Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=120)
-   -   Χρώματα στη "Μαύρη Ήπειρο" - Malawi 300 lt (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=90048)

Τάκης 08-07-16 11:09

Λέτε να έχανα τέτοιο πανηγύρι ;
Θα είμαι Λαγονήσι αυτά τα Σ/Κ , στο εξοχικό της πεθεράς μου γιατί έπεσε η πλάκα της τουαλέτας και θα έχω μαστόρια, άσε που θα κάνω τον υδραυλικό και τον ηλεκτρολόγο.
Φεύγω απόψε και θα γυρίσω Κυριακή βράδυ, το ίδιο και το άλλο Σ/Κ.
Αν δεν πάρω το λαπτοπ μαζί μου θα ησυχάσετε από εμένα αυτές τις ημέρες :smt019

Undertaker 08-07-16 11:19

Τάκη, πάρε και πλεξι μαζί σου. Αν δε μπορέσουν φτιάξουν την οροφη τα μαστόρια, δειξ' τους πώς γίνεται δικέ μου.

Τάκης 08-07-16 11:23

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Safarpn (Μήνυμα 952989)
Τάκη, πάρε και πλεξι μαζί σου. Αν δε μπορέσουν φτιάξουν την οροφη τα μαστόρια, δειξ' τους πώς γίνεται δικέ μου.

:D:D:D:D:D

Λάμπρος.Τ 10-07-16 07:58

7 και σήμερα για την Day zero "0".
Όλα τα υλικά έχουν αγοραστεί και ... "έσω έτοιμος" λέμε.:smt023

DEXFISH 10-07-16 19:07

Λάμπρο, σχετικά με το στήσιμο, θέλεις να πετύχεις και την πράσινη άλγη;
Εγώ κάπου τον Οκτώβριο είχα τέτοια άλγη (και περισσότερη) επειδή έπεφτε για λίγο μια ακτίνα ήλιου. Δίνει φυσικότητα! Ξέρεις αν υπάρχει κάποια λάμπα που θα βοηθήσει σε αυτό;
Επίσης, να σου πω ότι εμένα μου αρέσει λίιιιιιγο περισσότερο η δεύτερη επιλογή από τις 2 που έχεις ποστάρει, αλλά κάνε την πρώτη που σου αρέσει... Άσε τη δεύτερη για μένα... :D

Λάμπρος.Τ 10-07-16 19:48

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από DEXFISH (Μήνυμα 953311)
Λάμπρο, σχετικά με το στήσιμο, θέλεις να πετύχεις και την πράσινη άλγη;
Εγώ κάπου τον Οκτώβριο είχα τέτοια άλγη (και περισσότερη) επειδή έπεφτε για λίγο μια ακτίνα ήλιου. Δίνει φυσικότητα! Ξέρεις αν υπάρχει κάποια λάμπα που θα βοηθήσει σε αυτό;
Επίσης, να σου πω ότι εμένα μου αρέσει λίιιιιιγο περισσότερο η δεύτερη επιλογή από τις 2 που έχεις ποστάρει, αλλά κάνε την πρώτη που σου αρέσει... Άσε τη δεύτερη για μένα... :D

Για λάμπα δεν ξέρω. Για ήλιο δεν παίζει γιατί δεν το βλέπει. Όντως θα ήθελα σαν τρελός να είχα αυτή την πράσινη αλγη στις πέτρες.
Σταύρο και τα 2 είναι οολύ ωραία και το έψαξα πάρα πολύ. Απλά το 1ο είναι πιο φυσικό.

DEXFISH 11-07-16 08:29

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Λάμπρος.Τ (Μήνυμα 953319)
Για λάμπα δεν ξέρω. Για ήλιο δεν παίζει γιατί δεν το βλέπει. Όντως θα ήθελα σαν τρελός να είχα αυτή την πράσινη αλγη στις πέτρες.
Σταύρο και τα 2 είναι οολύ ωραία και το έψαξα πάρα πολύ. Απλά το 1ο είναι πιο φυσικό.

Εγώ όσο και να έψαξα δεν βρήκα να γράφει κάποιος κάποιο τρόπο για να έχεις πράσινη άλγη. Πληροφορίες για να τη διώξεις υπάρχουν πολλές! Εννοώ τρόπο με κάποιο φωτισμό, όχι να αφήσεις τα νιτρικά να πάνε 100 ή να παρακαλάςτον ήλιο να περάσει μια βόλτα. Δες εδώ πρασινίλα που είχα, με άλλο στήσιμο, τον Νοέμβριο.
https://3.bp.blogspot.com/-0ieEyVANK...0/100_1312.jpg

Λάμπρος.Τ 11-07-16 09:36

Σταύρο ισχύει αυτό που λες.
Βέβαια εμένα για να πω την αλήθεια, η πράσινη τριχοειδής άλγη που έχεις εσύ στην φωτογραφία, δεν μου αρέσει.
Αυτή που έχει στην φωτογραφία του ενυδρείου είναι άλλου είδους.
Από όσο έχω διαβάσει αυτή δημιουργείται με τον καιρό επάνω στις πέτρες, οπότε..... θα περιμένω !!!;)

Πέρα όλων των αλλαγών που θα γίνουν στο scape θα κάνω και κάποιες αλλαγές στην ιχθυοσύνθεση αλλά δεν τις γράφω γιατί το ΜΠΑΝ και το zw που θα φάω θα είναι όλο δικό μου....
χαχαχαχαχαχαχαχα..............

ή μάλλον θα τις γράψω και ας γίνει "πόλεμος".
Σκέφτομαι να βγάλω όλα τα θηλυκά "Afra jalo" (δεν αντέχω άλλες γέννες) και να κρατήσω μόνο τον αρσενικό.
Επίσης να βγάλω τα Socolofi και να βάλω "Placidochromis Phenocilus Lupingus".

Και τώρα .........αρχίζει το "ματς" zw:smt084:smt062

Κλεόβουλος 11-07-16 09:56

Στη μελέτη aquascape-αλγών καλά τα πας.
Για τα ψάρια θα σε ξαναδώ τον Σεπτέμβριο και με τον κηδεμόνα σου :D:D

Λάμπρος.Τ 11-07-16 10:03

Κλεόβουλε, από όσο διάβασα τα "Placidochromis Phenocilus", ταιριάζουν και με τα "Protomelas taeniolatus" που έχω και με τα Labido (λόγο ταπεραμέντου - ήρεμα όλα τους).
Τον αρσενικό Afra δεν μπορώ να τον αποχωριστώ είναι η αδυναμία μου !!! :(

Επίσης έχω διαβάσει ότι ταιριάζουν και με Aulonocara. Είναι λάθος αυτό ?

DEXFISH 11-07-16 10:03

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Λάμπρος.Τ (Μήνυμα 953406)
Από όσο έχω διαβάσει αυτή δημιουργείται με τον καιρό επάνω στις πέτρες, οπότε..... θα περιμένω !!!;)

Σε ποιον τα πουλάς αυτά βρε; :)
Άκου... θα περιμένει :smt043

Λάμπρος.Τ 11-07-16 10:25

όχι, τώρα σοβαρά.

Αν κρατούσα τα "Protomelas" και τα "Labido"και έβαζα τα "Placidochromis Phenocilus", θα υπάρξει πρόβλημα ?

Δάσκαλε (δεν αναφέρομαι σε σένα Σταύρο) σοβαρά ρωτάω ???

Κλεόβουλος 11-07-16 12:16

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Λάμπρος.Τ (Μήνυμα 953411)
Κλεόβουλε, από όσο διάβασα τα "Placidochromis Phenocilus", ταιριάζουν και με τα "Protomelas taeniolatus" που έχω και με τα Labido (λόγο ταπεραμέντου - ήρεμα όλα τους).
Τον αρσενικό Afra δεν μπορώ να τον αποχωριστώ είναι η αδυναμία μου !!! :(

Επίσης έχω διαβάσει ότι ταιριάζουν και με Aulonocara. Είναι λάθος αυτό ?

Λάμπρο σωστά διάβασες ότι ταιριάζουν τα Φαινόχειλους με τα Ταινιολάτους κλπ
Αυτό που εγώ δεν διάβασα είναι, πότε θα πάρεις το ενυδρείο του Κώστα? :D

DEXFISH 11-07-16 12:21

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος (Μήνυμα 953431)
Λάμπρο σωστά διάβασες ότι ταιριάζουν τα Φαινόκοιλους με τα Ταινιολάτους κλπ
Αυτό που εγώ δεν διάβασα είναι, πότε θα πάρεις το ενυδρείο του Κώστα? :D

Κι αυτός ο Κώστας... αργεί ακόμα για το 3μετρο! χαχαχαχαχααχ
Αυτά φτάνουν τα 15 εκ και σύμφωνα με άλλο προφίλ φτάνουν τις 10 ιντσες δηλαδή κάπου 25 εκ!!!!

Λάμπρος.Τ 11-07-16 12:56

Μέχρι να μεγαλώσουν .... και να χρειάζονται το "ενυδρείο" του Κώστα, όλο και κάτι θα γίνει !!! ;)

Κλεόβουλος 11-07-16 12:59

Χωρίς πλάκα τώρα, αυτά τα πανέμορφα ψάρια που έχουν και μια ιδιαίτερη συμπεριφορά (τα λένε και "ακόλουθους") για να μπορέσει κάποιος να τα απολαύσει θέλουν αρκετά λίτρα (δεν θα βολεύει και το στήσιμο που σχεδιάζεις ;)).
Εδώ ένα άρθρο που βασίζεται στις απόψεις του Konings (που ως γνωστόν είναι αρκετά ελαστικός με τα απαιτούμενα λίτρα) http://www.wetwebmedia.com/ca/volume...idochromis.htm

DEXFISH 11-07-16 13:02

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Λάμπρος.Τ (Μήνυμα 953439)
Μέχρι να μεγαλώσουν .... και να χρειάζονται το "ενυδρείο" του Κώστα, όλο και κάτι θα γίνει !!! ;)

Καλά εννοείται ότι κάθε χρόνο θα θέλεις και μια αναβαθμισούλα... Κι εγώ το ψήνω να ανέβω 10πόντους προς τα πάνω κι άλλους 10 σε μήκος... Όσο για να μην το πάρει χαμπάρι η γυναίκα μου :cool:

Λάμπρος.Τ 11-07-16 13:08

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από DEXFISH (Μήνυμα 953444)
Καλά εννοείται ότι κάθε χρόνο θα θέλεις και μια αναβαθμισούλα... Κι εγώ το ψήνω να ανέβω 10πόντους προς τα πάνω κι άλλους 10 σε μήκος... Όσο για να μην το πάρει χαμπάρι η γυναίκα μου :cool:

Ρε Σταύρο, μέσα στο μυαλό μου είσαι. χαχαχαχαχαχαχα......
Αφού να φανταστείς τώρα που θα λείπουν 1 βδομάδα, σκεφτόμουν μια και θα κάνω όλες τις αλλαγές, μήπως να πήγαινα να έπαιρνα το ίδιο, αλλά σε 400λτ (είναι 30 πόντους πιο μακρύ), ούτε που θα το πρόσεχε !!!
Αλλά αυτό που με φοβίζει είναι το βάρος !!! Έχω μιλήσει με μηχανικό μου έχει πει όλα "οκ", αλλά εγώ ακόμη το σκέφτομαι.

DEXFISH 11-07-16 13:21

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Λάμπρος.Τ (Μήνυμα 953445)
Ρε Σταύρο, μέσα στο μυαλό μου είσαι. χαχαχαχαχαχαχα......
Αφού να φανταστείς τώρα που θα λείπουν 1 βδομάδα, σκεφτόμουν μια και θα κάνω όλες τις αλλαγές, μήπως να πήγαινα να έπαιρνα το ίδιο, αλλά σε 400λτ (είναι 30 πόντους πιο μακρύ), ούτε που θα το πρόσεχε !!!
Αλλά αυτό που με φοβίζει είναι το βάρος !!! Έχω μιλήσει με μηχανικό μου έχει πει όλα "οκ", αλλά εγώ ακόμη το σκέφτομαι.

Ρε αθεόφοβε, τους 30 πόντους θα τους καταλάβει!!!

Λάμπρος.Τ 11-07-16 13:59

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από DEXFISH (Μήνυμα 953448)
Ρε αθεόφοβε, τους 30 πόντους θα τους καταλάβει!!!

Είναι μελετημένο το "έγκλημα" Σταύρο. Σου είπα το σκέφτομαι πολύ καιρό τώρα. :rolleyes:
Το ενυδρείο είναι ανάμεσα στο πάσο της κουζίνας και ενός εντοιχισμένου πόμολου (από αυτά που δένουν τις κουρτίνες).
Αριστερά και δεξιά του ενυδρείου έχω περίπου 35 πόντους.
Σκέφτομαι λοιπόν να φάω 15 από τη μία και 15 από την άλλη. Θα δει και το νέο scape και άμα μου πει κάτι, θα της πω οφθαλμαπάτη είναι, επειδή άλλαξε το scape. Σε ξεγελάει... !!! ;)

Σιγά να μην σκεφτεί ότι πήρα άλλο 30 πόντους μεγαλύτερο !!! :grin::grin::grin:

Τάκης 11-07-16 15:50

Καντο Λάμπρο, και αν δεν το χάψει θα είναι αργά, θα το έχεις ήδη βάλει :)
Ετσι έκανα και εγω με το ξύλινο, τις είπα πως θα χαλάσω το κυβο 30αρι με τις γαρίδες και θα φτιάξω ένα άλλο. Και όταν το είδε μου είπε πως δεν είναι ίδια, της εξήγησα πως έχουν μόνο ένα μηδενικό διαφορά , από 30 σε 300, πως επειδή είναι ξύλινο είναι πιο οικονομικό και πως επειδή είναι πιο μεγάλο έχει μεγαλύτερη οικονομία στο νερό.
Δεν τα έχαψε βέβαια αλλά εγώ το έφτιαξα , δεν μου μίλαγε για κανα δίμηνο, αλλά ήταν καλύτερα έτσι, είχα ησυχία :)

Undertaker 11-07-16 16:03

.....δηλαδή μόνο εγώ είμαι "άντρας" μέσα στο σπίτι και κανω ότι θέλω;;;.....θα σας έγραφα κι άλλα μα πρέπει να πάω να σιδερώσω τώρα.

Tanganyiκας 11-07-16 16:26

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Safarpn (Μήνυμα 953473)
θα σας έγραφα κι άλλα μα πρέπει να πάω να σιδερώσω τώρα.

Χαχαχαχαχαχαχαχαχα

Λάμπρος.Τ 11-07-16 16:31

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Safarpn (Μήνυμα 953473)
.....δηλαδή μόνο εγώ είμαι "άντρας" μέσα στο σπίτι και κανω ότι θέλω;;;.....θα σας έγραφα κι άλλα μα πρέπει να πάω να σιδερώσω τώρα.

Ρε μέχρι και τα παιδιά το έχουν πάρει χαμπάρι.
Η μικρή θέλει ένα σκυλάκι και μου λέει συνέχεια. Μπαμπά πως θα γίνει να πάρουμε το σκυλάκι μόλις μεγαλώσω λίγο αλλά να μην μας πάρει χαμπάρι η Μαμά ?
Και απαντάει η μεγαλύτερη.... "αυτό δεν γίνεται. Την βάψατε".
χαχαχαχαχαχαχαχαχα..........

Γιαυτό λοιπόν πρέπει να σκεφτόμαστε έξυπνα και προπάντως δημιουργικά !!!

DEXFISH 11-07-16 17:33

Πάντως, Λάμπρο, τώρα είναι η ευκαιρία. Αυτή η διαολιά με την ταυτόχρονη αλλαγή ενυδρείου και στησίματος... Κι εγώ αυτό είχα σκεφτεί! :evil:
Είμαστε πολύ κακοί τελικά :D :D
:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D

Κωστας Malawi 11-07-16 17:52

Λαμπρο φανταστικο ψαρι διαλεξες αλλα δεν το προτεινω σε ενυδρειο μικροτερο των 3 μετρων:D:D:D
θα το προτιμουσα σε κοπαδι 6-7 ατομων..

Λάμπρος.Τ 11-07-16 19:02

Αχχχχχχ.... εδώ κάνουμε ολόκληρο κόλπο να πάρουμε 30 πόντους παραπάνω και εσυ μας λες για 3μετρο και πάνω ?
Πιστεύω ότι μέχρι να μεγαλώσουν αρκετά θα έχει περάσει αρκετό διάστημα.
Για αρχή πιστεύω ότι και στο δικό μου μια χαρά θα είναι.
Όταν μεγαλώσουν πολύ θα στα κάνω δώρο !!!
Πάντως το σκέφτομαι πολύ έντονα να κάνω την πονηριά, αν και όπως είπα φοβάμαι το βάρος.
Ένα είναι συτό και δεθτερον να προλάβω να δώσω το άλλο πριν επιστρέψουν.

Κωστας Malawi 11-07-16 19:12

για ποσα λιτρα μιλαμε δηλαδη?
δε νομιζω οτι θα εχεις προβλημα παντως.αν θες τη γνωμη μου καντο!!

Λάμπρος.Τ 11-07-16 19:21

με 30 πόντους παραπάνω (δηλαδή από το 1,21 στο 1,50 ) ανεβαίνω στα λίτρα από τα 300 στα 400.
Χρειάζεται είπα επίσης και πολύ συνχρονισμό. Να φύγει το παλιό να μπει το νέο και όλα αυτά την ίδια ημέρα.:smt120
όσο για το βάρος φοβάμαι ρε γμτ.
Δεν ξέρω αλλά κάπως με έχει πιάσει.

Κωστας Malawi 11-07-16 19:22

σκεψου εμενα και θα σου φυγει ο φοβος.σιγα το βαρος που θα βαλεις.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:57.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,03906 seconds with 11 queries