μεσα στο νερο μηπως όντως δουν τα πολυτριχια ανάποδα που λέει και ο φίλος πιο πανω:D

Βαλτο σε ενα κουβαδάκι με νερό , όχι μεσα στο ενυδρείο, και άλλαζε καθε μέρα το νερό μηπως διαλυθεί το πολύ λίπασμα και φύγει το πολύ σιγα σιγα

lifefx 21-05-15 01:21

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από fotis_k (Μήνυμα 890085)
Παιδια το δικό μου ξαφνικά πήρε την κατιούσα..:confused:

Τι κανω τωρα;το βγάζω απο την γλάστρα;Φοβάμαι μηπως τωρα που έριξα το λιπασμα αν βάλω τις ρίζες μεσα στο νερο μηπως όντως δουν τα πολυτριχια ανάποδα που λέει και ο φίλος πιο πανω:D

Το ματιαξαμε;

Κάνε αυτό που λέει ο Τάκης.
Το εκανα κι εγώ σε γαρδένια και ζωντάνεψε μετα απο δυο μέρες.

Και είπα να το πω για το 20-20-20 αλλά λέω άντε..δεν το κατέχω και με τα λιπάσματα.

Στέφανε, το άγριο που μου έδωσες προχθες το φυτεψα στο δοχείο με την τύρφη στο"έλος" δίπλα απο την άλλη τη φτέρη.
Μέχρι σήμερα καλά ήταν
Στην αρχη σκέφτηκα να δεσω τη ρίζα της σε ξύλο μέσα στο νερό αλλά μετα λέω ασε...

kgf12345 21-05-15 06:56

το δικο μου ειναι ακομα μεσα στο γλαστρακι του.το εχω σε λεκανιτσα μαζι με δυο αλλα φυτα και λιγο νερο.μεχρι τωρα καλα ειναι:)(φτου φτου)
ελπιζω μονο να στησω το ρημαδι το ενυδρειο συντομα γιατι εξαιτιας της αναμονης γινεται χαμος εδω μεσα:rolleyes:

sarpijk 22-05-15 23:50

http://i.imgur.com/4iWSLkEh.jpg

Το φυτεψα 26/4 και σψεδον ενα μηνα μετα εχω ενα νεο κλωναρι! Κατευθυνεται προς το φωτιστικο. Εχει χρωμα πιο ανοιχτο απο τα παλια κλωναρια ισως να παιζει ρολο το φως.

lifefx 23-05-15 12:09

Στεφανε, και τα δικα μου βγαζουν νεα κλωναρακια και ειναι πιο ανοιχτοχρωμα απο τα υπολοιπα αλλα ολο το φυτο φωτιζετε το ιδιο.
Αμα ωριμασουν μπορει να σκουρηνουν

Τάκης 31-05-15 12:12

Πάει μια χαρά το φυτό μου, βγάζει συνέχεια καινούρια κλωνάρια

http://www.aquatek.gr/rimages/albums...pshkgyeoag.jpg

sarpijk 11-07-15 18:11

Πως πανε τα πολιτριχια παιδια? Με τη ζεστη εμενα φυτοζωει. Εχω και τα ανεμιστηρια που το χτυπανε οποτε ζοριζεται. Εχει μεινει με τρια κλαδακια. Τα δικα σας?

Michali[s] 11-07-15 21:18

Και το δικο μου οσο ειχα ανεμιστηρα, αργοπεθαινε. Απο την μερα που εκλεισα τον ανεμιστηρα ( ειναι σε μονομαχιερα και λεω να αφησω την θερμοκρασια να παει μεχρι τους 30 - για την ωρα ειναι στους 28.5 χωρις καποιο ελεγχο ) ξανανιωσε λιγο. Εβγαλε και μερικα καινουρια κλαδακια. Αυριο μεθαυριο θα γυρισω σπιτι και θα ανεβασω φωτογραφια.

Τάκης 12-07-15 01:46

Μια χαρά παει το δικό μου , αλλα είναι σε εξωτερικό χώρο

maria p 13-07-15 20:48

Το πολυτρίχι θέλει υγρό αλλά κρύο περιβάλλον και ριζώνει πάνω σε γλιτσιασμένο σημείο που το νερό πέφτει σε σταγόνες. Ριζώνει σε σκληρό έδαφος.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:36.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02667 seconds with 11 queries