Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=11)
-   -   Γκαζόν-χαλί (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=23079)

orck 05-03-08 05:18

δεν νομιζω οτι αξιζει η αγορα του, ειναι ουσιαστικα το δυχτακι που θα βρεις στις μπουμπουνιερες αλλα σε λαχανι χρωμα (προσεξε εχω βρει δυο τυπους ενας με πολυ μικρες τρυπες και ενας αλλος με τρυπες περιπου 1χιλ, νομιζω οτι καταλληλος ειναι το 1 χιλ)

αυτο που μας λειπει και δεν μπορουμε να βρουμε ειναι το wire mesh (που οι τυποι λενε οτι ειναι ανοξειδωτο ατσαλι) αλλα δεν ειναι τοσο τραγικο καθως μπορεις να βαλεις τοσα διαφορετικα υλικα, σκεφτομαι να βαλω σπασμενο πλακακι, εκτος και εαν επηρεαζει την χημεια του νερου





http://www.aquatek.gr/rimages/albums...bum-net_02.jpg


Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από xontros (Μήνυμα 242451)
Ωραίος! Πέραν του υλικού, μ'άρεσε και η πατέντα που το δένει.. Πάντως δεν έχω δεί κάτι τέτοιο να πωλείται εδώ.. Δοκίμασα πάντως χτες με moss, το "νάυλον" που λέω παραπάνω και με πετονιά.. Και δε μου πολυάρεσε έτσι που την έδεσα τη moss.. Έδενες από τη μία, έφευγε από την άλλη.. Μπέρδεμα.. Οπότε το έδεσα μάλλον πρόχειρα, και το έριξα στο ενυδρείο, να πιάσει σε κάποια κομμάτια (λογικά σε καναδυό βδομάδες θα είναι ok).. Και λέω μετά να το ξαναβγάλω, να αφαιρέσω την "προσωρινή" πετονιά, και τις "κορφούλες" που θα έχουν αρχίσει να ξεπετιούνται προς τα πάνω, να αρχίσω να τις μαζεύω-δένω τοπικά, για να πάρει καλύτερη μορφή.. Όταν έχω νεότερα θα ενημερώσω!


lucy 05-03-08 08:48

Τι είχα κάνει την Κυριακή: είχα κλαδεματάκια από java moss, είχα και ένα κομμάτι πλαστική σίτα κουνουπιών, έκοψα ένα παραλληλόγραμμο κομμάτι, έβαλα στο μισό τα κλαδεματάκια και το "έραψα" γύρω γύρω με "κλωστή" από την ίδια την σίτα. Το έβαλα στο νερό και περιμένω να δω τα αποτελέσματα!

PascM 05-03-08 10:00

Το δυχτάκι στις μπουμπουνιέρες όμως περιέχει βαφή που δεν ξέρω κατα πόσο είναι τοξική ή όχι!

orck 05-03-08 10:47

τι βαφη, αφου ειναι ασπρες...

lucy 05-03-08 10:51

Έχει και χρωματιστές, αλλά και οι άσπρες παιρνούν από κάποια διαδικασία ... λεύκανσης, δεν ξέρουμε αν είναι βαφή ή άλλα χημικά!

Iann_is 05-03-08 11:49

Νομίζω οτι ανοξείδωτη σίτα είδα στην αθηνάς αλλα δεν μπ[ορω να τσεκαρω για κανα 2 βδομαδες.
Δοκίμασα με σήτα για κουνουπια κια είναι μια χαρα!!

PascM 05-03-08 12:26

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από orck (Μήνυμα 242539)
τι βαφη, αφου ειναι ασπρες...

Για λαχανί δεν είπες ποιο πάνω? :confused: ή το διάβασα πολύ γρήγορα ?:D

lion 05-03-08 15:03

έτοιμο χαλί

xontros 05-03-08 16:16

Μου είχαν πει και στο Fish-Only (Αγία Παρασκευή) ότι φέρνουν (θα φέρουν, μπορεί να φέρουν, δεν ξέρω..) έτοιμη moss, στρωμένη σε χαλί.. Δε ρώτησα τιμές και πώς και πού και πότε.. Αν ενδιαφέρεστε όμως, check it out.. (να του κάνω και λίγο promotion, πάω κάθε τρεις και λίγο και εκεί και τους πρήζω, όπως πρήζω κι εσάς εδώ μέσα..)

Πάντως, ανεξαρτήτως του πόση "μανούρα" είναι, για μένα, άλλη χάρη έχει να το φτιάξεις μόνος σου και να το δεις να μεγαλώνει και να παίρνει μορφή.. Πολύ πιο ωραίο από το να το πάρεις έτοιμο..

orck 05-03-08 18:45

μαλλον και εσυ διαβασες πολυ γρηγορα και εγω δεν το διατυπωσα οσο πιο σωστα γινοταν :D

το λαχανι διχτακι που αναφερα ειναι απαντηση στον Neokli που προτεινε ενα προιον στο ebay
εχω ηδη βαλει στο ενυδρειο μου λευκο τουλι απο μπουμπουνιερα (με τις τρυπες 1χιλ) με riccia που μου εχει δωσει ενα χομπυστας, το εχω προσωρινα μεχρι να βρω κατι να το στηριξω, σε καμια περιπτωση δεν θελω να αφησω την riccia μεσα στο ενυδρειο χυμα

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από PascM (Μήνυμα 242569)
Για λαχανί δεν είπες ποιο πάνω? :confused: ή το διάβασα πολύ γρήγορα ?:D


Cydox 05-03-08 23:40

Εγώ με τούλι απο μπομπονιέρα έκανα το εξής, έστρωσα πολύ αραιά java moss και μετά έδεσα το τούλι με κλωστή πάνω σε ένα ξύλο, έπειτα απο 3 μέρες άρχισαν να φαίνονται μικρά πράσινα στίγματα απο τις τρύπες, μετά απο 2 εβδομάδες είχε γεμίσει το τούλι με java moss αλλά δεν απλώθηκε μόνο ψήλωσε..Εγώ το έβγαλα από το ξύλο και το πέταξα.. αλλά κάλλιστα μπορούσε να γίνει χαλί αν το έβαζα κάτω απο το υπόστρωμα.

Neoklis 06-03-08 20:14

Για δείτε και αυτό τότε....:smt020:smt020:smt020:smt020
http://cgi.ebay.com/Riccia-Mesh-M-Se...QQcmdZViewItem

xontros 16-04-08 23:10

Καλησπέρα (στον Νεοκλή βασικά :D , αλλά και σε όλους τους υπόλοιπους)!

Τελικά, αυτό:
http://cgi.ebay.com/Plant-Net-Secure...QQcmdZViewItem
και αυτό:
http://cgi.ebay.com/Riccia-Mesh-M-Se...QQcmdZViewItem
τα έχει δοκιμάσει κανείς?

Κατ'αρχήν το 1ο τι το ιδιαίτερο έχει? Και καλά ριζώνει η moss ποιο εύκολα? Αυτό που περισσότερο με ενδιαφέρει είναι το 2ο, που πρέπει να είναι πολύ βολικό, και αντίστοιχα τέτοια ανοξείδωτα δεν έχω καταφέρει να βρω πουθενά!

chemical mac 16-04-08 23:18

Χοντρούλη μου καλησπέρα :D αν πας σε συρμάτινο ΜΟΝΟ ανοξείδωτο διαφορετικά θα βαρεθείς να καθαρίζεις σκουριά (το έκανα κι αυτό :D :D :D ). Αν το δεις από την θετική του πλευρά έχεις μόνιμη πηγή σιδήρου για τα φυτά σου :D . Το πρώτο μπορείς να το αντικαταστήσεις με τούλι από μπομπονιέρα (ακόμα πιο φτηνό - δε ξέρω αν μπορείς να το βρεις και σε άλλα χρώματα εκτός του άσπρου - το δοκιμάζω αυτό το διάστημα με ένα μικρό κομμάτι moss αποτελέσματα σε κάνα μήνα). Το δεύτερο είναι η κλασική σίτα για τα κουνούπια. Την αγοράζεις χύμα από οποιοδήποτε κατάστημα σιδηρικών. Το πλεονέκτημα τους είναι ότι η διάμετρος της τρύπας είναι πολύ μικρή οπότε η moss ή riccia αναπτύσσονται πιο σφιχτοδεμένα. ;)

xontros 16-04-08 23:39

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από chemical mac (Μήνυμα 255231)
Χοντρούλη μου καλησπέρα :D αν πας σε συρμάτινο ΜΟΝΟ ανοξείδωτο διαφορετικά θα βαρεθείς να καθαρίζεις σκουριά (το έκανα κι αυτό :D :D :D ). Αν το δεις από την θετική του πλευρά έχεις μόνιμη πηγή σιδήρου για τα φυτά σου :D . Το πρώτο μπορείς να το αντικαταστήσεις με τούλι από μπομπονιέρα (ακόμα πιο φτηνό - δε ξέρω αν μπορείς να το βρεις και σε άλλα χρώματα εκτός του άσπρου - το δοκιμάζω αυτό το διάστημα με ένα μικρό κομμάτι moss αποτελέσματα σε κάνα μήνα). Το δεύτερο είναι η κλασική σίτα για τα κουνούπια. Την αγοράζεις χύμα από οποιοδήποτε κατάστημα σιδηρικών. Το πλεονέκτημα τους είναι ότι η διάμετρος της τρύπας είναι πολύ μικρή οπότε η moss ή riccia αναπτύσσονται πιο σφιχτοδεμένα. ;)

Να'σαι καλά κατ'αρχήν, σ'ευχαριστώ για την απάντηση! Αυτή η σίτα για τα κουνούπια είναι κατ'αρχήν μεταλλική? Γιατί το "τούλι" (by the way, διάβασε λίγο παραπάνω τι λέει ο Μάνος..) που έχω δε μου στρώνει ωραία κάτω, και για να επεκτείνω το "χαλάκι" μου θέλω κάτι πιο "άκαμπτο" να κάτσει λίγο καλύτερα.. Και αν όντως είναι μεταλλική, είναι και ανοξείδωτη?

chemical mac 16-04-08 23:44

το λευκό τούλι δεν έχει τίποτα, έχει υποστεί την ίδια επεξεργασία με όλα τα λευκά υφάσματα, λεύκανση με χλωρίνη, ρίχτου μερικά πλυσίματα και είναι μια χαρά (τα φοράμε στα παιδιά μας, μην τρελαθούμε κιόλας). Η κουνουποσίτα δεν είναι άκαμπτη ακριβώς αλλά είναι λίγο σκληρή (νομίζω ότι παίζουν ποιότητες). Πάντως και τα δυο είναι παρόμοια με αυτά που είδες στο νετ. Τώρα για το ανοξείδωτο φαντάζομαι ότι σε ναυτιλιακά θα υπάρχει κάτι αλλά σε τιμή

xontros 16-04-08 23:51

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από chemical mac (Μήνυμα 255243)
το λευκό τούλι δεν έχει τίποτα, έχει υποστεί την ίδια επεξεργασία με όλα τα λευκά υφάσματα, λεύκανση με χλωρίνη, ρίχτου μερικά πλυσίματα και είναι μια χαρά (τα φοράμε στα παιδιά μας, μην τρελαθούμε κιόλας). Η κουνουποσίτα δεν είναι άκαμπτη ακριβώς αλλά είναι λίγο σκληρή (νομίζω ότι παίζουν ποιότητες). Πάντως και τα δυο είναι παρόμοια με αυτά που είδες στο νετ. Τώρα για το ανοξείδωτο φαντάζομαι ότι σε ναυτιλιακά θα υπάρχει κάτι αλλά σε τιμή

Θα ψάξω για κουνουπόσιτα! Σ'ευχαριστώ και πάλι! :p


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:25.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02049 seconds with 11 queries