Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=55)
-   -   Βήμα-Βήμα Παρουσίαση Φυτεμένου (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=22007)

paxh2o 11-01-08 21:49

η τελευταία φώτο ειναι...... ΟΥΑΟΥ!!!
πολυ ωράιο το τελικο αποτελεσμα. νομιζω το κλειδι της επιτυχίας είναι οι βαλισνέριες στην μέση,... δινουν μια αρμονια.. και μετα χτιζονται ολα τα αλλα

Andros 11-01-08 22:18

Συγχαρητηρια, φοβερο το ενυδρειο σου!!!!!! Μπραβο!

Steve 11-01-08 22:41

πολύ ομορφο ενυδρειο...
σε λιγο ακομα καιρο θα ειναι τελειο!

Celda 12-01-08 00:30

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από paxh2o (Μήνυμα 227728)
η νομιζω το κλειδι της επιτυχίας είναι οι βαλισνέριες στην μέση,... δινουν μια αρμονια..

Και τώρα μια ερώτηση :rolleyes: γιατί στο δικό μου ενυδρείο ειναι οι βαλισνέριες που δίνουν μια αίσθηση χάους????
το ύψος του ενυδρείου μου ειναι 45 εκ. και γίνονται τόοοοοοσο μακριές που κρύβουν σχεδόν ολη την επιφάνεια και το φως δεν φτάνει μεχρι τα χαμηλά φυτά μου.
Τις προάλλες έβγαλα μία και είχε μήκος, 80 πόντους!Τι κάνεις κ τις διατηρείς τόσο ωραία και γω δεν μπορώ???? :smt022


Φοβερό το ενυδρειο σου...τρομερή η αλλαγή!

melli 12-01-08 17:53

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Celda (Μήνυμα 227785)
...οι βαλισνέριες δίνουν μια αίσθηση χάους... Τι κάνεις κ τις διατηρείς??

Είναι απλό! Μόλις δώ ότι αρχίζουν και σκιάζουν το ενυδρείο, πέφτει ...κούρεμα!!! ;) Τις κλαδεύω με ψαλίδι κανονικότατα από ψηλά, στο ύψος του νερού. Επίσης, μόλις αρχίσουν και πετάνε πέρα δώθε δρομείς, τους κόβω και τους επαναφέρω σε τάξη, φυτεύοντάς τους όπου έχω κενά. Με αυτόν τον τρόπο βγάζουν νέα φύλλα από την ρίζα (πυκνώνουν) και φυσικά δεν σκιάζουν το tenellus. :D

μελινακι 12-01-08 20:33

πανεμορφο ενυδρειο! να το χαιρεσε το καμαρι σου!!;):rolleyes::o:)

Z_X 13-01-08 18:02

Ομορφο,μπραβο σου.

steady 15-01-08 16:13

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από melli (Μήνυμα 227961)
Είναι απλό! Μόλις δώ ότι αρχίζουν και σκιάζουν το ενυδρείο, πέφτει ...κούρεμα!!! ;) Τις κλαδεύω με ψαλίδι κανονικότατα από ψηλά, στο ύψος του νερού. Επίσης, μόλις αρχίσουν και πετάνε πέρα δώθε δρομείς, τους κόβω και τους επαναφέρω σε τάξη, φυτεύοντάς τους όπου έχω κενά. Με αυτόν τον τρόπο βγάζουν νέα φύλλα από την ρίζα (πυκνώνουν) και φυσικά δεν σκιάζουν το tenellus. :D


δε σου σαπιζουν μετα τα φυλλα τους σιγα σιγα αφου τα κοψεις με ψαλιδι?
εχω και εγω προβλημα τα crinum μου εχουν κανει κοντα ενα μετρο φυλλα και κανουνε σβουρες στην επιφανεια!

melli 15-01-08 16:28

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από steady (Μήνυμα 228821)
δε σου σαπιζουν μετα τα φυλλα τους σιγα σιγα αφου τα κοψεις με ψαλιδι?

Μετά από 2 εβδομάδες περίπου κιτρινίζουν λίγο στο σημείο που τα έκοψα, αλλά είναι ήδη 10 εκατοστά μακρύτερα οπότε τα ξανακόβω (και πάει λέγοντας).
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από steady (Μήνυμα 228821)
εχω και εγω προβλημα τα crinum...

για τα crinum δεν ξέρω, αλλά γιατί δεν δοκιμάζεις με 1-2 φύλλα, να δεις πως πάνε? :rolleyes:

Mikepap 15-01-08 16:58

πολυ καλη δουλειά , συγχαρητήρια!

gaia 30-01-08 18:46

http://www.aquatek.gr/rimages/albums...reio3mines.jpg

melli μπράβο σου ! Σωστή επιλογή φυτών-ψαριών για τις συνθήκες του ενυδρείου (βάλε κι άλλες γαρίδες) . Το aquscape είναι ισορροπημένο και έχει καθαρό σημείο εστίασης στην vallisneria πίσω από τις ουρές των γκουράμι. Βέβαια είναι σε πρώιμο στάδιο ακόμη και πρέπει να "γεμίσουν" τα φυτά σου για να δείξει πιο ωραίο ειδικά στο μεσαίο ύψος . Παροχή co2 θα βοηθούσε . Φύτεψε κρυπτοκορίνες στο κενό που βλέπουμε το σαλιγκάρι για να ενισχύσεις την ισορροπία των δύο πλευρών. Κράτησε την νυμφαία χαμηλά κλαδεύοντας ότι φύλλο ξεφεύγει σε ύψος .
Καλή συνέχεια !

melli 22-03-08 22:42

...μετά από 2 μήνες
 
http://www.aquatek.gr/rimages/albums...r-4monthsb.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums...gr-4months.jpg

Οι κρυπτοκορίνες και η Hygrophila rosanervig* έχουν τρελή ανάπτυξη! (*στη photo δεν φαίνεται το υπέροχο ροζ της) :D
Δυστυχώς το tennelus δεν μας «έκατσε» χωρίς CO2 :( (ίσως φταίει και ο φωτισμός).
Λέω να κάνω ένα χαλί με moss, τί μπορούν να με συμβουλεύσουν οι εμπειρότεροι?
Μην μου πείτε για μπουκάλες, λίγο αργότερα.. θα το παλέψω λίγο ακόμα :rolleyes:

Raven 23-03-08 08:09

Μπραβοο Λινα !! Βλεπω η Rosanervig εκατσε καλα στο ενυδρειο σου. Φανταζομαι οτι οι κορυφες της θα εχουν παρει εκεινο το υπεροχο ροζ-τριανταφυλλι χρωμα! Νομιζω ομως οτι εφτασε η στιγμη να την κουρεψεις λιγο,Καντο αφοβα! θα πυκνωσει κι ολας..
Οσο για το tenellus τα ιδια και το δικο μου εκανε μεχρι που εβγαζα τους δρομεις και τους ξεχωριζα φυτευοντας μεμονωμενα τα νεα φυτα. Με αυτον τον τροπο αρχιζει τωρα να πυκνωνει. Επισης καποια μος θα εκανε ωραιο χαλι αλλα θα μπλεξεις με κουρεματα και θα την βαρεθεις στο τελος. Γιατι δεν δοκιμαζεις λιγο glosso ;που ξερεις...

Tolis 23-03-08 15:02

Απ τη φωτο τουλαχιστον εμενα το tenelus καλα μου δειχνει.
Η κρυπτοκορινα αριστερα ναι μεν εχει οντως πολυ καλη αναπτυξη, αλλά εχει "μπουκωσει" λιγο την αριστερη μπροστινη πλευρα.

gohn1990 23-03-08 15:42

τρομερο....................

lag 23-03-08 15:47

εκτος απο πανέμορφο φένεται και πολλη υγιές...
ΜΠΡΑΒΟ!!!!!!

kill_bill 23-03-08 15:52

Πολυ ομορφο στησιμο! Μπραβο!

melli 23-03-08 22:15

Σας ευχαριστώ,

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Tolis (Μήνυμα 247583)
Απ τη φωτο τουλαχιστον εμενα το tenelus καλα μου δειχνει.

Θα κοιτάξω να ανεβάσω κοντινές photo, γιατί το χρώμα και το πάχος των φύλλων του είναι αρκετά περίεργο - αν και αναπτύσσεται κανονικά.
Τενελους με ροζ αποχρώσεις δεν μου φαίνεται νορμάλ :rolleyes:!!!
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Raven (Μήνυμα 247498)
Βλεπω η Rosanervig εκατσε καλα στο ενυδρειο σου. Φανταζομαι οτι οι κορυφες της θα εχουν παρει εκεινο το υπεροχο ροζ-τριανταφυλλι χρωμα!

Ακριβώς, όπου φαίνεται λευκό-ροζ στην μέση/ψηλά έχει στην πραγματικότητα αυτό το υπέροχο χρώμα :D Για το glosso δεν ξέρω χωρίς CO2, θα το ψάξω...

Tolis 24-03-08 01:04

Το τενελους οταν εχει αρκετο φως ετσι γινεται ξανθαινει.

lucy 24-03-08 09:50

Έχει γίνει πανέμορφο! Μπράβο melli!!!


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:05.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02586 seconds with 11 queries