Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Ενυδρεία με χρυσόψαρα (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=162)
-   -   Νεο Σπιτικο :) (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=88649)

Artemisia 05-02-16 13:28

Όχι έχεις και άλλο πορτοκαλί Λούκα θα το ξαναδώ μετά είναι το ένα δίπλα στο άλλο σε κάποια στιγμή. ...πάλι έξω με πέτυχες.

Lth1 05-02-16 13:33

Το αλλο το πορτοκαλι το φανσυ εννοεις??

tsala 05-02-16 13:38

Δεν μου εχει τυχει , και δεν μπορω να πω αν ειναι ή οχι..
ευχομαι να ειναι κατι αλλο.
Σε περιπτωση που ειναι θα σου πω τι θα εκανα εγω ή μαλλον τι δεν θα εκανα..
δεν θα εκανα ευθανασια , δεν βρισκω τον λογω , εφοσων το ψαρι μπορει να ζει φυσιολογικα.
δεν θα το εβαζα σε καραντινα για μια ζωη μονο του.
Θα το ειχα ως εχει ..
αν ειναι ιος , πιθανον να ειναι φορεις ολα ...

Δεν λεω οτι θα εκανα το σωστο ή να κανεις αυτο που θα εκανα κι εγω..
Ελπιζω να μην ειναι ευλογια, κανε καμια θεραπεια αλατι/μελαφιξ κλπ , μηπως ειναι κατι αλλο και φυγει...:rolleyes:

Lth1 05-02-16 13:42

Για να ειναι οτι ειναι πρεπει να το δει καποιος απο κοντα που εχει παθειι τα ιδια...αν ηταν ολοι φορεις θα ειχαν εμφανισει συπτωματα...ενω μονο αυτο εχει απο την πρωτη μερα που το πηρα..απλα δεν εδωσα σημασια λογω συμπεριφορας του ψαριου...Ευθανασια δεν κανω και σιγουρα δεν το βαζω σε καραντινα...για λιμνη σκεφτηκα που εχει εδω μια η περιοχη...παρα πολυ μεγαλη
-------------------------
Αλατι θα κανω σε ολο το ενυδρειο..μελαφιξ σε ολο ττο ενυδρειο ειναι λιγο δυσκολο χρηματικα

Τάκης 05-02-16 14:13

Λουκά, κατα αρχήν να θεωρήσεις καραντινα πλεον όλο το ενυδρείο. Δεν βάζεις και δεν βγαζεις τιποτα. Και φυσικα όχι πανικος.
Τι θα έκανα εγω, θα εβαζα αεραντλία αν δεν ειχα καλη αναταραξη, που στο δικο μου έχω καλή αναταραξη και δεν θελω αεραντλία, και θα ανέβαζα την θερμοκρασία 1 βαθμο καθε ημέρα μέχρι τους 26. Θα το αφηνα 1-2 εβδομάδες εκει , αν τα σημαδια έφευγαν τοτε μάλλον ειναι CARP POX, θα αρχιζα πάλι σταδιακή μειωση της θερμοκρασίας (χωρις ανεμιστηρακια) να πέσει στη θερμοκρασία δωματιου (πάλι 1 βαθμό την ημέρα) , ολο αυτο θα παρει 1 μηνα + , αν και οταν η θερμοκρασία πέσει χαμηλα ξαναβγουν τα σημαδια , τοτε 99,9% είναι CARP POX.

Για να το βάλεις σε λιμνη ουτε να το σκεφτεσαι, μεταδίδεις την ασθένεια στη λίμνη, όλα τα ψάρια της λίμνης θα κολλησουν CARP-POX

Artemisia 05-02-16 15:00

Kάνε ότι σου έχει γράψει ο Τάκης , μπορώ να αναγνωρίσω τις ασθένειες (δυστυχώς για μένα) αλλά δεν μπορώ να βοηθήσω σε θεραπεια .....
Ευτυχώς για μένα δεν έχω περάσει καμία ασθένεια αλλά τις έχω διαβάσει και τις έχω δει όλες :( κάθε φορά που βλέπω κάτι σε ένα ψάρι εύχομαι να κάνω λάθος .

Lth1 05-02-16 15:32

Μαλιστα...αυτο απαιτει 2η αντλια για αλλαγη νερου..το οποιο νερο πρεπει να ειναι στην ιδια θερμοκρασια του ενυδρειου αρα 2ο κοντρολλερ...απαιτει επισης την αντισταση για γρηγορη θερμανση..κανω λαθος??

Τάκης 05-02-16 15:38

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Lth1 (Μήνυμα 918726)
Μαλιστα...αυτο απαιτει 2η αντλια για αλλαγη νερου..το οποιο νερο πρεπει να ειναι στην ιδια θερμοκρασια του ενυδρειου αρα 2ο κοντρολλερ...απαιτει επισης την αντισταση για γρηγορη θερμανση..κανω λαθος??

Γιατί ;
Βαρέλι δεν έχεις ;

Lth1 05-02-16 16:20

Ναι αμε...απο το βαρελι πως θα φερω νερο στο ενυδρειο?

Τάκης 05-02-16 16:26

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Lth1 (Μήνυμα 918742)
Ναι αμε...απο το βαρελι πως θα φερω νερο στο ενυδρειο?

Τωρα πως το πας ;

Lth1 05-02-16 16:46

Μεχρι τωρα με αντλια εσωτερικου φιλτρου με χαμηλο μανομετρικο..τωρα ομως με την αγορα του παντα μοορ το εχω συνδεσει στο φιλτρο το Diy...οταν εκανα αλλαγη την προηγουμενη κυριακη αλλαξα μια μεγαλη ποσοτητα νερου και εβαλα απευθειας απο το λαστιχο της βρυσης +prime,αυτοματα λοιπον ειχαμε πτωση θερμοκρασιας στους 15,6 απο τους 20,3...μπορει για αυτο να τα πεταξε...βεβαια δεν ηταν η πρωτη φορα που γινεται κατι τετοιο..τι να πω δεν ξερω...αυτα

Τάκης 05-02-16 17:03

Βρε απο τους 20 βαθμούς τη κατέβασες στους 15 ; Τα έσκισες τα ψάρια , μη το ξανακάνεις, θα εχεις πρόβλημα. Και επειδή και εγω βάζω απο τη βρύση που έχω φίλτρο άνθρακα, αλλά κρατάω πολύ χαμηλα τη θερμοκρασία στο ενυδρείο με αποτέλεσμα οταν γίνεται η αλλαγή να μη κατέβει η θερμοκρασία του ενυδρείου κάτω από ενα βαθμο διαφορα.
Ακου τι θα κάνεις, δεν χρειάζεται να έχεις καμια βαρβάτη αντλία να ανεβάζεις το νερό στο 1,90, μπορείς ακομα και με μια μικρη σχετικά αντλία να ρίχνεις το νερό στο σαμπ , στο χώρο που ειναι η αντλία, και να χαμηλώσεις την αντλία του σαμπ να μη ξενερίζει. Στο βαρέλι βάζεις μια αεραντλία να αποχλωριώνεις και το ζεσταίνεις με κατσαρόλα, βγαζεις τον αισθητήρα απο το ενυδρείο και ελέγχεις τη θερμοκρασία πριν την αλλαγή.

Lth1 05-02-16 17:11

Χμμ...αρα οπως τα ειπα πανω κατω...ο αισθητηρας για να βγει και να ελεγξει το νερο στο βαρελι ειναι μεγαλο παιδεμα...αντλια θελω τουλαχιστον μια στα 1800 λιτρα ωστε να βαλω στην πρωτη σκαλα την κυρια αντλια αρα στα 1200 για να μην ξενεριζει...και απο το να καιω με τις ωρες ρευμα περνω την αντισταση και ολα κομπλε αρα μια σουμα..
Καινουργια αντλια,κοντρολλερ και αντισταση...
Κλαμα..

Τάκης 05-02-16 17:18

Μου ήρθε απο ebay πριν λίγες ημέρες αυτη η αντλία http://www.ebay.com/itm/131332733202...%3AMEBIDX%3AIT
Πολύ τουμπανο για τα λεφτά της, αλλά μόνο για αλλαγες, γιατι καιει πολύ

Lth1 05-02-16 19:42

Αμα μπορουσα να κανω παραγγελια θα την ειχα κανει :-)
-------------------------
Παιδια να κανω μια ερωτηση?
Μολις μπηκα και διαβασα απο οδηγο της sera το παρακατω...

Δεν ξερω αν μπορω να το κανω αντιγραφη επικολληση..το κανω και αν καποιος μοντ θελει να το βγαλει ας το βγαλει...

https://www.sera.de/gr/sera-servicew...tml#category_3
Στον οδηγο για υγιη ψαρια λιμνης μιλαει στην σελιδα 7 και 24 για το carp pox...
Ισχυει κατι τετοιο η οχι??

Τάκης 05-02-16 20:24

Δεν θέλω να σου γράψω για το CARP POX γιατι θα φρικάρεις, αστο. Ολα είναι μόνο για δευτερογενής μολύνσεις, όχι για το CARP POX

Lth1 05-02-16 20:26

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από takis_gt (Μήνυμα 918803)
Δεν θέλω να σου γράψω για το CARP POX γιατι θα φρικάρεις, αστο. Ολα είναι μόνο για δευτερογενής μολύνσεις, όχι για το CARP POX

Μαιστα μαιστα

Cohiba 05-02-16 20:46

....δεν προλαβαινω να διαβασω ολα τα ποστς ,απλως ας μ επιτραπει να κανω δυοερωτησεις ....

Το κοι κ το χρυσοψαρο μου τα εχω μαζι και σκεφτομαι να ταεχω μαζι και στη λιμνη ...να το ξεχασω αυτο τοενδεχομενο λοιπον?
και δευτερον εαν προκειτε για τον hpv -1 υπαρχρι πιθανοτητα μεταδοσης στον ανθρωπο?

Lth1 05-02-16 20:47

Οχι και στα 2 με αυτα που διαβασα εντος μισης ωρας...βεβαια περιμενε να απααντησει και ο κ.τακης

Τάκης 05-02-16 21:06

Δεν έχω διαβάσει πουθενα πως μεταδίδεται στον άνθρωπο.
Και γιατι να μην έχεις ΚΟΙ με χρυσόψαρα μαζι ;

Lth1 16-02-16 23:02

Λοιπον βρηκα ποθο...τωρα ποιο ειδος ειναι δεν γνωριζω...ηταν λογω καιρου σε λιγο ασχημη κατασταση...μου το ειπε κιολας...ειναι σαν κισσος σε γενικες γραμμες...
Τι πρεπει να προσεξω???Ποια ειναι η διεργασια εισαγωγης στο ενυδρειο???

Τάκης 16-02-16 23:27

Εγω θα έκοβα τη ρίζα αν ήταν σε χώμα.
Πλένεις στη βρύση όλο το φυτό και βάζεις 10-15 πόντους μέσα στο νερό, αν είναι μικρό βάλε λιγότερο μέσα στο νερό.

Lth1 17-02-16 00:00

Κ.τακη εχω ακομα μια απορια...τον ρωτησα τον ανθρωπο αν θα αντεξει μεσα στο νερο και μου ειπε πως οχι...γεωπονος...

tsala 17-02-16 00:06

αν ειναι οντως ποθος , αντεχει...
μαλλον , οχι αντεχει... ζει κανονικα.

Lth1 17-02-16 00:07

Ετσι μου ειπε..οτι ειναι ποθος...εμοιαζε γιαννη σαν κισσός

tsala 17-02-16 00:23

μοιαζει με κισσος.... του διαβολου:D:D:D

Τάκης 17-02-16 01:06

Από πέρσι τον Μάιο είναι στο Auaponic και μεγαλώνει κανονικά

Lth1 17-02-16 16:50

Ετσι ηταν ναι...ωραια.... :-) Πρεπει να δω τι θα κανω με φως
-------------------------
Το πηρα...ειναι αρκετα μεγαλο σε μηκος το φυτο...να βαλω μεσα στο ενυδρειο αρκετο απο αυτο??Αφου το πλυνω και καθαρισω τις ριζες του??Τις ριζες να τις κοψω τελειως κ.τακη??Μηπως ναα το αφησω κανα 2 μερες σε κανα κουβα με νερο να αποβάλλει τυχον χημικα???

Τάκης 17-02-16 16:59

ναι, αστό σε ένα κουβά, δεν είναι άσχημη ιδέα.
Τον δικό μου, έκοψα ένα κλωνάρι από τη γλάστρα που έχει η πεθερά μου, το ξέπλυνα λίγο και το έβαλα μέσα, για αυτό είπα για τις ρίζες

tsala 17-02-16 17:22

Αφησε τες τις ριζες, καθαρισε το καλα και βαλτο σε κουβα με νερο

Lth1 17-02-16 17:27

Εγινε

Lth1 21-02-16 15:29

Το αφησα το φυτο μεσα στην λεκανη απο την πρωτη μερα...καθαρησε αρκετα...διαχωρησα 5-6 φυτακια με ριζες..το θεμα ειναι ομως οτι εχει λιγα χωματακια τα οποια προσπαθω να καθαρισω αλλα δεν βγαινουν...τα αφηνω???

Τάκης 21-02-16 15:47

Βρε αποκλείεται το χώμα να μη βγαίνει, καφέ χρώμα στο κορμό του φυτού θα είναι

Lth1 21-02-16 22:32

Και ομως κ.τακη αν πιεσω περισσοοτερο σπανε οι ριζες...
Γενικα η απορια ομως ειναι οτι μεε τι μπορει να προκληθει προβλημα στα ψαρια??
-------------------------
Εκανα σημερα μια γενικη τα σφουγκαρια με νερο ενυδρειου να καθαρισουν...
Ομολογω οτι ειχανε αρκετη βρωμα...
Επισης μπηκε ο ποθος και θελω αποψεις
Ειναι 5-6 κλαδακια με ριζες +2 χωρις ριζες...
Πως το βλεπετε στο ματι???
Αλλαγες??
http://www.aquatek.gr/rimages/albums...psspkb9i5c.jpg
μετρησα σημερα νιτρικα και κλαιω....!!!!!
20/2/16 πατησα τα 40
Για να δουμε αν κανει δουλεια ο ποθος :D
440 λιτρα αλλαγη σημερα

Τάκης 21-02-16 23:17

Ταίζεις πολύ Λουκά, μη περιμένεις θαύματα με τον πόθο, αν έβαζες κανα χωράφι μπορεί

Lth1 21-02-16 23:19

Πρεπει να μου κανει κανει καποιος μαθηματα περα απο την πλακα...στο πως να ταιζω...εχω αρχισει και απορω με το τι κανω λαθος

Τάκης 21-02-16 23:34

Πόσες φορές ταίζεις και πόσο τη κάθε φορά ;

Lth1 21-02-16 23:36

3 φορες 2 κοφτα κουταλακια του γλυκου ειτε Diy ειτε εργοστασιακη
-------------------------
Για τον ποθο πως τον ειδατε δεν μου ειπατε κ.τακη...

Τάκης 21-02-16 23:44

Ο πόθος εντάξει είναι βρε
μείωσε στη μέση, 1 κουταλάκι του γλυκού και βλέπουμε

Lth1 22-02-16 00:38

Εγινε...τον εφτιαξα λιγο καπως...εχουν αρχησει και διασπώνται κομματακια απο τις ριζες...
-------------------------
Μερικες φωτο για τυχον παρατηρησεις...

http://www.aquatek.gr/rimages/albums...psosxipe9m.jpg


http://www.aquatek.gr/rimages/albums...psidshpfvh.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums...psc0y9wujn.jpg
-------------------------
Η περιεργεια τους ομως ειναι αξιεπαινη....


BORKED


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:48.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,04250 seconds with 11 queries