Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Άλλα ψάρια Ασίας (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=130)
-   -   Τα ξεχωριστά Dwarf Puffers (Carinotetraodon Travancoricus) (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=69664)

genecr 03-03-13 08:21

πολύ καλή δουλειά, μπράβο και από μένα!!

narampa 03-03-13 09:34

Μπράβο Θόδωρε, με πολύ μεράκι γραμμένο,αναλυτικότατο!

nazgul 03-03-13 09:38

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από exelix
Το έχει ήδη κάνει ο Κλεόβουλος! Δεν ήθελε να ξεκινήσει επανάσταση!:grin:

:smt044 Εμπρος των Puffers οι καμμενοι! +-8

Ευχαριστω παιδια! Εφοσον δεν υπηρχει κατι πολυ αναλυτικο σε Ελληνικα sites, περα απο το πολυ ωραιο αρθρο του Γιωργου Κ στις προτασεις των 60 λιτρων, ειπα να βοηθησω οποιον δεν μπορει να ψαξει σε αγγλικη βιβλιογραφια. Το αξιζουν οι μικροι σαλιγκαροφαγοι! :D

Γιώργος Κ 03-03-13 10:31

Πολυ καλη δουλεια Θοδωρή :smt023
Χαιρομαι παρα πολυ οταν βλεπω χομπιστες να βοηθουν χομπιστες με τοσο χρησιμα αρθρα!! :p:p

giorgio 03-03-13 11:39

Πολύ ωραία η αναπτυξη του αρθρου, το μονο που εχω να σημειώσω είναι το εξής (επειδη το εχω διαβάσει και πάθει)
Κατα την μεταφορά προς το ενυδρειο και γενικά εαν για οποιοδήποτε λόγο πρεπει να βγούν απο το νερό, πρέπει πάντα να μεταφέρονται μεσα σε νερό, οχι με απόχη, καθότι κρατάνε αερα στο σώμα τους τον οποιο δνε μπορούν να αποβάλλουν, μένουν στην επιφάνεια (σαν μπαλόνι) και πεθαίνουν.

Dwarf puffers puff. It seems obvious, but there is a rule for all puffers: never let them puff air. If a dwarf puffer inflates itself with air, then its outlook is bleak. Because of the pressure of the water around it, the valves in the puffers' inflation system are usually sealed shut, so once it is full of air, it is usually doomed. When moving dwarf puffers, use a net to catch them and hold them under water, and then use a drinking glass or mug to catch it. Make sure it is under water at all times. Make sure to have a heavy book handy. Even though inhaling air is deadly to them, they silly things love to jump out of tight spaces.

nazgul 03-03-13 17:57

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από giorgio
Πολύ ωραία η αναπτυξη του αρθρου, το μονο που εχω να σημειώσω είναι το εξής (επειδη το εχω διαβάσει και πάθει)
Κατα την μεταφορά προς το ενυδρειο και γενικά εαν για οποιοδήποτε λόγο πρεπει να βγούν απο το νερό, πρέπει πάντα να μεταφέρονται μεσα σε νερό, οχι με απόχη, καθότι κρατάνε αερα στο σώμα τους τον οποιο δνε μπορούν να αποβάλλουν, μένουν στην επιφάνεια (σαν μπαλόνι) και πεθαίνουν.

Dwarf puffers puff. It seems obvious, but there is a rule for all puffers: never let them puff air. If a dwarf puffer inflates itself with air, then its outlook is bleak. Because of the pressure of the water around it, the valves in the puffers' inflation system are usually sealed shut, so once it is full of air, it is usually doomed. When moving dwarf puffers, use a net to catch them and hold them under water, and then use a drinking glass or mug to catch it. Make sure it is under water at all times. Make sure to have a heavy book handy. Even though inhaling air is deadly to them, they silly things love to jump out of tight spaces.

Αυτη την παρατηρηση την ειχα βαλει στο αρχικο κειμενο, στο χαρακτηριστικα οτι φουσκωνουν. Να πω την αληθεια δεν ξερω γιατι το εβγαλα, ισως γιατι θα φαινοταν υπερβολικο και μαλλον γιατι τα Dwarf Puffers δεν συνθιζουν να το κανουν. Δεν ηξερα αν ισχυει με σιγουρια, αλλα εχουμε διαβασει το ιδιο κειμενο ;). Δυο φορες που τα μετεφερα τα προσεξα να μην μεινουν εκτος νερου, παντως.

Καλη παρατηρηση, ποσο μαλλον αν σου ετυχε. Μπορω να το συμπληρωσω αν επιτρεπεις. Ετσι κι αλλιως οι παρεμβασεις, διορθωσεις, μονο καλο κανουν.

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος Κ
Πολυ καλη δουλεια Θοδωρή :smt023
Χαιρομαι παρα πολυ οταν βλεπω χομπιστες να βοηθουν χομπιστες με τοσο χρησιμα αρθρα!! :razz::razz:

Ευχαριστω Γιωργο! Εσυ εκανες την αρχη :D

giorgio 03-03-13 18:05

κι όμως συμβαίνει!
2 φορές είχα βάλει puffers στο ενυδρείο, την πρώτη φορά όλα καλά, την 2η (μετά απο χρόνια) μου έτυχε στο ενα απο τα 2, οπου έφτασα στο σημείο να του κάνω...μαλάξεις(!) για να φύγει ο αέρας. Βεβαια δεν επέζησε (εβγαζε ομως αερα απο το στόμα) αλλά την επόμενη φορά που πήρα τα εβαλα μαζί με ελάχιστο νερό απο την σακούλα. Μένουν στην επιφάνεια με το κεφάλι πάνω και την ουρά κάτω και κολυμπούν διαρκώς προσπαθώντας να γυρίσουν και να κατέβουν προς τον βυθό....

nazgul 03-03-13 18:17

Απλα μια παρατηρηση, τωρα που ειδα καλυτερα το κειμενο σου: σε αυτο που λες οτι δεν πρεπει να βγουν εκτος νερου, γνωμη μου ειναι οτι το θεμα δεν ειναι οτι δεν μπορουν να αποβαλλουν τον αερα, αλλα οτι δεν πρεπει να ρουφηξουν ατμοσφαιρικο αερα και να φουσκωσουν. Νομιζω σε αυτη την περιπτωση υπαρχει σοβαροτατο προβλημα. Αν εχουν φουσκωσει ηδη, απλα δεν τα βγαζεις εκτος νερου.

giorgio 03-03-13 19:05

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nazgul (Μήνυμα 742835)
Απλα μια παρατηρηση, τωρα που ειδα καλυτερα το κειμενο σου: σε αυτο που λες οτι δεν πρεπει να βγουν εκτος νερου, γνωμη μου ειναι οτι το θεμα δεν ειναι οτι δεν μπορουν να αποβαλλουν τον αερα, αλλα οτι δεν πρεπει να ρουφηξουν ατμοσφαιρικο αερα και να φουσκωσουν. Νομιζω σε αυτη την περιπτωση υπαρχει σοβαροτατο προβλημα. Αν εχουν φουσκωσει ηδη, απλα δεν τα βγαζεις εκτος νερου.

τι να σου πώ, εγω πάντως το είδα με την μεταφορά, στην σακούλα ήταν ΟΚ και 5 δευτερόλεπτα μετά απλα δεν βυθιζόταν. Διαβασα και είδα οτι η μεταφορά πρέπει να γίνεται έτσι αλλιώς ρουφάνε αέρα που δεν μπορούν να αποβάλλουν...

nazgul 03-03-13 21:39

Τελος παντων. Οπως λεει και το αρθρο στα αγγλικα "never let them puff with air". Μαλλον αναφερεαι σε ατμοσφαιρικο αερα.
Το θεμα ειναι να μην σου τυχει! ;)
Απλα δεν μπορω πλεον να το συμπληρωσω στο κυριως κειμενο. Υπαρχει, βεβαια, εδω ως πληροφορια.

bloskas 04-03-13 20:18

πολυ καλο το αρθρο θοδωρε! :smt038:smt038

piranha friend 04-03-13 20:37

Πού ωραίο!!
Μπράβο!!!:smt023:smt023

basiliki 18-02-17 19:57

Ενα dwarf puffer μπορει να μεινει μονο του η χρειαζεται κ δευτερο?

nazgul 19-02-17 00:13

Μπορει και μονο του. Αλλα θεωρω οτι θα περασει πολυ καλυτερα αν εχει και ενα δευτερο (αντιθετου φυλου), απο προσωπικη παρατηρηση.

basiliki 20-02-17 16:32

Επειδή έχω ένα 25λιτρο ενυδρείο καλύτερα δεν θα ηταν να βάλω μονο ενα???:confused:

nazgul 20-02-17 17:05

Ισως ναι. Αλλα ανοιξε ενα νεο θεμα αν θελεις, αναφεροντας και τον εξοπλισμο σου, για να συζητησουμε καλυτερα το θεμα.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:51.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02225 seconds with 11 queries