Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=120)
-   -   το καινουργιο RIO 400 μου. (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=10792)

billy 20-02-06 22:10

Παιδια καλησπερα.Το κοχυλι το εβαλα για να μπορουν να ζευγαροσουν.Οσο για της πετρες ειναι πολυ μεγαλες και πολυ βαριες.Οποτε ειναι πολυ δυσκολο να κολληθουν με σιληκονη.Ειδικα οι φεγγαροπερτες ειναι πολυ βαριες.Συνολο σε πετρες μεσα στο ενυδρειο ειναι γυρο στα 65 κιλα βαρος .Μηπως υπαρχει και αλλος τροπος εκτος σιληκονης??

mikenuke 21-02-06 00:14

Προσεκτικο στησιμο και στηριξη στον πατο, στο τζαμι, οχι πανο στην αμμο, γιατι σκαψε σκαψε, θα γινει κατολισθηση!

Apostolis 21-02-06 00:22

Μην ανησυχείτε!!! η άλγη θα αρχίσει σιγά-σιγά να "κρύβει" τις "ατέλειες"... ;)

Apostolis 21-02-06 00:30

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από mikenuke
Προσεκτικο στησιμο και στηριξη στον πατο, στο τζαμι, οχι πανο στην αμμο, γιατι σκαψε σκαψε, θα γινει κατολισθηση!

Κε Μοντεράτορα, φάουλ! :smt091 Να επισημάνω οτι αν δεν έχει μπεί ΗΔΗ φελιζόλ απο κάτω και οι πέτρες ΠΑΝΩ απο το φελιζόλ, δεν αποκλείεται να έχουμε παρατράγουδα...:smt107

mikenuke 21-02-06 00:33

Καλα σορρυ αλλα το θεωρησα περιττο να το αναφερω τωρα, που ηδη εχει βαλει τα παντα μεσα!

billy 22-02-06 00:49

Παιδια αυτο για το φελιζολ ειναι τρομερα δυσκολο να το κανω τωρα.Αλλα προσπαθησα να τοποθετηθουν οι πετρες οσο ποιο σταθερα γινεται.;)

Apostolis 24-02-06 15:18

πρώτα έβαλες τις πέτρες και μετά την άμμο, ή πρώτα την άμμο και μετά τις πέτρες??? :confused:

billy 27-02-06 22:31

Πρωτα την αμμο και μετα της πετρες.Αλλα εβαλα της φαρδιες πρωτα για να πατησουν καλα...

Apostolis 28-02-06 11:31

σκάβουν οι κιχλίδες... και μετατοπίζονται οι πέτρες... και πέφτουν και καμια φορά...

billy 01-03-06 00:31

Το ξερω και θα το διορθοσω με την πρωτη ευκαιρια αποστολη.

PascM 02-03-06 13:43

Χωρίς να θέλω να το παίξω ειδικός αφού δεν είμαι άλωστε πριν από καιρό όταν πήρα το δικό μου 300αρι της ίδιας εταιρείας (δεν το γράφω στο προφίλ γιατί το έχω δώσει) το αγόρασα από έναν φίλο (μαγαζί) και το παραγγείλαμε από τον αντιπρόσωπο της εταιρείας στην Ελλάδα. Τον ρωτήσαμε λοιπόν τότε αν πρέπει να βάλουμε από κάτω φελιζόλ. Η απάντηση που πήραμε μετά από δική του ερώτηση στην κατασκευαστική είναι πως όχι ο πάτος του ενυδρείου είναι έτσι κατασκευασμένος και άσχετα αν αφήνει ένα μικρό κενό δεν χρειάζετε τίποτα μπορεί λεει μάλιστα να αλάξει τον τρόπο που δέχετε την πίεση το τζάμι κάτω στον πάτο που αντιθέτως να δημιουργήσει πρόβλημα (μη με ρωτάτε τι θέλει να πει ο ποιητής δεν ξέρω). Όλα αυτά βέβαια ισχύουν όταν το ενυδρείο είναι τοποθετημένο στο έπιπλο της ίδιας της εταιρείας για το κάθε ενυδρείο της.

Μπορεί να είναι και μπαρούφες όλα αυτά μπορεί και να είναι μαρκετινίστικες δικαιολογίες δεν ξέρω τι! Απλά σας μεταφέρω αυτά που μου είπαν.

mikenuke 02-03-06 13:49

Σωστα ειναι αυτα που λες...αλλα...για φελιζολ κατω απο τον πατο εξω απο το ενυδρειο.
Εμεις λεμε για φελιζολ μεσα στο ενυδρειο πανω στον πατο.Αναμεσα στις πετρες και τον πατο.

PascM 02-03-06 15:17

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από mikenuke
Σωστα ειναι αυτα που λες...αλλα...για φελιζολ κατο απο τον πατο εξω απο το ενυδρειο.
Εμεις λεμε για φελιζολ μεσα στο ενυδρειο πανω στον πατο.Αναμεσα στις πετρες και τον πατο.

΄
Αυτό δεν το έχω δοκιμάσει ποτέ!? Είναι safe? Το φελιζόλ δεν βγάζει διάφορα? Δεν είναι τοξικό?
Είπαμε μαθαίνω ε!?

lasal 03-03-06 01:42

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από PascM
΄
Αυτό δεν το έχω δοκιμάσει ποτέ!? Είναι safe? Το φελιζόλ δεν βγάζει διάφορα? Δεν είναι τοξικό?
Είπαμε μαθαίνω ε!?

Δεν υπάρχει πρόβλημα.
Είναι ασφαλές.

billy 25-03-06 11:25

μετρησεις
 
Παιδια γεια σας.Καταφερα επιτελους να κανω μετρησεις στο ενυδρειο μου και θελω να μου πειτε αν ειναι καλες για τα ψαρια που εχω.
Τα ψαρια μου ειναι trophes.
a
Αμμωνια 0
ΝO2 0,3 mg/l
PH 8
GH 16
KH 8
Ευχαριστω εκ τον προτερων....:p

mikenuke 25-03-06 12:49

Η σκληροτητα θα μπορουσε να ηταν πιο ανεβασμενη αλλα ειναι σε αποδεκτο επιπεδο.
Βρες τροπο να μετρησεις και ΝΟ3.

klaz 15-04-06 20:27

100 μπραβο,στο φιλο βασιλη.ημουν σημερα εκει,και το ειδα απο κοντα,και πραγματικα με εντυπωσιασε..το ολο στησιμο πλεον θεωρω οτι ειναι πολυ καλο μετα βεβαια,απο τις διορθωσεις και τα λιφτινγκ που χρειαζοταν...αυτο πλεον μας λεει,οτι ακομη και ενας αρχαριος,αν ασχοληθει,διαβασει,και εχει υπομονη μπορει να φτασει σε πολυ καλο επιπεδο,και ολα αυτα χαρη στο gab ΦΥΣΙΚΑ..!!!και παλι μπραβο βασιλη.....:p

billy 15-04-06 20:48

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από klaz
100 μπραβο,στο φιλο βασιλη.ημουν σημερα εκει,και το ειδα απο κοντα,και πραγματικα με εντυπωσιασε..το ολο στησιμο πλεον θεωρω οτι ειναι πολυ καλο μετα βεβαια,απο τις διορθωσεις και τα λιφτινγκ που χρειαζοταν...αυτο πλεον μας λεει,οτι ακομη και ενας αρχαριος,αν ασχοληθει,διαβασει,και εχει υπομονη μπορει να φτασει σε πολυ καλο επιπεδο,και ολα αυτα χαρη στο gab ΦΥΣΙΚΑ..!!!και παλι μπραβο βασιλη.....:p

Eυχαριστω για τα καλα σου λογια φιλε klaz.Φυσικα ολα τα μπραβο θα πρεπει να τα πω εγω ,σε ολους εσας τους καινουργιους μου φιλους απο το gab και ενα μεγαλο ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ..:p:p:p:p:p

billy 12-06-06 21:26

Rio 80
 
4 Συνημμένο(α)
Kαλησπερα παιδια .Σας παρουσιαζω και το αλλο μου ενυδρειο το οποιο κοσμη το σαλονι του σπιτιου μας.Ελπιζω να σας αρεσει...:p:p:p:p:p:p

mikenuke 13-06-06 09:02

Βασιλακη θα σε μαλωσω, μικρο ειναι για τοσα και τετοια ψαρια!
που χαθηκες εσυ?

Apostolis 13-06-06 10:12

Παρατηρήσεις:
1. Οι κιχλίδες, ΞΕΤΡΕΛΑΙΝΟΝΤΑΙ για ΑΜΜΟ σαν υπόστρωμα!
2. Γιατί πλαστικά φυτά και όχι anubias και vallisnerias?
3. Πολλά ψάρια για τα λίτρα αυτά!
4. Καλό θα είναι να μην μπαινουν mbunas με haps για λόγους "χωροθέτησης" και διατροφής...!

Φιλικά,

billy 16-01-07 20:50

Καινουργιες φωτο
 
4 Συνημμένο(α)
Παιδια καλησπερα, μετα απο ολες αυτες της ομορφες φωτο που παρουσιασε ο χρηστος(Ζ.Χ) Προσπαθησα και εγω για κατι πιο φρεσκο απο το ενυδρειο μου.:p:p.Ελπιζω να σας αρεσουν..

billy 16-01-07 20:58

4 Συνημμένο(α)
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από billy (Μήνυμα 149043)
Παιδια καλησπερα, μετα απο ολες αυτες της ομορφες φωτο που παρουσιασε ο χρηστος(Ζ.Χ) Προσπαθησα και εγω για κατι πιο φρεσκο απο το ενυδρειο μου.:p:p.Ελπιζω να σας αρεσουν..

Και αυτες..:p:p.

Z_X 17-01-07 09:10

Ωραίες φωτογραφίες billy.
Ο tropheus που έχεις στην τελευταία σειρά(2 απο την αρχή) είναι κachese?

billy 17-01-07 09:20

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Ζ_Χ (Μήνυμα 149107)
Ωραίες φωτογραφίες billy.
Ο tropheus που έχεις στην τελευταία σειρά(2 απο την αρχή) είναι κachese?

Ναι χρηστο και τα εχω ζευγαρι.Φανταστηκα ψαρια.:p:p;)..

Z_X 17-01-07 09:35

Ωραίο το ενυδρείο σου(η σύνθεση των ψαριών λίγο :-? )
Προσπάθησε να βγάλεις φωτογραφία τον tropheus όταν βγάζει τα χρώματα του,είναι πολύ όμορφος.


Φιλικά.

ΠΟΠΟ 17-01-07 18:10

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από mikenuke (Μήνυμα 99840)
Μη θυμωσει κανεις, αλλα εμενα τα χρωματα μου θυμιζουν reef ενυδρειο.
Και η σταμνα στη μεση με το κοχυλι απο κατω μου θυμιζει συντριβανι!
Μου αρεσουν τα πιο φυσικα, και πιο βιοτοπικα τοπια.



απο το στομα μου το πηρες
το ιδιο θα ελεγα
τρομερα ψαρια ΤΡΟΜΕΡΑ
καλυτερα τωρα αλλα και παλιο δε μου αρεσει το κοκκινο
παντα περη κολοκυθοπιτα-σπανακοπιτα

billy 17-01-07 21:34

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Ζ_Χ (Μήνυμα 149109)
Ωραίο το ενυδρείο σου(η σύνθεση των ψαριών λίγο :-? )
Προσπάθησε να βγάλεις φωτογραφία τον tropheus όταν βγάζει τα χρώματα του,είναι πολύ όμορφος.


Φιλικά.

Eυχαριστω χρηστο..Οσο για το tropheus, επι μια ωρα το κινηγουσα να το φωτογραφισω και η μονη καλη ηταν αυτη.Ειναι τρομερα κινητικα αυτα τα tropheus ρε γαμωτο..Θα ξανα προσπαθησω ομως..;);)
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ΠΟΠΟ (Μήνυμα 149201)
απο το στομα μου το πηρες
το ιδιο θα ελεγα
τρομερα ψαρια ΤΡΟΜΕΡΑ
καλυτερα τωρα αλλα και παλιο δε μου αρεσει το κοκκινο
παντα περη κολοκυθοπιτα-σπανακοπιτα

Φιλε ΠΟΠΟ δεν εχει καμια σχεση το τοτε με το τωρα, γιατι εφυγε εκεινη η αφισα και μπηκε μαυρο φοντο ,οπως επισης οι πετρες εχουν γεμιση αλγη και αυτο το κοκκινο δειχνει καταπληκτηκα απο κοντα...;);)Θα σε καλουσα για καφε να το δεις αλλα δυστηχως ειναι η αποσταση στην μεση...:p;)

Z_X 17-01-07 21:46

Ενα μικρό μυστικό για να βγεί μία καλή λήψη,μήν το κυνηγάς.
Στήσε τον φακό σε κάποιο σημείο όπου συχνάζει και περιμενέ τον.

billy 17-01-07 22:00

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Ζ_Χ (Μήνυμα 149264)
Ενα μικρό μυστικό για να βγεί μία καλή λήψη,μήν το κυνηγάς.
Στήσε τον φακό σε κάποιο σημείο όπου συχνάζει και περιμενέ τον.

Αυτο ακριβως κανω, αλλα πρεπει να ειμαι καντα στο τζαμι για να βγει κοντινη, οποτε η θα ειναι πισω απο καμια πετρα η θα περνα απο μπροστα μου γρηγορα, που θα παει θα το καταφερω..Δεν εχω και τριποδα ρε γαμωτο..


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:41.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02529 seconds with 11 queries