Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Malawi (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=10)
-   -   ταμπλετες για σκληροτητα (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=21491)

speargunner 19-12-07 20:29

Φίλε ducatisti,η σκόνη που πήρες είναι στην ουσία το πρόσθετο ασβεστίου που λέγαμε(κι εγω της ΚΕΝΤ ΜΑRINE έχω,αλλά σε υγρό).Έχουν δίκιο οι φίλοι που σου λένε για απότομη αύξηση της σκληρότητας,αυτό όμως μπορείς να το ρυθμίζεις πολύ εύκολα με απλή μέθοδο των τριών κατα τις αλλαγές νερού,ώστε να παραμένει η GH σου όσο το δυνατό σταθερή.Φυσικά,θα προσπαθήσεις να σταθεροποιήσεις τη GH σου στα επιθυμητά επίπεδα σε βάθος χρόνου με τα κατάλληλα υλικά στο ενυδρείο(κοράλια,ασβεστολιθικές πέτρες,κελύφη σαλιγκαριών).Η σκόνη ας είναι το τελευταίο όπλο στην προσπάθεια αυτή,μέχρι να δράσουν τα παραπάνω υλικά.

ducatisti 19-12-07 20:41

υποτιθεται εβαλα την αναλογια που εγραφε ,που να ξερω οτι θα ανεβει τοσο πολυ?

speargunner 19-12-07 21:11

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ducatisti (Μήνυμα 222836)
υποτιθεται εβαλα την αναλογια που εγραφε ,που να ξερω οτι θα ανεβει τοσο πολυ?

Αφού 12 κουταλιές σου ανέβασαν 7 μονάδες,υπολόγισε πως 2κουταλιές ανεβάζουν περίπου 1μονάδα στα λίτρα σου.Τι ποσοστό του νερού σου αλλάζεις και καθε πόσο;Το GH της βρύσης σου είναι 6;

ducatisti 19-12-07 21:48

ναι 6 με 7!
-------------------------
αλλαζω καθε 7 ημερες 35 με 40%

speargunner 19-12-07 22:48

Μίξη 60% νερού με GH 14(παλιό νερό) με 40% νερό με GH 6(φρέσκο νερό) δίνει GH περίπου 11.Άρα,κατα την αλλαγή νερού θα προσθέσεις σταδιακά 6 κουταλιές σκόνης για να πετύχεις ομαλά GH 14.Και τώρα ένα δυσάρεστο:με νερό δικτύου αυτής της σκληρότητας και αλλαγή 35-40% κάθε βδομάδα,το πρόσθετο ασβεστίου δεν είναι πλέον η τλευταία,αλλά η μόνη λύση!!Μέχρι τα ασβεστούχα υλικά που προαναφέρθηκαν να ανεβάσουν τη σκληρότητα,το νερό θα έχει ήδη αλλαχτεί!

ducatisti 19-12-07 23:21

καλα με της πετρες και την αμμο δεν γινεται τιποτα? μονο χημεια?

speargunner 20-12-07 00:01

Στην περίπτωσή σου,δυστυχώς,μόνο χημεία!Το ποσοστό του νερού που αλλάζεις κάθε βδομάδα και η τεράστια απόκλιση της GH του δικτύου σου απ'την επιθυμητή δεν επιτρέπουν στα ασβεστούχα υλικά να προλάβουν να διαλυθούν τόσο ώστε να πετύχεις ικανοποιητικές τιμές!

ducatisti 24-12-07 18:37

εγινε η αλλαγη!
 
τελικα ειχες δικιο! εγινε η μετρηση μετα απο αλλαγη νερου και ειχα γενικη 11, ανθρακικη 10 και ph 8.2 περιπου. ενω πριν την αλλαγη ειχα γενικη 15 , ανθρακικη 14, και ph 8,6. τωρα θα το αφησω μια μερα να δω αν θα ανεβει και στην συνεχεια η θα ξαναπροσθεσω την σκονη,. η θα βαλω κοραλι(αραγωνιτη) στο φιλτρο.θα ηθελα την γνωμη σας .

καλες γιορτες σε ολους.

speargunner 25-12-07 20:38

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ducatisti (Μήνυμα 223675)
τελικα ειχες δικιο! εγινε η μετρηση μετα απο αλλαγη νερου και ειχα γενικη 11, ανθρακικη 10 και ph 8.2 περιπου. ενω πριν την αλλαγη ειχα γενικη 15 , ανθρακικη 14, και ph 8,6. τωρα θα το αφησω μια μερα να δω αν θα ανεβει και στην συνεχεια η θα ξαναπροσθεσω την σκονη,. η θα βαλω κοραλι(αραγωνιτη) στο φιλτρο.θα ηθελα την γνωμη σας .

καλες γιορτες σε ολους.

Σε 1 μέρα δύσκολα θ'ανέβει μετρήσιμα η σκληρότητα σου.Θα σου συνιστούσα ν'αφήσεις το ενυδρείο ως έχει και να μου πεις τις μετρήσεις σου μετά 1βδομάδα,1μέρα πριν την προγραμματισμένη αλλαγή νερού.Παρεμπιπτόντως,ποιας εταιρείας τεστ χρησιμοποιείς;Φαντάζομαι σε υγρή μορφή και όχι στικ(αν όχι,άλλαξε ΤΩΡΑ!!!).Πες μου,σε παρακαλώ,το ΡΗ και ΚΗ της ύδρευσης σου.

ducatisti 26-12-07 15:59

εχω της tropic marine(ανθρακικη),sera(σκληροτητα),και api(ph).το νερο της βρυσης ειναι ph 7.6,kh 6

speargunner 27-12-07 14:06

Γενικώς,τα αντιδραστήρια της sera να τα αποφεύγεις,δεν είναι ακριβή.Για τις υπόλοιπες εταιρείες δεν έχω προσωπική γνώμη,καλύτερα να ρωτήσεις άλλους.Μου κάνει,επίσης,εντύπωση ότι το ΡΗ και το ΚΗ σου κάνουν μεγάλα σκαμπανεβάσματα-με σόδα τα ρυθμίζεις;Δώσε μεγαλύτερη προσοχή στη ρύθμισή τους και κράτα το ΡΗ γύρω στο 8(8.6 είναι υπερβολή για Μαλάουι!!)και τα ΚΗ και GH γύρω στο 10-12,αφού οι χαμηλές τιμές του δικτύου σου δεν ευνοούν ασφαλή ρύθμισή τους σε υψηλότερες τιμές(άσε που δε χρειάζεται κιόλας).

ducatisti 27-12-07 14:17

ειχα βαλει σοδα για την ανθρακικη και ανεβαζει και το ph,βασικα εβαλα 20μλ για 250λιτρα και μου εδωσε 3 με 4 βαθμους.οταν εκανα την αλλαγη ηρθε επεσε στο 8 το ph.οποτε θα κανω μετρηση την μερα που θα αλλαξω το νερο και θα δω που βρισκομαι, και αν ειναι σου στελνω ενα μηνυμα και αν δεν βαριεσαι μου απαντας!

speargunner 27-12-07 14:36

Εννοείται πως δε βαριέμαι!!Περιμένω μήνυμά σου!

ducatisti 27-12-07 14:44

οκ ευχαριστω.

ducatisti 01-01-08 18:59

φιλε sreargunner καλη χρονια! χτες εκανα την αλλαγη και μετρησα gh-11 kh-14 ph-8.3 με βλεπω παλι για χημεια

speargunner 02-01-08 13:48

Καλή χρονιά και σ'εσένα,φίλε ducatisti!Eίχες GH 11, KH 10 και PH 8,2 πριν την αλλαγή και μετά GH 11, KH 14 και PH 8,3. Συνολικά πέτυχες πολύ καλή ρύθμιση (βρήκες τη σωστή αναλογία της σκόνης ασβεστίου), δώσε απλά λίγη μεγαλύτερη προσοχή στη ρύθμιση με σόδα (δε φοβόμαστε τόσο την αύξηση της ΚΗ όσο την άνοδο του ΡΗ που μπορεί να επιφέρει η επιπλέον ποσότητα σόδας). Μια-δυο αλλαγές ακόμα να κάνεις και θα υπολογίζεις τις ποσότητες με το μάτι ;-)

ducatisti 02-01-08 14:15

αυτες η μετρησεις ηταν πριν την αλλαγη μετα την αλλγη ειναι gh-8 kh-11 ph-8.2(εγω φταιω δεν το διατυπωσα σωστα) οποτε να βαλω λες αραγωνιτη στο φιλτρο να το δουμε και αυτο και αν ναι ποσο να βαλω?

speargunner 02-01-08 22:28

Δεν υπάρχει κανένας λόγος να βάλεις αραγωνίτη,την GH σου μπορείς να τη ρυθμίσεις ακριβέστατα με τη σκόνη.Όπως σου είπα και παραπάνω,μέχρι ν'ανεβάσει τιμές ο αραγωνίτης εσύ θα έχεις κάνει ήδη την επόμενη αλλαγή νερού-οπότε η GH σου θα είναι συνεχώς ανεπιθύμητα χαμηλά!Όσο για τη διακύμανση της ΚΗ από 11 σε 14 λίγες μέρες μετά,οφείλεται καθαρά και μόνο στην αδιάλυτη σόδα που έβαλες κατα την αλλαγή,η οποία διαλύθηκε πλήρως λίγες μέρες μετά.(ΚΗ να μετράς πάντα 1-2μέρες μετά την αλλαγή,εφόσον προσθέτεις σόδα)

PascM 03-01-08 00:48

1-2 μέρες?
Η σόδα είναι πολυ εύκολα διαλυτή μέσα στο νερό!

speargunner 03-01-08 21:49

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από PascM (Μήνυμα 225453)
1-2 μέρες?
Η σόδα είναι πολυ εύκολα διαλυτή μέσα στο νερό!

Εξαρτάται πώς τη βάζεις:αν τη ρίχνεις λίγη-λίγη ώστε να διάλυθει πριν φτάσει στο βυθό,συμφωνώ πως διαλύεται άμεσα.Αν,όμως,τη ρίχνεις με κουταλιές και πέφτει αδιάλυτη στο βυθό και εισχωρεί στο υπόστρωμα,τότε αργεί να διαλυθεί(όσο πιο χοντρόκοκκη η άμμος-το χαλίκι,αναλόγως τι έχει ο καθένας-μάλιστα,τόσο χειρότερα!)

PascM 04-01-08 12:40

Μα γι'αυτό τον λόγο δεν την ρίχνουμε ποτέ στο ενυδρείο έτσι αλλά την διαλύουμε πρώτα σε ένα ποτήρι με νερό ενυδρείου και μετά!!!

ducatisti 04-01-08 13:21

ετσι την εκανα και γω ρε παιδια την διαλυσα πρωτα σε ενα 10λιτρο κουβα με νερο ενυδρειου και μετα την εβαλα

speargunner 04-01-08 23:06

Πολλές φορές νομίζουμε ότι έχουμε διαλύσει πλήρως μια ουσία,αλλά μόλις σταματήσουμε την ανάδευση βλέπουμε σε ελάχιστα δευτερόλεπτα ίζημα να καθιζάνει στον πάτο του κουβά(πόσο μάλλον ενός ποτηριού!!).Το ίδιο συμβαίνει και στο βυθό του ενυδρείου μας κατα την προσθήκη σόδας,άσχετα αν δε φαίνεται με γυμνό μάτι.Γι αυτό είναι καλό αφενός να προσθέτουμε σταδιακά τις όποιες ουσίες,αφετέρου να μετράμε ΚΗ τουλάχιστον 1μέρα μετά(από προσωπική εμπειρία,πάντα μετράω κατάτι υψηλότερη ΚΗ την επομένη της αλλαγής,γεγονός που οφείλεται στην-αδιόρατη στο μάτι-αδιάλυτη σόδα)


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:04.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02634 seconds with 11 queries