Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Άλλα ψάρια Ν. Αμερικής (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=141)
-   -   Κόβοντας τα δόντια ενός Colomesus asellus (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=71756)

Giwrgos5 14-05-13 11:55

φιλε μου εισαι πολυ μπροστα μιλαμε!!!!!! μπραβο και απο μενα και ελπιζω να πανε ολα καλα για το ψαρακι!!!

nazgul 14-05-13 11:57

Δεν καταλαβε τιποτα το pufferακι, νομιζω. Ξυπνησε και μπορουσε πλεον να ανοιξει το στομα του :D

Χρηστος Ζ. 14-05-13 12:02

μπραβο Στελιο. με αυτο που εκανες πηγες το χομπυ ενα βημα πιο μπροστα, ασε που θελει και πολλα κοτσια.

nicpapa -> μακαρι αυτοι που ψαρευουν με παρανομους τροπους να χρησιμοποιουσαν αυτη τη μεθοδο, παρα να αδειαζουν μεσα στα ποταμια ολοκληρα μπουκαλια χλωρινης.

exelix 14-05-13 12:21

Λες να πρέπει να γυρίσουμε στο ψάρεμα των Ινδιάνων, που χρησιμοποιούσαν τους χυμούς διάφορων καρπών (π.χ. καρυδιά) για να ζαλίζουν τα ψάρια;! Μάλλον θα είναι καλύτερα πάντως σε σχέση με τη χλωρίνη!:rolleyes:


Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ.:oops:

Ήταν κάτι επιβεβλημένο. Το πιο περίεργο ήταν όταν το κρατούσα στα χέρια μου και ήταν σαν ένα άδειο σώμα, πραγματικά δεν ήξερα αν ζει ή όχι. Όταν πήρε την πρώτη του ανάσα ανακουφίστηκα. Άλλοι κάτοχοι στο εξωτερικό το κάνουν συστηματικά.

Χρηστος Ζ. 14-05-13 13:25

ο πατερας μου μικρος ετσι ψαρευε στο χωριο του, με παραδοσιακους τροπους για αναισθησια των ψαριων σε τρεχουμενο ποταμι, αλλα δεν σας λεω πιο φυτο χρησιμοποιουσαν :D.

Στελιο εντελως πληροφοριακα, αυτη η δοσολογια κανει για ολα τα ψαρια η αναλογως το μεγεθος αυξανουμε τη δοση?

Dimis 14-05-13 13:35

Ολα τα ειχαμε,ο Στελιος ορθοδοντικός μας ελειπε τωρα...:smt016


Μπραβο μπαρμπα-Στελιο!

exelix 14-05-13 13:53

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Χρηστος Ζ. (Μήνυμα 763139)
Στελιο εντελως πληροφοριακα, αυτη η δοσολογια κανει για ολα τα ψαρια η αναλογως το μεγεθος αυξανουμε τη δοση?

Η δοσολογία που γράφω από τη βιβλιογραφία έχει ένα εύρος γιατί είναι γενική, οπότε καλό είναι να είμαστε προσεκτικοί. Βέβαια δε νομίζω να τη χρειαστούμε για πολλά ψάρια! Εγώ χρησιμοποίησα αυτό που χρησιμοποιούν οι χομπίστες, αφού πρώτα επαλήθευσα ότι είναι σε αυτά τα όρια.


Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από dimis1978 (Μήνυμα 763142)
Ολα τα ειχαμε,ο Στελιος ορθοδοντικός μας ελειπε τωρα...:smt016


Μπραβο μπαρμπα-Στελιο!

Περάστε μία βόλτα από το γραφείο μου μαζί με τον Άλεξ!:D

ChocolatePuma 14-05-13 18:45

Το ειχα δει απ το κινητο...και στην αρχή είπα "πλάκα μας κάνει"!!!

Μόλις μπήκα σπίτι, το είδα....και τελικά μόνο πλάκα δεν είναι:D

Μπράβο ρε συ Στέλιο...άντε και σε ανθρώπους η συνέχεια...:p

thanasis76 14-05-13 19:05

φιλε πολλα ΜΠΡΑΒΟ κι απο εμενα!!!!! οταν διαβασα τον τιτλο νομιζα οτι κανεις πλακα!!!!! πολυ καλη δουλεια!!!!!!;);)

AQUA PURA 14-05-13 19:39

Ψαρομασέλεςςςςς....:) Πολλά μπραβο Στελαρα ;)

klipitiklopos 14-05-13 21:07

Παρτου ενα "οδοντοδρομιο" του ψαριου ρε!:D
Που καθεσαι και του κοβεις τα δοντια με τον νυχοκοπτη του δυστυχου!:D
Χαθηκε ενας γωνιακος τροχος; μια σεγα εστω;:D

Το πηρες αποφαση τελικα ε;
Μπραβο σου Στελαρα.

snakepanos 14-05-13 21:09

Θα σε βγαλουμε και αλλο παρατσούκλι Στελιο,,,,τι εκανες βρε ,,,και χειρουργος ,,μπραβο ρε θηριο .
Να υποθεσω οτι μπορουμε να κανουμε το ιδιο σε παρασιτο που κολαει στο σωμα τον ψαριουν ,,οπως η βδελλες,,piscicola geometra,Κολανε στο σωμα τον χρυσοψαρων.

Stivv27 14-05-13 22:11

τι εκανες ρε ανθρωπε παλι!!Χιλια μπραβο

exelix 14-05-13 22:28

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από klipitiklopos (Μήνυμα 763309)
Παρτου ενα "οδοντοδρομιο" του ψαριου ρε!:D
Που καθεσαι και του κοβεις τα δοντια με τον νυχοκοπτη του δυστυχου!:D
Χαθηκε ενας γωνιακος τροχος; μια σεγα εστω;:D

Το πηρες αποφαση τελικα ε;
Μπραβο σου Στελαρα.

Στην αρχή εμφανίστηκα έτσι:
http://www.clickortreat.com/costume-...st-costume.jpg

Αλλά επειδή άρχισε να κλαίει και να φωνάζει "όχι αφεντικούλι!" του υποσχέθηκα ότι θα χρησιμοποιήσω κάτι μικρότερο!:D


Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από snakepanos (Μήνυμα 763311)
Θα σε βγαλουμε και αλλο παρατσούκλι Στελιο,,,,τι εκανες βρε ,,,και χειρουργος ,,μπραβο ρε θηριο .
Να υποθεσω οτι μπορουμε να κανουμε το ιδιο σε παρασιτο που κολαει στο σωμα τον ψαριουν ,,οπως η βδελλες,,piscicola geometra,Κολανε στο σωμα τον χρυσοψαρων.

Βρε πάλι καλά που δε θα με λέτε χασάπη!:p Μπορεί να χρησιμοποιηθεί και στα χρυσόψαρα και τα ΚΟΙ για να τους βγάλεις τις "βδέλλες", αλλά θα χρειαστούν κι άλλα για να τις διώξεις τελείως από το ενυδρείο!



Πάντως για όποιον χρειαστεί να κάνει κάτι να ξέρει ότι τη στιγμή που παίρνει την απόφαση για τόσο δραστικά μέτρα μπορεί και να χάσει το ψάρι στα χέρια του. Δεν είμαστε επαγγελματίες γιατροί ψαριών, χομπίστες είμαστε και δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα. Αν κάποιος φτάσει στο σημείο να πρέπει να επέμβει έτσι να είναι πολύ προσεκτικός, να διαβάσει πολλές πηγές και να χρησιμοποιεί τα φάρμακα με προσοχή και να είναι σίγουρος ότι το ψάρι έχει ναρκωθεί τελείως πριν δοκιμάσει το οτιδήποτε πάνω του.

poet 14-05-13 23:04

στελαρα....οσα μπραβο και να σου πω ειναι λιγα...το οτι εκανες τετοια κινηση για το μικρο ψαρακι ειναι απλα κατι το θεαματικο και χαρας την υπομονη σου!!!:D:rolleyes:

Nick74 14-05-13 23:44

Μπραβο Στελιο.
Τετοιο πραγμα σιγουρα δε γινεται χωρις αναισθησια με τιποτα

samgr 15-05-13 13:25

http://www.aquatek.gr/vb/picture.php...pictureid=5198

Γιαννης Μ5 15-05-13 15:07

Μπράβο φίλε μου.+-3+-3+-3

thab 15-05-13 16:41

Ωραίος ρε Στέλιο!

plin 31-10-13 20:37

Χάρις στις exeliγμένες οδηγίες του exelix ολοκλήρωσα επιτυχημένα την... εγχείρηση και στο δικό μου Amazon puffer :smt023 . Μερικές παρατηρήσεις:
1. Όχι τυχαία, ο exelix προτείνει το καλό ανακάτεμα του γαρυφαλέλαιου με το νερό με τη χρήση ενός μικρού κλειστού δοχείου. Το γαρυφαλέλαιο είναι πτητικό, εγώ επιχείρησα να το ανακατέψω με ηλεκτρικό αναδευτήρα για καφέ και μύρισε ο τόπος γαρυφαλέλαιο, οπότε θεωρώ ότι κάποια ποσότητα έτσι εξατμίζεται.
2. Το δικό μου κοιμήθηκε μέσα σε ένα δευτερόλεπτο. Το άφησα για σιγουριά παραπάνω, αλλά υποψιάζομαι ότι και μικρότερη δόση από μία σταγόνα ανά ποτήρι να βάλουμε θα αρκεί. Βέβαια, ίσως παίζει ρόλο ότι το δικό μου είναι μάλλον μικρότερο και πιο ταλαιπωρημένο.

Μερικές ερωτήσεις στον exelix:
Α. Συνειδητοποίησα ότι δεν είχα ένα μέτρο μέχρι που να τα κόψω. Φοβήθηκα να τα κόψω πολύ μην πληγώσω τα ούλα ( ; ) του, με αποτέλεσμα τα δόντια του να εξακολουθούν να ξεπροβάλλουν από το στόμα του. Εσύ τα έκοψες σύριζα;
Β. Ξύπνησε σχετικά αργά. Έκανε τουλάχιστον δύο (βασανιστικά) λεπτά να αρχίσει να ισορροπεί στο νερό. Το άφησα ένα πεντάλεπτο να ξυπνήσει καλά. Εσένα πόσο έκανε;

exelix 01-11-13 02:41

Τα συγχαρητήριά μου!

Σύριζα δε θα τα έκοβα, αλλά πολύ κοντά ναι. Στη δική μου περίπτωση τα προβλήματα ήταν τα χείλη του που μου γλυστρούσαν και κάλυπταν τα δόντια (αν μου ξαναχρειαζόταν θα έβαζα κάποιον να τα τραβάει προς τα πάνω-ή προς τα κάτω αντίστοιχα για τα κάτω δόντια) καθώς και η κλίση των δοντιών, η οποία και δε μου επέτρεπε να βάλω τους διάφορους νυχοκόπτες που είχα με τον τρόπο που ήθελα. Δυστυχώς δεν έχω ειδικό kit εργαλείων για δόντια puffer!:D

Δε μου κοιμήθηκε τόσο γρήγορα (πρέπει να χρειάστηκε καμιά 20αριά δευτερόλεπτα), όμως ο χρόνος που χρειάστηκε για να ξυπνήσει ήταν 1-2 λεπτά και δεν είναι πολύς, όσο κι αν σε εμάς φαίνεται αιωνιότητα εκείνη τη στιγμή. Εάν θα έκανα κάτι επιπλέον πια θα ήταν να το κρατάω με τα χέρια μου και να το κουνάω απαλά μέσα στο νερό, ώστε το νερό να περνάει από το στόμα του στα βράγχια και να ξεπλύνει πιο γρήγορα το έλαιο (ένα από τα αρνητικά του γαρυφαλέλαιου). Αφότου ξύπνησε τον κράτησα λίγη ώρα ακόμα στη λεκάνη, μέχρι να καταλάβω ότι είναι τελείως καλά, πριν τον επιστρέψω στο ενυδρείο.

plin 01-11-13 09:13

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από exelix (Μήνυμα 796519)
Τα συγχαρητήριά μου!

... Στη δική μου περίπτωση τα προβλήματα ήταν τα χείλη του που μου γλυστρούσαν και κάλυπταν τα δόντια (αν μου ξαναχρειαζόταν θα έβαζα κάποιον να τα τραβάει προς τα πάνω-ή προς τα κάτω αντίστοιχα για τα κάτω δόντια) καθώς και η κλίση των δοντιών, η οποία και δε μου επέτρεπε να βάλω τους διάφορους νυχοκόπτες που είχα με τον τρόπο που ήθελα. Δυστυχώς δεν έχω ειδικό kit εργαλείων για δόντια puffer!:D
...Εάν θα έκανα κάτι επιπλέον πια θα ήταν να το κρατάω με τα χέρια μου και να το κουνάω απαλά μέσα στο νερό, ώστε το νερό να περνάει από το στόμα του στα βράγχια και να ξεπλύνει πιο γρήγορα το έλαιο (ένα από τα αρνητικά του γαρυφαλέλαιου).

Ευχαριστώ δάσκαλε :)
Καταλαβαίνω τι εννοείς, το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι ότι γλιστράει πολύ το άτιμο. Αναρωτιέμαι, αν βάζαμε πιο πριν στα γάντια κάποια ποσότητα καθαρού ταλκ, θα του έκανε κακό; Τα γάντια μιας χρήσης συχνά έχουν ταλκ για να φοριούνται ευκολότερα, αλλά η ποσότητα είναι πολύ μικρή για να βοηθά στο να μην γλιστρά.
Καλή ιδέα να το κουνάμε απαλά ώστε να ξεπλύνουμε το γαρυφαλέλαιο από τα βράγχια.

exelix 01-11-13 12:28

Δεν ξέρω για το ταλκ, θα πρέπει να το ψάξω, αλλά νομίζω ότι απλά με ένα επιπλέον χέρι θα λυνόταν το πρόβλημα!

Κλεόβουλος 01-11-13 12:32

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από exelix (Μήνυμα 796569)
.... με ένα επιπλέον χέρι θα λυνόταν το πρόβλημα!

αν συνεχίσεις να τρως χάμπουργκερ μπορεί να σου φυτρώσει :D:D
(δεν άντεξα γιατρέ μου :))

ChocolatePuma 01-11-13 14:29

Εγω με τη σειρά μου να πω μπράβο και στους δυο!!:D

Να δω ποιος θα ανακαλύψει πρώτος τα σιδερακια για τα παφερακια :p

exelix 01-11-13 16:44

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος (Μήνυμα 796570)
αν συνεχίσεις να τρως χάμπουργκερ μπορεί να σου φυτρώσει :D:D
(δεν άντεξα γιατρέ μου :smile:)

Πού να με είχες δει κιόλας σε ώρα κτηνωδίας τι θα έλεγε το στόμα σου! Και να σου πω και κάτι, τα χάμπουργκερ το ξεκίνησαν, με κοιτούσαν περίεργα!:D


Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma (Μήνυμα 796592)
Εγω με τη σειρά μου να πω μπράβο και στους δυο!!:D

Να δω ποιος θα ανακαλύψει πρώτος τα σιδερακια για τα παφερακια :p

Την άλλη φορά θα πάμε σε μεγαλύτερο puffer μόνο και μόνο για να δεις πώς γίνεται η επαγγελματική δουλειά με το ψάρι πάνω σε σφουγγάρι, συνεχή ροή νερού πάνω του και στα βράγχια και ο τρελός με το dremel να κόβει!:smt077

nazgul 01-11-13 19:22

Ρε βαλτε dwarf puffers να σωθειτε ρεεεεε! :D

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από exelix
Την άλλη φορά θα πάμε σε μεγαλύτερο puffer μόνο και μόνο για να δεις πώς γίνεται η επαγγελματική δουλειά με το ψάρι πάνω σε σφουγγάρι, συνεχή ροή νερού πάνω του και στα βράγχια και ο τρελός με το dremel να κόβει!:smt077

Στα μεγαλα τα κοβεις και με μπαλταδακι!χαχα!

plin 01-11-13 20:46

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nazgul (Μήνυμα 796651)
Ρε βαλτε dwarf puffers να σωθειτε ρεεεεε! :D

Αφού είναι πολύ τσαμπουκάδες, πρέπει να τα 'χεις μόνα τους, να βάλουμε και άλλο ενυδρείο; Τί λες τώρα, θα μας σκοτώσουν :smt074:smt075:smt075 :D:D

nazgul 01-11-13 21:40

Εεελα μωρε...ετσι κι αλλιως ολοι μαζι θα βρουμε ενα τεραστιο σπιτι στο τελος οταν μας πεταξουν εξω!χαχα!

Θελουν να ειναι μονα τους, παντως, ισχυει.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:28.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02464 seconds with 11 queries