Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Ενυδρεία με χρυσόψαρα (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=162)
-   -   270 Λίτρα Χρυσόψαρα (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=85086)

Τάκης 20-09-15 22:59

Μην ασχολεισαι, μάθε να ζεις με αυτη την αλγη, ειδικα αφου εχεις και χρυσόψαρα, κλεβουν τη παρασταση τα ψάρια :)
Που και που καθαριζεις την οθονη, τιποτα άλλο, ασε τη πλατη να γινει μαυρο-καφε. Προσωπικα το δικο μου το χαιρομαι, έχει γινει βιοτοπικο χρυσοψαραδικο με τη καφε αλγη, και 1 φορα την εβδομαδα περναω την οθονη με τη γνωστη DIY καρτο-ξυστρα και όλα μια χαρα

Κωστας Malawi 20-09-15 23:02

μια απο τα ιδια:Dκαθαριζω την οθονη και η πλατη εχει γινει καταπλικτικη 3d αλγη!!!

johnpecn` 20-09-15 23:05

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tyrinthos (Μήνυμα 899678)
μια χαρα ειναι ο φωτισμος κατα τη γνωμη μου.2χ39 δεν ειναι?
πρεπει να μαθετε να ζειτε με τα διαφορα ειδη φυκη που παρουσιαζοντε,ειδικα σε ενα ενυδρειο χωρις φυτα..
εχω την εντυπωση οτι αν αυξησεις φωτισμο θα φυγει η καφε και θα σου γινει ολο το ενυδρειο πρασινο.
λυση που προτεινω ειναι να καθαριζεις τα τζαμια οσο μπορεις και να κανεις για καποιο καιρο πολυ συχνες αλλαγες νερου.και καθαρα φιλτρα παντα..

Συμφωνώ κι εγω εδω:smt041

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tyrinthos (Μήνυμα 899684)
τι σωστο να θελει ενα ενυδρειο χωρις φυτα?για μενα και 0.3 να ειναι δεν υπαρχει προβλημα.εγω εχω 108 βατ σε 480 λιτρα.

Πληροφοριακά ρωτάω ,φαντάζομαι ειναι Αφρική αυτο το ενυδρείο,τι αλγες εχεις;εχει καφε αλγη;

Κωστας Malawi 20-09-15 23:08

καφε στις πετρες και πρασινη στα τζαμια:D

Lth1 20-09-15 23:10

εγω να ζησω με αυτο..μελλοντικα τα φυτα μου θα.ζησουν?!Λεντ λαμπες οι οποιες ειναι 14.4 watt αντικαθιστουν οντως λαμπες περιπου στα 75 watt???οσον αφορα το φιλτρο..με την αλλαγη του σε αλλο ενυδρειο φανταζομαι αυτοματα.μεταφερεται και η αλγη σωστα?

Τάκης 20-09-15 23:18

Κοίτα, τα πάντα είναι θέμα ισορροπίας, τα πολλά φυτά θα θέλουν αναγκαστικά και πιο πολύ φως, πολλά φυτά με το κατάλληλο φως θα είναι ανταγωνιστικά στην άλγη, επομένως θεωρητικά θα μειωθεί η καφέ άλγη, αν δεν μειωθεί όμως για κάποιο από τους γνωστούς λόγους, τότε η άλγη θα καλύψει τα φυτά και θα τα καταστρέψει


Τα led 14,4 watt με τιποτα δεν αντικαθιστουν κάμπες 75 watt. Να υπολογισεις χοντρικά πως η διαφορα led με φθορίου είναι στο 20% περιπου, δηλαδη 75watt φθριου αντικαθιστώνται με 60watt led

johnpecn` 20-09-15 23:26

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Lth1 (Μήνυμα 899694)
εγω να ζησω με αυτο..μελλοντικα τα φυτα μου θα.ζησουν?!Λεντ λαμπες οι οποιες ειναι 14.4 watt αντικαθιστουν οντως λαμπες περιπου στα 75 watt???οσον αφορα το φιλτρο..με την αλλαγη του σε αλλο ενυδρειο φανταζομαι αυτοματα.μεταφερεται και η αλγη σωστα?

Εγώ θα σου ελεγα να την αντιμετωπίσεις ς αυτο το ενυδρειο πριν πας στο καινούριο για να δεις ποιο ειναι και το προβλημα.
Μπορείς απλα να βάλεις ανακλαστήρες στις λαμπες σου θα βοηθήσει πολυ αυτο το φωτισμό.
Το επόμενο που θα κανεις δεν εχει δικό του φωτισμό;

Lth1 21-09-15 09:47

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από takis_gt (Μήνυμα 899697)
Τα led 14,4 watt με τιποτα δεν αντικαθιστουν κάμπες 75 watt. Να υπολογισεις χοντρικά πως η διαφορα led με φθορίου είναι στο 20% περιπου, δηλαδη 75watt φθριου αντικαθιστώνται με 60watt led

Καπου το διαβασα τακη..σε μαγαζι που πουλουσε τετοιες λαμπες..
Αρα δεν ισχυει..?



------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από johnpecn` (Μήνυμα 899701)
Εγώ θα σου ελεγα να την αντιμετωπίσεις ς αυτο το ενυδρειο πριν πας στο καινούριο για να δεις ποιο ειναι και το προβλημα.
Μπορείς απλα να βάλεις ανακλαστήρες στις λαμπες σου θα βοηθήσει πολυ αυτο το φωτισμό.
Το επόμενο που θα κανεις δεν εχει δικό του φωτισμό;

Εχει ανακλαστηρες αυτο οποτε το μονο που μενει να κανω απο οτι καταλαβαινω ειναι εκτενης καθαρισμος και να ριξω και αυτο που μου ειπες μεσα στο φιλτρο,επειτα δεν μου ερχεται κατι


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:00.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01753 seconds with 11 queries