Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=11)
-   -   Σχεδια για πυκνοφυτεμενο (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=14877)

ΠΟΠΟ 04-01-07 02:09

ωραια υπερβαλα το 3 αλλα 2 γιατι οχι???????
στο τελος θα θελει να βαλει κανα κοκκινο και δε θα μπορει ο ανθρωπος οι γλοσο
και θα λεει
αχ και να ειχα βαλει mH
ΚΑΛη συνεχεια

Nik25 04-01-07 08:33

Ωραια,ηδη για τον φωτισμο αρχιζω να κατατοπιζομαι.Απλα εχω μια απορια.Με 1W/litr δεν θα εχω προβληματα θερμοκρασιας και αλγων?

TaitO 04-01-07 09:45

nik25 γενικά έχει ως εξής :

Κάτω κάτω βάζεις υπόστρωμα (λίπασμα)
Μετά από πάνω βάζεις χαλικάκι σχετικά ψιλό για να φυτεύονται εύκολα τα φυτάκια σου

Αγοράζεις (συμπληρωματικά) Iron , Potassium, Flourish (Seachem εταιρία) σε υγρή μορφή για να προσθέτεις το 1/3 της ποσότητας που αναγράφει το μπουκαλάκι.

Από λάμπες βάζεις αρχικά 2 και μετά ανά μήνα (αν δεν κάνω λάθος) προσθέτεις σταδιακά 3η λάμπα και 4η λάμπα ανάλογα πόσο δύσκολα φυτά βάζεις και φυσικά ανάλογα με τα λιτρα του ενυδρείου σου και τα Watt της κάθε λάμπας. (πχ. τα εύκολα φυτά χρειάζονται μέχρι 0,6W/lt, τα δύσκολα 1W/lt κλπ)

CO2 Χρειάζεσαι σίγουρα... Οπότε έχεις 2 λύσεις
1. DIY CO2
2. Φιάλη CO2 με μανόμετρο και βαλβίδα

Σου τα είπα έτσι για να πάρεις μια ιδέα πως παίζει η φάση με τα φυτεμένα...

Γενικά Θέλει πολύ διάβασμα από τα κείμενα βοηθείας που έχουν γραφτει εδώ ώστε να μάθεις πρώτα και μετά να ξεκινήσεις... γιατί αλλιώς θα πετάς λεφτά χωρίς λόγο...

Τα υπόλοιπα λεπτομερώς από τους ειδικούς ;)

Apostolis 04-01-07 10:07

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ΠΟΠΟ (Μήνυμα 146298)
ωραια υπερβαλα το 3 αλλα 2 γιατι οχι???????
στο τελος θα θελει να βαλει κανα κοκκινο και δε θα μπορει ο ανθρωπος οι γλοσο
και θα λεει
αχ και να ειχα βαλει mH
ΚΑΛη συνεχεια

Δεν ξέρω να υπάρχουν Metal Halide με σωστό φάσμα για φυτεμένα...

Νικ25: Η αύξηση της θερμοκρασίας είναι ΠΑΝΤΑ ένα μεγάλο θέμα, ιδιαίτερα το καλοκαίρι... γι'αυτό κάνουμε τρύπες στα καπάκια και βάζουμε ανεμιστηράκια και κατόπιν συμπληρώνουμε με νερό απο R/O λόγω εξάτμισης... :smt069

netblues 04-01-07 10:51

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Apostolis (Μήνυμα 146327)
Δεν ξέρω να υπάρχουν Metal Halide με σωστό φάσμα για φυτεμένα...

η ΜΗ παραγει (σχεδον) ηλιακό φως, ειναι λαμπα πληρους φασματος (εδω εχει και UV) και φυσικα κανει για φυτεμενα...
Η για να το πω αλλιως, ειναι η ιδανικη για φυτά, από πλευρας φάσματος τουλαχιστον.

Apostolis 04-01-07 12:34

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από netblues (Μήνυμα 146336)
η ΜΗ παραγει (σχεδον) ηλιακό φως, ειναι λαμπα πληρους φασματος (εδω εχει και UV) και φυσικα κανει για φυτεμενα...
Η για να το πω αλλιως, ειναι η ιδανικη για φυτά, από πλευρας φάσματος τουλαχιστον.

Μήπως όμως το "πλήρες" φάσμα ευννοεί ΚΑΙ την ανάπτυξη αλγών?

Juan 04-01-07 13:00

. . . μήπως το παρατραβάτε ; :rolleyes:

Πες μας Nik25 πόσα χρήματα σκέφτεσαι να 'επενδύσεις' για ένα τέτοιο ενυδρείο ;

a$wto$ 04-01-07 13:06

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από netblues (Μήνυμα 146336)
η ΜΗ παραγει (σχεδον) ηλιακό φως, ειναι λαμπα πληρους φασματος (εδω εχει και UV) και φυσικα κανει για φυτεμενα...
Η για να το πω αλλιως, ειναι η ιδανικη για φυτά, από πλευρας φάσματος τουλαχιστον.

Να κανω μια αφελη ερωτηση...

Μηπως η "MH" ειναι επικίνδυνη εγκατασταση για ανοιχτοχρωμα ψαρια επιφανειας? Σκεφτομουν τα ηλιακα εγκαυματα με συνεπεια τουλαχιστον μολυνσεις (πχ. fungus).
Δεδομενου οτι η λαμπες θα ειναι μολις λιγα εκατοστα απο την επιφανεια του νερου... :confused:

ΠΟΠΟ 04-01-07 13:33

για αυτο βαζεις τις λαμπες σε αναλογο υψος
αλλα και με την αλγη δε κανεις παρτυ
γιατι βαζεις ολα τα φυτα στο στησιμο φτιαχνεις aquascape και ολα αυτα γεμιζεις νερο φοτιζεις κανονικα ενα μηνα μετα ρηχνεις γλυφτες οι γαριδες στο κρατανε τζι-τζι βαζεις και co2 και μετα οταν θα τις εχεις πολεμησει τις πρωτες αλγες που ειναι παιχνηδακι βαζεις και τα ψαρια σου

smoof 04-01-07 13:57

Αν σοβαρευτουμε λιγο..αν πεταξει φυτα και φωτισει κανονικα ενα μηνα θα γινει το χαος και το μονο που θα κανουν οι γλυφτες και οι γαριδες ειναι βολτες αναμεσα στην αλγη!! Η φυτομαζα κανει καλο αλλα ο φωτισμος ειδικα οταν ειναι ισχυρος πρεπει να ξεκινησει σιγα-σιγα λιγες ωρες και με πολυ προσοχη.
Για το θεμα της ακτινοβολιας των ΜΗ νομιζω οτι εχει προστασια UV για αυτο το λογο.
Εγω απεριψα την λυση των κρεμαστων γιατι το καλοκαιρι θα πρεπει να συμπληρωνω συνεχεια νερο οσμωσης.Με Τ5 σε υψος ενυδρειου 50εκ (καθαρο λιγοτερο απο 40) το φως ειναι αρκετο και για γλοσσοστιγμα..

Με DIY Co2 στα 250 λιτρα δεν νομιζω να καταφερεις και πολλα..θα πρεπει να εχεις 3? μπουκαλια και να τα ετοιμαζεις εναλαξ..οποτε μπουκαλα :D

ΠΟΠΟ 04-01-07 14:04

τα βηματα που λεω τα λεει και ο αμανο σε ενα αρθρο που εχω βρει αλλα δε μπορω να το ανεβασω γιατι ειναι μεγαλωκαι παλι τ5 σε τη υψος απο το νερο και ποσες μηλαμε για 200λιτρα

smoof 04-01-07 16:34

Οι Τ5 μπαινουν ακριβως πανω απ'το νερο (σχεδον).

Το ποσες λαμπες ειναι αναλογως τις διαστασεις του ενυδρειου.

Nik25 04-01-07 19:12

Καταρχην για το ενυδρειο υπολογιζω να μου φυγει κανενα 1000ρικο.Τωρα ,δεν ηξερα οτι δεν πρεπει απο την αρχη να φωταγογηθει πληρως,αλλα σιγα σιγα.Ισχυει σιγουρα κατι τετοιο?Και αν θελει καποιος απο την αρχη να ξεκινησει με φυτα που θελουν πολυ φως?
Στο ενυδρειο θε μπει σιγουρα μπουκαλα CO2
Ηδη ρωτησα σημερα τιμες και μονο για τον μειωτηρα μου ειπαν 90 ευρω(!)
Θελω να γινουν οσα πιο λιγα λαθη γινονται και δεν βιαζομαι καθολου!

george 04-01-07 22:18

Που σου είπαν 90 ;

netblues 04-01-07 23:03

Δεν ειπε κανεις να βαλεις MH. Ειναι μια ειδική λάμπα και θελει τα δικά της "κόλπα".. (και φιλτρα UV για ορισμενους τυπους επισης, αλλα δεν ειναι το θεμα μας αυτό.)

Θα ελεγα να επικεντρωθεις για αρχή στα φυτά.
Θα βαλεις οπωσδηποτε υποστρωμα για φυτά.
Θα χρειαστεις απο την αρχή φυαλη με διοξειδιο και σωστο διαχυτηρα- αφου ειναι να το βαλεις.
(το πολυ και σωστο διοξειδιο απο την πρωτη μερα επιδρα πολυ θετικά στο γρηγορο τρεξιμο των φυτων και αποφυγης της πρωτης αλγης).
Ph controler οσο δεν υπαρχουν ευαισθητα ψαρια δεν χρειαζεσαι.
Μια ηλεκτροβαλβιδα να ανοιγει το co2 μαζι με τα φωτα ειναι αρκετή.
Βαλβιδα και μειωτηρα με μανομετατρα και βελονοειδη, απο το internet.
Φυαλη απο πυροσβεστικα ειδη ή οξυγονο, (τα πρωτα σαφως φθηνοτερα)
Φωτισμος.
Οπωσδηποτε μιλαμε για ηλεκτρονικα balast. Η χρηση απαρχαιωμενων κλασσικων balast δεν συμφερει σε καμμια περιπτωση, καθοτι και παραπανω ρευμα καις, και οι λαμπες διαρκουν λιγοτερο.
Εξετασε και την περιπτωση να χρησιμοποιησεις dim-ballast... (κοστολογικα κυριως).
Σε Τ8 υπαρχουν διαφορες λυσεις, και θα βρεις λαμπες σχετικα ευκολα.
Αλλα ειναι μαλλον ξεπερασμενες.
Σε Τ5 υπαρχουν καλυτερες επιλογες, αλλα οι ατιμες παραειναι ευαισθητες και σπανε. Πικρα.
Οι διπλωμενες Τ5 ειναι σαφως καλυτερες και δεν σπανε.(power compact)
Μειονεκτημα οτι με σωστο φασμα δεν θα βρεις ευκολα στα μαγαζια.
Στο ιντερνετ υπαρχει η Interpet triplus και η Daylight plus με 4 φωσφωρους.
Τις εχω δοκιμασει και τις δυο με πολυ καλα αποτελεσματα σε φυτά.
( σε αντιθεση με κοινες power compact που βγαζουν bba μπολικη μετα απο λίγο...)
Θα ελεγα 6Χ36 ωστε να μπορεις να τις αναψεις σιγά σιγά.
Απο λιπασματα, σιγουρα Seachem flourish, και iron. Απο κει και περα ειτε την πληρη σειρα Potasium, nitrogen, phosporous, ειτε σε PMDD λυση (Kno3, K2So4, KH2PO4)
Στην αρχη ομως δεν θες λιπασματα. Το υποστρωμα απο μονο του.... φτανει στην αρχή.

Nik25 04-01-07 23:18

Φιλε netblues πολυ κατατοπιστικα ολα αυτα και ετσι καπως σκεφτομουν να αρχισω.Φιλε Γιωργο για μειωτηρα ρωτησα στην Μοναστηριου στο υψος της Εθνικης Τραπεζας απεναντι απο την Ford Kρικος.Ηταν μια κυρια και μου ειπε 90 ευρω ο μειωτηρας με τα περαστικα για πιο φθηνα που να παω?Πηγα και στον κ. Τσερτση και μου ειπε για 3κιλη 50 ευρω.Πιστευω με καλυπτει για αρχη.Λαμπες μαλλον Τ5 θα παρω καθως την εψαξα λιγο και στο νετ και θα με καλυψουν απο φως(θελω να πιστευω).Ευχαριστω ολους σας για τις κατατοπιστηκες απαντησεις!!!:) :)

george 04-01-07 23:19

Στον Ακριτίδη να ρωτήσεις στην Μοναστηρίου δίπλα στον σταθμό.

Nik25 04-01-07 23:22

Καταλαβα μετα το Καψης εε?Για τι λεφτα μιλαμε?Κανει και περαστικα?

george 04-01-07 23:26

Αγοράζεις την φιάλη και την πας εκεί και ζητάς σωληνάκι...ηλεκτροβάνα και τον μειωτή και τα εξαρτήματα για να τα συνδέσεις.
Μετά λίγη ταινία τεφλόν...κλειδιά και κάβουρα...και το κάνεις μόνος σου.

Nik25 05-01-07 00:58

Την μπουκαλα την παω γεματη???Δεν υπαρχει κινδυνος ετσι για τα περαστικα?Επισης ηθελα να ρωτησω ποσο επικινδυνο ειναι να χεις στο δωματιο που κοιμασαι μια φιαλη CO2?Απο θεμα διαρροων εννοω

netblues 05-01-07 09:05

Διαρροες? Τι διαρροες? Για να υπαρξει προβλημα θα πρεπει να ειναι κλειστες πορτες παραθυρα και να ανοιξει full η φυαλη.. Αν εχεις μια μικρη διαροή, απλά θα αδειασει η φυαλη πολυ γρηγορα.
Το διοξειδιο ΔΕΝ ειναι δηλητηριο. Υπαρχει σε μεγαλες (σχετικα) ποσοτητες στη μπυρα και σε ολα τα ανθρακουχα ποτά. (coca cola κλπ).
Ο μονος τροπος ειναι να γεμισουμε τοσο πολυ το δωματιο ωστε να εκτοπιστει το οξυγονο. Αυτο ομως δεν γινεται με μια μικρη διαρροή, οτε καν με μια μικρη φυαλη.

TaitO 05-01-07 10:29

Διορθώσεις αν μου επιτρέπετε :)

CO2 στο δωμάτιο την είχα εγώ πριν 2 μέρες και την πήγα σε άλλο δωμάτιο... δεν νομίζω να είναι καλό...
μια χαρά δηλητήριο είναι φίλε netblues... αν αρχίσει να έχει καλή διαρροή απλώς δεν ξυπνάς.... και δεν μυρίζει σε μεγάλο βαθμό για να το καταλάβεις και να την κλείσεις... (προτείνω να προσέχουμε λίγο και το hobby να μην εξελιχθεί σε τπτ παρατράγουδα)

Ακριτίδη πήγα πριν 4 μέρες και δεν έχει ιδέα για το τι ταιρίαζει σε μπουκάλα διοξειδίου... μιλήσαμε προσωπικά και δεν ήξερε τι ταιρίαζει...

Μπουκάλα πάρε απο ΤΣΕΡΤΣΗ
και μανόμετρο από aquaristic... (47 ευρώ)

Φιλικά Στέλιος

Nik25 05-01-07 10:37

ΦιλεTaito απο την καποια εμπειρια που εχω στην χημεια,ξερω οτι το CO σε σκοτωνει και οχι το CO2!Απλα ελεγα μηπως και το CO2 εχει παρενεργειες αλλα οχι και να σε σκοτωσει.Μια καλη λυση ειναι η αγορα και ενος ανηχνευτη CO2 για μεσα στο δωματιο

dimitrig 05-01-07 10:39

Οι λάμπες ΜΗ ΔΕΝ κάνουν γιά φυτά.

TaitO 05-01-07 10:43

Το CO2 δεν σκοτώνει οκ - Δεν κάνει την χημική αντίδραση ώστε να σε σκοτώσει το ξέρω... τι σημαίνει όμως αυτό?

nik25 είμαι της άποψης ότι μπορείς να αποφύγεις , απέφυγέ το...
Αν νιώθεις καλά να το έχεις στο δωμάτιό σου εγώ δεν έχω πρόβλημα ;)

Ενυδρειάδες είμαστε και περνάμε καλά (λέω εγώ) αλλά να το διακινδυνέψεις για να δίνεις στα φυτά σου CO2 , δεν ξέρω... δεν μου φαίνεται καθόλου λογικό :)

Δική σου η επιλογή , εγώ οφείλω να πω τη γνώμη μου και όχι να κρίνω :)

ΥΓ: netblues δεν νομίζω να παρεξηγηθούμε γιατί δεν είχα καμια τέτοια πρόθεση :)

Φιλικά Στέλιος

smoof 05-01-07 10:46

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από dimitrig (Μήνυμα 146553)
Οι λάμπες ΜΗ ΔΕΝ κάνουν γιά φυτά.

Γιατι δεν κανουν?
Δεν εχω δοκιμασει ποτε αλλα εχω δει αρκετα φυτεμενα με ΜΗ.

dimitrig 05-01-07 11:05

Το Φάσμα είναι μεν ηλιακό αλλά δεν είναι το σωστό γιά ενυδρείο.

netblues 05-01-07 11:07

Οι MH ειναι μαλον συμπληρωματικες.. Μονες τους τα προβληματα που δημιουργουν ειναι περισσοτερα απο οσα προσφερουν.
Για ενα τυπικο setup ειναι μαλλον υπερβολή.
Ενα ενυδρειο με πολλα φυτα και διοξειδιο σε ενα υπνοδωματιο δεν ειναι καλό όπως δεν ειναι καλο να εχουμε γλαστρες σε υπνοδωματια.
Απο κει και περα ομως δεν υπαρχει καποιος κινδυνος.
Αν η πορτα ειναι ανοιχτη και ολη η φυαλη να αδειασει (που δεν γινεται) παλι δεν υπαρχει κινδυνος.
Αφου μονταρουμε τα μανομετρα κλπ, μπορουμε παντα να βυθισουμε το κεφαλι της μπουκαλας σε ενα κουβα με νερό. Αν υπαρχει διαροη θα φανεί.
Ακομα καλυτερα αν την περασουμε με σαπουνονερο.
Απο κει και περα,
Διαρροη στα καλα καθουμενα θα γινει ΜΟΝΟ αν σκασει κανα πλαστικο σωληνακι. Και παλι ομως η ποσοτητα που θα φυγει ετσι ειναι μηδαμινη και ακινδυνη.
Εκτος αν φοβομαστε μηπως σκασει η φυαλη.... Με αυτην την εννοια και το ενυδρειο μπορει να ξεκολλησει...

Nik25 05-01-07 16:26

Oκ Netblues ολα καλα.Taito η μπουκαλα αν βολεψει θα μπει στο μπαλκονι και καλα εκανες και ειπες την γνωμη σου.Πιστευω αν καποιος χομπιστας ειχε προβλημα με διαρροη CO2 σε τετοιο βαθμο που να παθενε βλαβη στην υγεια του θα ειχε καπου αναφερθει.Το μονο προβλημα με την μουκαλα στο μπαλκονι ειναι οτι πρεπει να τρυπηθει ο τοιχος για να περαστουν τα σωληνακια.:mad: Εξαλλου ολη η φιαλλη ειναι 3 λιτρα.Αν διαρευσει ολο σε ενα δωματιο που εχει καποια κυβικα αερα ειναι πολυ μικρη η αναλογια αν αεριζετε σωστα.

Υ.Γ. Υπαρχουν πολυ πιο επικινδυνα χομπυ(:p ) αλλα καλο ειναι να τα συζηταμε ολα πρωτου προχωρησουμε σε κατι που δεν γνωριζουμε.

ΠΟΠΟ 05-01-07 16:35

καπου αναφερθηκε
οτι δε πρεπει να εχουμε φυτα στο υπνοδωματιο
η νασα εκανε καποια ερευνα και βρηκε οτι ισα - ισα πρεπει να εχουμε καποια φυτα στο δωματιο για να καθαριζει η ατμοσφαιρα του δωματιου
off-topic
αλλα οσο ζεις μαθαινεις οποτε


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:05.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02480 seconds with 11 queries