Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   Αποριες για chiller (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=91680)

delta66 09-04-16 20:33

Ε, σωληνες αντλιες στη μεση, συνδεσμολογια, τσεκαρισματα να μη χανουν πουθενα.
Δεν πρεπει να φυλάσσεται με νερο μεσα.
Πρεπει να αδειασει και να ξεπλυθει γυριζωντας με αντλια νερο σε κουβα και με ξυδι μεσα κλπ

Giannis RPG 10-04-16 00:19

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 936425)
Ε, σωληνες αντλιες στη μεση, συνδεσμολογια, τσεκαρισματα να μη χανουν πουθενα.
Δεν πρεπει να φυλάσσεται με νερο μεσα.
Πρεπει να αδειασει και να ξεπλυθει γυριζωντας με αντλια νερο σε κουβα και με ξυδι μεσα κλπ

Κατάλαβα... :( Ακομη και να ξηλωθώ για το chiller, θα χρειαστώ άνθρωπο να μου το εγκαταστήσει. Απο τη σκυλλα στη χαρυβδη. Και μου φαινόταν μανίκι ο stc :D
Χίλια ευχαριστώ, γιατί δε γνώριζα τίποτε απο όλα αυτά.

Θα ξαναζητησω τη σοφία σου, έχεις άποψη για το παρακάτω;
http://www.aquavivere.gr/eksoplismos...teco-e-chill-2

Ειναι το μοναδικό μηχάνημα ψυξης, που μπορώ να εγκαταστήσω! :smt109
Απλα το βάζεις μέσα και το στερεώνεις! Δε ξέρω, αν είναι μόνο για ενυδρεία με κρεμαστά φωτιστικά. Έχεις άποψη για αυτό; Σαν απλό "σύστημα" με ανεμιστηρακια μου φέρνει. Υπάρχει σχετικό βίντεο στο Youtube.
https://www.youtube.com/watch?v=GkxChuUM-zk

Σε ευχαριστώ θερμά Delta, ήσουν κατατοπιστικότατος.

delta66 10-04-16 03:26

Δεν ειπα οτι ειναι δυσκολο, απλα εχει μια διαδικασια. Οπως εχει πχ να εγκαταστησεις ενα εξωτερικο φιλτρο.
Μη μου πεις οτι και το φιλτρο αλλος στο εγκατεστησε.

Δεν το ξερω το μηχανηματακι.
Aνεμιστηρακια φαινονται να ειναι και κοστιζουν 170e.
Θα προτιμουσα να τα φαω σουβλακια. :)

Giannis RPG 10-04-16 08:06

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 936512)
Δεν ειπα οτι ειναι δυσκολο, απλα εχει μια διαδικασια. Οπως εχει πχ να εγκαταστησεις ενα εξωτερικο φιλτρο.
Μη μου πεις οτι και το φιλτρο αλλος στο εγκατεστησε.

Δεν το ξερω το μηχανηματακι.
Aνεμιστηρακια φαινονται να ειναι και κοστιζουν 170e.
Θα προτιμουσα να τα φαω σουβλακια. :)

Δυο εσωτερικά φίλτρα έχω, αυτά μόνος μου τα έστησα :D
Δεν είμαι τόσο γιωτας, δεν το πολυεχω με συνδεσμολογίες, για αυτό δε νομίζω να τα κατάφερνα με τον stc. Μαγκωσα, που έγραψες ότι και ο chiller έχει μια άλφα διαδικασία, που θέλει προσοχή για να λειτουργήσει. Αφού λες ότι δεν είναι δύσκολο, αν τελικά το πάρω, θα δώσω την τίμια μάχη μου με το θεριό!

Και πάλι σε ευχαριστώ να είσαι καλά!

delta66 10-04-16 12:51

Δεν ειναι ολα θερία. Τα περισσοτερα ειναι στο μεγεθος ενος εξωτερικου φιλτρου.
Απλα το δικο μου ειναι το μεγαλο μοντελο της arctica και ειναι μεγαλουτσικο. (σαν κομοδινο ενα πραμα :) )

Τάκης 11-04-16 06:57

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 936512)
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από RedPointGuard (Μήνυμα 936502)
Θα ξαναζητησω τη σοφία σου, έχεις άποψη για το παρακάτω;
www.aquavivere.gr/eksoplismos/psuxi/teco-e-chill-2

Δεν το ξερω το μηχανηματακι.
Aνεμιστηρακια φαινονται να ειναι και κοστιζουν 170e.
Θα προτιμουσα να τα φαω σουβλακια. :)

Μόνο σουβλάκια ; Στήνεις και ένα 60αρι με αυτά τα λεφτά

delta66 11-04-16 12:35

Μονο 60αρι, με 170 ευρω?
Τι? εμποριου?

Τάκης 11-04-16 12:39

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 936763)
Μονο 60αρι, με 170 ευρω?
Τι? εμποριου?

Ναι βρε, κομπλέ, που να κάτσεις να κολλάς τώρα :)

Kostas12 12-04-16 16:32

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από RedPointGuard (Μήνυμα 936524)
Δυο εσωτερικά φίλτρα έχω, αυτά μόνος μου τα έστησα :D
Δεν είμαι τόσο γιωτας, δεν το πολυεχω με συνδεσμολογίες, για αυτό δε νομίζω να τα κατάφερνα με τον stc. Μαγκωσα, που έγραψες ότι και ο chiller έχει μια άλφα διαδικασία, που θέλει προσοχή για να λειτουργήσει. Αφού λες ότι δεν είναι δύσκολο, αν τελικά το πάρω, θα δώσω την τίμια μάχη μου με το θεριό!

Και πάλι σε ευχαριστώ να είσαι καλά!

Όπως σου είπαν και τα άλλα μέλη δεν είναι δύσκολο να στήσεις ένα Chiller, είναι απλά τα πράγματα, με λίγο διάβασμα όλα γίνονται, απλά δεν ξέρω εάν αξίζει να επενδύσεις σε chiller αυτή την στιγμή με το ενυδρείο που έχεις, ίσως θα πρέπει να δοκιμάσεις τα ανεμιστηράκια από pc πρώτα και μετά θα δεις εάν πρέπει να πας σε chiller.

Giannis RPG 12-04-16 17:07

Ακόμη δεν έχω αποφασίσει. Ο θόρυβος που κάνουν τα ανεμιστηρακια (αν ισχύει για όλα) είναι ένας παράγοντας, γιατί το υπνοδωμάτιο είναι δίπλα. Επισης, ο stc θέλει, απο οσο έχω διαβάσει, αποθήκευση σε κάποιο κουτί κοντά στο ενυδρείο και δεν υπάρχει χώρος ουτε για κουνούπι. Το ενυδρείο είναι σε πάσο στο σαλονι, δεν έχω βάση. Αλλιώς, θα είχα σαν άνθρωπος εξωτερικό φιλτρο. Συν το θέμα της εξάτμισης, που ανέφερες και εσυ την προηγούμενη φορά.

Με τρώει και η περιέργεια για αυτόν που βρήκα στο pet shop 260 ευρώ.
:smt017 Η τιμή είναι κάπως για chiller. Να σου πω, σκέφτομαι να βάλω και τα δυο. Αν είναι της προκοπής ο φτηνιαρης chiller και να έχω και τον stc. Θα ξαναποσταρω, θα πάω στο πετσοπ να δούμε τι ψάρια πιάνει (ελπίζω όχι καμενα). Άλλα, είμαι ακομη μπερδεμένος

Kostas12 12-04-16 17:11

Βάλε ένα link να το δούμε, ή κάποια φωτογραφία του

Giannis RPG 12-04-16 17:25

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Kostas12 (Μήνυμα 937116)
Βάλε ένα link να το δούμε, ή κάποια φωτογραφία του

Θα κάνω καταδρομική εντός βδομάδας να το δω και θα μοστραρω το λινκ. Θα το έφερνε, δεν το είχε διαθέσιμο την προηγούμενη φορά που πήγα. Είναι το cosmozoo στην Ηρώων Πολυτεχνειου στην Τερψιθέα για όποιον ενδιαφέρεται και με προλάβει να πάει.

Kostas12 12-04-16 17:28

Πριν αγοράσεις οτιδήποτε σε συμβουλεύω να το δούμε πρώτα έστω και σε φωτογραφία, για να ακούσεις τις γνώμες των μελών μπορεί να το είχε κάποιος παλαιά και να σου πει την άποψή του.

Giannis RPG 12-04-16 17:34

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Kostas12 (Μήνυμα 937122)
Πριν αγοράσεις οτιδήποτε σε συμβουλεύω να το δούμε πρώτα έστω και σε φωτογραφία, για να ακούσεις τις γνώμες των μελών μπορεί να το είχε κάποιος παλαιά και να σου πει την άποψή του.

Εννοείται, πως η τελευταία μου κίνηση θα είναι προς ταμείο. Πρώτα θα σιγουρευτώ, θα διασταυρωσω πληροφορίες και μετά τα σκαμε. Σε ευχαριστώ πολύ και για την ενημέρωση και για το ενδιαφέρον.

delta66 12-04-16 19:54

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από RedPointGuard (Μήνυμα 937112)
Ακόμη δεν έχω αποφασίσει. Ο θόρυβος που κάνουν τα ανεμιστηρακια (αν ισχύει για όλα) είναι ένας παράγοντας, γιατί το υπνοδωμάτιο είναι δίπλα. Επισης, ο stc θέλει, απο οσο έχω διαβάσει, αποθήκευση σε κάποιο κουτί κοντά στο ενυδρείο και δεν υπάρχει χώρος ουτε για κουνούπι. Το ενυδρείο είναι σε πάσο στο σαλονι, δεν έχω βάση. Αλλιώς, θα είχα σαν άνθρωπος εξωτερικό φιλτρο. Συν το θέμα της εξάτμισης, που ανέφερες και εσυ την προηγούμενη φορά.

Αν δεν ειναι στο υπνοδωματιο το ενυδρειο, δεν το συζηταμε για θορυβο.
Σαν να εχεις 2 PC αναμμενα στο σαλονι θα ειναι. Θα σε ενοχλουσαν στο υπνοδωματιο?
Και ειπαμε οτι δεν ειναι αναγκη να ειναι φουλ ροη (στα 12V) τα ανεμιστηρια παρα μονο στους καυσωνες.

Δεν ειναι απαραιτητο να ειναι σε κουτι.
Στην περιπτωση σου (με μικρα παιδια) ειναι καλυτερα να ειναι μεσα στο επιπλο.
http://i225.photobucket.com/albums/d...F0alpha573.jpg

ΥΓ τα "Silent" ανεμιστηρια δεν κανουν για ενυδρειο γιατι ειναι ψοφια.

Giannis RPG 12-04-16 23:30

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 937157)
Αν δεν ειναι στο υπνοδωματιο το ενυδρειο, δεν το συζηταμε για θορυβο.
Σαν να εχεις 2 PC αναμμενα στο σαλονι θα ειναι. Θα σε ενοχλουσαν στο υπνοδωματιο?
Και ειπαμε οτι δεν ειναι αναγκη να ειναι φουλ ροη (στα 12V) τα ανεμιστηρια παρα μονο στους καυσωνες.

Δεν ειναι απαραιτητο να ειναι σε κουτι.
Στην περιπτωση σου (με μικρα παιδια) ειναι καλυτερα να ειναι μεσα στο επιπλο.
http://i225.photobucket.com/albums/d...F0alpha573.jpg

ΥΓ τα "Silent" ανεμιστηρια δεν κανουν για ενυδρειο γιατι ειναι ψοφια.

Αν είναι έτσι για το θόρυβο, όλα καλά. Φυσικά, όπως το περιγράφεις, δεν θα έχω κανένα πρόβλημα, δεν είμαι καμιά γεροπαραξενη γιαγιουλα :D:grin:

Για το κουτι, λόγω επικινδυνότητας στην υγρασία ή τα νερά το ανέφερα, δεν παύει να είναι ρεύματα. Δεν υπάρχουν μικρά, έτσι και αλλιώς έπιπλο στα πέριξ του ενυδρείου δεν έχω. Δεν έχω βάση, σε πάσο είναι το ενυδρείο και απο κάτω όλο γυψος. Κάπου θα το βολέψω. Αύριο θα ποστάρω λινκ για το chiller, περιμένω την παντα βαρύνουσα άποψή σου ή κάποιου άλλου συνφορουμιτη. Σε ευχαριστώ πολύ.

Τάκης 12-04-16 23:52

Βάλε φωτογραφία τα καπάκια να δούμε τι χώρο έχουν και όσο πιο μεγάλα ανεμιστηράκια μπουν τόσο πιο αθόρυβα είναι αλλά και καλύτερη απόδοση.
Και αφού όπως λες δεν έχεις χώρο για το κουτι του STC , το chiler που θα το βάλεις ; :)

Giannis RPG 13-04-16 01:02

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Τάκης (Μήνυμα 937189)
Βάλε φωτογραφία τα καπάκια να δούμε τι χώρο έχουν και όσο πιο μεγάλα ανεμιστηράκια μπουν τόσο πιο αθόρυβα είναι αλλά και καλύτερη απόδοση.
Και αφού όπως λες δεν έχεις χώρο για το κουτι του STC , το chiler που θα το βάλεις ; :)

Το γράφω πάνω, καπου θα το βολέψω. Ειναι ζόρι ο χώρος, αλλά θα του βρούμε θέση. Εφοσον το αγοράσω πρώτα...


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:54.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02042 seconds with 11 queries