Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Ενυδρεία με χρυσόψαρα (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=162)
-   -   Νεο Σπιτικο :) (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=88649)

Lth1 01-07-16 21:44

Το καταλαβαινω..θα το κοιταξω :-)
Ευχαριστω για την κατατοπιστική λεπτομερή καθοδήγηση σου για τα νουφαρα :-) και τα υπολοιπα φυτα...μπορω να πω οτο τωρα το θεωρω βιοτοπικο....να σαι καλα :-)

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Artemisia 01-07-16 21:50

Να σαι καλά βρε Λουκά :D:D χαρά μου είναι, μακάρι να είχα να σου έστελνα κιόλας :D Τώρα σε μανούριασα πάλι με τις πέτρες :( αν παρατηρήσεις, δές αυτές που έχουν μύτες να εξέχουν μήπως και τις βάλεις λίγο μέσα στο υπόστρωμα για να τις κρατήσεις ;)

Lth1 01-07-16 21:53

Ναι με το που μου το ειπες αυτες κοιταζα....και ηθελα να δω πως να τις φτιαξω...
Απλα δεν εβλεπα καλα οταν τις εβαζα..λογω θολουρας...
Σκεφτομαι να δωσω και 2-3 χρυσοψαρα αλλα ακομα σκεπτικος ειμαι περι αυτου...

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Artemisia 05-07-16 18:37

Τι γίνεται Λουκά ??? Πώς πάνε τα φυτά με τα ψάρια ???

Lth1 05-07-16 19:18

Ολα καλα Άρτεμης :-) τωρα γινεται ευδιάκριτο ποια φύλλα να κοψω..1 φυλλο το τσακισαν αλλα ηταν ηδη υπο διαλυση αλλα κατα τα αλλα ταχεια αναπτυξη βλεπω...επισης ξεγελαστηκα και εβαλα στην επιφανεια ενα κερατοφυλλο και απο οτι φανηκε το ανακαλυψαν και τωρα εγινε αφαντο :-)
Τα υπόλοιπα παρολα αυτα πανε σφαιρα....

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Artemisia 05-07-16 19:35

χαχαχαχχαχα Χρυσοψαράκια είναι αυτα :D:D:D λίγο τερατάκια :D:D Μην ανησυχείς πάντα τα χαλασμένα φύλλα τα τσακίζουν , δεν τα τρώνε απλά παίζουν ;)
Τωρα για το άλλο φυτό δεν ξέρω δεν το είχα ποτε , το φάγανε ???

Lth1 05-07-16 19:42

Βρε το εξαφανισαν....ουτε που το βρηκα πουθενα....
Απλα το ενυδρειο εχει πααει σε αλλο επιπεδο

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Artemisia 05-07-16 19:53

Χαίρομαι με την χαρά σου :D:D:D σου άρεσε πολύ !! Καλό αυτο ;)

Lth1 05-07-16 20:19

Χαζευω με το ενυδρειο πλεον και μαρεσει :-) η επιλογη του νουφαρου τελεια μπορω να πω...

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Lth1 31-07-16 18:19

Ειχαμε και το απροοπτο...σημερα που βγηκα να κανω αλλαγη νερου στο σαμπλα που εχω βαλει νουφαρα υακινθους και παγαλοφτερα,παρατηρω κινηση...απεκτησα ενα μικρο απο το πουθενα...μαλλον καποιο αυγο θα ειχε μεινει πανω στα φυτα...

Artemisia 31-07-16 21:27

Καλως ήρθες στο κλάμπ ;) :D Να σου ζήσει !!!
Και γω τα ίδια έπαθα απο 1 φυτό μου μετακόμισα απο την Λίμνη με τα χρυσόψαρα στην Λίμνη με τους μονομάχους .

Lth1 31-07-16 21:53

δεν ξερω τι να κανω για να ειμαι ειλικρινης :/

Artemisia 31-07-16 22:08

Βάλε ένα αερόφιλτρο και ξεκίνα να το μεγαλώνεις :D απλα θα ταίζεις και θα κάνεις κάποιες αλλαγές νερού . Όταν δεν θα χωράει στο στόμα τους το βάζεις με τα υπόλοιπα .

tsala 31-07-16 23:13

Καλα ξεμπερδεματα!:D
Αφησε το στο samla με αεροφιλτρο.
10% καθε μερα αλλαγη.

Αν τα βαριεσαι ολα αυτα , παιρνεις μια τετοια και το βαζεις στο ενυδρειο.
Τροφη αυτην , την εχεις ψυγειο , την βγαζεις για ταισμα και πισω παλι.
4-6 ταισματα την μερα και να σου ζησει!;)

Τάκης 01-08-16 19:40

Μπράβο Λουκά,
αντε να το δεις να μεγαλώνει
ΥΓ Που χάθηκες εσυ βρε :)

Lth1 01-08-16 19:53

Εδω γυρω ειμαι κλασικα...τρεχω με τα γνωστα που λεγαμε στο τηλεφωνο τις προαλλες...
Οσον αφορα τον ψαρακλα δεν ξερω κατα ποσο θα κρατηθει ειναι θεματακι η φροντιδα σε αυτην την χρονικη περιοδο...
Θα δειξει ομολογουμενως....

Lth1 13-08-16 12:59

Παιδια καλημερα...θαα ηθελα να ρωτησω αν εχετε καποια γνωμη σχετικα με της jbl τροφες για κοι???Προτείνετε καποια συγκεκριμενη??

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Τάκης 13-08-16 20:20

Πήρες ΚΟΙ βρε ;

Lth1 13-08-16 20:39

Οχι ακομα :-)

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Lth1 26-08-16 17:25

Καλησπερα στην παρεα...
Μολις επεστρεψα απο διακοπες και αν και ξενερωμενος μεχρι ανιδιοτελής κατάστασης αντικριζω ενα ενυδρειο μπομπα :-)
20 λιτρα εξατμισης τα ψαρια τρελαμενα και το νερο κρυστάλλινο+νο3 περιπου 10...ολα μια χαρα λοιπον..

Παμε και εξω αφου τσεκαραμε το μεσα...
Στο σαμπλα οπου διατηρω το τελευταιο καιρο τα 2 νουφαρα και τους υακινθους + τα παπαγολοφυτα ειχαμε μια κατασταση οπως ακριβως σε καποιες λιμνες καποιων χομπιστων...χαμενοι στα διαστημα!!
Παρατηρησα οτι στους υακινθους τα φυλλα ειχαν κιτρινισει φανταζομαι γτ τα νιτρικα ηταν μηδεν...
Εκ προ εκπλήξεως ο μπομπιρας εχει μεγαλωσει και δειχνει μια χαρα...κομμετ ειναι και μαλλον φαντάζομαι ποιανού ζευγαριου...
Επισης τα σαλιγκαρια εχουν γινει θηρια μεσα σε αυτο το χρονικο.....
Αυτα προς το παρον...εβαλα λιγα νιτρικα να δω τι θα γινει εξω και πως θα πραξω επειτα...
Σκεφτομαι και για γεννηστρα...

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
-------------------------
http://cloud.tapatalk.com/s/57c05f29...26_182103.jpg?

http://cloud.tapatalk.com/s/57c05f52...26_182137.jpg?


Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Artemisia 28-08-16 23:47

Αντε ωραία Λουκά :D Να προσεχεις το μικρό ;) Για τους Υακινθους έρχεται η ώρα σιγα σιγα , που θα το πούν το ποιήμα ;) εμενα οι μισοι έχουν χαλάσει επειδη η θερμοκρασία τα βραδια φτάνει τους 15-18 .

Lth1 29-08-16 15:31

Καλησπερα αρτεμης...για τους υακινθους δεν μπορω να κανω κατι??

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Artemisia 29-08-16 15:46

Ειχα δοκιμάσει Λουκά αλλά δεν τα κατάφερα .... Πρέπει να τους βάλεις κάπου μεσα με θερμοστατη στους 29 και πολύ φως . Το θέμα είναι ότι θέλουν και νιτρικά εκτος και αν ρίχνεις απο την φίλτρανση . Αν έχεις την πολυτέλεια δοκίμασε :D

Lth1 29-08-16 15:48

Νιτρικα εχω με τα χρυσοψαρα αρκετα αν θελησω το θεμα μου ειναι οτι ποσο θα ανντεξουν??
Αρα παλι αγορα καινουργιους του χρονου??

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Lth1 17-09-16 16:39

Καλησπερα παιδια...καποιο φιλτρο για το νερο που εχετε να μου προτείνετε ωστε να μπορω να κανω τις αλλαγες πιο ευκολα??

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Lth1 18-09-16 23:47

Επισης καμια βυθιζομενη σπιρουλινα αν ξερει κανεις...θα του ημουν ευγνωμων :-)

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

tsala 19-09-16 00:29

Πως κανεις αλλαγη τωρα;
Απο σπιρουλινα εχω μια της τροπικαλ βυθιζομενη, αλλα ειναι πολυ μικρα τα στικς.
Δωσε και φλεικς αν θες .
Εγω δινω και απ τα δυο , τα φλεικς τα μουλιαζω σ ενα αδειο κουτακι τροφης με νερο ενυδρειου και τα ριχνω

Lth1 19-09-16 01:09

Κλασικα με βαρελι και αεραντλια...θα την κοιταξω και την μια και την αλλην..ειχε μια σπιρουλινα ο κ.τακης αλλα δεν μπορεσα να βρω ποια!!

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

tsala 19-09-16 01:13

Φιλτρο ανθρακα θες τωρα;

Lth1 19-09-16 01:14

Ετσι σκεφτομαι... :-) δεν ξερω πως να ρυθμισω το θεμα με την θερμοκρασια στην αλλαγη...ειχα σκεφτει κατι παρομοιο με του κ.τακη και τον βραστηρα αλλα δεν προχωρησε το πλανο...

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

tsala 19-09-16 01:18

Δες εδω απ το #381 και μετα.

Η θερμοκρασια ειναι ενα θεμα.. Αν δεν χρησιμοποιεις καθολου βαρελι..
Εγω δεν χρησιμοποιω , αλλα εχω controler με θερμαντηρα μεσα και η αλλαγη τραβαει κανα 2 ωρο κι ετσι δεν επηρεαζει την θερμοκρασια.

Lth1 19-09-16 01:20

Εγινε τζον..!!Θα δω τι θα κανω με αυτο το θεματακι..γτ καθε φορα αλλαζω περιπου στα 500 λιτρα..ευχαριστω!!!

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

tsala 19-09-16 01:30

Αν εχεις χρονο και εισαι σπιτι, βαλε εναν θερμαντηρα (η 2) για πιο πολλα λιτρα πανω στον κοντρολερ να αναβουν κατα την αλλαγη.
Θα παρει ωρα ,αλλα ξεχνας τα βαρελια..

Καλα θα ηταν αν ειχες μια θερμοστατικη μπαταρια ,δεν θα χρειαζοταν τππ...

Εγω που κανω τωρα το μπανιο σκεφτομαι να βαλω τετοια ,να ησυχασει το κεφαλι μου.

Lth1 19-09-16 18:25

http://uploads.tapatalk-cdn.com/2016...7f5c700066.jpg

Αυτην πηρα απο σπιρουλινα και ειναι φιλαρακια...δεν τους εχω ιδιαιτερη εκτιμηση αλλα περιμενω γνωμες...

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Bismakos 19-09-16 18:41

καλησπερα φιλε μου,

εγω πηρα αυτο το σκευασμα και μονο γιατι σε σχεση με αλλα του εμποριου που εχουν 10% σπιρουλινα, το συγκεκριμενο εχει 40% μεσα...για κανενα αλλο λογο..
δεν ξερω εαν εκανα καλα η οχι παντως τα χρυσοψαρα μου το τσακιζουν !!!!

http://www.aquatek.gr/rimages/albums...ps79s6xknd.jpg

delta66 19-09-16 18:56

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Lth1 (Μήνυμα 965405)
Αυτην πηρα απο σπιρουλινα και ειναι φιλαρακια...δεν τους εχω ιδιαιτερη εκτιμηση αλλα περιμενω γνωμες...
Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ουτε εγω γουσταρω φυλαρακια γενικα για τροφη, αλλα αυτη ειναι απο τις καλες σπιρουλινες.
Απλα τσιμπα με τα δαχτυλα την τροφη απο το κουτι και βουτα τα στο νερο για να βυθιστει. Δεν χρειαζεται μουλιασμα.

Lth1 19-09-16 19:07

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Bismakos (Μήνυμα 965407)
καλησπερα φιλε μου,

εγω πηρα αυτο το σκευασμα και μονο γιατι σε σχεση με αλλα του εμποριου που εχουν 10% σπιρουλινα, το συγκεκριμενο εχει 40% μεσα...για κανενα αλλο λογο..
δεν ξερω εαν εκανα καλα η οχι παντως τα χρυσοψαρα μου το τσακιζουν !!!!
[/IMG]

51 % εχει αυτη που πηρα...απλα ειμαι λιγο περιεργος πλεον με τα φυλλαρακια...τπτ παραπανω τπτ λιγοτερο...
Τα χρυσοψαρα φιλαρακι ολα τα τσακιζουν!!χααχαχαχαχαχ

Αμα μου λες οτι ειναι απο τις καλες...καλως...πως το καταλαβαινουμε οτι ειναι απο τις καλες ομως??
Την μουλιαζω λιγο σπυρο εγω για να φευγει απευθειας μεσα....
Εβαλα και στον πιτσιρικο εξω μπας και φαει,αλλα δεν τον ειδα προθυμο...δεν ξερω γτ....
-------------------------
Πηρα και αυτη και πιστευω οτι ειμαι κομπλε

http://uploads.tapatalk-cdn.com/2016...f2e61a58c6.jpg

Εφτιαξα και λιγο diy

Τωρα μενει το ακουαπονικ στον τοιχο...
Και να δω πως θα κανω απευθειας τις αλλαγες απο το λαστιχο...



Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

delta66 19-09-16 19:30

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Lth1 (Μήνυμα 965424)
Αμα μου λες οτι ειναι απο τις καλες...καλως...πως το καταλαβαινουμε οτι ειναι απο τις καλες ομως??

Αφηνουμε να την ψαξουν οι δισκαδες που ταιζουν τα σκασμενα τους τα καλυτερα, κι οταν πουν οτι ειναι η καλυτερη σπιρουλινα ειμαστε ΟΚ :D

Bismakos 19-09-16 19:31

μπορει να ακουστει χαζο αλλα θα το ρωτησω...
δλδ μπορουμε να δινουμε τροφες πχ. απο κοι στα χρυσοψαρα?
ρωταω διοτι εγω περιοριζομουν σε οτι βρω για χρυσοψαρα και μονο...

Artemisia 19-09-16 19:35

Εννοείτε Αρίστο , εγω στα χρυσόψαρα μου δίνω τροφές για Κόι τωρα που μεγάλωσαν ;) σπάνια αγοράζω κάτι για χρυσόψαρα .


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:45.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,03481 seconds with 11 queries