Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=120)
-   -   Χρώματα στη "Μαύρη Ήπειρο" - Malawi 300 lt (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=90048)

Tanganyiκας 23-06-16 13:25

Λάμπρο εμένα το πρώτο μου αρέσει περισσότερο.

Λάμπρος.Τ 23-06-16 13:47

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Irakles (Μήνυμα 949595)
Θα σου φυγει η μεση!!! Απο παραλία να υποθεσω θα παρεις τετοια κομμάτια ??? Κι εμενα μου αρεσουν τετοια στησιματα... διχνει φυσικο πολύ... απο αμμο μπεζ να φανταστω?? Για πιο φυσικο αποτέλεσμα...

Μωρέ η μέση μου έφυγε όταν τα κουβάλησα από το ποτάμι (όχι από θάλασσα) για να τα φορτώσω στο αμάξι και μετά που τα ανέβασα στην ταράτσα. Τα είδα όλα. :smt120:smt120:smt120
Άμμο όντως θα βάλω μάλλον μπεζ για πιο φυσικό αποτέλεσμα.

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Tanganyiκας (Μήνυμα 949597)
Λάμπρο εμένα το πρώτο μου αρέσει περισσότερο.

Γιώργο και εγώ προς το πρώτο κλείνω περισσότερο. Δείχνει πιο φυσικό.
Θα κάνω πειράματα στην ταράτσα μου πρωτα και μετά θα τα βάλω μέσα.

Irakles 23-06-16 13:55

Εεεε ετσι!!!! Το πρωτο ειναι όντως πιο ωραιο!!! Αλλα τα φυτα που εχεις μην τα ακυρωνεις βαλε τα μεσα και αν βρεις κατι πιο βιοτοπικο τοτε αλλαζε τα σιγα σιγα αν και εγω νομιζω οτι τα φυτα μπορει να υπάρχουν και στην Τανγκανίκα και στην Μαλάουι ψαξε ομως να δεις αν υπαρχουν σε καμια έρευνα....

Tanganyiκας 23-06-16 14:54

Τις πέτρες θέλω να δω.

Λάμπρος.Τ 23-06-16 15:10

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Tanganyiκας (Μήνυμα 949614)
Τις πέτρες θέλω να δω.

Γιώργο, αν είσαι εδώ (Αθήνα) από 17 Ιουλίου - 20 Ιουλίου και έχεις χρόνο, θα σε φωνάξω για βοήθεια και θα τις δεις από κοντά.;)

kosmas 23-06-16 15:27

Aν χρειαζεσαι βοηθεια και με θες ειμαι και εγω μεσα.Να παρω και λιγο ματι:p

Λάμπρος.Τ 23-06-16 15:30

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kosmas (Μήνυμα 949618)
Aν χρειαζεσαι βοηθεια και με θες ειμαι και εγω μεσα.Να παρω και λιγο ματι:p

Σε ευχαριστώ Κοσμά για την πρόταση. Θα σε έχω υπόψην μου. Από μέση καλά πάς?

kosmas 23-06-16 15:36

Μια χαρα η μεση.Εχεις δει και την κορμοστασια μου.Τερας ειμαι:D

Tanganyiκας 23-06-16 16:09

23/07 με 07/08 θα λείπω.........θα μιλήσουμε.

Κλεόβουλος 23-06-16 16:40

Λάμπρο με το καλό το νέο στήσιμο!
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Irakles (Μήνυμα 949606)
Αλλα τα φυτα που εχεις μην τα ακυρωνεις βαλε τα μεσα και αν βρεις κατι πιο βιοτοπικο τοτε αλλαζε τα σιγα σιγα αν και εγω νομιζω οτι τα φυτα μπορει να υπάρχουν και στην Τανγκανίκα και στην Μαλάουι ψαξε ομως να δεις αν υπαρχουν σε καμια έρευνα....

Ηρακλή έχουμε την καλύτερη έρευνα στο GAB :D http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=48448 (να παινέψουμε και το σπίτι μας ;))

Τάκης 23-06-16 16:45

Θα έρθω και εγώ να σας βλέπω που κουβαλάτε πέτρες :smt019
-----------------------------------------------------------
Με τα ανεμιστηράκια τι γίνεται Λάμπρο ;
Πως είσαι από θερμοκρασίες ;

Λάμπρος.Τ 23-06-16 19:36

Κλεόβουλε σε ευχαριστώ.
Μάλλον θα προσπαθήσω να πλησιάσω όσο μπορώ περισσότερο τον βιότοπο τους.
Αυτό σημαίνει ότι μάλλον θα βάλω μόνο Valisneria spiralis.
Τα άλλα φυτά δεν θα τα βάλω μάλλον (θα δούμε).

Ηρακλή, όπως το λέει ο Κλεόβουλος είναι. Άλλωστε μόνο το GAB έχει Κλεόβουλο. +-3+-3+-3

Τάκη, βεβαίως και να έρθεις. Τα ανεμιστηράκια δουλεύουν χωρίς σταματημό. Στις πολύ μεγάλες θερμοκρασίες (40+), φρενάρουν την άνοδο κοντά στο 26,5 και σε νορμάλ καταστάσεις (30+) την κατεβάζουν άνετα στα 26.

Πάντως είμαι ευχαριστημένος. έχω γράψει σχετικά και στο θέμα με τις θερμοκρασίες.

Κλεόβουλε, μια ερώτηση θέλω να κάνω. Το ένα θηλυκό Labido ήταν μπουκωμένο αλλά μάλλον τα έχασε γιατί ήταν η πρώτη φορά. Παρατήρησα όμως ότι ενω όλα τα άλλα Labido (αγορασμένα στο ίδιο μέγεθος περίπου την ίδια ημέρα), έχουν μεγαλώσει αρκετά, αυτό έχει παραμείνει λίγο μικρότερο και πιο αδύνατο. Δεν έχει κάποιο άλλο πρόβλημα πάντως.

Γιατί γίνεται αυτό ?

Κλεόβουλος 23-06-16 20:04

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Λάμπρος.Τ (Μήνυμα 949663)
Κλεόβουλε, μια ερώτηση θέλω να κάνω. Το ένα θηλυκό Labido ήταν μπουκωμένο αλλά μάλλον τα έχασε γιατί ήταν η πρώτη φορά. Παρατήρησα όμως ότι ενω όλα τα άλλα Labido (αγορασμένα στο ίδιο μέγεθος περίπου την ίδια ημέρα), έχουν μεγαλώσει αρκετά, αυτό έχει παραμείνει λίγο μικρότερο και πιο αδύνατο. Δεν έχει κάποιο άλλο πρόβλημα πάντως.

Γιατί γίνεται αυτό ?

Το έχω παρατηρήσει και σε κάποια δικά μου θηλυκά. Είναι αυτά που μπουκώνονται πολύ νεαρά και επανειλημμένα, με αποτέλεσμα να μένουν πίσω σε ανάπτυξη. Ένα που με είχε ανησυχήσει γιατί είχε "στεγνώσει" στην κοιλιά, το έβαλα καραντίνα 1+ μήνα με πλούσια διατροφή και χωρίς φάρμακα συνήλθε και πήρε τα πάνω του ;)

Irakles 23-06-16 20:36

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος (Μήνυμα 949630)
Λάμπρο με το καλό το νέο στήσιμο!

Ηρακλή έχουμε την καλύτερη έρευνα στο GAB :D http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=48448 (να παινέψουμε και το σπίτι μας ;))

Καλα ντεεεε μην βαράς!!! Η Γνώση ειναι χρυσός, αν δεν την διευρύνουμε και αρκουμαστε μονο στα πολλα που εχουμε διαβάσει στο σπιτι μας πως θα ανακαλύψουμε κατι καινούργιο άλλωστε η επιτυχία ενος Δασκάλου ειναι οταν ο μαθητής γινει καλύτερός του!!! Σωστα δάσκαλε????


Αλοιφή τον έκανα!!!!

Κλεόβουλος 23-06-16 21:06

:)
Λα λα Λόλα.....Λόλα να μια κιχλίδα

http://www.paidevo.gr/teachers/wp-co.../Teacher2a.jpg

Λάμπρος.Τ 24-06-16 19:27

Σήμερα έγινε η εβδομαδιαία αλλαγή νερού. και επίσης είναι και η ημέρα της νηστείας.
Κοιτάζω το ενυδρείο και παρατηρώ τα Socolofi (επειδή έχει πέσει πείνα) να έχουν αρχίσει να τρώνε την άλγη που έχουν πιάσει τα φύλλα από τις ανούμπιες.

Τι σαλιγκάρια και τα λοιπά..... σε λιγό θα τα καθαρίσουν τελείως!!!
ε, ρε τι κάνουν οι πείνες ???

Lth1 24-06-16 20:22

Η φωτο,η πρωτη με εχει βαλει σε πολυ μεγαλη πριζα λαμπρο...
Ωραιο ακουασκειπ... :-)

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Λάμπρος.Τ 24-06-16 20:49

Ναι όντως είναι φοβερό. Και θέλω να πιστεύω ότι μπορώ να το πετύχω σε κάποιο βαθμό. Θα δείξει τον άλλο μήνα.

Undertaker 24-06-16 20:51

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Λάμπρος.Τ (Μήνυμα 949930)
Σε ευχαριστώ αν και δεν ξέρω σε ποια φωτό αναφέρεσαι. Εχω αλλάξει από την αρχή αρκετές φορές το aquascape.

Εσύ παιδι μου με τόσες αλλαγες που έκανες στο scape, ίσως πρέπει να αρχίσεις με λίγη βοήθεια αναλάβεις και κάνα δημόσιο έργο....κάτσε να γελάσω λίγο.......χα

Λάμπρος.Τ 24-06-16 21:04

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Safarpn (Μήνυμα 949932)
Εσύ παιδι μου με τόσες αλλαγες που έκανες στο scape, ίσως πρέπει να αρχίσεις με λίγη βοήθεια αναλάβεις και κάνα δημόσιο έργο....κάτσε να γελάσω λίγο.......χα

Και που είσαι ακόμη....... !!!
Αν και χωρίς πλάκα αυτή τη φορά θα το φτιάξω για να μείνει.
Έχω μάθει πλέον από τα λάθη μου.

stanisalus18 24-06-16 23:29

Λάμπρο αν δεις ότι χρειαστείς ένα επιπλέον άτομο στο κουβάλημα, στείλε μου, θα χαρώ να βοηθήσω έστω και λίγο. Θα κάνεις μεγάλα πράγματα εσύ εδώ βλέπω :D

Λάμπρος.Τ 25-06-16 10:19

Γιάννη σε ευχαριστώ πολύ για την πρόταση προσφοράς.
Θα το έχω υπόψην μου.
Όσο για το όλο στήσιμο η φωτογραφία (1η) δείχνει ένα αρκετά μεγαλύτερο ενυδρείο από το δικό μου.
Οπότε εγώ θα προσπαθήσω να το πετύχω σε μικρότερη κλίμακα.
Για να δούμε, τι θα δούμε...

Λάμπρος.Τ 27-06-16 22:01

Τελικά μπορώ να πω πια με σιγουριά ότι οι πέτρες λάβας μπορούν να τραυματίσουν τα ψαράκια.
Το ένα από τα labido πρέπει να έφαγε γερή στούκα σε κάποια πέτρα με αποτέλεσμα να έχει κάνει ένα αιμάτωμα στο πάνω μέρος του κεφαλιού.
Από καβγά δεν είναι σίγουρα και δεν έχει κάποιο άλλο θέμα.
Το είδα πριν από 3 ημέρες και ήδη έχει αρχίσει να περνάει.

Undertaker 27-06-16 22:21

Στο δικό μου που είχα τιγκάρει λάβα, τραυματισμους δεν είδα ποτέ. Είχα μέσα τρία χαρεμια που κολυμπούσαν ανάμεσα από τις πετρες σα τρελά. Τη διαρύθμιση δε, την άλλαζα συχνά. Το παραμικρό δεν είχα.

Λάμπρος.Τ 28-06-16 06:39

Καλημέρα σας. Και εγώ τις ίδιας άποψης ήμουν (αφού το είχα ψάξει ακετά καλά και είχα ρωτήσει πολύ κόσμο). Μάλιστα μέχρι τώρα δεν είχα δει το παραμικρό πρόβλημα.
Όμως το labido έχει ένα αιμάτωμα σαν γρατζουνιά στη κορυφή του σώματος του από το κεφάλι και προς τα πίσω.
Σίγουρα δεν είναι δάγκωμα (έχω δει τα σημάδια από καυγάδες πως είναι). Το σημάδι αυτό εμφανίστηκε ξαφνικά 1 ημέρα. Στην αρχή ήταν πολύ έντονο και μετά με τις ημέρες άρχιζε να χάνεται σιγά σιγά.
Όπως γινεται και με εμάς. Είναι ξεκάθαρο ότι κάπου χτύπησε - γρατζουνίστηκε.
Ξύλα και τίποτε άλλο δεν έχω στο ενυδρείο και για αυτό υποθέτω τις πέτρες.

Undertaker 28-06-16 07:46

Όπως το περιγράφεις για γρατζουνιά φαίνεται. Δε λέω ότι αποκλείεται να χτυπησουν στις πέτρες, απλά σε εμένα πότε δεν έτυχε αλλα το θεωρώ και λίγο σπάνιο φαινόμενο. Αν είναι να χτυπησουν στα διακοσμητικά, θα χτυπήσουν αλλά στις πέτρες λάβας ο τραυματισμός θα είναι λίγο πιο σίγουρος λόγω της επιφάνειάς τους.

Λάμπρος.Τ 28-06-16 20:21

Ήμαρτον.... όχι άλλα μωρά "Afra Jalo". :smt089:smt089:smt089
Πάλι μπουκωμένη είναι γμτ.
Σπυράλ για κιχλίδες έχει βγεί ??? Μήπως να τους βάζω να βλέπουν τηλεόραση για να κόψουν το άθλημα ??? :rolleyes:

Irakles 29-06-16 00:11

χαχαχαχαχαχαχα!!!! Μαλλον πανε να χτυπησουν την υπογεννητικοτητα στην Ελλάδα!!!

Λάμπρος.Τ 29-06-16 14:27

Ναι αλλά αυτές είναι.... "Αφρικάνες" !!!

Κατά τα άλλα το γρατζουνισμένο Labido έχει γίνει μια χαρά. Σχεδόν δεν φαίνεται το σημάδι.
Παρεμπιπτόντως στην ταϊστρα (Eheim) που έχω, και που θα χρησιμοποιήσω επιτέλους, σκεφτόμουν τι τροφή (σε ποιά μορφή) να βάλω?
Αν βάλω σε μορφή Flakes φοβάμαι ότι από την υγρασία θα έχω πρόβλημα, οπότε μάλλον θα πρέπει να βάλω σε μορφή πελετ. Σωστά?

nasos_discus 29-06-16 14:48

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Λάμπρος.Τ (Μήνυμα 951015)
Ναι αλλά αυτές είναι.... "Αφρικάνες" !!!

Κατά τα άλλα το γρατζουνισμένο Labido έχει γίνει μια χαρά. Σχεδόν δεν φαίνεται το σημάδι.
Παρεμπιπτόντως στην ταϊστρα (Eheim) που έχω, και που θα χρησιμοποιήσω επιτέλους, σκεφτόμουν τι τροφή (σε ποιά μορφή) να βάλω?
Αν βάλω σε μορφή Flakes φοβάμαι ότι από την υγρασία θα έχω πρόβλημα, οπότε μάλλον θα πρέπει να βάλω σε μορφή πελετ. Σωστά?

Την δουλεύω με flakes αρκετά χρόνια σε μόνιμη βάση χωρίς πρόβλημα .


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:23.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,03115 seconds with 11 queries