Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Reef (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=203)
-   -   voas reef tank 550l (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=86342)

voas 13-07-15 13:55

κωστα το σκιμμερ γραφει water level mm 150-250 πως το βλεπεις θα εχω θεμα?επισης το σκιμμερ εχει υψος 50cm.
-------------------------
εγω ειχα υπολογισει τα χωρισματα τα εσωτερικα στο σαμπ στους 35cm υψος,αλλα το σκιμμερ γραφει απο 15cm εως 25cm το waterlever!
-------------------------
κωστα απο την εμπειρια σου ποσο χωρο χρειαζομαι πανω απο το σαμπ για να το δουλευω(σε cm)μπας και λιγο συμπτυχθουν?

kostas82 13-07-15 13:55

οι υπόλοιπες διαστάσεις του σαμπ ποιες είναι ;;

voas 13-07-15 13:57

80χ35χ50 υψος

kostas82 13-07-15 13:59

πρώτα πρέπει να μπορείς να αφαιρέσεις το κύπελο του σκίμμερ και μετα 30 ποντοι για να είσαι ανετος με τις καθαριοτητες

voas 13-07-15 14:18

για το waterlevel του σκιμμερ?
-------------------------
το κυπελο βγαινει εστω και οριακα!

kostas82 13-07-15 14:20

30 πόντοι περίπου από την ακρη του σαμπ εως την βάση , διαστάσεις σαμπ;;

voas 13-07-15 14:33

80χ35χ50υψος

kostas82 13-07-15 14:48

ναι σε πέρνει να κρατήσεις την στάθμη του νερού στους 25 πόντους στο σαμπ , οπότε υπολόγισε αναλόγως και τα χωρίσματα που θα βάλλεις , θέλουν και αυτά κόψιμο ανάλογα

voas 13-07-15 14:56

οποτε κωστα να κοψω και τα χωρισματα τα εσωτερικα 10cm και απο 35cm να πανε στα 25cm,μια χαρα δεν θα ειναι εκει η σταθμη?

kostas82 13-07-15 15:04

ναι προχώρατο ;)

voas 13-07-15 15:26

εαν παρατηρησες εχω φτιαξει στην βαση του σαμπ μικρη ρηση η οποια οδηγειτε σε μια τρυπα συνδεδεμενη με την αποχετευση την οποια θα χρησιμοποιω και για αλλαγη νερου.επισης περασα σωληνα απο αποχετευση στην πλατη του σαμπ για υπερχειλιση του σαμπ,τελος εκανα μια ακομα διαμπερες τρυπα στον τοιχο η οποια βγαινει στο πλαι της βασης και θα ειναι αναμονης για νερο αντ.οσμ. που θα συνδεσω με βαρελι απο το μπακνονι.πηγα και πηρα πολυεστερα και θα ντυσω εσωτερικα το πατωμα της βασης του σαμπ.....αυτα προς το παρων!!!!
-------------------------
μεγαλη προσοχη στον πολυεστερα παιδια.ηδη την πρωτη δοση την πεταξα γιατι στεγνωνει αμεσως,θελει δυο ατομα ο ενας να ανακατευει και ο αλλος να απλωνει.

mixalakis 14-07-15 09:23

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από voas (Μήνυμα 894714)
-------------------------
μεγαλη προσοχη στον πολυεστερα παιδια.ηδη την πρωτη δοση την πεταξα γιατι στεγνωνει αμεσως,θελει δυο ατομα ο ενας να ανακατευει και ο αλλος να απλωνει.


αναλόγως πόσο βιάζεσαι.... να στεγνώσει και βάζεις παραπάνω καταλύτη.... μπορεί να βγάλει και καπνο...

voas 14-07-15 16:17

καλησπερα παιδια!εχω μια ερωτηση δημοτικου>ο ριακτορας ασβεστιου και τα αλλα δυο ριακτορακια σε πιο σημειο του σαμπ τοποθετουνται?

kostas82 15-07-15 01:35

τα δύο μικρά στο μεσαίο και του ασβεστίου βάλτον να τραβάει από το μεσαίο και να ρίχνει στο τελευταίο ;)

voas 15-07-15 15:59

καλησπερα παιδια!μηπως ξερει κανεις να μου πει πανω απο τον πολυεστερα τι χρωμα μπορω να περασω?

kostas82 15-07-15 16:04

πολυεστέρα που έβαλλες ;;

voas 15-07-15 16:06

περασα δυο χερια την βαση που καθεται το σαμπ!

kostas82 15-07-15 16:10

αααα:D! για να μην σκουριάσει εε;

voas 15-07-15 20:15

οχιιιι.εβαψα το κοντρα πλακε θαλ.που θα κατσει το σαμπ.
-------------------------
γιααααα παμε στα ηλεκτρολογικα!το πλανο που εχω είναι το εξης-αρχικα θα περασω ένα καλωδιο από τον κεντρικο πινακα οπου θα το τραβαει μια 25αρα ασφαλεια και θα το περασω (εχω βρει τροπο) μεχρι την βαση του ενυδρείου.απο εκει και περα σκέφτομαι να φτιαξω διπλα από την βαση ένα μικρο ντουλαπακι οπου να βαλω ένα πινακακι με ασφαλειες για να τραβηξει ολο τον εξοπλισμο!τι λετε παιδια ?οποια συμβουλη ευπροσδεκτη και καλοδεχουμενη.ευχαριστω.

mixalakis 17-07-15 10:45

πρέπει να κάνεις ένα πλάνο - σχέδιο τι θα βάλεις σε ηλεκτρικό και στα πόσα V.

Καταγραφή όλων των καταναλώσεων , ομαδοποίηση αυτών , προτεραιότηα διακοπής ( δλδ ποια ειναι τα πιο ουσιώδη ) , πρέπει να σκεφτείς διακόπτες , αν θα βάλει κάποιο σύστημα ελέγχου εστω και μελλοντικά , ανεμιστήρες στα 12βολτ ( θελεις μετασχηματιστή) η chiller η και τα δυο κλπ κλπ

και φυσικά όλα αυτά τα οποία θα συνδεθούν έχουν τροφοδοτικά τα οποία παράγουν τρελή ζέστη οπότε και θα πρέπει να προνοήσεις να έχεις καλό αερισμό εκεί που θα μπουν.

voas 17-07-15 10:53

οπα μιχαλη με αγχωσες!

mixalakis 17-07-15 10:58

δεν θες να σου στειλω το σχεδιαγραμμα που εχω για να θυμαμαι τι εχω βαλει και που... ακομα και το καθε καλωδιο θελει μια σημανση του τι αφορα...

voas 18-07-15 13:20

ευχαριστω πολύ μιχαλη!περιμενω.....
-------------------------
για τι συστηματα ελενχου λες?
-------------------------
εχω στο μυαλο μου τα εξης>πινακας εξωτ. με 8ασφ. οπου στην 1η θα εχω το φωτιστικο στην 2η θα βαλω τους κυκλ/τες του ενυδρείου στην 3η θα βαλω την αντλια επ. στην 4η το σκιμμερ στην 5η ρεακτορες στην 6η θερμοστατη και κοντρ. θερμ. και αυτ αναπληρωση. την 7η και την 8η τις αφηνω για μελλοντικα(κλιματισμο κτλ.)παιδια ξεχναω κατι????????οποιος γνωριζει ας βοηθησει.

kostas82 18-07-15 14:13

πιστεύω κομπλέ θα είσαι , φρόντισε μόνο να υπάρχουν αρκετές θέσεις για μπρίζες,περίπου 30 για να είσαι άνετος

voas 18-07-15 14:23

kosta καλησπέρα!με τους αυτοματισμούς τι παιζει?πρεπει να εχω κατι κατά νου?μετρησεις πως κανουμε παραδοσιακα χειροκίνητα με τα κλασικα τεστ μπουκαλακια κτλ. η΄ εχουν βγει τιποτα αυτοματοποιημένα συστηματα?και αν ναι είναι αξιοπιστα η΄φρουφρου και αρωματα?ακουσα ότι με τους ριακτορες πρεπει να εχεις και μπουκαλα?

kostas82 18-07-15 14:35

τεστ ca,mg,kh,no3,po4 θα χρειαστείς της saliffer , ακόμα υπάρχουν και τα φωτόμετρα της hanna για πιο ακριβείς μετρήσεις . Για τον ριάκτορα ναι θα χρειαστείς μια μπουκάλα διοξειδίου γύρω στα 5λίτρα και μανόμετρα με μικρορυθμιστή

voas 18-07-15 14:42

ups να βαλω?
-------------------------
δηλαδή εάν βαλω φωτομετρα δεν θα χρειαστω τα τεστ?μπουκαλα από που περνω και μανομετρα και μικρορ/τη?

mixalakis 21-07-15 08:49

αυτοματισμοί συστημάτων ξεκινάνε απο ένα απλό ελεγκτή θερμοκρασίας και φτανει μέχρι να μετράει και την αλατότητα και δεν ξέρω τι αλλο εχω ακόμα να μαθω....

αυτό πάντως το οποίο το υπογράφω ότι έπρεπε να πάρω πρώτο είναι το chiller. ούτε ελεγκτές θερμοκρασίας , ούτε θερμάστρες ούτε ανεμιστήρια ούτε τίποτα αλλο . αυτά όλα κανουν 150 ευρώ.

αυτό που σου λεει ο κωστας σε καλύπτει. καμια 30 αρια ειναι τέλεια.

το ups αν έχεις διακοπες συχνες το έχεις για να παρει μπρος ενας κυκλοφορητής μέσα στο ενυδρείο και τα ανεμιστήρια για την ζέστη. εκεί πάνω έχω επίσης και τον apex που κοντρολάρει όλο το ενυδρειο. επειδή λείπω πολύ συχνά ήθελα να έχω τον έλεγχο. δυστηχώς είναι ακριβός αλλά απο τους φθηνούς σχετικά.

kostas82 21-07-15 11:53

φωτόμετρα λέω αυτά , τεστ είναι και αυτά αλλά πιο ακριβή από τα salifert
https://www.google.gr/url?sa=t&rct=j...R-dHh1J1ixce_w
για μπουκάλα δες εδώ http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=86445

voas 21-07-15 14:14

καλησπερα σε ολους!σημερα επιτελους τελειωνω την τροποποιηση του χωρου.(απογευμα θα ανεβασω φωτο)περναω τα ηλεκτρολογικα και τελος.
-------------------------
κωστα συγνωμη που σε εχω ζαλισει με τις ερωτησεις μου απλα θελω να κανω μια υποθεση>εαν αγορασω μια ψευτοταμπλετα των 50/60ευρω μπορω πανω της να συνδεσω τους μετρητες θερμοκρασιας αλατοτητας ca mg kh no3 po4 και απο εκει να τα βλεπω?
-------------------------
μιχαλη το σχεδιο περιμενω....


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:38.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,03636 seconds with 11 queries