Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Λίγα λόγια για τα "rift lakes" (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=118)
-   -   180 λιτρα μαλαουι-τανγκανικα. (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=40053)

thanasis76 30-04-10 20:54

βρε βρε βρε τον περιεργο στα γουστα, που καθε τοσο λιγοστευει ενυδρεια αλλα παντα εχει πιο πολλα....:D:D:D
καλος ηρθες στα νταμαρια...

Πάνος 30-04-10 21:01

κατσε βρε δεν ηρθα ακομη...στο δρομο ειμαι...
και οντως τα εχω λιγοστεψει..κοιτα τοπροφιλ μου...απο 11 γινανε 8...και σειρα παιρνουν κι αλλα...;)

rottbea 30-04-10 23:37

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis (Μήνυμα 441650)
και τα cynotilapia ομορφα αλλα δε ξερω για τη διακριση του φυλου....μου αρεσει να μπορω να ξεχωριζω ευκολα τα φυλα.
οσο για τα αουρατους...χαιρομαι που ακουω οτι δε σκοτωνονται...σε ποσα λιτρα τα εχεις?? μπορω να βρω τα ψαρακια...αλλα αν αποφασισω προς τα εκει θα προτιμουσα να αγορασω απο τις γεννες σου.

σε μια βολτα εδω στο πετ βρηκα maingano...demasoni και αλλο ενα μπλε ειδος που φαινεται να εχει ταυτογχρονα και καθετες και οριζοντιες ριγες..με αποτελεσμα να κανει κατι σαν ρομβους..σαν τετραγωνακια...μαλλον σκωτσεζικα θα ναι...:D θα προσπαθησω να τα αναγνωρισω...

τ

Τα σκωτσεζικα μαλλον ειναι μελανοχρωμις τζοχανι.Να προσεχεις γιατι υβριδιζουν με ολα τα μελανοχρωμις.Σχετικα με τα αφρα και τον διαχωρισμο του φιλου το ψαρακι που εχω για αβαταρ ειναι αρσενικο. Τα θηλυκα βγαζουν ενα μωβ μπλε χρωμα χωρις εντονες ριγες.Τα αορατους τα εχω σε 240 λιτρα.

Πάνος 01-05-10 09:01

ευχαριστω για τις πληροφοριες...;)
οχι και λιγες επιλογες τελικα...θελει σκεψη....
καθε νεα προταση δεκτη :p

fotisst 01-05-10 10:42

Καλημέρα,

Και μια πιο ριζοσπαστική γνώμη:

1m + 3f Aulonocara Baenchi

Πανέμορφα...

Πάνος 01-05-10 20:45

μονο το αρσενικο ομως με ωραια χρωματα...στην ουσια θα εχω ενα ψαρι με χρωμα σε ολο το ενυδρειο...
ευχαριστω πολυ παντως για την εναλλακτικη

fotisst 01-05-10 21:16

Σε αυτό έχεις δίκιο, απλά επειδή έχω ένα χαρέμι ειναι εκπληκτικά χρώματα ειδικά επειδή τα παίρνει σιγά σιγά...


Επίσης δες την περίπτωση για ένα μικρό χαρέμι Pseudotrofeus Crabro.

Πολύ όμορφα και ενεργά ψάρια...

vag0s 04-07-10 18:38

Πάνο, παρακολουθώ το θέμα με πολύ ενδιαφέρον! Έχουμε κάποια εξέλιξη;

Eπειδή είδα ότι έβαλες αγγελία για saulosi, να ξέρεις ότι στην αρχή είναι όλα σαν θυληκά (κίτρινα) και σιγά σιγά το κυρίαρχο αρσενικό γίνεται αυτό το τρομερό μπλε-γαλάζιο. Τα άλλα αρσενικά πιθανότατα θα μείνουν παρόμοια με τα θυληκά για να μην δέχονται επιθέσεις απο τον αρσενικό, "dominant male".

Aν και από ότι κατάλαβα κατέληξες σε saulosi η πρόταση μου είναι μια 10αδα pseudotropheus damasoni, ανεξαρτήτου φύλου με πολλές κρυψώνες.

Πάνος 04-07-10 19:51

εχω βαλει αγγελια αλλα ακομη να βρω τα ψαρακια αυτα...(saulosi)..

kokbeast 06-07-10 14:36

Νομίζω οτι τα P.crabro γίνονται αρκετά μεγάλα και γενικά προτείνεται να φιλοξενούνται σε ενυδρεία 250+. Πάντως Πάνο δεν θα ήταν καθόλου κακή ιδέα να έβαζες Altolamprologus και να επιχειρούσες αναπαραγωγή. Οι calvus δεν έχουν αυτά τα ζωηρά χρώματα που θες αλλά οι compresisceps έχουν ωραία χρωματάκια. Συν το γεγονός οτι είναι κατά τη γνώμη μου κορυφαία ψάρια και καθόλου συνηθισμένα!!

Φιλικά Μάνος


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:09.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01496 seconds with 11 queries