Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=120)
-   -   Χρώματα στη "Μαύρη Ήπειρο" - Malawi 300 lt (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=90048)

Irakles 29-06-16 15:38

Εγω δουλεύω με πελετ και granules και δεν εχω καποιο πρόβλημα τα flakes φοβαμαι σε βαθος χρονου 20 μερες 1 μηνα μηπως λογο εξάτμισης πιασουν υγρασία...

nasos_discus 29-06-16 15:43

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Irakles (Μήνυμα 951042)
Εγω δουλεύω με πελετ και granules και δεν εχω καποιο πρόβλημα τα flakes φοβαμαι σε βαθος χρονου 20 μερες 1 μηνα μηπως λογο εξάτμισης πιασουν υγρασία...

Καλο είναι στην ταίστρα να βαζεις τροφη για 7-10 μερες ωστε να μην αλλοιώνεται η τροφη ( οταν χρησιμοποιεις ταιστρα μονιμα )

Irakles 29-06-16 16:21

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nasos_discus (Μήνυμα 951045)
Καλο είναι στην ταίστρα να βαζεις τροφη για 7-10 μερες ωστε να μην αλλοιώνεται η τροφη ( οταν χρησιμοποιεις ταιστρα μονιμα )

Καλσ εμένα τσ καμαρια μου στη βδομάδα την εχουν φάει ολη αλλα αν χρειαστείς να ταΐζεις 15 -20 μερες και δεν εισαι εκει ή λογο χρόνου??? Αντχει το flake???

Λάμπρος.Τ 29-06-16 18:19

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
Επειδή θα λείψω για 15 ημέρες, θα βάλω μάλλον μόνο πέλετς μέσα, για να αποφύγω οποιοδήποτε θέμα με υγρασίες, κτλ...

nasos_discus 30-06-16 13:56

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Irakles (Μήνυμα 951062)
Καλσ εμένα τσ καμαρια μου στη βδομάδα την εχουν φάει ολη αλλα αν χρειαστείς να ταΐζεις 15 -20 μερες και δεν εισαι εκει ή λογο χρόνου??? Αντχει το flake???

Στην ταιστρα της eheim που εχω και την εχω αφησει 15+ μερες λογω διακοπων , εριχνε μια χαρα και δεν ειχε ιχνος υγρασιας μεσα . Τα flakes ηταν εντελως ξερα.
Παλαιοτερα που ειχα μια κινεζικη και ειχα βαλει flakes ειχαν γινει μπετον αρμε απο την υγρασια :D:D:D:D:D:D

Λάμπρος.Τ 30-06-16 16:07

16 ημέρες και σήμερα ..............για τις αλλαγές !!!

Μεγάλο αγχος, πάντως. Τα σκέφτομαι και τα ξανασκέφτομαι όλα μην τυχόν και έχω ξεχάσει κάτι και το βρω μπροστά μου την ώρα των εργασιών.

Irakles 30-06-16 17:34

-+9-+9-+9-+9-+9-+9-+9-+9
Hot Stuff!!!!!

DEXFISH 30-06-16 18:07

Για πες λίγο πώς το έχεις σχεδιάσει

Λάμπρος.Τ 30-06-16 18:24

Σταύρο, πρώτα θα βγάλω πέτρες και φυτά. Μετά θεού θέλοντος θα πιάσω και θα βγάλω τα ψαρια. Μετά άδειασμα νερού σε βαρέλι αναμονής. Βγάλσιμο άμμου και dow. Στραγγισμα νερού. Μετά μετακίνηση ενυδρείου και βάψιμο πλάτης, τοποθέτηση eggrate κάτω (πρέπει να το βρώ και να το πάρω), στήσιμο πετρων (κάπως όπως στη 1η φωτό) να μοιάζει σαν αληθινός βυθός, μετά να ρίξω την άμμο να βαλω το νερο που είχα φυλλάξει, να νάλω τα φυτά που θέλω και να βάλω τα φίλτρα να δουλέψουν για να πάρουν τα πρώτα που θα βγάλει η άμμος. Μετά να αλλάξω βαμβάκι και να συμπληρώσω νερό. Να βάλω τα ψάρια σογά σιγά...
Πως το βλέπεις??? Κάνα 5ωρο το έχω χαλαρά έτσι???

Undertaker 30-06-16 18:34

Εκανα τη διαδικασία αυτή χωρίς να βγαλω άμμο, χωρις να βγάλω όλο το νερό και χωρίς να κάνω νέο στησιμο και μου πήρε 6 ωρες. Βάλε τώρα ότι εσύ είσαι και μια 10εστία μεγαλύτερος......1 μέρα τη θέλεις στο νερο. Χαχαχαχαχα!

Λάμπρος.Τ 30-06-16 18:44

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Safarpn (Μήνυμα 951292)
Εκανα τη διαδικασία αυτή χωρίς να βγαλω άμμο, χωρις να βγάλω όλο το νερό και χωρίς να κάνω νέο στησιμο και μου πήρε 6 ωρες. Βάλε τώρα ότι εσύ είσαι και μια 10εστία μεγαλύτερος......1 μέρα τη θέλεις στο νερο. Χαχαχαχαχα!

Φιλαράκο έχω πάρει καινούργιο "Π" με ροδάκια και θα πηγαίνω σφαίρα !!!
χαχαχαχαχαχαχαχαχα...........

Πλάκα - πλάκα και εγώ βλέπω να θέλω πολύ ώρα και μετά να είμαι πτώμα !!!
είναι και η "Ηλικία" βλέπεις.... !!! ;)

Να πω την αλήθεια πιο πολύ ώρα θα μου πάρει το στήσιμο των πετρών και των φυτών γιατί εκτος της φυσικότητας του τελικού στησίματος, θα πρέπει να μελετήσω και την ροή των φίλτρων και των κυκλοφορητών ούτως ώστε να πετύχω το max ακόμη και ανάμεσα από τις πέτρες.

Θα βάλω και 5-6 φυτά για να κατέβω και στο διαγωνισμό των φυτεμένων!!!

Κλεόβουλος 30-06-16 18:49

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Λάμπρος.Τ (Μήνυμα 951291)
Κάνα 5ωρο το έχω χαλαρά έτσι???

Βάλε κάνα 8ωρο :p πιο πολύ χρόνο θα σε πάρει να τακτοποιήσεις τις πέτρες έτσι όπως θέλεις (και πάντα θα χρειαστεί αργότερα μια μετατροπή).
*δεν χρειάζεται να κρατήσεις νερό παραπάνω απ' αυτό που θα έχεις βάλει τα ψάρια (δηλ. κάνα 30% περίπου).
*για να μην ανοίγεις σ' αυτή τη φάση τα φίλτρα, για να καθαρίσει το νερό από σκόνη και αιωρήματα, γέμισε μέχρι τη μέση το ενυδρείο και βάλε καμιά ώρα να δουλέψει ένα εσωτερικό φίλτρο μόνο με ενυδρειακό βαμβάκι.

Καλή επιτυχία! αν και σε βλέπω υπερ-μεθοδικό ;)

Tanganyiκας 30-06-16 19:00

Έχει ο Σπακούρης eggcrate 1χ0,60 αν θυμάμαι καλά 15€.

Λάμπρος.Τ 30-06-16 19:31

Γιώργο δεν διάβασα καλά τις διαστάσεις. Μπορείς να το ξαναγράψεις?
Αν και πιο παλιά που είχα ρωτήσει μου φάνηκε λίγο φωτιά.
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος (Μήνυμα 951295)
Βάλε κάνα 8ωρο :p πιο πολύ χρόνο θα σε πάρει να τακτοποιήσεις τις πέτρες έτσι όπως θέλεις (και πάντα θα χρειαστεί αργότερα μια μετατροπή).
*δεν χρειάζεται να κρατήσεις νερό παραπάνω απ' αυτό που θα έχεις βάλει τα ψάρια (δηλ. κάνα 30% περίπου).
*για να μην ανοίγεις σ' αυτή τη φάση τα φίλτρα, για να καθαρίσει το νερό από σκόνη και αιωρήματα, γέμισε μέχρι τη μέση το ενυδρείο και βάλε καμιά ώρα να δουλέψει ένα εσωτερικό φίλτρο μόνο με ενυδρειακό βαμβάκι.

Καλή επιτυχία! αν και σε βλέπω υπερ-μεθοδικό ;)

Κλεόβουλε επειδή δεν έχω εσωτερικό θα βάλω ένα εξωτερικό μόνο με βαμβακι και σφουγγάρια.

Κλεόβουλος 30-06-16 19:43

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Λάμπρος.Τ (Μήνυμα 951305)
Κλεόβουλε επειδή δεν έχω εσωτερικό θα βάλω ένα εξωτερικό μόνο με βαμβακι και σφουγγάρια.

σωστό κι αυτό ;)

Tanganyiκας 30-06-16 20:14

Το διόρθωσα;)

Λάμπρος.Τ 30-06-16 20:29

Γιώργο αν είναι έτσι θα πάω να πάρω. Εμένα 1,20 είναι το μήκος. Θα βάλω κα ένα ρετάλι dow και είμαι κουφέτο.

Tanganyiκας 30-06-16 23:23

Δεν θα χρειαστείς dow,θα βάλεις τα ρετάλια που θα αφεραίσεις από τους 60 πόντους.

DEXFISH 01-07-16 07:02

Αυτό το πράγμα θα το βάλεις σε όλο τον πάτο; Με το σκάψιμο δε θα το φανερώσουν; Ξεκίνα πρωί - πρωί σίγουρα!!! Κουράστηκα και μόνο που το διάβασα. Και κανονικά πρέπει να κάνω και εγώ μια παρόμοια "εκστρατεία" για να διορθώσω μια μικρή δυσλειτουργία που υπάρχει στο φίλτρο πλάτης. Βασικά σχεδιάζω να βγάλω το πλάτης και να βάλω σαμπ. Αλλά αυτή τη στιγμή ο κλοιός σφίγγει γύρω από τον λαιμό μου στο σπίτι. Τέτοια ευκαιρία, σαν τη δική σου, μπορεί να έχω το... Πάσχα, όπως υπολογίζω!

Undertaker 01-07-16 08:03

Λάμπρο εγω δε θα έβαζα ουτε eggcrate ούτε dow με το φόβο μήπως με το σκάψιμο το αποκαλύψουν. Αν γίνει σωστά το στησιμο δε θα έχεις κανενα πρόβλημα. Στο αφρικάνικό μου με τόσα κιλά πετρα που είχα, δεν είχα βάλει τίποτα. Αν σου το εμφανίζουν τα ψάρια, θα σου σπάει τα νεύρα. Εγώ εκείνο που είχα κάνει ήταν να στρωσω στο τζάμι κάτω 6 μεγαλούτσικες πέτρες ψιλοπλακέ και πάνω σε αυτές έχτισα τα νταμάρι. Το βάρος μοιράζονταν στις μεγάλες επιφάνειες των πετρών στη βάση και δεν είχα το φόβο μήπως ακουμπαει καμιά γωνία από πέτρα. Με τον καιρό όταν τα ψάρια έσκαβαν πολύ, άντε να φαινόταν η πλακέ λιγο.....φυσικό αποτέλεσμα πάλι.

DEXFISH 01-07-16 08:31

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Safarpn (Μήνυμα 951401)
Λάμπρο εγω δε θα έβαζα ουτε eggcrate ούτε dow με το φόβο μήπως με το σκάψιμο το αποκαλύψουν. Αν γίνει σωστά το στησιμο δε θα έχεις κανενα πρόβλημα. Στο αφρικάνικό μου με τόσα κιλά πετρα που είχα, δεν είχα βάλει τίποτα. Αν σου το εμφανίζουν τα ψάρια, θα σου σπάει τα νεύρα. Εγώ εκείνο που είχα κάνει ήταν να στρωσω στο τζάμι κάτω 6 μεγαλούτσικες πέτρες ψιλοπλακέ και πάνω σε αυτές έχτισα τα νταμάρι. Το βάρος μοιράζονταν στις μεγάλες επιφάνειες των πετρών στη βάση και δεν είχα το φόβο μήπως ακουμπαει καμιά γωνία από πέτρα. Με τον καιρό όταν τα ψάρια έσκαβαν πολύ, άντε να φαινόταν η πλακέ λιγο.....φυσικό αποτέλεσμα πάλι.

Κι εγώ αυτό πιστεύω. Τίποτα δε μένει κρυφό από τα mbuna :p

Irakles 01-07-16 08:56

Αν στησεις σωσυα πέτρες γιατι να βαλεις κατι κατω??? Ελα δεν εισαι πρωτάρης να νοιώθεις ανασφάλεια... αφου ξερεις τα πλαινα τζαμια ειναι πιο επίφοβα απο τα κατω... ασε που δεν θα σου αρεσει σαν εικονα το eggcrate... και δεν ειναι και φτηνό....

Λάμπρος.Τ 01-07-16 09:57

Βρε δίκιο έχετε. Και σίγουρα πρωτάρης δεν είμαι και ξέρω τα υπέρ και τα κατά.
Απλά μου έχει κολλήσει η σκέψη, ότι άντε και δεν βάζεις τίποτε, και βάζεις πέτρες και βάζεις άμμο, και μετά θέλεις να αλλάξεις στις πέτρες θέση.
Έχετε σκεφτεί ότι αν χρειαστεί να ξαναχώσεις πέτρα υπάρχει ο κίνδυνος να ακουμπάει η νέα πέτρα επάνω σε λίγη άμμο πάνω στο βυθό? Τι θα γίνει όταν βάλεις μεγάλο όγκο και βάρος από πάνω? Για αυτό το βάζω. Για να γλυτώσω την άμεση τριβή και επαφή τζάμι-άμμος-πέτρες.
Πλάκες πέτρες δεν θέλω να βάλω από κάτω, άν και είναι καλή ιδέα γιατί ήδη οι πέτρες που θα βάλω είναι πολύ βαριές και το σκέφτομαι πάααααρρρραααα πολύ.
Που να βάλω από κάτω, και άλλες???
Αν τώρα έχω με τις λάβας 50 -60 κιλά με τις νέες θα έχω χαλαρα 100.
Αυτό και αν το σκέφτομαι...!!!
Είπαμε λόγο δουλειάς έχω δημιουργήσει όλα τα πιθανά σενάρια.
Από το χειρώτερο προς το καλύτερο.
Σε λίγες ημέρες θα βάλω και αγγελία για βοήθεια (ήδη κάποια καλά παιδιά έχουν προτείνει να βοηθήσουν).

Τάκης 01-07-16 10:03

Λάμπρο γιατί δεν βάζεις κανα κομμάτι πλεξι από κάτω ;

Undertaker 01-07-16 10:11

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Τάκης (Μήνυμα 951434)
Λάμπρο γιατί δεν βάζεις κανα κομμάτι πλεξι από κάτω ;

......είπε ο plexi-man.

Λάμπρος.Τ 01-07-16 10:13

Γιατί πιστεύω ότι η άνωση θα μου τα σηκώσει όλα επάνω.
Αν όχι εκει που θα έχει πολύ βάρος αλλά στα σημεία που δεν θα έχει και τόσο βλέπω μέχρι και να σπάει.

Undertaker 01-07-16 10:15

Αν βάλεις, πες του Τάκη να σου κάνει μεγάλες και πολλές τρύπες, να γίνει σα σχαρα.....τώρα ο Τάκης θα πει "Λάμπρο μη βάζεις πλεξι βρε"

Τάκης 01-07-16 10:20

Το πλεξι δεν επιπλέει, βουλιάζει βρε.
Το είπα για να μην έχουν επαφή οι πέτρες με το τζαμι.
με 12 Ευρώ παίρνεις ένα κομμάτι 3αρι 100 Χ 50

Λάμπρος.Τ 01-07-16 10:59

Να σου πω την αλήθεια και εγώ έτσι πίστευα, αλλά κάπου είχα δει και είχα διαβάσει ότι κάποιος που είχε βάλει πλέξι του το σήκωσε.Τάκη στα ίδια λεφτά περίπου πάει και το eggrate.

Undertaker 01-07-16 11:01

Ναι αλλά αυτό θα φανεί κάποια στιγμή


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 04:54.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,03083 seconds with 11 queries