Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=120)
-   -   Χρώματα στη "Μαύρη Ήπειρο" - Malawi 300 lt (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=90048)

DEXFISH 01-07-16 08:31

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Safarpn (Μήνυμα 951401)
Λάμπρο εγω δε θα έβαζα ουτε eggcrate ούτε dow με το φόβο μήπως με το σκάψιμο το αποκαλύψουν. Αν γίνει σωστά το στησιμο δε θα έχεις κανενα πρόβλημα. Στο αφρικάνικό μου με τόσα κιλά πετρα που είχα, δεν είχα βάλει τίποτα. Αν σου το εμφανίζουν τα ψάρια, θα σου σπάει τα νεύρα. Εγώ εκείνο που είχα κάνει ήταν να στρωσω στο τζάμι κάτω 6 μεγαλούτσικες πέτρες ψιλοπλακέ και πάνω σε αυτές έχτισα τα νταμάρι. Το βάρος μοιράζονταν στις μεγάλες επιφάνειες των πετρών στη βάση και δεν είχα το φόβο μήπως ακουμπαει καμιά γωνία από πέτρα. Με τον καιρό όταν τα ψάρια έσκαβαν πολύ, άντε να φαινόταν η πλακέ λιγο.....φυσικό αποτέλεσμα πάλι.

Κι εγώ αυτό πιστεύω. Τίποτα δε μένει κρυφό από τα mbuna :p

Irakles 01-07-16 08:56

Αν στησεις σωσυα πέτρες γιατι να βαλεις κατι κατω??? Ελα δεν εισαι πρωτάρης να νοιώθεις ανασφάλεια... αφου ξερεις τα πλαινα τζαμια ειναι πιο επίφοβα απο τα κατω... ασε που δεν θα σου αρεσει σαν εικονα το eggcrate... και δεν ειναι και φτηνό....

Λάμπρος.Τ 01-07-16 09:57

Βρε δίκιο έχετε. Και σίγουρα πρωτάρης δεν είμαι και ξέρω τα υπέρ και τα κατά.
Απλά μου έχει κολλήσει η σκέψη, ότι άντε και δεν βάζεις τίποτε, και βάζεις πέτρες και βάζεις άμμο, και μετά θέλεις να αλλάξεις στις πέτρες θέση.
Έχετε σκεφτεί ότι αν χρειαστεί να ξαναχώσεις πέτρα υπάρχει ο κίνδυνος να ακουμπάει η νέα πέτρα επάνω σε λίγη άμμο πάνω στο βυθό? Τι θα γίνει όταν βάλεις μεγάλο όγκο και βάρος από πάνω? Για αυτό το βάζω. Για να γλυτώσω την άμεση τριβή και επαφή τζάμι-άμμος-πέτρες.
Πλάκες πέτρες δεν θέλω να βάλω από κάτω, άν και είναι καλή ιδέα γιατί ήδη οι πέτρες που θα βάλω είναι πολύ βαριές και το σκέφτομαι πάααααρρρραααα πολύ.
Που να βάλω από κάτω, και άλλες???
Αν τώρα έχω με τις λάβας 50 -60 κιλά με τις νέες θα έχω χαλαρα 100.
Αυτό και αν το σκέφτομαι...!!!
Είπαμε λόγο δουλειάς έχω δημιουργήσει όλα τα πιθανά σενάρια.
Από το χειρώτερο προς το καλύτερο.
Σε λίγες ημέρες θα βάλω και αγγελία για βοήθεια (ήδη κάποια καλά παιδιά έχουν προτείνει να βοηθήσουν).

Τάκης 01-07-16 10:03

Λάμπρο γιατί δεν βάζεις κανα κομμάτι πλεξι από κάτω ;

Undertaker 01-07-16 10:11

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Τάκης (Μήνυμα 951434)
Λάμπρο γιατί δεν βάζεις κανα κομμάτι πλεξι από κάτω ;

......είπε ο plexi-man.

Λάμπρος.Τ 01-07-16 10:13

Γιατί πιστεύω ότι η άνωση θα μου τα σηκώσει όλα επάνω.
Αν όχι εκει που θα έχει πολύ βάρος αλλά στα σημεία που δεν θα έχει και τόσο βλέπω μέχρι και να σπάει.

Undertaker 01-07-16 10:15

Αν βάλεις, πες του Τάκη να σου κάνει μεγάλες και πολλές τρύπες, να γίνει σα σχαρα.....τώρα ο Τάκης θα πει "Λάμπρο μη βάζεις πλεξι βρε"

Τάκης 01-07-16 10:20

Το πλεξι δεν επιπλέει, βουλιάζει βρε.
Το είπα για να μην έχουν επαφή οι πέτρες με το τζαμι.
με 12 Ευρώ παίρνεις ένα κομμάτι 3αρι 100 Χ 50

Λάμπρος.Τ 01-07-16 10:59

Να σου πω την αλήθεια και εγώ έτσι πίστευα, αλλά κάπου είχα δει και είχα διαβάσει ότι κάποιος που είχε βάλει πλέξι του το σήκωσε.Τάκη στα ίδια λεφτά περίπου πάει και το eggrate.

Undertaker 01-07-16 11:01

Ναι αλλά αυτό θα φανεί κάποια στιγμή

Τάκης 01-07-16 11:06

Οχι βρε, το πλεξι πάει σαν βαρίδι κατω, και σωστά λέει ο Πάνος, δεν θα φανει ποτε
-----------------------------------
και από τιμή έρχεται πιο φθηνό το πλεξι

Λάμπρος.Τ 01-07-16 11:36

Οκ. Από Leroy Τάκη?

Tanganyiκας 01-07-16 11:47

Το eggcrate κάνει αρκετά καλή δουλειά γιατί:
1ον στέκονται καλύτερα η πέτρες πάνω του λόγο σχήματος και 2ον είναι αρκετά δύσκολο να φανεί γιατί ανάμεσα στα τετράγωνα κρατάει άμμο που δεν μπορούν να την βγάλουν!

Irakles 01-07-16 11:49

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Tanganyiκας (Μήνυμα 951460)
Το eggcrate κάνει αρκετά καλή δουλειά γιατί:
1ον στέκονται καλύτερα η πέτρες πάνω του λόγο σχήματος και 2ον είναι αρκετά δύσκολο να φανεί γιατί ανάμεσα στα τετράγωνα κρατάει άμμο που δεν μπορούν να την βγάλουν!

Χαχαχαχααα τι δεν μπορουν????

Δυστυχώς μπορούν!!!!

Εγω πιο πολυ φοβάμαι για αναεροβιες περιοχες οπου ειναι λόφοι και ενα απαραπανω λογο του 1 εκατοστου που θα ειναι κρυμμένο μεσα στο πλαστικό... και θα ειναι πολλα κυβακια ετσι....

Undertaker 01-07-16 11:51

Και να μη τη βγάλουν από τα τετράγωνα (που εγώ πιστεύω ότι μπορούν να το κάνουν) και μόνο που θα φαίνεται το λευκο πλέγμα, άσχημο θα είναι. Θα φτυαρίζει συνέχεια ο Λάμπρος να γεμίζει κενά και την άλλη μέρα φτου κι απ την αρχή. Είναι που είναι ψείρας με τη διακοσμιση, θέλει να το φτιάξει και βιότοπο.......με ψυχοφαρμακα θα τη βγάζει.

Τάκης 01-07-16 11:53

Ναι από Leroy Λαμπρο

Tanganyiκας 01-07-16 11:53

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Irakles (Μήνυμα 951462)
Χαχαχαχααα τι δεν μπορουν????

Δυστυχώς μπορούν!!!!

Σε μένα μέχρι στιγμής δεν έχει φανεί!

Irakles 01-07-16 11:55

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Tanganyiκας (Μήνυμα 951466)
Σε μένα μέχρι στιγμής δεν έχει φανεί!

Τεμπελιδεεεεεες!!!!!!

DEXFISH 01-07-16 12:02

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Tanganyiκας (Μήνυμα 951460)
Το eggcrate κάνει αρκετά καλή δουλειά γιατί:
1ον στέκονται καλύτερα η πέτρες πάνω του λόγο σχήματος και 2ον είναι αρκετά δύσκολο να φανεί γιατί ανάμεσα στα τετράγωνα κρατάει άμμο που δεν μπορούν να την βγάλουν!

Εμένα πάντως ο κυρίαρχος acei όταν θέλει να ζευγαρώσει είναι σαν ελικόπτερο που προσγειώνεται. Με ένα "φου" έχει φτιάξει κρατήρα και ξαφνικά οι μαύρες από της άλγη πέτρες γίνονται άσπρες από την άμμο.

Tanganyiκας 01-07-16 12:02

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Irakles (Μήνυμα 951467)
Τεμπελιδεεεεεες!!!!!!

Μπορεί!Εγώ παντός το δοκίμασα,μου άρεσε και θα το ξαναβάλω.Στο πρώτο μου ενυδρείο (120λ)είχα βάλει πλέξι και μου το ξεθάβανε αρκετά!

Irakles 01-07-16 12:19

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Tanganyiκας (Μήνυμα 951470)
Μπορεί!Εγώ παντός το δοκίμασα,μου άρεσε και θα το ξαναβάλω.Στο πρώτο μου ενυδρείο (120λ)είχα βάλει πλέξι και μου το ξεθάβανε αρκετά!

Εγω για αυτο δεν ξαναεβαλα και πιστεψε με το εκτιμούσαν και τα ψαρια μου... φιλτραρανε ολη την αμμο αμεριμνα...

Κλεόβουλος 01-07-16 12:25

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Safarpn (Μήνυμα 951463)
Είναι που είναι ψείρας με τη διακοσμιση, θέλει να το φτιάξει και βιότοπο.......με ψυχοφαρμακα θα τη βγάζει.

:smt118:smt044:smt044

Λάμπρος.Τ 01-07-16 14:13

Χαχαχαχαχαχα...... φανταστείτε να ήμασταν όλοι μαζί και να ψάχναμε να δούμε πως θα το κάναμε.
Οχι σε 8 αλλά σε 18 ώρες θα τελειώναμε. Χαχαχαχαχαχα
Για αναερόβιες σε mbuna δεν υπάρχει ούτε 1 στο 1.000.000.
Όσο για τα νταμάκια είναι πολύ μικρα και τα πλαινά όντως δεν θα φαίνονται πολύ.
-------------------------
Λοιπόν οι εργασίες θα γίνουν Κυριακή 17 Ιουλίου.
Θα έχω ξεκινήσει βέβαια κάποιες λίγες από το Σάββατο.
Χωρίς πλάκα τώρα, ποιά φιλαράκια θα έρθουν για βοήθεια?
Εκτός από εγγυημένο γέλιο, θα υπάρχουν παγωμένες μπύρες, καφεδάκι, πίτσες κτλ...
Αλλά να κάνουμε και καμιά δουλειά. έτσι???
Χαχαχαχαχαχαχα

Undertaker 01-07-16 14:21

Αν θέλεις κατεβαίνω εγώ Αθήνα, πλακώνει κρύο, καταιγίδες, δε πάει κανείς για μπάνιο, καφέ, βολτα και προκειμένου να κλειστούν στο σπιτι έρχονται όλοι εκεί να βοηθήσουν. Σε 2 ώρες θα έχετε τελειώσει κι εσύ θα έχεις ακόμα και την πρώτη σου γεννα με το νέο στησιμο.

Λάμπρος.Τ 01-07-16 14:43

Χαχαχαχαχαχαχα..........:smt082:smt082:smt082

Irakles 01-07-16 14:58

Δεν το κανεις 1 ΣΚ πιο πριν, πιο μετα???? Θα λειπω σε δουλεια εκείνο.... καλα αν εχεις κοσμο για βοήθεια άδειασμα γέμισμα σε 4-5 ωρες θα ειναι κομπλέ!!!

Λάμπρος.Τ 01-07-16 15:12

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Irakles (Μήνυμα 951501)
Δεν το κανεις 1 ΣΚ πιο πριν, πιο μετα???? Θα λειπω σε δουλεια εκείνο.... καλα αν εχεις κοσμο για βοήθεια άδειασμα γέμισμα σε 4-5 ωρες θα ειναι κομπλέ!!!

Μακάρι να μπορούσα !!! Είναι το Σ/Κ που θα λείπουν όλοι, και πιο πολύ ο "ελεγκτής εναερίου και επίγειας κυκλοφορίας" από το Σπίτι.
Οπότε είναι η ιδανική ευκαιρία να κάνω ότι θέλω χωρίς :smt084:smt084:smt084:smt084:smt084:smt084

Αλλά δε μασάω, και κανένα παιδί να μην μπορεί (γιατι και δύσκολή ημέρα είναι και Καλοκαίρι) πιστεύω ότι θα τα βγάλω πέρα.

Tanganyiκας 01-07-16 15:44

Εγώ δεν χρειάζεται να στο ξαναπώ!:p

Λάμπρος.Τ 01-07-16 16:51

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Tanganyiκας (Μήνυμα 951507)
Εγώ δεν χρειάζεται να στο ξαναπώ!:p

Νόμιζα ότι θα είσαι σε ετοιμασίες για διακοπές.
Παραπάνω από ευπρόσδεκτος.
Thanks my friend.

Undertaker 01-07-16 16:56

Πήγαινε Tanganyiκας, θα φας καλά. Γνώμη μου, πρώτα να τσεκάρεις αν όντως υπάρχει φαΐ στο σπίτι πριν μπεις μέσα.

Tanganyiκας 01-07-16 18:09

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Λάμπρος.Τ (Μήνυμα 951516)
Νόμιζα ότι θα είσαι σε ετοιμασίες για διακοπές.
Παραπάνω από ευπρόσδεκτος.
Thanks my friend.

23-24/07 θα φύγω.Το καλό είναι ότι εκείνο το ΣΚ μάλλον θα είμαι ολομόναχος οπότε..........;)

Λάμπρος.Τ 01-07-16 18:23

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Safarpn (Μήνυμα 951519)
Πήγαινε Tanganyiκας, θα φας καλά. Γνώμη μου, πρώτα να τσεκάρεις αν όντως υπάρχει φαΐ στο σπίτι πριν μπεις μέσα.

Άσχετα με το αν μπορεί έρθει ή όχι ο Γιώργος, είναι φοβερό παιδί και με βοήθησε να βρω τα ψάρια που έψαχνα πολύ καιρό.
Όταν λείπουν οι υπόλοιποι από το σπίτι το μόνο σίγουρο είναι ότι υπάρχει "το καλό βρώμικο ανθυγιεινο φαγητό" !!!
Χαχαχαχαχα......

Tanganyiκας 01-07-16 18:28

Λάμπρο ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια!Οπότε μπορούμε βοηθάμε.

stanisalus18 01-07-16 20:17

Μέσα είμαι και εγώ Λάμπρο αν πιστεύεις ότι χωράω και μπορώ να βοηθήσω κάπου :D Αν δεν προκύψει κάτι άλλο μέχρι τότε βεβαία διότι είναι μακριά ακόμα η ημερομηνία.

Λάμπρος.Τ 01-07-16 20:30

Γιάννη φυσικά και θα ήταν και χαρά μου. Μην το συζητάς. Οπότε κλείσαμε την ομάδα.
Τάκης (περιμένω να μου το κάνει confirm).
Γιώργος.
Γιάννης
Και εγώ....
Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά.

Undertaker 01-07-16 20:35

Πάρτε και κανα κορίτσι στην παρέα, θα καταλήξετε να παίζετε ξιφασκια (......από ζήλια τα λέω, μη δίνετε σημασία)

Irakles 01-07-16 20:39

Αχχχχ έπρεπε να μην ειχα βάφτιση και θα ερχόμουν... μηπως να την ακυρώσω???

Τάκης 01-07-16 22:22

θα τα πούμε αύριο Λάμπρο
ιδιαιτέρως :)
----------------
Μη ξεχαστείς, έχουμε ραντεβού στις 12

Λάμπρος.Τ 01-07-16 23:06

Θα συναντηθούμε απ' έξω. Έτσι?
Και αν πάνε όλα καλά, θα έχουμε ένα πολύ όμορφο και σημαντικό project μπροστά μας.
Θα είναι ευχαριστη έκπληξη για όλα τα παιδιά του GAB και όχι μόνο.;)

Τάκης 01-07-16 23:12

Ναι βρε, απέξω, θα σε πάρω τηλέφωνο αύριο κατα τις 11,
και μετά θα τα πούμε εδώ :)


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:55.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,03388 seconds with 10 queries